Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Մայիսի 16-ին Հայաստանի վարչապետ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ դրական է վերաբերվում 2008 թվականի նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու հնարավորությանը։
Սերժ Սարգսյանը՝ 2007թ. մայիսի 16-ին Սերժ Սարգսյանը՝ 2007թ. մայիսի 16-ին
«Անցած խորհրդարանական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ ՀՀԿ-ն ունի լուրջ վստահության քվե հասարակության մեջ, եւ եթե կուսակցությունը համապատասխան որոշում կայացնի, ես կառաջադրվեմ»,- ասել էր վարչապետը։
«Ընդդիմադիր ուժերի հավակնությունները շատ թանկ նստեցին նրանց վրա»
Մայիսի 16-ին Ազգային Ժողովրդավարական Միության առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարել էր, որ «ընդդիմադիր ուժերի հավակնությունները շատ թանկ նստեցին նրանց վրա»։
Վազգեն Մանուկյանն ասել էր, որ խորհրդարանական ընտրություններում տեղի ունեցավ «ընդդիմադիր ուժերի հավաքած ձայների փոշիացում», եւ կարծիք էր հայտնել որ խորհրդարան անցած «Բարգավաճ Հայաստան»,  ՀՅԴ, «Օրինաց երկիր» եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունները պետք է համախմբվեն եւ պայքարեն Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) մենաշնորհի դեմ:
Վազգեն Մանուկյանն ասել էր, որ այդ ուժերի գլխավոր խնդիրը պետք է լինի Ընտրական Օրենսգրքում այնպիսի փոփոխություններ կատարելը, որոնք հնարավորություն կտան բացառել խախտումները 2008 թ. նախագահական ընտրություններում:
Նա նաեւ կարծիք էր հայտնել, որ Հայաստանի ընդդիմադիր ուժերը պետք է վերանայեն իրենց մարտավարությունն ու նախագահական ընտրությունների նախօրեին համախմբեն ուժերը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 16-22
«Հայաստանը նայում է Եվրոպային»
Մայիսի 16-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ռուսաստանյան «Վեդոմոստի» թերթում հրապարակել էր «Հայաստանը նայում է Եվրոպային» հոդվածը, որում նշել էր, որ  ոչ մի հակասություն չի տեսնում նրանում, որ Հայաստանը, նախկին ԽՍՀՄ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացներին զուգահեռ բանակցություններ է վարում Եվրամիության հետ մերձեցման ուղղությամբ:
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել էր, որ Հայաստանը միշտ եղել է ԱՊՀ եւ «ԵվրԱզԷս»-ի շրջանակում տնտեսական կապերի խորացման կողմնակից:
«Միեւնույն ժամանակ Մաքսային Միությանն անդամակցելը բովանդակային չէ, քանի որ Հայաստանը ընդհանուր սահման չունի ոչ Ռուսաստանի, ոչ Ղազախստանի, ոչ էլ Բելառուսի հետ: Սակայն այս միավորման հարթակի վրա հնարավոր են այլ փոխշահավետ համագործակցության տարբերակներ: Անհրաժեշտ են ինտեգրման խթաններ. կա այսպես կոչված «հեռավոր տարածքների» փորձը, երբ վերջիններս համագործակցում են միության շրջանակներում ավելի մեղմ պայմաններով ու ստանում են որոշակի արտոնություններ: Մենք առաջարկել ենք մշակել Մաքսային Միության եւ Հայաստանի համագործակցության որոշակի ձեւաչափ: Հարցը հիմա ակտիվ քննարկման փուլում է», - գրում էր Հայաստանի վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել էր, որ սկսվել են Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ բանակցությունները՝ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագրի շուրջ:
«Մոտակա 2-3 տարիներին մեզ սպասվում է լարված եւ մանրակրկիտ աշխատանք՝ եվրոպական ստանդարտների ներդրման ուղղությամբ: Այս ստանդարտներին համապատասխանելու համար անհրաժեշտ են տեխնիկական եւ տեխնոլոգիական գործընթացների, ներքին հսկողության համակարգերի խորը փոփոխություններ: Եվ ինչն ամենակարեւորն է՝ արտադրական ցիկլի մասնակիցների վարքագծի փոփոխությունը: Տնտեսությունը պետք է լուրջ որակական փոփոխությունների ենթարկվի: Մենք պետք է եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնենք մեր օրենսդրական դաշտը եւ արտադրություններում անվտանգության վերահսկողության համակարգերը: Դա շատ ծավալուն եւ ծախսատար գործընթաց է, բայց այն առաջին հերթին մեզ է անհրաժեշտ: ԵՄ հետ ազատ առեւտրի համաձայնագիրը Հայաստանի համար էական առաջընթաց կապահովի. զգալիորեն կավելանան արտահանումն ու ներմուծումը, կկրճատվի արտաքին առեւտրի դեֆիցիտը: Հատկանշական է, որ ԵՄ հետ ազատ առեւտրի համաձայնագիր կնքելու մտադրություններ ունեն նաեւ Ուկրաինան եւ Մոլդովան», - գրել էր Հայաստանի կառավարության ղեկավարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 16-22
«Այսօր եկել է այդ օրը»
Մայիսի 18-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստին հանդես էր եկել ծավալուն ուղերձով:
«Երկու տարի առաջ, երբ հաստատվում էր սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը, ես հավատում էի, որ մոտ ապագայում մենք մտնելու ենք բեկումնային մի ժամանակաշրջան։ Այսօր եկել է այդ օրը», - ասել էր նա:
Սերժ Սարգսյանն առաջ էր քաշել «Ազնվություն, գումարած պրոֆեսիոնալիզմ, հանած կոռուպցիա» կարգախոսը:
Սերժ Սարգսյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին Սերժ Սարգսյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին
«Իհարկե, այսօր կոռուպցիայի դեմքը փոխվել է: Աստիճանաբար այն ավելի տեսանելի եւ խոցելի է դառնում: Պետությունը շարունակում է հասարակության եւ անհատի մեջ արմատավորել «կոռուպցիայի հանդեպ զրո հանդուրժողականության» մշակույթը: Բայց մենք չենք կարող բավարարվել առկա ձեռքբերումներով: Մենք պետք է կատարելագործենք հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգը եւ ապահովենք դրա հետեւողական զարգացումը: Բոլորս գիտակցում ենք, որ առանց դրա ցանկացած նախաձեռնություն դատապարտված է անհաջողության», - ասել էր նախագահը:
«Կառավարման խորհրդարանական ձեւին անցնելու միջոցով մենք էապես փոքրացրել կամ նույնիսկ վերացրել ենք քաղաքական դիմակայությունը կամ ճգնաժամը հանրային առճակատման վերածելու վտանգը։ Խորհրդարանական կառավարման ձեւ հաստատելով՝ մենք չեզոքացրել ենք քաղաքական մենիշխանության սպառնալիքը», - նշել էր Սերժ Սարգսյանը:
Արա Բաբլոյանը՝ ԱԺ նախագահ
Մայիսի 18-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ էր ընտրվել ՀՀԿ խմբակցության առաջադրած թեկնածու Արա Բաբլոյանը:
Նրա օգտին քվեարկել է 88, դեմ՝ 12 պատգամավոր:
«Ելք» խմբակցության առաջադրած թեկնածուն՝ Էդմոն Մարուքյանը, ստացել էր 12 կողմ, 88 դեմ ձայն:
Արա Բաբլոյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին Արա Բաբլոյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին
«Հայաստանում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, որն իր քվեով ձեւավորեց Ազգային ժողովը: Հիմք ընդունելով այս պարզ ճշմարտությունը՝ միշտ առաջնորդվելու եմ այս սկզբունքով: Վստահեցնում եմ, որ աշխատանքային բոլոր քայլերս բխելու են պետության եւ ժողովրդի շահերից: Անելու եմ հնարավորը, որ իշխանություն- ընդդիմություն համագործակցությունը հնարավորինս ամրապնդվի, որն ուղղված է լինելու Հայաստանի զարգացմանն ու առաջընթացին»,- հայտարարել էր Արա Բաբլոյանը:

Тигран Саргсян и Серж Саргсян
16 мая премьер-министр Армении, председатель Совета Республиканской партии Армении Серж Саргсян заявил, что положительно относится к возможности выдвижения своей кандидатуры на президентских выборах 2008 года.
Серж Саргсян 16 мая 2007 года Серж Саргсян 16 мая 2007 года
«Прошедшие парламентские выборы показали, что РПА имеет серьезный вотум доверия в обществе, и если партия примет соответствующее решение, я будут баллотироваться», - сказал премьер-министр.
«Амбиции оппозициии обошлись ей слишком дорого»
16 мая лидер Национально-демократического союза Вазген Манукян заявил, что «чрезмерные амбиции оппозиционных сил обошлись им слишком дорого».
Вазген Манукян сказал, что на парламентских выборах произошло «распыление набранных оппозиционными силами голосов» и выразил мнение, что прошедшие в парламент партии «Процветающая Армения», «Дашнакцутюн», «Оринац Еркир» и «Наследие» должны объединиться и бороться против «монополии» Республиканской партии Армении.
Вазген Манукян сказал, что главной задачей этих сил должно стать внесение таких изменений в Избирательный Кодекс, которые позволили бы исключить возможность нарушений на предстоящих президентских выборах 2008 года.
Он также выразил мнение, что оппозиционные силы Армении должны пересмотреть свою тактику и объединить усилия накануне выборов президента.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 МАЯ 2012 ГОДА
«Армения смотрит на Европу»
16 мая премьер-министр Армении Тигран Саргсян опубликовал в российской газете «Ведомости» статью «Армения смотрит на Европу», в которой отметил, что
не видит никакого противоречия в том, что Армения параллельно с интеграционными процессами на пространстве бывшего СССР ведет переговоры об экономическом сближении с Евросоюзом.
Он Саргсян напомнил, что Армения всегда была активным сторонником углубления экономических связей в масштабах СНГ и «Евразэс».
«В то же время вступление в Таможенный Союз для нас несодержательно в силу геополитических причин - нет общих границ ни с Россией, ни с Казахстаном, ни с Белоруссией. Однако на платформе этого объединения возможны иные взаимовыгодные формы сотрудничества. Необходимы стимулы для интеграции: есть так называемый опыт «удаленных территорий», согласно которому последние сотрудничают в рамках союза на более мягких условиях, получают определенные льготы и дотации. Мы предложили разработать особую форму сотрудничества Армении и Таможенного Союза. Вопрос сейчас в активной фазе обсуждения», - сказал премьер.
Тигран Саргсян и Серж Саргсян Тигран Саргсян и Серж Саргсян
Тигран Саргсян напомнил, что недавно был старт началу переговоров Армении и ЕС о заключении всеобъемлющего договора о зоне свободной торговли.
«В ближайшие два-три года нас ждет напряженная скрупулезная работа по внедрению европейских стандартов. Для соответствия этим стандартам необходимы глубинные изменения технических и технологических процессов, систем внутреннего контроля. И, что самое главное, изменение поведения участников производственных и торговых циклов. Экономика должна пройти через серьезные качественные перемены. Мы должны привести в соответствие с европейскими стандартами наше законодательное поле и систему надзора за безопасностью на производстве. Это очень объемная и затратная работа, но она нужна в первую очередь нам. В результате соглашение о свободной торговле с ЕС обеспечит значительный прогресс Армении, существенно увеличит экспорт и импорт, значительно сократит внешнеторговый дефицит. Симптоматично, что о таких же намерениях - войти в зону свободной торговли с Европой - заявляют Украина и Молдавия», - писал глава армянского правительства.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  16-22 МАЯ 2017 ГОДА
«Сегодня этот день настал»
18 мая президент Армении Серж Саргсян выступил с развернутым посланием на первом заседании Национального Собрания шестого созыва.
«Два года назад, когда утверждалась концепция конституционной реформы, я верил, что в ближайшее время мы вступим в переломный момент. Сегодня этот день настал», - сказал он.
Серж Саргсян 18 мая 2017 года Серж Саргсян 18 мая 2017 года
Серж Саргсян выдвинул лозунг «Честность плюс профессионализм минус коррупция».
«Конечно, лицо коррупции сегодня изменилось. Постепенно она становится более заметной и уязвимой. Государство продолжает прививать культуру «нулевой терпимости к коррупции». Но мы не можем довольствоваться текущими достижениями. Мы должны совершенствовать институциональную систему противодействия коррупции и обеспечивать ее последовательное развитие», - сказал он.
«Перейдя к парламентской форме правления, мы значительно снизили или даже устранили опасность превращения политического противостояния или кризиса в публичное противостояние. Установив парламентскую форму правления, мы нейтрализовали угрозу политической монополии», - говорил Серж Саргсян.
Ара Баблоян – новый спикер парламента
18 мая большинством голосов новым спикером Национального собрания был избран Ара Баблоян - кандидат от фракции Республиканской партии Армении.
За него проголосовали 88 депутатов, против – 12.
Кандидат от фракции «Елк» Эдмон Марукян получил 12 голосов «за», 88 - «против».
Ара Баблоян 18 мая 2017 года Ара Баблоян 18 мая 2017 года
«Власть в Армении принадлежит народу, который своими голосами сформировал Национальное собрание. Исходя из этой простой истины, я всегда буду руководствоваться этим принципом. Я сделаю все возможное, чтобы по возможности укрепить сотрудничество властей и оппозиции», - заявил Ара Баблоян.