50 գլոբալ հայերը` Հայկ Բաքրջյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը: Այսօր մենք ներկայացնում ենք շարքի հերթական հերոսին՝ Հայկ Բաքրջյանին:Հայկ Բաքրջյանը գործարար է: Ծնվել է 1956 թ. Երեւանում:
Լուսանկարը` Լուսանկարը` Հ. Բաքրջյանի արխիվից
Հայկ Բաքրջյանը գործարար է: Ծնվել է 1956 թ. Երեւանում: Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է ԵՊՀ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, սակայն ուսման առաջին տարում ընտանիքը տեղափոխվել է ԱՄՆ: Ամերիկյան բանակում ծառայելուց հետո նա շարունակել է ուսումը Լոս-Անջելեսի Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանում, ընդհանուր առմամբ ստանալով 4 բարձրագույն կրթություն: Այնուհետեւ սովորել է Հարվարդի համալսարանի իրավաբանական բաժնում եւ ստացել դոկտորական կոչում: Հայկը Point.360 եւ “Global Medical Solutions” ընկերությունների խորհրդի նախագահն է եւ գլխավոր գործադիր տնօրենը: “Global Medical Solutions”-ի անմիջական մասնակցությամբ Երեւանում շուտով կհիմնվի ուռուցքաբանական հիվանդությունների բուժման գերժամանակակից կենտրոն:
Ծնվել եմ Երեւանի Ներքին Զեյթուն թաղամասում: Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվեցի ԵՊՀ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, սակայն առաջին իսկ կուրսից մենք ընտանիքով տեղափոխվեցինք ԱՄՆ: Հայրս ստալինյան բռնապետության տարիներին արտաքսման էր ենթարկվել Սիբիր: Ստալինի մահից հետո նա կարողացավ վերադառնալ Հայաստան, սակայն խնդիրներ ուներ աշխատանք գտնելու հետ, եւ Խորհրդային Միությունից հեռանալու ուղիներ էր փնտրում: 1975թ. մեկնեցինք Լիբանան, իսկ այնտեղից հաջորդ տարի` Լոս-Անջելես:
Հայտնվելով ԱՄՆ-ում, Հայկը զինծառայություն է անցել ամերիկյան բանակում` ընդհանուր առմամբ ծառայելով 6 տարի:
Ծառայությունից հետո, ես ընդունվեցի Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարան (University of Southern California), 1983թ. ստանալով գիտական կոչումներ միջազգային հարաբերությունների, սլավոնական լեզուների ու գրականության, ռազմավարական ու ազգային անվտանգության եւ ռուսերենի դասընթացների մասնագիտություններով: Նույն տարի ընդունվեցի Հարվարդի համալսարանի Իրավագիտության դպրոց եւ 3 տարի անց ստացա դոկտորական կոչում: Ուսումն ավարտելուց հետո վերադարձա Կալիֆոռնիա եւ սկսեցի աշխատել որպես իրավաբան:
1991թ. Հայկը աշխատանքի է անցնում Syncor International Corporation ընկերություն եւ նրա կարիերայում սրընթաց զարգացումներ են սկսվում:
Այդ ժամանակ ես աշխատում էի որպես իրավաբան: Syncor-ը զբաղված էր միջուկային բժշկության սարքերի արտադրությամբ եւ տարածմամբ ողջ ԱՄՆ տարածքում: Syncor-ը առաջամարտիկ էր այդ ոլորտում: Շուտով ես լրացուցիչ պարտավորություններ ստանձնեցի որպես բիզնեսի զարգացման վարչության ավագ փոխնախագահ եւ իրավական հարցերով ավագ մասնագետ: Իմ անմիջական պարտականությունների մեջ մտնում էր դիվերսիֆիկացնել Syncor-ի բիզնեսը եւ մտնել նոր շուկաներ արտերկրում: 1997թ. նշանակվեցի ընկերության գործադիր փոխնախագահ եւ ղեկավարում էի արտերկրում բոլոր բիզնեսները: 1997-2000թթ. բավականին մեծ առաջխաղացում ունեցանք: Նախ եւ առաջ` կենտրոններ բացեցինք մոտ 38 երկրներում: Բացի այդ` զարգացրեցինք բիզնեսի նոր ճյուղեր, որոնք վերաբերվում էին, մասնավորապես, ախտորոշիչ վիզուալացմանը, քաղցկեղի բուժմանը, ոչ ներխուժող ռադիոակտիվ վիրաբուժությունը, դեղամիջոցների արտադրությունը: 2000թ. Syncor International Corporation-ը միավորվեց մեկ այլ, ավելի մեծ ընկերության հետ, որի անունն էր Cardinal Health:
Նյու-Յորքի նախկին նահանգապետ Ռուդի Ջուլիանիի հետ
Լուսանկարը` Հ. Բաքրջյանի արխիվից
Այդ ժամանակ Syncor International Corporation-ի բոլոր միջազգային գործողություններն իրականացվում էին Հայկի անմիջական վերահսկողության ներքո:
Երբ 2 խոշոր ընկերությունների միավորումն իրականություն դարձավ, ես նշանակվեցի Cardinal Health-ի խորհրդատու: Շուտով միացա Point.360 ընկերությանը, որը զբաղվում էր հետարտադրությամբ (post-production) եւ ստանձնեցի Խորհրդի նախագահի պաշտոնը: 2002թ. ստանձնեցի ավելի բարձր պատասխանատվություն` արդեն գործադիր տնօրենի պաշտոնում: Երբեմն զբաղվում եմ անկախ ֆիլմերի արտադրությամբ:
Point.360 այս կամ այլ կերպ ներգրավված է հոլիվուդյան բոլոր խոշոր կինոֆիլմերի ստեղծման մեջ: Այդ ընկերության հաճախորդներն են հոլիվուդյան այնպիսի խոշորագույն ընկերություններ, ինչպիսիք են` Paramount, Disney, Sony Studios եւ այլն: Ընկերությունը տրամադրում է տեխնիկական աջակցություն եւ համարվում է Հոլիվուդում լավագույններից մեկը իր ասպարեզում: Օրինակ` Ջեյմս Քեմերոնի «Ավատար»-ի ձեւաչափի կոնվերտացիան միջազգային դիստրիբուցիայի համար իրականացվել է Point.360-ի կողմից: Ընկերությունը նաեւ ակտիվ համագործակցել է հանրահայտ «Lost» սերիալի հետ:
Ատոմ Էգոյանի եւ Արսինե Խանջյանի հետ Տորոնտոյում` «Արարատ» ֆիլմի պրեմիերային
Ես հիմնեցի Global Medical Solutions ընկերությունը 2003թ., երբ Cardinal Healthe-ը առաջարկեց ինձ գնել Syncor-ի ստորաբաժանումները ԱՄՆ-ից դուրս: Ես համաձայնեցի առնել բիզնեսներ ընդհանուր առմամբ 8 երկրներում: Մեր 9-րդ երկիրը լինելու է Հայաստանը: Այնուհետեւ մենք կհասցնենք այդ թիվը 11-ի, մտնելով նաեւ Վիետնամ եւ Մյանմա:
2012թ. ապրիլի 2-ին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ներկայությամբ Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի (ՀԱՄՀ) եւ Global Medical Solutions-ի միջեւ ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, ըստ որի Երեւանում կհիմնվի ուռուցքաբանական հիվանդությունների բուժման գերժամանակակից կենտրոն:
2011թ. վերջում ինձ առաջարկեցին խորհրդատվական օգնություն տրամադրել Հայաստանի կառավարությանն այս ոլորտում ու ես տվեցի իմ համաձայնությունը: 2010 թվականից սկսած ՀԱՄՀ-ն արդեն բավականին մեծ ծավալով աշխատանք էր կատարել այդ ուղղությամբ` ՀՀ կառավարությունը հայթայթել էր դրամական միջոցներ անհրաժեշտ սարքավորումների համար, տրամադրել էր տարածք շենքի կառուցման համար: Մի քանի հիմնական պատճառ կար, թե ինչու ես մտա այս գործի մեջ: Առաջին հերթին, կարծում եմ, որ սա իսկապես կարեւոր բան է Հայաստանի համար: Երկրորդը, Syncor-ում եւ Global Medical Solutions-ում մենք շատ երկրներում ենք իրականացրել նմանատիպ նախագծեր եւ իմ մոտ միտք առաջացավ` ի՞նչու չանել այդպիսի գործ նաեւ Հայաստանում: Եվ, վերջապես, միշտ ցանկացել եմ հնարավորություն դեպքում մի լավ բան իրականացնել Հայաստանի համար: Սա հրաշալի առիթ է, որը փորձում եմ օգտագործել եւ կյանքի կոչել:
Հայկի կարծիքով, ապագա կենտրոնը լինելու է ոչ միայն հայաստանյան, այլեւ տարածաշրջանային:
Դա լինելու է ոչ միայն ժամանակակից ախտորոշիչ եւ քաղցկեղի բուժման կենտրոն, այլ նաեւ բժշկական իզոտոպներների արտադրման վայր: Բացի այդ, սա փայլուն հնարավորություն է Ֆիզիկայի ինստիտուտի հետ համագործակցության համար: Ֆիզիկայի ինստիտուտում կան հիանալի մասնագետներ եւ, կարծում եմ, սա լավ հնարավորությունն է միջազգային ասպարեզում ցույց տալ հայաստանյան գիտնականներին: Սա շատ ոգեւորիչ հանգամանք է ինձ համար:
Հյուս ունեմ, որ ամառը կսկսվի շինարարությունը եւ 2013թ. գարնանը մենք կընդունենք առաջին հիվանդներին:
Հայկը նաեւ Լոս-Անջելեսի Օպերայի տնօրեններից մեկն է եւ խոստովանում է, որ չի պատկերացնում իր կյանքն առանց արվեստի:
Արվեստը, մասնավորապես, օպերան, ինձ համար թթվածինի պես մի բան է: 10 տարուց ավելի է, ինչ ներգրավված եմ Լոս-Անջելեսի Օպերայի կառավարման գործում: Բայց, բնականաբար, դա ուղղակի հոբբի չէ, դա պահանջում է բավականին մեծ ծավալի աշխատանք: Լոս-Անջելեսի Օպերան աշխարհի լավագույն օպերաների ցանկում է: Մեր գլխավոր տնօրեն Պլասիդո Դոմինգոյի ջանքերի եւ տաղանդի շնորհիվ հիանալի առաջխաղացում ենք ունեցել վերջին 10-12 տարիների ընթացքում:
Օպերային երգչուհի Անյա Կամպեի հետ
Հայաստանի Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը եւ Օպերան շատ հոգեհարազատ են ինձ համար: Դրանք մեր գանձերն են, որոնք պետք է պահպանվեն եւ զարգանան: Առաջարկներ եւ որոշ ծրագրեր կան այս բնագավառում, աշխատում ենք այդ ուղղությամբ եւ հուսով եմ, որ շուտով կներկայացնեմ դրանք:

50 глобальных армян: Айк Бакрджян - Mediamax.am
Медиамакс продолжает спецпроект "50 глобальных армян”. Сегодня мы представляем очередного героя нашей рубрики – Айка Бакрджяна.
Фото: Из личного архива Айка Бакрджяна
Бизнесмен Айк Бакрджян родился в 1956г. в Ереване. После окончания школы поступил на факультет прикладной математики ЕГУ, однако по окончании первого курса с семьей переехал в США. После службы в американской армии продолжил образование и сейчас в общей сложности имеет 4 высших образования (в том числе – диплом Гарвардского университета). Айк является председателем правления и исполнительным директором компаний Point.360 и Global Medical Solutions. При непосредственном участии Global Medical Solutions в скором времени в Ереване будет построен сверхсовременный центр по лечению онкологических заболеваний.
Я родился в ереванской общине Нижний Зейтун. После завершения школы я поступил на факультет прикладной математики Ереванского государственного университета, однако после первого курса мы с семьей переехали в США. Мой отец в годы правления Сталина был подвергнут депортации в Сибирь. После смерти Сталина ему было позволено вернуться на родину, однако, естественно, у него были проблемы с нахождением работы, и он искал пути для выезда из Советского Союза. В 1975 году мы отправились в Ливан, а оттуда - в Лос-Анджелес.
Оказавшись в США, Айк прошел военную службу в американской армии: в общей сложности, он служил 6 лет.
После службы я поступил в Университет Южной Калифорнии (University of Southern California), где получил ученые степени по специальностям: международные отношения, славянские языки и литература, стратегическая защита и национальная безопасность, русский язык. В 1983 году я поступил в юридическую школу Гарвардского университета и три года спустя получил степень доктора наук. По завершению учебы я вернулся в Калифорнию и начал работать юристом, преимущественно в крупных компаниях.
В 1991г. Айк поступил на работу в компанию Syncor International Corporation, и его карьера пошла стремительно вверх.
В то время я работал в качестве адвоката, а Syncor была полностью вовлечена в дело производства и распространения ядерной медицины по всей территории США. Мы были лидерами и первопроходцами в этой сфере. Вскоре на меня были возложены дополнительные обязанности в качестве старшего сотрудника по правовым вопросам и вице-президента отдела по бизнес-развитию. В мои прямые обязанности входила диверсификация бизнеса Syncor и выход на зарубежные рынки. В 1997 году я был назначен на должность исполнительного вице-президента Syncor и ответственного по дочерним компаниям и в целом за весь бизнес компании за рубежом. В 1997-2000гг. мы зафиксировали значительный прогресс и открыли центры в 38 государствах, развивая не только ядерную медицину, но и диагностическую визуализацию, лечение рака, неинвазивную радиоактивную хирургию, производство лекарственных препаратов и т.д. В 2000г. Syncor International Corporation объединилась с другой, более крупной компаний – Cardinal Health.
Фото: из личного архива Айка Бакрджяна
Все сделки и международные операции в Syncor International Corporation осуществлялись при непосредственном контроле Айка.
Когда слияние двух компаний стало реальностью, я получил пост консультанта в Cardinal Health. Вскоре после этого я присоединился к компании Point.360 в качестве председателя правления. В 2002 я получил дополнительные обязанности в качестве главного исполнительного директора. Я все еще нахожусь на обеих позициях и периодически произвожу независимые фильмы.
Point.360, тем или иным образом, вовлечен в процесс создания практически всех больших голливудских фильмов. Клиентами компании являются такие крупнейшие голливудские киностудии, как Paramount, Disney, Sony Studios и т.д. Point.360 оказывает им техническую поддержку и считается одним из лидеров в своей сфере. Именно эта компания занималась международной дистрибуцией всемирно известного фильма «Аватар» Джеймса Кэмерона. Компания Point.360 на протяжении многих лет активно сотрудничала также с известным американским сериалом Lost.
Я основал Global Medical Solutions в 2003 году, когда Cardinal Health попросил меня выкупить все заграничные операции Syncor. Я дал согласие на покупку бизнеса в 8 странах. Вскоре нашей 9-й страной станет Армения. После этого мы планируем увеличить число наших бизнес-партнеров до 11, войдя на рынок Вьетнама и Мьянмы.
2 апреля 2012 года в присутствии премьер-министра Тиграна Саргсяна между Фондом национальной конкурентоспособности (ФНК) Армении и Global Medical Solutions был подписан меморандум о взаимопонимании, согласно которому в Ереване будет основан сверхсовременный центр по лечению онкологических заболеваний. Программа создания онкологического центра осуществляется посредством сотрудничества государства с частным сектором и оценивается в 35 млн. евро.
В конце 2011г. мне предложили оказать консультативную помощь правительству Армении в этой сфере, и я дал свое согласие. Начиная с 2010 года ФНК уже проделал большой объем работы: правительство уже раздобыло средства, выбрано место для строительства. Есть несколько причин, по которым я решил войти в это дело. Во-первых, считаю, что это действительно очень хорошая и нужная вещь для Армении. Во-вторых, мы осуществили подобные проекты во многих странах, и  я подумал: почему бы не сделать что-то такое и в Армении? И, наконец, я всегда хотел сделать что-то хорошее для Армении. Это великолепная возможность, которую мы пытаемся использовать и воплотить в жизнь.
По мнению Айка, будущий центр будет не только армянским, но и региональным.
Это будет не только диагностический и лечебный центр, но и место для производства медицинских изотопов. Кроме того, это прекрасный шанс для сотрудничества с ереванским Институтом физики. Там работают великолепные специалисты, и я думаю, что это еще один прекрасный шанс продемонстрировать их способности всему мировому научному сообществу. Это очень важный и волнительный момент для меня.
Надеюсь, что строительство начнется этим летом, и мы сможем принять первых пациентов весной будущего года.
Айк является также одним из директоров Оперы Лос-Анджелеса и признается, что не представляет свою жизнь без искусства.
Искусство и, в частности, опера - это что-то вроде кислорода для меня. Я вовлечен в управление Оперой Лос-Анджелеса уже больше 10 лет. Тем не менее, это не просто хобби для меня, но и упорная и полноценная работа. Наша Опера входит в число лучших в мире, и под управлением нашего генерального директора Пласидо Доминго, благодаря его энергии и таланту, мы достигли впечатляющего прогресса за последние 10 лет.
Армянский филармонический оркестр и Опера очень близки моей душе. Обе являются нашими национальными жемчужинами, которые следует оберегать и развивать. У меня есть некоторые предложения и проекты в этом направлении, которыми, надеюсь, смогу поделиться с вами в ближайшем будущем.