Միգել Անխել Մորատինոսը 2007 թվականին
Հունիսի 4-ին ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Միգել Անխել Մորատինոսը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է օգտագործեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկայիս հնարավորությունը:
«Հիմա ամենահարմար պահն է վճռական քայլը կատարելու համար»,- ասել էր ԵԱՀԿ Գործող նախագահը Բաքու եւ Երեւան այցի նախօրեին։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք ինքը հավատում է, որ Ադրբեջանն իրոք պատրաստ է համաձայնվել Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման գաղափարի հետ, Մորատինոսն ասել էր.
«Հեշտ չէ բալանսավորել ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի հետ: Երկուսն էլ ունիվերսալ սկզբունքներ են, որոնք կիրառելի են տարբեր հանգամանքներում: Վստահ եմ, որ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը հնարավորություն ունեն գտնել լուծումը` օգտագործելով առավել հարմար սկզբունքները, որպեսզի կարգավորեն այն իրավիճակը, որը մեծ վնասներ է հասցնում հազարավոր մարդկանց, որոնք արժանավայել, խաղաղ եւ բարեկեցիկ կյանքի իրավունք ունեն»։
Միգել Անխել Մորատինոսը 2007 թվականին Միգել Անխել Մորատինոսը 2007 թվականին
Մեկնաբանելով այն փաստը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկը` Ռուսաստանը, պնդում է, որ Կոսովոյի անկախությունը նախադեպ կդառնա մյուս հակամարտությունների համար, իսկ մյուս երկու համանախագահները` Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ, հանդես են գալիս հակադիր դիրքերից, ԵԱՀԿ Գործող նախագահն ասել էր.
«ԵԱՀԿ տարածքում առկա հակամարտությունները խիստ տարբեր են: Համանախագահների կողմից ներկայացվող Ֆրանսիան, Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը ողջամիտ չեն համարում կանխորոշված բանաձեւերի օգտագործումը, քանի որ իրավիճակների մեծ տարբերությունը ոչ կենսունակ է դարձնում դրանք»։
«Հայտնի չէ լավատեսության աղբյուրը»
Հունիսի 5-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Մեդիամաքսին ասել էր, որ իրեն «հայտնի չէ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի լավատեսության աղբյուրը»։
Քոչարյանն ասել էր այս մասին` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզայի խոսքերն այն մասին, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում «զգալի առաջընթացի են հասել» ու «եթե Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 9-ին կայանալիք Քոչարյանի և Ալիեւի հանդիպումը հաջող լինի, ապա հիմնարար սկզբունքների շուրջ տարաձայնությունների քանակը կարող է կրճատվել եւ հասնել զրոյական մակարդակի»։
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Մեթյու Բրայզան Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Մեթյու Բրայզան
«Բանակցային գործընթացի ներկա վիճակը, ինչպես նաեւ անցած երկու ամիսների ընթացքում ադրբեջանական կողմի արված հայտնի հայտարարությունները չափազանց փոքր հնարավորություն են թողնում դրական արդյունք ակնկալելու համար», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 30-ՀՈՒՆԻՍԻ 5
Հովիկ Աբրահամյանը՝ խորհրդարանի նախագահ
Մայիսի 31-ին Հայաստանի 5-րդ գումարման խորհրդարանի նախագահ ընտրվել էր ՀՀԿ ներկայացուցիչ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հովիկ Աբրահամյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը Հովիկ Աբրահամյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը
«Այսօր կա այն ներուժը, որը թույլ կտա իրականացնել մեր ծրագրերը եւ արդարացնել ժողովրդի հույսերը», - ասել էր ԱԺ ղեկավարը:
«Համահունչ կյանքի կազմակերպման ձեւեր»
Հունիսի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել էր, որ Հայաստանը պետք է ունենա ԵՄ-ին համահունչ կյանքի կազմակերպման ձեւեր:
«Համագործակցությունը կյանքի կազմակերպման ձեւերին է վերաբերում, անհրաժեշտ է մշակել միասնական նորմեր եւ չափանիշներ, որոնք թույլ կտան բարեփոխումներ կատարել մեր երկրում: Օրինակ, աստիճանաբար է հնարավոր է դառնում աշխատել ընդհանուր կրթական դաշտում եւ կիրառել համընդհանուր գործիքներ այն արդյունավետ դարձնելու նպատակով»,- ասել էր  փոխարտգործնախարարը։
«Նոր պատերազմն ավելի կործանարար եւ աղետալի կլինի»
Հունիսի 1-ին Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի հակամարտության հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորը հայտարարել էր, որ «Եվրամիության համար տարածաշրջանում կարեւորագույն խնդիրներից մեկը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր պատերազմի կանխումն է»:
Նրա խոսքով, եթե պատերազմը վերսկսվի, ապա «դա աղետ կլինի ոչ միայն այդ երկու երկրների, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար»:
«Նոր պատերազմն ավելի կործանարար եւ աղետալի կլինի, քան 2008 թվականի օգոստոսի պատերազմը, եւ այն ավելի դժվար կլինի դադարեցնել»,- նկատել էր Ֆիլիպ Լեֆորը՝ հավելելով, որ պետք է ամբողջությամբ բացառել նոր պատերազմի հնարավորությունը:
Նա նշել էր, որ պետք չէ շատ մեծ հույսեր կապել միջազգային միջնորդների հետ, քանի որ նրանք չեն կարող լուծել հիմնախնդիրը կողմերի փոխարեն, իսկ «վերեւից պարտադրված լուծումը» կլինի փխրուն եւ ոչ լեգիտիմ:
Քլինթոնի այցը
Հունիսի 4-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել էր աշխատանքային այցով Երեւան ժամանած ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին:
«Այս տարի նշում ենք Միացյալ Նահանգների հետ Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը, եւ ուրախ եմ, որ մենք կարող ենք խոսել այն մասին, որ այդ 20 տարիների ընթացքում մեր հարաբերություններն ունեցել են վերընթաց զարգացում եւ այսօր գտնվում են պատմականորեն ամենաբարձր մակարդակի վրա», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը։
Հիլարի Քլինթոնը եւ Սերժ Սարգսյանը Հիլարի Քլինթոնը եւ Սերժ Սարգսյանը
Հայաստանի նախագահն նշել էր, որ «ուրախ է նաեւ նրա համար, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները մշտապես կառուցվում են փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության վրա։ «Մենք մշտապես կարող ենք անկեղծորեն քննարկել ցանկացած հարց, որ հետաքրքրում է կողմերից մեկին: Մենք բարձր ենք գնահատում Միացյալ Նահանգների դերակատարությունը մեր տարածաշրջանում», - ասել էր նա:
«Ես եւ նախագահ Օբաման բարձր ենք գնահատում Ձեզ հետ ունեցած մեր շփումները: Ես եւ Դուք շատ ու շատ զրույցներ ենք ունեցել, եւ ինչպես Դուք նշեցիք, դրանք շատ անկեղծ են եղել, ինչն էլ բնորոշ է ընկերներին: Եվ ես գիտեմ, թե Դուք անձամբ ինչպիսի ջանասիրությամբ եք աշխատել Հայաստանին առնչվող տարածաշրջանային խնդիրներին լուծում գտնելու համար: Միացյալ Նահանգները պատրաստակամ են օժանդակել եւ աջակցել Ձեր շարունակական գործունեությանը` որպես հիանալի առաջնորդ», - ասել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Հիլարի Քլինթոնը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը Հիլարի Քլինթոնը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
Քլինթոնն ասել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն առանց նախապայմանների: ԱՄՆ պետքարտուղարը շեշտել էր Հայաստանի նախագահի անձական դերակատարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում եւ հիշեցրել, որ 2 տարի առաջ, գտնվելով Հայաստանում, ասել էր, որ «գնդակը գտնվում է Թուրքիայի դաշտում» ու այսօր էլ «իրավիճակը չի փոխվել»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 30-ՀՈՒՆԻՍԻ 5
Բանալիներ՝ Ազնավուրին
Հունիսի 1-ին տեղի էր ունեցել Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալիները «Ազնավուր» հիմնադրամին հանձնելու արարողությունը։
«Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվելու այստեղ, այս լավ, ջերմ միջավայրում՝ Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանում»,- ասել էր նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները շաղկապված են հազարավոր թելերով, եւ դրա ապացույցներից մեկն էլ այն է, որ Ֆրանսիայի վերջին երեք նախագահները՝Ժակ Շիրակը, Նիկոլա Սարկոզին եւ Ֆրանսուա Օլանդն այցելել են Հայաստան։ Ես հույս ունեմ, որ նորընտիր նախագահ պարոն Էմանյուել Մակրոնն այս ավանդույթը կշարունակի, Մաեստրո՛, եւ մենք Ձեզ հետ միասին նրան կդիմավորենք այս տուն-թանգարանում»,- հավելել էր նախագահը:

Miguel Angel Moratinos in 2007
On June 4 OSCE Chairman-in-Office, Foreign Minister of Spain Miguel Angel Moratinos stated in an exclusive interview to Mediamax that Armenia and Azerbaijan should use the opportunity existing for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“It is high time they took the step,” OSCE Chairman-in-Office stated ahead of his visit to Baku and Yerevan.
Answering question on whether he believes in the readiness of Azerbaijan to accept the idea of holding a referendum in Nagorno-Karabakh, Miguel Angel Moratinos said:
“It is no easy matter to balance the principles of sovereignty and territorial integrity with that of self-determination. Both are universal principles that are applicable in different circumstances. I am convinced that Azerbaijan and Armenia are capable of using excellent judgment in applying the most appropriate principles to resolve a situation that is prejudicial to many thousands of people, who have the right to decent, peaceful and prosperous lives.”
Miguel Angel Moratinos in 2007 Miguel Angel Moratinos in 2007
Commenting on the fact that one of the OSCE Minsk Group Co-chairs – Russia, strongly believes that the possible independence of Kosovo will unambiguously become a precedent for other “frozen conflicts” and the other two Co-chairs – France and the USA, oppose that and turn down the possibility of a precedent, OSCE Chairman-in-Office said:
“The conflicts currently existing within the OSCE vary greatly in their nature. Neither France nor Russia nor the USA, represented by the Co-chairs, consider it advisable to apply pre-established formulas, given that the reality of widely varying situations would make them inoperative.”
“Source for optimism unknown”
On June 5 Armenian President Robert Kocharian stated in an interview to Mediamax that OSCE Minsk Group U.S. Co-chair’s “source for optimism is unknown for me.”
Kocharian said this commenting on the recent statement of the U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group Matthew Bryza, according to which Armenia and Azerbaijan have made “substantial progress” in the process of the Nagorno-Karabakh conflict settlement, and “if the St. Petersburg meeting of presidents Kocharian and Aliyev is successful, then the number of differences remaining on basic principles could be reduced to close to zero.”
Robert Kocharyan and Matthew Bryza Robert Kocharyan and Matthew Bryza
“The present situation of the negotiation process, as well as the known statements of the Azerbaijani side, made during the recent two months, leave little space for hope for positive results,” Robert Kocharian stated.
•    10 YEARS AGO: MAY 30 – JUNE 5, 2012
Hovik Abrahamyan – National Assembly speaker
On May 31 Hovik Abrahamyan was elected the chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia of the 5th convocation.
Hovik Abrahamyan and Artsvik Minasyan Hovik Abrahamyan and Artsvik Minasyan
“Today we have a potential that will allow realizing our programs and justifying the hopes of the people,” Hovik Abrahamyan said.
“Consonant forms of organizing life”
On June 1 Armenian Deputy Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said that Armenia and EU should have consonant ways for organizing life.
“The cooperation refers to the forms of organizing life. We have to work out common norms and standards which will enable us to make changes in our country. For example, it gradually becomes possible to work on the common education field and apply general tools to make it more efficient,” the Armenian Deputy FM said.
“New war to be much more destructive”
On June 1 Special Representative of the European Union for the South Caucasus and Crisis in Georgia Philip Lefort said that “one of EU’s key tasks in the region is to prevent a new war between Armenia and Azerbaijan.”
According to him if a new war breaks out again “it will be a catastrophe not only for both countries but also for the region on the whole.”
“The new war will be much more destructive and catastrophic than the war of August 2008. It will be much more difficult to stop it,” Philip Lefort concluded, adding that it’s necessary to fully rule out the possibility of a new war.
At the same time, he noted that one shouldn’t count on international observers too much as they cannot resolve the conflict instead of the sides and the solution “imposed from “above” will be fragile and illegitimate.”
Clinton’s visit
On June 4 Armenian President Serzh Sargsian received U.S. Secretary of State Hillary Clinton who came on a working visit to Yerevan.
“This year we mark the 20th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and the Unites States and I am glad to state that our relations have been developing in an ascending direction during these years and are on a historically high level today,” said Serzh Sargsyan.
Armenian President said he is also glad that the Armenian-U.S. relations “are built on mutual respect and confidence.” “We can always frankly discuss issues of concern to us. We highly assess the USA's role in the region,” said Serzh Sargsian.
Hillary Clinton and Serzh Sargsyan Hillary Clinton and Serzh Sargsyan
“President Obama and I attach great importance to our contacts with you. We have frequently talked with each other and, as you said, we have always been frank with each other as befits friends. I know how hard you have worked to resolve regional issues related to Armenia. The U.S. is ready to support your consecutive steps as a brilliant leader,” the U.S. Secretary of State said.
Clinton said that the Armenian-Turkish relations should be settled without preconditions. U.S. Secretary of State highlighted the personal role of the Armenian President Serzh Sargsian in the normalization of Armenian-Turkish relations and reminded that being in Armenia 2 years ago she said that “the ball was on Turkey's filed” and  said that “the situation hasn't changed today.”
•    5 YEARS AGO: MAY 30 – JUNE 5, 2017
Key to Aznavour
On June 1 ceremony of handing over the Charles Aznavour House Museum key to Aznavour Foundation took place.
“I’m very happy to be here, in this warm environment of Charles Aznavour House Museum,” the President of Armenia Serzh Sargsian said.
“The relations between Armenia and France consist of thousands of threads, which is proved also by the fact that the last three French Presidents – Jacque Chirac, Nicolas Sarkozy and Francois Hollande – visited Armenia. I hope that the newly elected President, Mr. Emmanuel Macron, will continue that tradition, Maestro, and we’ll be able to welcome him in this House Museum together with you,” Serzh Sargsyan added.