Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Մայիսի 16-ին Հայաստանի վարչապետ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ դրական է վերաբերվում 2008 թվականի նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու հնարավորությանը։
Սերժ Սարգսյանը՝ 2007թ. մայիսի 16-ին Սերժ Սարգսյանը՝ 2007թ. մայիսի 16-ին
«Անցած խորհրդարանական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ ՀՀԿ-ն ունի լուրջ վստահության քվե հասարակության մեջ, եւ եթե կուսակցությունը համապատասխան որոշում կայացնի, ես կառաջադրվեմ»,- ասել էր վարչապետը։
«Ընդդիմադիր ուժերի հավակնությունները շատ թանկ նստեցին նրանց վրա»
Մայիսի 16-ին Ազգային Ժողովրդավարական Միության առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարել էր, որ «ընդդիմադիր ուժերի հավակնությունները շատ թանկ նստեցին նրանց վրա»։
Վազգեն Մանուկյանն ասել էր, որ խորհրդարանական ընտրություններում տեղի ունեցավ «ընդդիմադիր ուժերի հավաքած ձայների փոշիացում», եւ կարծիք էր հայտնել որ խորհրդարան անցած «Բարգավաճ Հայաստան»,  ՀՅԴ, «Օրինաց երկիր» եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունները պետք է համախմբվեն եւ պայքարեն Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) մենաշնորհի դեմ:
Վազգեն Մանուկյանն ասել էր, որ այդ ուժերի գլխավոր խնդիրը պետք է լինի Ընտրական Օրենսգրքում այնպիսի փոփոխություններ կատարելը, որոնք հնարավորություն կտան բացառել խախտումները 2008 թ. նախագահական ընտրություններում:
Նա նաեւ կարծիք էր հայտնել, որ Հայաստանի ընդդիմադիր ուժերը պետք է վերանայեն իրենց մարտավարությունն ու նախագահական ընտրությունների նախօրեին համախմբեն ուժերը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 16-22
«Հայաստանը նայում է Եվրոպային»
Մայիսի 16-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ռուսաստանյան «Վեդոմոստի» թերթում հրապարակել էր «Հայաստանը նայում է Եվրոպային» հոդվածը, որում նշել էր, որ  ոչ մի հակասություն չի տեսնում նրանում, որ Հայաստանը, նախկին ԽՍՀՄ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացներին զուգահեռ բանակցություններ է վարում Եվրամիության հետ մերձեցման ուղղությամբ:
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել էր, որ Հայաստանը միշտ եղել է ԱՊՀ եւ «ԵվրԱզԷս»-ի շրջանակում տնտեսական կապերի խորացման կողմնակից:
«Միեւնույն ժամանակ Մաքսային Միությանն անդամակցելը բովանդակային չէ, քանի որ Հայաստանը ընդհանուր սահման չունի ոչ Ռուսաստանի, ոչ Ղազախստանի, ոչ էլ Բելառուսի հետ: Սակայն այս միավորման հարթակի վրա հնարավոր են այլ փոխշահավետ համագործակցության տարբերակներ: Անհրաժեշտ են ինտեգրման խթաններ. կա այսպես կոչված «հեռավոր տարածքների» փորձը, երբ վերջիններս համագործակցում են միության շրջանակներում ավելի մեղմ պայմաններով ու ստանում են որոշակի արտոնություններ: Մենք առաջարկել ենք մշակել Մաքսային Միության եւ Հայաստանի համագործակցության որոշակի ձեւաչափ: Հարցը հիմա ակտիվ քննարկման փուլում է», - գրում էր Հայաստանի վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Տիգրան Սարգսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել էր, որ սկսվել են Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ բանակցությունները՝ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագրի շուրջ:
«Մոտակա 2-3 տարիներին մեզ սպասվում է լարված եւ մանրակրկիտ աշխատանք՝ եվրոպական ստանդարտների ներդրման ուղղությամբ: Այս ստանդարտներին համապատասխանելու համար անհրաժեշտ են տեխնիկական եւ տեխնոլոգիական գործընթացների, ներքին հսկողության համակարգերի խորը փոփոխություններ: Եվ ինչն ամենակարեւորն է՝ արտադրական ցիկլի մասնակիցների վարքագծի փոփոխությունը: Տնտեսությունը պետք է լուրջ որակական փոփոխությունների ենթարկվի: Մենք պետք է եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնենք մեր օրենսդրական դաշտը եւ արտադրություններում անվտանգության վերահսկողության համակարգերը: Դա շատ ծավալուն եւ ծախսատար գործընթաց է, բայց այն առաջին հերթին մեզ է անհրաժեշտ: ԵՄ հետ ազատ առեւտրի համաձայնագիրը Հայաստանի համար էական առաջընթաց կապահովի. զգալիորեն կավելանան արտահանումն ու ներմուծումը, կկրճատվի արտաքին առեւտրի դեֆիցիտը: Հատկանշական է, որ ԵՄ հետ ազատ առեւտրի համաձայնագիր կնքելու մտադրություններ ունեն նաեւ Ուկրաինան եւ Մոլդովան», - գրել էր Հայաստանի կառավարության ղեկավարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 16-22
«Այսօր եկել է այդ օրը»
Մայիսի 18-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստին հանդես էր եկել ծավալուն ուղերձով:
«Երկու տարի առաջ, երբ հաստատվում էր սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը, ես հավատում էի, որ մոտ ապագայում մենք մտնելու ենք բեկումնային մի ժամանակաշրջան։ Այսօր եկել է այդ օրը», - ասել էր նա:
Սերժ Սարգսյանն առաջ էր քաշել «Ազնվություն, գումարած պրոֆեսիոնալիզմ, հանած կոռուպցիա» կարգախոսը:
Սերժ Սարգսյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին Սերժ Սարգսյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին
«Իհարկե, այսօր կոռուպցիայի դեմքը փոխվել է: Աստիճանաբար այն ավելի տեսանելի եւ խոցելի է դառնում: Պետությունը շարունակում է հասարակության եւ անհատի մեջ արմատավորել «կոռուպցիայի հանդեպ զրո հանդուրժողականության» մշակույթը: Բայց մենք չենք կարող բավարարվել առկա ձեռքբերումներով: Մենք պետք է կատարելագործենք հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգը եւ ապահովենք դրա հետեւողական զարգացումը: Բոլորս գիտակցում ենք, որ առանց դրա ցանկացած նախաձեռնություն դատապարտված է անհաջողության», - ասել էր նախագահը:
«Կառավարման խորհրդարանական ձեւին անցնելու միջոցով մենք էապես փոքրացրել կամ նույնիսկ վերացրել ենք քաղաքական դիմակայությունը կամ ճգնաժամը հանրային առճակատման վերածելու վտանգը։ Խորհրդարանական կառավարման ձեւ հաստատելով՝ մենք չեզոքացրել ենք քաղաքական մենիշխանության սպառնալիքը», - նշել էր Սերժ Սարգսյանը:
Արա Բաբլոյանը՝ ԱԺ նախագահ
Մայիսի 18-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ էր ընտրվել ՀՀԿ խմբակցության առաջադրած թեկնածու Արա Բաբլոյանը:
Նրա օգտին քվեարկել է 88, դեմ՝ 12 պատգամավոր:
«Ելք» խմբակցության առաջադրած թեկնածուն՝ Էդմոն Մարուքյանը, ստացել էր 12 կողմ, 88 դեմ ձայն:
Արա Բաբլոյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին Արա Բաբլոյանը՝ 2017թ. մայիսի 18-ին
«Հայաստանում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, որն իր քվեով ձեւավորեց Ազգային ժողովը: Հիմք ընդունելով այս պարզ ճշմարտությունը՝ միշտ առաջնորդվելու եմ այս սկզբունքով: Վստահեցնում եմ, որ աշխատանքային բոլոր քայլերս բխելու են պետության եւ ժողովրդի շահերից: Անելու եմ հնարավորը, որ իշխանություն- ընդդիմություն համագործակցությունը հնարավորինս ամրապնդվի, որն ուղղված է լինելու Հայաստանի զարգացմանն ու առաջընթացին»,- հայտարարել էր Արա Բաբլոյանը:

Tigran Sargsyan and Serzh Sargsyan
On May 16 Armenian Prime Minister, Chairman of the Council of the Republican Party of Armenia (RPA) Serzh Sarkisian stated that he is positive about the possibility of getting nominated for the presidential elections of 2008.
Serzh Sargsyan on May16, 2017 Serzh Sargsyan on May16, 2017
“The past parliamentary elections showed that the RPA has serious vote of confidence in the society, and if the party makes the corresponding decision, I will get nominated,” the Prime Minister stated.
“Oppositions’ ambitions cost it too much”
On May 16 leader of the National-Democratic Union (NDU) Vazgen Manukian stated that the “excessive ambitions of the oppositional forces cost them too much.”
Vazgen Manukian stated that during the parliamentary elections there took place “a dispersion of the votes, gained by the oppositional forces,” and expressed opinion that the Prosperous Armenia, Dashnaktsutiun, Orinats Yerkir and Heritage parties, which entered the parliament, should get united and struggle against the “monopoly” of the Republican Party of Armenia.
Vazgen Manukian stated that the main task of the given forces is the implementation of such changes in the Electoral Code, which would allow excluding the possibility of violations during the upcoming presidential elections of 2008.
He also expressed opinion that the opposition forces of Armenia should reconsider their tactics and unite the efforts on the eve of the presidential elections.
•    10 YEARS AGO: MAY 16-22, 2012
“Armenia Looks at Europe”
On May 16 Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan published “Armenia Looks at Europe” article in Russian Vedomosti newspaper where he said that he doesn’t see anything controversial in the fact that Armenia holds talks on getting closer economic relations with the European Union simultaneously with the integration processes in the former USSR space.
Tigran Sargsyan reminded that Armenia has always actively supported deepening of economic relations on CIS and EurAsEC scales.
“At the same time, joining Customs Union is not substantial for us due to geopolitical reasons – there are no common borders either with Russia or Kazakhstan or Belarus. However, there may be other mutually beneficial forms of cooperation on the platform of the Union. There should be stimuli for integration - there is the so-called practice of “remote territories” according to which the latter cooperates within the Union on milder conditions, gets certain discounts and subsidies. We have offered to work out a special form of cooperation between Armenia and Customs Union. The issue is now in the phase of active discussions,” said the PM.
Tigran Sargsyan and Serzh Sargsyan Tigran Sargsyan and Serzh Sargsyan
Tigran Sargsyan reminded that talks on concluding a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement between Armenia and EU have recently started.
“We are going to realize tense and scrupulous work on introducing European standards within coming 2-3 years. To meet the standards, changes of technical and technological processes and system of internal control are needed. And, what is most important, changes of conduct of participants of production and trade cycles. Economy should undergo serious quality changes. We should bring our legislation and system of control over production security in line with European standards. It’s very voluminous and cost-based work and it’s us who need it in the first place. As a result, the conclusion of Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with the EU will ensure considerable progress in Armenia: it will substantially increase export and import and significantly reduce the international trade deficit. It’s symptomatic that Ukraine and Moldova also state such intentions - to enter a free trade zone with Europe,” said the Armenian Prime Minister.
•    5 YEARS AGO:  MAY 16-22, 2017
“Today that day has come”
On May 18 Armenian President Serzh Sargsyan delivered a speech at the first session of the National Assembly of the sixth convocation.
“Two years ago, when the concept of constitutional reform was being approved, I believed that in the near future we would enter a turning point. Today that day has come,” he said.
Serzh Sargsyan on May18, 2017 Serzh Sargsyan on May18, 2017
Serzh Sargsyan put forward the slogan “Honesty plus professionalism minus corruption.”
“Of course, the face of corruption has changed today. Gradually, it becomes more visible and vulnerable. The state continues to inculcate a culture of “zero tolerance for corruption.” But we cannot be content with current achievements. We must improve the institutional system of combating corruption and ensure its consistent development,” he said.
“By moving to a parliamentary form of government, we have significantly reduced or even eliminated the danger of turning a political confrontation or crisis into a public confrontation. By establishing a parliamentary form of government, we have neutralized the threat of a political monopoly,” said Serzh Sargsyan.
Ara Babloyan – new Speaker of Armenian National Assembly
On May 18 by the majority of votes of Armenian MPs, the candidate from the Republican Party of Armenia (RPA) Ara Babloyan was elected as the new Speaker of the Armenian National Assembly.
He received 88 votes for and 12 against.
Candidate from Yelk faction Edmon Marukyan received 12 votes for an 88 against.
Ara  Babloyan on May 18, 2017 Ara Babloyan on May 18, 2017
“The power in the Republic of Armenia belongs to its people, which has formed the new parliament. This is the simple truth, which will guide my further activity. I assure you that all my steps will be directed for the interests of the state and its people. I will do everything possible so that government-opposition cooperation strengthens,” Ara Babaloyan said.