5/10/15. Մարգարյանի մահը, Բաբայանի ձերբակալումը, Սարգսյանի «մարգարեությունը»
Մարտի 25-ին, 55 տարեկան հասակում, սրտի կաթվածից մահացել էր Հայաստանի վարչապետ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Անդրանիկ Մարգարյանը։
Անդրանիկ Մարգարյանը վարչապետ էր նշանակվել 2000 թվականի մայիսին եւ դարձել անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին մարդը, ով այդքան երկար  զբաղեցրել էր կառավարության ղեկավարի պաշտոնը ։
Անդրանիկ Մարգարյանը սրտի վիրահատության էր ենթարկվել 1999 թվականի աշնանը։ 2001 թվականի հոկտեմբերին Փարիզում սրտային համակարգի հետազոտությունից հետո Անդրանիկ Մարգարյանին շտապ բուժում էին առաջարկել։
Ինչպես այն ժամանակ նշել էր Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը, «ֆրանսիացի բժիշկները դիմել էին ոչ վիրահատական միջամտության՝ վարչապետի սրտի անոթների անցանելիությունը բարձրացնելու համար»։
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Մարգարյանի մահն անվանել էր «ծանր կորուստ հայ ժողովրդի համար»։
Մարտի 26-ին Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի համաձայն, նախագահը ընդունել էր ՀՀ կառավարության հրաժարականը։ Ռոբերտ Քոչարյանը վարել էր կառավարության արտահերթ նիստը, որի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել էին Անդրանիկ Մարգարյանի հիշատակը:
«Մենք կորցրել ենք պետական գործիչ, գործընկեր, ընկեր, որը 7 տարի գլխավորել է կառավարությունը, եւ այդ 7 տարիները մեր պետության լավագույն տարիներն էին: Մի մարդ, որը զբաղեցնելով այդ բարձր պետական պաշտոնը եղել եւ մնացել է համեստ, հանդուրժողական եւ պարկեշտ: Բոլորիս  հիշողության մեջ Անդրանիկ Մարգարյանը մնալու է հենց այդպիսին առաջին հերթին իր մարդկային որակներով: Անդրանիկ Մարգարյանը հեռացավ մեզանից շատ պատասխանատու պահի, եւ իշխանությունը պետք է տա ճիշտ լուծումներ ներկա վիճակից դուրս գալու համար», -  ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 21-27
Քլինթոնի, Լավրովի եւ Ժյուպեի կոչը
Մարտի 22-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Հիլարի Քլինթոնը, Սերգեյ Լավրովը եւ Ալեն Ժյուպեն հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում մասնավորապես, ասված էր.
«Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման նպատակով հրավիրված համաժողովի 20-ամյակի կապակցությամբ, մենք՝ ԵԱՀԿ ՄԽ երկրների ԱԳ նախարարները, կոչ ենք անում հակամարտության կողմերին դրսեւորել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ քաղաքական կամք: Ինչպես ասվում է 2011թ. մայիսին նախագահներ Օբամայի, Մեդվեդեւի եւ Սարկոզիի՝ Դովիլում ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ, միայն բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորումը կբերի խաղաղության, կայունության եւ հաշտեցման, իսկ ուժի կիրառման ցանկացած փորձ կվնասի առանց այդ էլ երկար ժամանակ անորոշության մեջ գտնվող տարածաշրջանին»:
Համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարները հիշեցրել էին, որ խնդրի կարգավորման ձգձգումը միայն կերկարացնի տարածաշրջանում բնակվող ազգերի դժվարությունները, որոնք մեծապես տուժել են պատերազմի հետեւանքով:
Միջնորդները կրկին հորդորել էին կողմերին նախապատրաստել բնակչությանը խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմին:
«Մենք կոչ ենք անում կողմերին ավարտել շրջանակային համաձայնագրի եւ  Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի երեք սկզբունքների՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հարգման, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, ինչպես նաեւ միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների հիման վրա մշակված՝ խնդրի վերջանական կարգավորման շուրջ աշխատանքը, ինչը թույլ կտա հանել տարածաշրջանը ստատուս-քվոյի շրջանակներից եւ ապահովել անվտանգ եւ բարգավաճ ապագա»։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 21-27
«Կարգավորման բանալին Ռուսաստանի ձեռքին է»
Մարտի 22-ի Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կարեւորել էր արտաքին ուժերի դերակատարությունը ԼՂ կարգավորման գործում:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կարծիք էր հայտնել, որ վերջին տարիներին շփման գծում արձանագրվող սրացումները, որոնք իրենց գագաթնակետին հասան 2016 թվականի ապրիլին, պայմանավորված էին նրանով, որ «միջազգային հանրությունը հարմարվել է սառեցված կոնֆլիկտի հետ եւ լուրջ ջանքեր չի գործադրում:
«Այժմ նոր հանգամանքներ կան, որոնք լավատեսություն են ներշնչում»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում: Մասնավորապես, Հայաստանի առաջին նախագահն ասել էր, որ կարգավորման գործընթացում առանցքային դեր ունի Ռուսաստանը, որն այժմ ակտիվ ներգրավված է Մերձավոր Արեւելքում ծավալվող իրադարձություններում»:
«Քանի որ Ռուսաստանը ներքաշվել է Մերձավոր Արեւելքում, այն չի կարող հանդուրժել, որ այդ ճակատն այսպիսի պայթյունավտանգ թիկունք ունենա: Արդեն բոլորի կողմից ընդունված է, որ Արցախի լուծման բանալին Ռուսաստանի ձեռքին է: Համանախագահ բոլոր երկրներն էլ ըմբռնումով են մոտենում այս հարցին եւ չեն խանդում: Արեւմուտքն անգամ շնորհակալ կլինի Ռուսաստանին՝ այս հարցը լուծելու համար: Եթե աշխարհում կա մի գերտերություն, որ շահագրգռված է այս հարցի լուծումով՝ Ռուսաստանն է՝ առաջին հերթին իր շահերից ելնելով»,- ասել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Խնդիրը մեր եւ Ադրբեջանի մեջ չէ, խնդիրն աշխարհաքաղաքական է: Հայաստանն ու Ադրբեջանը միջազգային կառույցների անդամներ են, եւ այդ կառույցներն են որոշելու հակամարտության ուղին, ոչ թե մենք, Ադրբեջանը կամ Արցախը»,- հավելել էր Հայաստանի առաջին նախագահը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ ասել էր, որ եթե բանակցությունների սկզբում կողմերի տարաձայնությունները հսկայական էին, ապա այսօր խոսքը «մեկ-երկու առարկության» մասին է:
«Եթե Հայաստանը հստակ հայտարարի, որ պատրաստ է ստորագրել այդ փաստաթուղթը, միջնորդների ճնշումները կուղղվեն Ադրբեջանի կողմ»,- կարծիք էր հայտնել Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Բաբայանի ձերբակալումը
Մարտի 22-ին մաքսանենգ եղանակով Վրաստանից Հայաստան «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալված էին 3 անձ, այդ թվում՝ ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանը։
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» (ՕՐՕ) դաշինքի ղեկավարներ Սեյրան Օհանյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը եւ Վարդան Օսկանյանը հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասված էր, որ «իշխանությունների այս վարքագիծը գնահատում են որպես մեր երկրում վախի մթնոլորտ ձեւավորելուն եւ ընտրությունների արդյունքների վրա հակաօրինական միջոցներով ազդելուն ուղղված քայլ»:
Սամվել Բաբայանը Սամվել Բաբայանը
Մարտի 27-ին Սեյրան Օհանյանն ասել էր.
«Սամվել Բաբայանը մեր մարտական ընկերն է, մեր գաղափարակից գործընկերը եւ տարբեր ժամանակահատվածներում իր հնարավորությունների սահմաններում աջակցել է մեզ։ Նրա իրավունքների պաշտպանության գործում մենք պետք է հաստատակամ լինենք եւ մինչեւ վերջ գնանք»։
Վարդան Օսկանյանն ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էլ Սամվել Բաբայանին անվանել էին «քաղաքական բանտարկյալ»:
Սարգսյանի «մարգարեությունը»
Մարտի 24-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունները «կարող էին ավելի ակտիվ աջակցություն ցուցաբերել ՌԴ զինված ուժերին «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում»:
«Ռուսաստանը մեծ ավանդ ունի այդ պայքարում, եւ մենք պետք է ստանձնենք այդ պատասխանատվության որոշ մասը: Հայաստանի համար դա կարեւոր է նաեւ այն պատճառով, որ Մերձավոր Արեւելքում բնակվում էին մեր մեծաթիվ հայրենակիցները: Ինչպես հայտնի է, ԻՊ-ն առանձնապես դաժան է գործում ազգային փոքրամասնությունների, առավել եւս՝ քրիստոնյաների դեմ: Դրանից շատ են տուժել իմ եղբայրներն ու քույրերը Սիրիայում եւ Իրաքում: Իհարկե, որքան շուտ ոչնչացվեն ԻՊ-ի գրոհայինները, այդքան լավ կլինի մարդկության համար»,- ասել էր նախագահը «Միր» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Լուսանկարը` ՀՀ 3-րդ նախագահի գրասենյակ
«Հայաստանը գտնվում է ԻՊ գործողությունների գոտուց մոտ 400 կմ հեռավորության վրա: Դա նշանակում է, որ Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող դեպքերը անմիջական կապ ունեն մեր անվտանգության հետ: Եթե հաշվի առնենք, որ ԻՊ գործողություններում ներգրավված են ԱՊՀ անդամ պետությունների շատ քաղաքացիներ, ապա ուշ թե շուտ մեր տարածքում եւս կհայտնվեն ռազմական փորձ ունեցող մարդիկ: Մենք արդեն, ցավոք սրտի, շփման գծից այն կողմ նկատում ենք արաբերեն խոսք եւ այլ ձայներ: Մեզ թվում է, որ Մերձավոր Արեւելքը լքած մարդիկ աստիճանաբար սկսում են ներգրավվել մեր տարածաշրջանի հակամարտություններում: Դա, իհարկե, շատ վտանգավոր է»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:

Фото: офис третьего президента Армении
25 марта в возрасте 55 лет в Ереване от сердеченого приступа скончался премьер-министр Армении, лидер Республиканской партии Армении Андраник Маргарян.
Андраник Маргарян был назначен премьером в мае 2000 года и стал первым человеком в истории независимой Армении, который так долго занимал пост главы правительства.
Андраник Маргарян перенес операцию на сердце осенью 1999 года. В октябре 2001 года, после обследования сердечной системы премьера в Париже, Андранику Маргаряну было предложено срочное лечение. Как отмечала тогда пресс-служба правительства Армении, «французские медики прибегли к нехирургическому вмешательству для повышения проходимости сердечных кровеносных сосудов премьер-министра».
Президент Армении Роберт Кочарян назвал кончину Маргаряна «тяжелой потерей для армянского народа».
26 марта президент принял сегодня отставку правительства  в соответствии с 55-й статьей Конституции. Роберт Кочарян провел внеочередное заседание правительства, участники которого почтили минутой молчания память Андраник Маргаряна.
«Мы потеряли государственного деятеля, коллегу, друга, который 7 лет возглавлял правительство, и эти 7 лет были лучшими годами нашего государства. Занимая высокий государственный пост, он оставался скромным, толерантным и приличным человеком. В памяти всех нас Андраник Маргарян останется именно таким, в первую очередь, благодаря своим человеческим качествам. Андраник Маргарян ушел от нас в очень ответственный момент, и власть должна принять правильные решения для выхода из создавшейся ситуации», - заявил Роберт Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 МАРТА 2012 ГОДА
Призыв Клинтона, Лаврова и Жюпе
22 марта главы МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ Хиллари Клинтон, Сергей Лавров и Ален Жюпе выступили с совместным заявлением, в котором, в частности, говорилось:
«По случаю 20-летия официального запроса о проведении конференции по урегулированию нагорно-карабахского конфликта мы, главы МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, призываем стороны проявить политическую волю, необходимую для мирного урегулирования конфликта. Как говорится в Довильском заявлении президентов Обамы, Медведева и Саркози, принятом в мае 2011 года, только основанное на переговорах урегулирование конфликта может принести мир, стабильность и примирение, а любые попытки применения силы только нанесут вред региону».
Главы МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ напомнили, что затягивание урегулирования конфликта только продлит трудности народов региона, которые и так пострадали вследствие войны.
Посредники вновь призвали стороны подготовить население к миру, а не к войне.
«Мы призываем стороны завершить работу над рамочным соглашением и над окончательным урегулированием конфликта, которое должно быть основано на трех принципах Хельсинского заключительного акта – неприменении силы и угрозы силы, уважение территориальной целостности и права народов на самоопределение, уставе ООН, а также на принципах и нормах международного права. Это поможет вывести регион из рамок статус-кво и обеспечить стабильное и процветающее будущее региона».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  21-27 МАРТА 2017 ГОДА
Тер-Петросян: «Ключ к урегулированию - у России»
22 марта первый президент Армении, лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян заявил о важности роли внешних сил в урегулировании Карабахского конфликта.
Левон Тер-Петросян выразил мнение, что столкновения, происходящие в последние годы на линии соприкосновения и достигшие апогея в апреле 2016 года, были обусловлены тем, «что мировое сообщество смирилось с замороженным конфликтом и не прикладывало серьезных усилий».
«Теперь возникли новые обстоятельства, которые внушают оптимизм», - сказал Левон Тер-Петросян в интервью Общественному ТВ Армении. В частности, первый президент сказал, что в процессе урегулирования центральную роль играет Россия, которая в настоящее время активно вовлечена в события на Ближнем Востоке.
«Так как Россия вовлечена в Ближний Восток, она не может допустить, чтобы у этого фронта был такой взрывоопасный тыл. Все уже признали, что ключ к урегулированию в Арцахе находится в руках России. Все страны-сопредседатели с пониманием относятся к данному вопросу и не проявляют ревности. Запад будет даже благодарен России за решение этого вопроса. Если в мире есть супердержава, заинтересованная в решении этой проблемы, то это – Россия, в первую очередь, исходя из собственных интересов», - сказал Левон Тер-Петросян.
«Проблема не между нами и Азербайджаном – это геополитическая проблема. Армения и Азербайджан являются членами международных организаций, и эти организации будут определять развитие конфликта, а не мы, Азербайджан или Арцах», - добавил первый президент Армении.
Левон Тер-Петросян сказал также, что если в начале переговоров разногласия сторон были огромны, то сегодня остаются «одно-два несогласия».
«Если Армения четко заявит, что готова подписать этот документ, то посредники перенесут давление на Азербайджан», - выразил мнение Левон Тер-Петросян.
Задержание Бабаяна
22 марта в рамках уголовного дела по факту нелегального ввоза из Грузии в Армению зенитно-ракетного комплекса «Игла» были задержаны трое человек, в том числе – бывший министр обороны НКР Самвел Бабаян.
Лидеры предвыборного блока «Оганян-Раффи-Осканян» (ОРО) Сейран Оганян, Раффи Ованнисян и Вардан Осканян выступили с совместным заявлением, в котором заявили, что «оценивают данные действия власти как попытку сформировать атмосферу страха в стране и повлиять на результаты выборов незаконными методами».
Самвел Бабаян Самвел Бабаян
27 марта Сейран Оганян заявил:
«Самвел Бабаян – наш боевой товарищ, наш соратник и партнер, и в разные периоды по мере своих возможностей он оказывал нам поддержку. В деле защиты его прав мы должны быть твердыми и идти до конца».
Вардан Осканян и Раффи Ованнисян заявили, что «Самвел Бабаян является политическим заключенным».
Пророчество Саргсяна
24 марта президент Армении Серж Саргсян сказал, что страны-члены ОДКБ «могли бы активнее помогать Вооруженным силам России в борьбе с «Исламским государством».
«Россия вносит очень большой вклад в эту борьбу, и мы должны нести какую-то часть этой ответственности. Для Армении это важно еще и потому, что на Ближнем Востоке проживало огромное количество наших соотечественников. Как известно, ИГ особенно жестоко действует против нацменьшинств, тем более - против христианских. От этого сильно пострадали мои братья и сестры, проживающие в Сирии и Ираке. Конечно, чем быстрее боевики ИГ будут уничтожены, тем лучше для всего человечества», - сказал президент в интервью телерадикомпании «Мир».
Серж Саргсян Серж Саргсян
«Армения находится приблизительно в 400 километрах от зоны действий ИГ. Это означает, что события, которые происходят на Ближнем Востоке, имеют непосредственное отношение к нашей безопасности. Если учесть, что в действия ИГ вовлечены многие граждане стран-членов СНГ, то рано или поздно в нашем регионе появятся люди, которые уже имеют военный опыт. Мы уже, к сожалению, наблюдаем по ту сторону соприкосновения арабскую речь и другие голоса. Нам кажется, что постепенно люди, которые ушли с Ближнего Востока, начинают быть вовлеченными в конфликты в нашем регионе. Это, конечно, очень опасно», - заявил Сержа Саргсян.