Միգել Անխել Մորատինոսը 2007 թվականին
Հունիսի 4-ին ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Միգել Անխել Մորատինոսը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է օգտագործեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկայիս հնարավորությունը:
«Հիմա ամենահարմար պահն է վճռական քայլը կատարելու համար»,- ասել էր ԵԱՀԿ Գործող նախագահը Բաքու եւ Երեւան այցի նախօրեին։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք ինքը հավատում է, որ Ադրբեջանն իրոք պատրաստ է համաձայնվել Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման գաղափարի հետ, Մորատինոսն ասել էր.
«Հեշտ չէ բալանսավորել ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի հետ: Երկուսն էլ ունիվերսալ սկզբունքներ են, որոնք կիրառելի են տարբեր հանգամանքներում: Վստահ եմ, որ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը հնարավորություն ունեն գտնել լուծումը` օգտագործելով առավել հարմար սկզբունքները, որպեսզի կարգավորեն այն իրավիճակը, որը մեծ վնասներ է հասցնում հազարավոր մարդկանց, որոնք արժանավայել, խաղաղ եւ բարեկեցիկ կյանքի իրավունք ունեն»։
Միգել Անխել Մորատինոսը 2007 թվականին Միգել Անխել Մորատինոսը 2007 թվականին
Մեկնաբանելով այն փաստը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկը` Ռուսաստանը, պնդում է, որ Կոսովոյի անկախությունը նախադեպ կդառնա մյուս հակամարտությունների համար, իսկ մյուս երկու համանախագահները` Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ, հանդես են գալիս հակադիր դիրքերից, ԵԱՀԿ Գործող նախագահն ասել էր.
«ԵԱՀԿ տարածքում առկա հակամարտությունները խիստ տարբեր են: Համանախագահների կողմից ներկայացվող Ֆրանսիան, Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը ողջամիտ չեն համարում կանխորոշված բանաձեւերի օգտագործումը, քանի որ իրավիճակների մեծ տարբերությունը ոչ կենսունակ է դարձնում դրանք»։
«Հայտնի չէ լավատեսության աղբյուրը»
Հունիսի 5-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Մեդիամաքսին ասել էր, որ իրեն «հայտնի չէ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի լավատեսության աղբյուրը»։
Քոչարյանն ասել էր այս մասին` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզայի խոսքերն այն մասին, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում «զգալի առաջընթացի են հասել» ու «եթե Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 9-ին կայանալիք Քոչարյանի և Ալիեւի հանդիպումը հաջող լինի, ապա հիմնարար սկզբունքների շուրջ տարաձայնությունների քանակը կարող է կրճատվել եւ հասնել զրոյական մակարդակի»։
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Մեթյու Բրայզան Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Մեթյու Բրայզան
«Բանակցային գործընթացի ներկա վիճակը, ինչպես նաեւ անցած երկու ամիսների ընթացքում ադրբեջանական կողմի արված հայտնի հայտարարությունները չափազանց փոքր հնարավորություն են թողնում դրական արդյունք ակնկալելու համար», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 30-ՀՈՒՆԻՍԻ 5
Հովիկ Աբրահամյանը՝ խորհրդարանի նախագահ
Մայիսի 31-ին Հայաստանի 5-րդ գումարման խորհրդարանի նախագահ ընտրվել էր ՀՀԿ ներկայացուցիչ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հովիկ Աբրահամյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը Հովիկ Աբրահամյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը
«Այսօր կա այն ներուժը, որը թույլ կտա իրականացնել մեր ծրագրերը եւ արդարացնել ժողովրդի հույսերը», - ասել էր ԱԺ ղեկավարը:
«Համահունչ կյանքի կազմակերպման ձեւեր»
Հունիսի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել էր, որ Հայաստանը պետք է ունենա ԵՄ-ին համահունչ կյանքի կազմակերպման ձեւեր:
«Համագործակցությունը կյանքի կազմակերպման ձեւերին է վերաբերում, անհրաժեշտ է մշակել միասնական նորմեր եւ չափանիշներ, որոնք թույլ կտան բարեփոխումներ կատարել մեր երկրում: Օրինակ, աստիճանաբար է հնարավոր է դառնում աշխատել ընդհանուր կրթական դաշտում եւ կիրառել համընդհանուր գործիքներ այն արդյունավետ դարձնելու նպատակով»,- ասել էր  փոխարտգործնախարարը։
«Նոր պատերազմն ավելի կործանարար եւ աղետալի կլինի»
Հունիսի 1-ին Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի հակամարտության հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորը հայտարարել էր, որ «Եվրամիության համար տարածաշրջանում կարեւորագույն խնդիրներից մեկը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր պատերազմի կանխումն է»:
Նրա խոսքով, եթե պատերազմը վերսկսվի, ապա «դա աղետ կլինի ոչ միայն այդ երկու երկրների, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար»:
«Նոր պատերազմն ավելի կործանարար եւ աղետալի կլինի, քան 2008 թվականի օգոստոսի պատերազմը, եւ այն ավելի դժվար կլինի դադարեցնել»,- նկատել էր Ֆիլիպ Լեֆորը՝ հավելելով, որ պետք է ամբողջությամբ բացառել նոր պատերազմի հնարավորությունը:
Նա նշել էր, որ պետք չէ շատ մեծ հույսեր կապել միջազգային միջնորդների հետ, քանի որ նրանք չեն կարող լուծել հիմնախնդիրը կողմերի փոխարեն, իսկ «վերեւից պարտադրված լուծումը» կլինի փխրուն եւ ոչ լեգիտիմ:
Քլինթոնի այցը
Հունիսի 4-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել էր աշխատանքային այցով Երեւան ժամանած ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին:
«Այս տարի նշում ենք Միացյալ Նահանգների հետ Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը, եւ ուրախ եմ, որ մենք կարող ենք խոսել այն մասին, որ այդ 20 տարիների ընթացքում մեր հարաբերություններն ունեցել են վերընթաց զարգացում եւ այսօր գտնվում են պատմականորեն ամենաբարձր մակարդակի վրա», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը։
Հիլարի Քլինթոնը եւ Սերժ Սարգսյանը Հիլարի Քլինթոնը եւ Սերժ Սարգսյանը
Հայաստանի նախագահն նշել էր, որ «ուրախ է նաեւ նրա համար, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները մշտապես կառուցվում են փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության վրա։ «Մենք մշտապես կարող ենք անկեղծորեն քննարկել ցանկացած հարց, որ հետաքրքրում է կողմերից մեկին: Մենք բարձր ենք գնահատում Միացյալ Նահանգների դերակատարությունը մեր տարածաշրջանում», - ասել էր նա:
«Ես եւ նախագահ Օբաման բարձր ենք գնահատում Ձեզ հետ ունեցած մեր շփումները: Ես եւ Դուք շատ ու շատ զրույցներ ենք ունեցել, եւ ինչպես Դուք նշեցիք, դրանք շատ անկեղծ են եղել, ինչն էլ բնորոշ է ընկերներին: Եվ ես գիտեմ, թե Դուք անձամբ ինչպիսի ջանասիրությամբ եք աշխատել Հայաստանին առնչվող տարածաշրջանային խնդիրներին լուծում գտնելու համար: Միացյալ Նահանգները պատրաստակամ են օժանդակել եւ աջակցել Ձեր շարունակական գործունեությանը` որպես հիանալի առաջնորդ», - ասել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Հիլարի Քլինթոնը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը Հիլարի Քլինթոնը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
Քլինթոնն ասել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն առանց նախապայմանների: ԱՄՆ պետքարտուղարը շեշտել էր Հայաստանի նախագահի անձական դերակատարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում եւ հիշեցրել, որ 2 տարի առաջ, գտնվելով Հայաստանում, ասել էր, որ «գնդակը գտնվում է Թուրքիայի դաշտում» ու այսօր էլ «իրավիճակը չի փոխվել»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 30-ՀՈՒՆԻՍԻ 5
Բանալիներ՝ Ազնավուրին
Հունիսի 1-ին տեղի էր ունեցել Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալիները «Ազնավուր» հիմնադրամին հանձնելու արարողությունը։
«Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվելու այստեղ, այս լավ, ջերմ միջավայրում՝ Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանում»,- ասել էր նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները շաղկապված են հազարավոր թելերով, եւ դրա ապացույցներից մեկն էլ այն է, որ Ֆրանսիայի վերջին երեք նախագահները՝Ժակ Շիրակը, Նիկոլա Սարկոզին եւ Ֆրանսուա Օլանդն այցելել են Հայաստան։ Ես հույս ունեմ, որ նորընտիր նախագահ պարոն Էմանյուել Մակրոնն այս ավանդույթը կշարունակի, Մաեստրո՛, եւ մենք Ձեզ հետ միասին նրան կդիմավորենք այս տուն-թանգարանում»,- հավելել էր նախագահը:

Мигель Анхель Моратинос в 2007 году
4 июня Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Испании Мигель Анхель Моратинос заявил в эксклюзивном интервью Медиамакс, что Армения и Азербайджан должны воспользоваться существующей возможностью для урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Сейчас самое подходящее время для того, чтобы сделать шаг», - сказал Действующий председатель ОБСЕ накануне визита в Баку и Ереван.
Отвечая на вопрос о том, верит ли он в готовность Азербайджана согласиться с идеей проведения референдума в Нагорном Карабахе, Мигель Анхель Моратинос сказал:
«Нелегко сбалансировать принцип суверенитета и территориальной целостности с принципом о праве на самоопределение. Оба являются универсальными принципами, применимыми в различных обстоятельствах. Я убежден, что Азербайджан и Армения имеют возможность найти решение с использованием наиболее подходящих принципов для урегулирования ситуации, которая наносит большой ущерб многим тысячам людей, имеющим право на достойную, мирную и благополучную жизнь».
Мигель Анхель Моратинос в 2007 году Мигель Анхель Моратинос в 2007 году
Комментируя тот факт, что один из сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Россия, утверждает, что возможная независимость Косово станет прецедентом для другим замороженных конфликтов, а два других сопредседателя - Франция и США, выступают с противоположных позиций, Действующий председатель ОБСЕ сказал:
«Конфликты, существующие на территории ОБСЕ, сильно разнятся. Франция, Россия и США, представляемые сопредседателями, не считают благоразумным использовать предопределенные формулы, поскольку большое различие ситуаций сделают их недееспособными».
«Неизвестен источник оптимизма»
5 июня президент Армении Роберт Кочарян заявил в интервью Медиамакс, что ему «неизвестен источник оптимизма» американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Кочарян сказал об этом, комментируя заявления американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайзы о том, что Армения и Азербайджан добились «существенного прогресса» в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, и «если предстоящая 9 июня в Санкт-Петербурге встреча президентов Кочаряна и Алиева окажется успешной, число разногласий относительно базовых принципов может сократиться почти до нуля».
Роберт Кочарян и Мэтью Брайза Роберт Кочарян и Мэтью Брайза
«Нынешнее состояние переговорного процесса, а также известные заявления азербайджанской стороны за прошедшие два месяца оставляют слишком мало места для надежды на положительный результат», - заявил Роберт Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 30 МАЯ-5 ИЮНЯ 2012 ГОДА
Овик Абрамян - спикер парламента
31 мая председателем парламента Армении 5-го созыва был избран представитель Республиканской партии Армении Овик Абрамян.
Овик Абрамян и Арцвик Минасян Овик Абрамян и Арцвик Минасян
«Сегодня есть потенциал, который позволит осуществить наши программы и оправдать надежды народа»,- сказал Овик Абрамян.
«Созвучные формы организации жизни»
1 июня заместитель министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сказал, что Армения должна иметь созвучные с ЕС формы организации жизни.
«Сотрудничество касается форм организации жизни, необходимо разработать единые нормы и стандарты, которые позволят осуществлять преобразования в нашей стране. Например, постепенно становится возможным работать в общем образовательном поле и применять всеобщие инструменты с тем, чтобы сделать его более результативным», - сказал замминистра иностранных дел.
«Новая война будет намного разрушительнее»
1 июня спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе и по конфликту в Грузии Филипп Лефор заявил, что «недопущение новой войны между Арменией и Азербайджаном является одной из важнейших задач ЕС в регионе».
По его словам, если война разразится вновь, «это будет катастрофой не только для этих двух стран, но и для всего региона в целом».
«Новая война будет намного более разрушительной и катастрофичной, чем война августа 2008 года, и ее будет намного сложнее остановить, - отметил Филипп Лефор, добавив, что необходимо полностью исключить возможность новой войны.
Вместе с тем, он отметил, что не стоит слишком сильно полагаться на международных посредников, так как они не могут решить конфликт вместо сторон, а «навязанное «сверху» решение будет хрупким и нелегитимным».
Визит Клиентон
4 июня президент Армении Серж Саргсян принял прибывшую с рабочим визитом в Ереван госсекретаря США Хиллари Клинтон.
«В этом году мы отмечаем 20-летие установления дипломатических отношений между Арменией и США, и я рад констатировать, что за эти годы наши связи развивались по нарастающей     и сегодня находятся на исторически самом высоком уровне», - сказал Серж Саргсян.
Президент Армении заметил, что рад и тому обстоятельству, что армяно-американские отношения «строятся на взаимном уважении и доверии». «Мы всегда можем искренне обсуждать волнующие нас вопросы. Мы высоко ценим роль США в регионе», - сказал Серж Саргсян.
Хиллари Клинтон и Эдвард Налбандян Хиллари Клинтон и Эдвард Налбандян
«Президент Обама и я придаем большое значение контактам и общению с Вами. Мы с Вами беседовали не один раз, и как Вы отметили, мы всегда были искренни друг с другом, как и подобает друзьям. Я знаю, с каким усердием Вы работали для решения региональных вопросов, касающихся Армении. США готовы продолжать содействовать вашим последовательным шагам блестящего лидера», - сказала госсекретарь США.
Хиллари Клинтон и Серж Саргсян Хиллари Клинтон и Серж Саргсян
Клинтон заявила, что армяно-турецкие отношения должны быть нормализованы без предварительных условий. Госсекретарь США особо отметила личные усилия президента Армении Сержа Саргсяна по нормализации отношений с Турцией и напомнила, что 2 года назад говорила в Ереване, что «мяч находится на турецкой половине поля». «Сегодня ситуация не изменилась», - констатировала госсекретарь США.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  30 МАЯ-5 ИЮНЯ 2017 ГОДА
Ключи Азнавуру
1 июня состояалась церемония передачи фонду «Азнавур» ключей от дома-музея Шарлая Азнавура.
«Очень рад сегодня находиться здесь сегодня, в этой прекрасной, теплой атмосфере - в доме-музее Шарля Азнавура»,- отметил президент Армении Серж Саргсян.
«Армяно-французские отношения связаны тысячами нитей, и доказательством тому служит то обстоятельство, что президенты Франции Жак Ширак, Николя Саркози и Франсуа Оланд посещали Армению. Надеюсь, что новоизбранный президент Франции Эманюэль Макрон продолжит эту традицию, маэстро, и мы вместе с Вами встретим его в этом доме-музее»,- добавил президент.