Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Սոչիում 2012 թվականի հունվարի 23-ին
Հունվարի 19-ին Ստամբուլում սպանվել էր ազգությամբ հայազգի հայտնի լրագրող, «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը։
«Ադրբեջանի համար որոշիչ պահ»
Հունվարի 19-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյառովը հայտարարել էր, որ ռուսական գազը չգնելու ու ռուսական նավթատարը ադրբեջանական նավթը Եվրոպա արտահանելու համար չօգտագործելու Բաքվի որոշումը «որոշիչ պահ է Ադրբեջանի եւ ողջ Հարավային Կովկասի համար»։
«Պաշտպանեք մեզ վիրավորողներից» (Protect Us Against Bullies) հոդվածում, որն լույս էր տեսել The Wall Street Journal-ում, Մամեդյառովը գրել էր.
«Գազի գինը մեզ համար միանգամից կրկնապատկվեց: Դա ավելին է, քան ուղղակի շուկայական ազդանշան, եւ դա անընդունելի է Ադրբեջանի համար: Ի պատասխան մենք որոշեցինք չգնել ռուսական գազը, ինչպես նաեւ դադարեցնել օգտագործել ռուսական նավթատարն ադրբեջանական նավթը Եվրոպա արտահանելու համար: Սա որոշիչ պահ է Ադրբեջանի եւ ողջ Հարավային Կովկասի համար: Ադրբեջանն անկեղծորեն ցանկանում է պրագմատիկ, շուկայական սկզբունքների վրա հիմնված հարաբերյուններ ունենալ Ռուսաստանի հետ, սակայն, լինելով անկախ պետություն, մենք առաջնորդվում ենք մեր ազգային շահերով»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 17-23
«Հայաստանը անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում»
Հունվարի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը խորին անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում Ադրբեջանի ռազմական հնարավորությունների կապակցությամբ»:
Հանդես գալով Ադրբեջանի նախարարների խորհրդի նիստում, նա ասել էր.
«Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն, Հայաստանը մեծ անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում Ադրբեջանի ռազմական հնարավորությունների կապակցությամբ: Մենք ստանում ենք այս տեղեկությունները տարբեր աղբյուրներից, եւ նրանք ոչ մի հնարավորություն չունեն դիմակայելու մեր հզորությանը»:
«Մենք չենք ուզում պատերազմ: Բայց դա չի նշանակում, որ բանակցային գործընթացը դրվելու է մի կողմ, եւ բոլոր ջանքերն ուղղվելու են պատերազմ չսկսելուն: Նման բան չի լինի: Մենք ավելի վաղ հայտարարել էինք, որ սկզբունքորեն համաձայն ենք 2009-ին կողմերին ներկայացված առաջարկներին: Այդ սկզբունքներն առաջ են քաշել համանախագահները, այլ ոչ թե մենք: Եթե այս սկզբունքները դեռ ուժի մեջ են, ապա հակամարտությունը կարելի է կարգավորել: Ուզում եմ եւս մեկ անգամ նշել հիմնական պահերը: Կասկածի տակ չի դրվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանի քաղաքացիները վերադառնում են գրավված բոլոր տարածքներ եւ ապագայում» անորոշ ժամանակ եւ անորոշ ձեւով կներկայացվեն առաջարկներ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ: Առանց Ադրբեջանի համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղին չի կարող շնորհվել որեւէ կարգավիճակ: Եվ, բնականաբար, ադրբեջանական պետությունը եւ ժողովուրդն երբեք չեն կարող եւ չեն համաձայնվի որեւէ կարգավիճակ տալ Լեռնային Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմից դուրս: Սա են սկզբունքները: Մենք պատրաստ ենք շարունակել բանակցություններն այս սկզբունքների հիման վրա, եւ եթե հակառակ կողմը նմանատիպ քայլեր նախաձեռնի, ապա խնդիրը լուծում կստանա շատ մոտ ժամանակում: Դրա հետ մեկտեղ, եւ դա գաղտնիք չէ, մենք ուժեղացնում ենք մեր ռազմական հզորությունը»,- ասել էր Իլհամ Ալիեւը:
«Մենք ունենք տարածաշրջանի ամենաուժեղ բանակը, ձեռք ենք բերում ամենաժամանակակից սպառազինությունները, տեխնիկան, մարտական ինքնաթիռներ եւ ուղղաթիռներ, հրթիռներ, հրետանի` ամեն ինչը դժվար է թվարկել: Աճում է Ադրբեջանում թողարկվող ռազմական արտադրանքի քանակը եւ տեսականին: Մենք արտադրում ենք շուրջ 600 տեսակ ռազմական արտադրանք: Այսինքն` այսօր ադրբեջանական բանակը մեծ ուժ է, որը մենք կարող ենք օգտագործել եւ կօգտագործենք անհրաժեշտության դեպքում»,- հայտարարել էր Իլհամ Ալիեւը:
Հանդիպում Սոչիում
Հունվարի 23-ին Սոչիում տեղի էր ունեցել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը։
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներն համատեղ հայտարարություն էին ընդունել, որում ասված էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել արագացնել Հիմնարար սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածության հասնելը»:
Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Սոչիում 2012 թվականի հունվարի 23-ին Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Սոչիում 2012 թվականի հունվարի 23-ին
«Երկու պետությունների նախագահները նշել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված` 2008 թվականի նոյեմբերի 2-ին Մոսկովյան արձանագրության ընդունումից ի վեր կատարված մեծածավալ աշխատանքը:  Նախագահները հայտնել են, որ ակտիվ բանակցությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման մեջ առաջընթաց է արձանագրվել:
Երկու նախագահները բարձր են գնահատել Ռուսաստանի Դաշնության եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այլ համանախագահ երկրների միջնորդությունը եւ հույս են հայտնել, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան ապագայում եւս կշարունակեն կարգավորման գործընթացում ակտիվ դերակատարություն ունենալ, մինչեւ տարածաշրջանում վերջանական խաղաղության եւ կայունության հաստատումը:
Ադրբեջանական Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահներն ի գիտություն են ընդունել 2011 թվականի մարտի 5-ին Սոչիում արված Միասնական հայտարարության դրույթի զարգացման վերաբերյալ համանախագահների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի հետ համատեղ մշակված զեկույցը` շփման գծում հրադադարի ռեժիմի հետաքննությունների մեխանիզմների անց կացման մասին եւ հանձնարարել են շարունակել այդ աշխատանքը:
Նախագահներն հաստատել են, որ վստահության ամրապնդման միջոցներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համատեքստում կողմերի միջեւ մարդասիրական կապերի զարգացումն է:  Այս կապակցությամբ Ադրբեջանական Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության նախագահները իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել աջակցել մտավորականության, գիտական եւ հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների միջեւ երկխոսության հետագա զարգացմանը», - ասված էր փաստաթղթում։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 17-23
Ծառուկյանի վերադարձը
Հունվարի 17-ին Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ վերադառնում է քաղաքականություն եւ ձեւավորելու է լայն դաշինք:
«Դուք գիտեք, որ ես երբեք չեմ ձգտել իշխանության, մշտապես ասել եմ եւ շարունակում եմ կրկնել, որ չեմ ցանկանում զբաղեցնել որեւէ պաշտոն՝ հանուն փառքի եւ սեփական ամբիցիաների: 2015 թվականի փետրվարյան հայտնի դեպքերից հետո ես փակեցի քաղաքական գործունեության իմ էջը՝ թույլ չտալով, որպեսզի ժողովրդի խաղաղ ու արդարացի պոռթկումը վերածվի առճակատման եւ արյունահեղության: Ես ինձ երբեք չէի ների մարդկային հնարավոր կորուստների համար եւ շնորհակալ եմ, որ ժողովուրդն ինձ հասկացավ: Չեմ ափսոսում, որ քաղաքական զարգացումների այդ փուլում, երբ ակնհայտ էր ժողովրդի անվերապահ աջակցությունը, ընդունակ եղանք կայացնել ճիշտ որոշում՝ խուսափելով արյունահեղությունից եւ անդառնալի կորուստներից, հարվածի տակ չդրեցինք Հայաստանի եւ Արցախի կայունությունն ու անվտանգությունը», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Գագիկ Ծառուկյան Գագիկ Ծառուկյան
Գագիկ Ծառուկյանն ասել էր, որ իր որոշումից հետո քաղաքական դաշտում առաջացած բացը «ոչ մի քաղաքական ուժ եւ գործիչ այդպես էլ չկարողացավ լրացնել»:
«2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները ճակատագրական են լինելու Հայաստանի ապագայի համար: Նկատի ունենալով մեր երկրի առջեւ ծառացած ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները, ինչպես նաեւ իմ քաղաքականություն վերադառնալու հանրային պահանջը, ես հայտարարում եմ, որ բացում եմ քաղաքական գործունեության փակված էջը եւ մասնակցելու եմ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին՝ ձեւավորելով լայն դաշինք: Մեր դռները բաց են բոլոր այն քաղաքական ուժերի եւ գործիչների առաջ, ովքեր մտահոգ են մեր երկրի ապագայով», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Լուրջ փոփոխությունների» կարեւորությունը
Հունվարի 21-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ առաջիկա «երկու-երեք տարիները լինելու են շատ կարեւոր, շրջադարձային»:
«Այս տարի թեւակոխել ենք մեր պետականության, մեր հանրապետության երկրորդ 25-ամյակը: Այն իր արդյունավետությամբ պետք է մի քանի անգամ գերազանցի առաջին 25-ամյակին, որովհետեւ դրա համար բոլոր նախադրյալները կան: Ձեռնամուխ լինելով սահմանադրական բարեփոխումներին, նպատակ ունեինք մեր երկրում բարձրացնել կառավարման արդյունավետության մակարդակը:
Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի հունվարի 21-ին Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի հունվարի 21-ին
Առաջին երկու-երեք տարիները լինելու են շատ կարեւոր, լինելու են շրջադարձային:
Ուրախ եմ, որ ՀՀ կառավարությունը վարչապետի գլխավորությամբ ձեռնամուխ է եղել համակարգային, կառուցվածքային բարեփոխումների: Առանց լուրջ փոփոխությունների մենք չենք կարողանալու ապահովել այն վիճակը, որին ձգտում է մեր ժողովուրդը, որին ձգտում ենք մենք բոլորս, եւ որի համար մենք պատրաստ ենք շատ բան անելու», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանը կախյալ պետություն է».
Հունվարի 23-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ասել էր, որ
«Հայաստանի գոյությունը աշխարհի քարտեզի վրա զուտ ձեւական է»:
«Մենք 25 տարի է ինչ անկախ պետություն ենք, եւ կարողացել ենք դրան հասնել առանց որեւէ մեկի օգնության, առանց ինչ-որ մեկի փեշից կառչելու: Այսօր մենք պետք է բացահայտ ասենք, որ որպես անկախ պետություն Հայաստանի գոյությունը աշխարհի քարտեզի վրա ձեւական է: Նա սեփական ապագան ինքնուրույն որոշել չի խարող», - հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Երկար տարիներ Հայաստանը առասպելներ է ստեղծել սեփական բանակի մասին,  թե իբր անպարտելի բանակ ունի: Ապրիլյան մարտերը ցույց տվեցին, թե ում բանակն է անպարտելի: Չնայած Հայաստանը չի ցանկանում ընդունել սեփական ցավալի պարտությունը, նա ստիպված է անել դա », - ասել էր Իլհամ Ալիեւը:

Serzh Sargsyan, Ilham Aliyev and Dmitry Medvedev in Sochi, January 23, 2012
A prominent Turkish journalist of Armenian origin, editor in chief of the “Agos” newspaper Hrant Dink was shot to death today in Istanbul on January 19.
“A determining moment for Azerbaijan”
On January 19 Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov stated that his country’s decision not to buy Russian gas and not to use the Russian oil-pipeline for the export of Azerbaijani oil to Europe is “a determining moment for Azerbaijan and the whole South Caucasus.”
In the “Protect us against bullies” article, published in the Wall Street Journal Mammadyarov said:
“Practically in a moment the price for gas increased twice for us. It is something more than just a mere signal of the market, and it is unacceptable for Azerbaijan. As a response, we decided not to buy the Russian gas, as well as to stop using the Russian oil-pipeline for the export of the Azerbaijani oil to Europe. This is a determining moment for Azerbaijan and the whole South Caucasus. Azerbaijan sincerely wishes to have pragmatic relations with Russia, based on market principles, however, being an independent state, we are guided by our own national interests.”
•    10 YEARS AGO: JANUARY 17-23, 2012
Armenia is in the state of “anxiety and confusion”
On January 18 President of Azerbaijan Ilham Aliyev said that “Armenia is in the state of enormous anxiety and confusion because of Azerbaijan’s military capabilities.”
Speaking at the session of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan he said:
“According to the information we have Armenia is in the state enormous anxiety and confusion because of Azerbaijan’s military capabilities. We receive this information from various sources and they have no possibilities to oppose us.”
“We don’t want a war. Who does? The Azeri state that has achieved such great success doesn’t want it either. But it doesn’t mean that the negotiation process remains aside and all the efforts are directed to the war. It will not happen! We have stated before that we accept he proposals presented to the sides in late 2009. The principles were put forward not by us but by the Co-Chairs. If these principles are still in force then the conflict may be settled. I would like to reiterate the key points. Territorial integrity of Azerbaijan is not questioned, the citizens of Azerbaijan return to all occupied lands in the future, and proposals on the status of Nagorno Karabakh will be put forward at an indefinite time in an indefinite form. Nagorno Karabakh won’t be granted any status without the agreement of Azerbaijan. And, naturally, the state of Azerbaijan and the people of Azerbaijan can’t and won’t agree to any status for Nagorno Karabakh outside Azerbaijan. This is the essence of the principles. We are ready to continue the talks based on these principles and if the opposite side takes the same steps the issue may be resolved in the nearest future. At the same time it’s not a secret that we are building up our military might,” Aliyev said.
“We have the strongest army in the region, we buy the most modern armaments, aircraft and helicopters, and artillery- it’s hard to enumerate all. The quantity and the types of military output produced in Azerbaijan keeps growing. We manufacture about 600 types of military output. Today the army of Azerbaijan is a great force and we can and will use it when necessary,” Ilham Aliyev stated.
Meeting in Sochi
On January 23 trilateral meeting of presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan took place in Sochi.
Serzh Sargsyan, Ilham Aliyev and Dmitry Medvedev adopted a joint statement as a result of the meeting which said that “the presidents of Armenia and Azerbaijan express the readiness to speed up reaching agreements under the Basic Principles”
Serzh Sargsyan, Ilham Aliyev and Dmitry Medvedev in Sochi, January 23, 2012 Serzh Sargsyan, Ilham Aliyev and Dmitry Medvedev in Sochi, January 23, 2012
Photo: Press service of Armenia’s president
“The three Presidents underlined the big volume of work on settlement of Nagorno Karabakh conflict realized since their meeting on November 2, 2008, when Moscow Declaration was adopted.  The Presidents stated that intensive negotiations resulted in making progress in agreeing on the Basic Principles of the Nagorno Karabakh settlement.
The two Presidents hailed the mediatory activates of the Russian Federation and other OSCE Minsk Group co-chairing countries and expressed the hope that Russia, USA and France will play an active role in the settlement as mediators in the future as well – till peace and stability in the region is eventually strengthened.
In elaboration of the provision of the Joint Statement made in Sochi on March 5, 2011, the Presidents of Republic of Azerbaijan, Republic of Armenia and Russian Federation took into consideration the report of the co-rapporteurs on the mechanism of holding of investigations by the ceasefire line worked out jointly with the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office and assigned to continue the work.
The Presidents confirmed that development of humanitarian contacts between the sides is one of the measures of strengthening trust in the context of Nagorno Karabakh settlement. On this occasion, Presidents of Republic of Azerbaijan and Republic of Armenia stated their readiness to contribute to further establishment of the dialogue between the intellectuals, representatives of scientific and public circles,” the statement read.
•    5 YEARS AGO: JANUARY 17-23, 2017
Tsarukyan’s return
On January 17 President of the National Olympic Committee of Armenia, MP Gagik Tsarukyan announced that he was going to return to politics and form a broad coalition.
“You know that I have never aspired for authority, I have always said and I repeat once again that I do not have intention to take any office simply for fame or personal ambitions. I turned the page of my political activities after the well-known incident earlier in the February of 2015, not letting people’s peaceful and fair outburst turn into confrontation and bloodshed. I would never forgive myself for possible human losses, and I am thankful that people understood me. I do not regret that we were able to make the right decision at that stage of political developments, when people’s unconditional support was obvious. We were able to avoid bloodshed and irreversible losses without jeopardizing stability and safety in Armenia and Artsakh,” the statement read.
Gagik Tsarukyan Gagik Tsarukyan
Gagik Tsarukyan said that, “no political force or figure was able to fill” the gap in Armenian politics after his decision.
“Parliamentary elections in 2017 will be decisive for the future of Armenia. Taking into consideration internal and external challenges, that our country is facing, as well as public demand in my return, I announce that I open a new page in my political activity. I will participate in 2017 Parliamentary elections and form a broad coalition. Our doors are open to all political forces and figures that are concerned about the future of our country,” the statement read.
Need of “serious changes”
On January 17 President of Armenia Serzh Sargsyan said that the next “two or three years will be very important, a turning point.”
“This year we begin the second 25-year period of our statehood. It should excel the first 25 years in productivity by several times, for which we have all necessary preconditions. By undertaking constitutional amendments we aimed to increase efficiency of governance in our country.
Serzh Sargsyan on January 21, 2017 Serzh Sargsyan on January 21, 2017
The next two or three years will be very important, will be a turning point. I am happy that Armenian Government, headed by the Prime Minister, is working on systemic and structural reforms. Without serious changes we’ll be unable to achieve the state of affairs that our people want, that we all want. We are ready to make plenty of effort for it,” Serzh Sargsyan said.
“Armenia is a dependent state”
On January 23 President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that “Armenia’s existence on the global map as an independent state is just a formality.”
“We have been an independent country for 25 years, and we achieved that without any help from the outside and without clinging, unlike some other countries, to someone’s skirts. Today we have to say openly that Armenia’s existence on the global map as an independent state is just a formality. Armenia is a dependent state, it cannot define its future by itself,” President of Azerbaijan said.
“For many years Armenia spread myths about its army, claiming they had an unbeatable one. The April fights showed which army is unbeatable. Despite Armenia’s reluctance to admit the bitter defeat, it has to,” Ilham Aliyev said.