Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Սոչիում 2012 թվականի հունվարի 23-ին
Հունվարի 19-ին Ստամբուլում սպանվել էր ազգությամբ հայազգի հայտնի լրագրող, «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը։
«Ադրբեջանի համար որոշիչ պահ»
Հունվարի 19-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյառովը հայտարարել էր, որ ռուսական գազը չգնելու ու ռուսական նավթատարը ադրբեջանական նավթը Եվրոպա արտահանելու համար չօգտագործելու Բաքվի որոշումը «որոշիչ պահ է Ադրբեջանի եւ ողջ Հարավային Կովկասի համար»։
«Պաշտպանեք մեզ վիրավորողներից» (Protect Us Against Bullies) հոդվածում, որն լույս էր տեսել The Wall Street Journal-ում, Մամեդյառովը գրել էր.
«Գազի գինը մեզ համար միանգամից կրկնապատկվեց: Դա ավելին է, քան ուղղակի շուկայական ազդանշան, եւ դա անընդունելի է Ադրբեջանի համար: Ի պատասխան մենք որոշեցինք չգնել ռուսական գազը, ինչպես նաեւ դադարեցնել օգտագործել ռուսական նավթատարն ադրբեջանական նավթը Եվրոպա արտահանելու համար: Սա որոշիչ պահ է Ադրբեջանի եւ ողջ Հարավային Կովկասի համար: Ադրբեջանն անկեղծորեն ցանկանում է պրագմատիկ, շուկայական սկզբունքների վրա հիմնված հարաբերյուններ ունենալ Ռուսաստանի հետ, սակայն, լինելով անկախ պետություն, մենք առաջնորդվում ենք մեր ազգային շահերով»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 17-23
«Հայաստանը անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում»
Հունվարի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը խորին անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում Ադրբեջանի ռազմական հնարավորությունների կապակցությամբ»:
Հանդես գալով Ադրբեջանի նախարարների խորհրդի նիստում, նա ասել էր.
«Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն, Հայաստանը մեծ անհանգստություն եւ շփոթություն է ապրում Ադրբեջանի ռազմական հնարավորությունների կապակցությամբ: Մենք ստանում ենք այս տեղեկությունները տարբեր աղբյուրներից, եւ նրանք ոչ մի հնարավորություն չունեն դիմակայելու մեր հզորությանը»:
«Մենք չենք ուզում պատերազմ: Բայց դա չի նշանակում, որ բանակցային գործընթացը դրվելու է մի կողմ, եւ բոլոր ջանքերն ուղղվելու են պատերազմ չսկսելուն: Նման բան չի լինի: Մենք ավելի վաղ հայտարարել էինք, որ սկզբունքորեն համաձայն ենք 2009-ին կողմերին ներկայացված առաջարկներին: Այդ սկզբունքներն առաջ են քաշել համանախագահները, այլ ոչ թե մենք: Եթե այս սկզբունքները դեռ ուժի մեջ են, ապա հակամարտությունը կարելի է կարգավորել: Ուզում եմ եւս մեկ անգամ նշել հիմնական պահերը: Կասկածի տակ չի դրվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանի քաղաքացիները վերադառնում են գրավված բոլոր տարածքներ եւ ապագայում» անորոշ ժամանակ եւ անորոշ ձեւով կներկայացվեն առաջարկներ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ: Առանց Ադրբեջանի համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղին չի կարող շնորհվել որեւէ կարգավիճակ: Եվ, բնականաբար, ադրբեջանական պետությունը եւ ժողովուրդն երբեք չեն կարող եւ չեն համաձայնվի որեւէ կարգավիճակ տալ Լեռնային Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմից դուրս: Սա են սկզբունքները: Մենք պատրաստ ենք շարունակել բանակցություններն այս սկզբունքների հիման վրա, եւ եթե հակառակ կողմը նմանատիպ քայլեր նախաձեռնի, ապա խնդիրը լուծում կստանա շատ մոտ ժամանակում: Դրա հետ մեկտեղ, եւ դա գաղտնիք չէ, մենք ուժեղացնում ենք մեր ռազմական հզորությունը»,- ասել էր Իլհամ Ալիեւը:
«Մենք ունենք տարածաշրջանի ամենաուժեղ բանակը, ձեռք ենք բերում ամենաժամանակակից սպառազինությունները, տեխնիկան, մարտական ինքնաթիռներ եւ ուղղաթիռներ, հրթիռներ, հրետանի` ամեն ինչը դժվար է թվարկել: Աճում է Ադրբեջանում թողարկվող ռազմական արտադրանքի քանակը եւ տեսականին: Մենք արտադրում ենք շուրջ 600 տեսակ ռազմական արտադրանք: Այսինքն` այսօր ադրբեջանական բանակը մեծ ուժ է, որը մենք կարող ենք օգտագործել եւ կօգտագործենք անհրաժեշտության դեպքում»,- հայտարարել էր Իլհամ Ալիեւը:
Հանդիպում Սոչիում
Հունվարի 23-ին Սոչիում տեղի էր ունեցել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը։
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներն համատեղ հայտարարություն էին ընդունել, որում ասված էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել արագացնել Հիմնարար սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածության հասնելը»:
Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Սոչիում 2012 թվականի հունվարի 23-ին Սերժ Սարգսյանը, Իլհամ Ալիեւը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Սոչիում 2012 թվականի հունվարի 23-ին
«Երկու պետությունների նախագահները նշել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված` 2008 թվականի նոյեմբերի 2-ին Մոսկովյան արձանագրության ընդունումից ի վեր կատարված մեծածավալ աշխատանքը:  Նախագահները հայտնել են, որ ակտիվ բանակցությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման մեջ առաջընթաց է արձանագրվել:
Երկու նախագահները բարձր են գնահատել Ռուսաստանի Դաշնության եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այլ համանախագահ երկրների միջնորդությունը եւ հույս են հայտնել, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան ապագայում եւս կշարունակեն կարգավորման գործընթացում ակտիվ դերակատարություն ունենալ, մինչեւ տարածաշրջանում վերջանական խաղաղության եւ կայունության հաստատումը:
Ադրբեջանական Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահներն ի գիտություն են ընդունել 2011 թվականի մարտի 5-ին Սոչիում արված Միասնական հայտարարության դրույթի զարգացման վերաբերյալ համանախագահների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի հետ համատեղ մշակված զեկույցը` շփման գծում հրադադարի ռեժիմի հետաքննությունների մեխանիզմների անց կացման մասին եւ հանձնարարել են շարունակել այդ աշխատանքը:
Նախագահներն հաստատել են, որ վստահության ամրապնդման միջոցներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համատեքստում կողմերի միջեւ մարդասիրական կապերի զարգացումն է:  Այս կապակցությամբ Ադրբեջանական Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության նախագահները իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել աջակցել մտավորականության, գիտական եւ հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների միջեւ երկխոսության հետագա զարգացմանը», - ասված էր փաստաթղթում։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 17-23
Ծառուկյանի վերադարձը
Հունվարի 17-ին Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ վերադառնում է քաղաքականություն եւ ձեւավորելու է լայն դաշինք:
«Դուք գիտեք, որ ես երբեք չեմ ձգտել իշխանության, մշտապես ասել եմ եւ շարունակում եմ կրկնել, որ չեմ ցանկանում զբաղեցնել որեւէ պաշտոն՝ հանուն փառքի եւ սեփական ամբիցիաների: 2015 թվականի փետրվարյան հայտնի դեպքերից հետո ես փակեցի քաղաքական գործունեության իմ էջը՝ թույլ չտալով, որպեսզի ժողովրդի խաղաղ ու արդարացի պոռթկումը վերածվի առճակատման եւ արյունահեղության: Ես ինձ երբեք չէի ների մարդկային հնարավոր կորուստների համար եւ շնորհակալ եմ, որ ժողովուրդն ինձ հասկացավ: Չեմ ափսոսում, որ քաղաքական զարգացումների այդ փուլում, երբ ակնհայտ էր ժողովրդի անվերապահ աջակցությունը, ընդունակ եղանք կայացնել ճիշտ որոշում՝ խուսափելով արյունահեղությունից եւ անդառնալի կորուստներից, հարվածի տակ չդրեցինք Հայաստանի եւ Արցախի կայունությունն ու անվտանգությունը», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Գագիկ Ծառուկյան Գագիկ Ծառուկյան
Գագիկ Ծառուկյանն ասել էր, որ իր որոշումից հետո քաղաքական դաշտում առաջացած բացը «ոչ մի քաղաքական ուժ եւ գործիչ այդպես էլ չկարողացավ լրացնել»:
«2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները ճակատագրական են լինելու Հայաստանի ապագայի համար: Նկատի ունենալով մեր երկրի առջեւ ծառացած ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները, ինչպես նաեւ իմ քաղաքականություն վերադառնալու հանրային պահանջը, ես հայտարարում եմ, որ բացում եմ քաղաքական գործունեության փակված էջը եւ մասնակցելու եմ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին՝ ձեւավորելով լայն դաշինք: Մեր դռները բաց են բոլոր այն քաղաքական ուժերի եւ գործիչների առաջ, ովքեր մտահոգ են մեր երկրի ապագայով», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Լուրջ փոփոխությունների» կարեւորությունը
Հունվարի 21-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ առաջիկա «երկու-երեք տարիները լինելու են շատ կարեւոր, շրջադարձային»:
«Այս տարի թեւակոխել ենք մեր պետականության, մեր հանրապետության երկրորդ 25-ամյակը: Այն իր արդյունավետությամբ պետք է մի քանի անգամ գերազանցի առաջին 25-ամյակին, որովհետեւ դրա համար բոլոր նախադրյալները կան: Ձեռնամուխ լինելով սահմանադրական բարեփոխումներին, նպատակ ունեինք մեր երկրում բարձրացնել կառավարման արդյունավետության մակարդակը:
Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի հունվարի 21-ին Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի հունվարի 21-ին
Առաջին երկու-երեք տարիները լինելու են շատ կարեւոր, լինելու են շրջադարձային:
Ուրախ եմ, որ ՀՀ կառավարությունը վարչապետի գլխավորությամբ ձեռնամուխ է եղել համակարգային, կառուցվածքային բարեփոխումների: Առանց լուրջ փոփոխությունների մենք չենք կարողանալու ապահովել այն վիճակը, որին ձգտում է մեր ժողովուրդը, որին ձգտում ենք մենք բոլորս, եւ որի համար մենք պատրաստ ենք շատ բան անելու», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանը կախյալ պետություն է».
Հունվարի 23-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ասել էր, որ
«Հայաստանի գոյությունը աշխարհի քարտեզի վրա զուտ ձեւական է»:
«Մենք 25 տարի է ինչ անկախ պետություն ենք, եւ կարողացել ենք դրան հասնել առանց որեւէ մեկի օգնության, առանց ինչ-որ մեկի փեշից կառչելու: Այսօր մենք պետք է բացահայտ ասենք, որ որպես անկախ պետություն Հայաստանի գոյությունը աշխարհի քարտեզի վրա ձեւական է: Նա սեփական ապագան ինքնուրույն որոշել չի խարող», - հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Երկար տարիներ Հայաստանը առասպելներ է ստեղծել սեփական բանակի մասին,  թե իբր անպարտելի բանակ ունի: Ապրիլյան մարտերը ցույց տվեցին, թե ում բանակն է անպարտելի: Չնայած Հայաստանը չի ցանկանում ընդունել սեփական ցավալի պարտությունը, նա ստիպված է անել դա », - ասել էր Իլհամ Ալիեւը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 ЯНВАРЯ 2007 ГОДА
Известный турецкий журналист армянской национальности, редактор газеты «Акос» Грант Динк был застрелен в Стамбуле 19 января.
«Определяющий момент для Азербайджана»
19 января министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что решение его страны не покупать российский газ и прекратить использование российского трубопровода для экспорта азербайджанской нефти в Европу является «определяющим моментом для Азербайджана и Южного Кавказа в целом».
В статье «Защитите нас от обидчиков», опубликованной в The Wall Stree Journal, Мамедъяров писал:
«Нам практически мгновенно увеличили цены на газ более чем в два раза. Это нечто большее, чем просто сигнал рынка, и это неприемлемо для Азербайджана. В ответ мы решили не покупать российский газ, а также прекратить использование российского трубопровода для экспорта азербайджанской нефти в Европу. Это определяющий момент для Азербайджана и Южного Кавказа в целом. Азербайджан искренне желает иметь прагматичные, основанные на рыночных принципах отношения с Россией, но, будучи независимым государством, мы руководствуемся собственными национальными интересами».
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 ЯНВАРЯ 2012 ГОДА
«Армения пребывает в тревоге и смятении»
18 января президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «Армения пребывает в большой тревоге и смятении в связи с военными возможностями Азербайджана».
Выступая на заседании кабинета министров Азербайджана, он говорил:
«По имеющейся у нас информации, Армения пребывает в большой тревоге и смятении в связи с военными возможностями Азербайджана. Мы получаем эту информацию из различных источников, и у них нет никаких возможностей противостоять нашим возможностям».
«Мы не хотим войны. Но это не значит, что процесс переговоров останется в стороне и все усилия будут направлены на то, чтобы не началась война. Этого не будет! Мы и раньше заявляли, что в принципе согласны с предложениями, представленными сторонам в конце 2009 года. Эти принципы выдвинули не мы, а сопредседатели. Если эти принципы все еще в силе, то тогда конфликт может быть урегулирован. Хочу еще раз повторить основные моменты. Территориальная целостность Азербайджана не ставится под сомнение, граждане Азербайджана возвращаются на все оккупированные земли и в будущем, в неопределенное время и в неопределенной форме будут выдвинуты предложения о статусе Нагорного Карабаха. Без согласия азербайджанского государства Нагорному Карабаху не может быть предоставлен никакой статус. И, естественно, азербайджанское государство и азербайджанский народ никогда не могут дать и не дадут согласия на какой-либо статус Нагорного Карабаха вне Азербайджана. Принципы заключаются в этом. Мы готовы продолжать переговоры на основе этих принципов, и если противоположная сторона предпримет аналогичные шаги, то вопрос может быть решен в скором времени. Наряду с этим, и это ни для кого не секрет, мы наращиваем свою военную мощь», - сказал Алиев.
«Мы обладаем самой сильной армией в регионе, закупаются самые современные вооружения, техника, боевые самолеты и вертолеты, ракеты, артиллерийские установки - трудно все перечислить. Растут количество и ассортимент военной продукции, производимой в Азербайджане. Мы производим около 600 видов военной продукции. То есть, сегодня азербайджанская армия - это большая сила, и мы можем использовать и используем эту силу, когда понадобится», - заявил Ильхам Алиев.
Встреча в Сочи
23 января в Сочи состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, Азербайджана и России.
По итогам встречи Серж Саргсян, Ильхам Алиев и Дмитрий Медведев приняли совместное заявление, в котором говорилось, что «президенты Армении и Азербайджана выразили готовность ускорить достижение договоренности по Основным принципам».
Серж Саргсян, Ильхам Алиев и Дмитрий Медведев в Сочи 23 января 2012 годаФото: пресс-служба президента Армении
«Главы трех государств отметили большой объем работы по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, проделанной со времени их встречи 2 ноября 2008 года, когда была принята Московская декларация. Президенты заявили, что в результате интенсивных переговоров достигнуто продвижение в согласовании Основных принципов нагорно-карабахского урегулирования.
Два президента дали высокую оценку посреднической деятельности Российской Федерации и других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и выразили надежду на то, что Россия, США и Франция будут в этом качестве и далее играть активную роль в урегулировании вплоть до утверждения окончательного мира и стабильности в регионе.
В развитие положения Совместного заявления, сделанного в Сочи 5 марта 2011 года, президенты Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации приняли к сведению доклад сопредседателей о разработанном ими совместно с Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ механизме проведения расследований вдоль линии прекращения огня и поручили продолжить эту работу.
Президенты подтвердили, что одной из мер укрепления доверия в контексте нагорно-карабахского урегулирования является развитие гуманитарных контактов между сторонами. В этой связи президенты Азербайджанской Республики и Республики Армения заявили о своей готовности способствовать дальнейшему налажи¬ванию диалога между представителями интеллигенции, научных и общественных кругов», - говорилось в документе.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 ЯНВАРЯ 2017 ГОДА
Возвращение Царукяна
17 января глава Национального олимпийского комитета Армении, депутат парламента Гагик Царукян заявил о возвращении в политику и формировании широкого блока.
«Вы знаете, что я никогда не стремился к власти, я всегда говорил и продолжаю повторять, что не хочу должностей ради славы и собственных амбиций. После известных событий февраля 2015 года я закрыл страницу своей политической деятельности, не допустив, чтобы мирные и справедливые требования народа перелились в столкновение и кровопролитие. Я никогда не простил бы себе возможных человеческих жертв и благодарен народу за понимание. Я не жалею, что на том этапе, когда безоговорочная поддержка народа была очевидной, мы сумели принять правильное решение, избежав кровопролития и необратимых потерь, и не поставили под удар стабильность и безопасность Армении и Арцаха», - говорилось в заявлении.
Гагик ЦарукянФото: PAN Photo
Гагик Царукян сказал, что «ни одна политическая сила или политик так и не сумели восполнить пробел, образовавшийся на политическом поле» после его ухода.
«Парламентские выборы 2017 года станут судьбоносными для будущего Армении. Имея в виду внутренние и внешние вызовы, а также общественный спрос на мое возвращение в политику, я заявляю, что открываю перевернутую страницу политической деятельности и приму участие в парламентских выборах 2017 года, сформировав широкий блок. Наши двери открыты для всех политических сил и политиков, которых волнует будущее нашей страны»,- отмечалось в заявлении.
Важность «серьезных перемен»
21 января президент Армении Серж Саргсян сказал, что предстоящие «два-три года будут очень важными, поворотными».
«В этом году мы вступили во второе 25-летие нашей государственности. Оно своей эффективностью должно несколько раз превосходить первое 25-летие, и для этого есть все предпосылки. Берясь за конституционные реформы, мы стремились к повышению уровня эффективности управления в нашей стране.
Серж Саргсян 21 января 2017 годаФото: пресс-служба президента Армении
Первые два-три года будут очень важными, поворотными. Я рад, что правительство Армении во главе с премьер-министром приступило к системным, структурным реформам. Без серьезных изменений мы не сможем добиться того, к чему стремится наш народ, к чему стремимся мы все, и ради чего мы готовы на многое», - говорил Серж Саргсян.
«Армения - зависимое государство»
23 января президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «Армения просто формально существует на карте мира как независимое государство».
«Мы 25 лет являемся независимым государством, и смогли добиться этого, не получая ни от кого никакой помощи, не цепляясь, как некоторые другие страны, за чей-то подол. Сегодня мы должны открыто сказать, что Армения просто формально существует на карте мира как независимое государство. Армения зависимое государство, она не может сама определить свое будущее», - заявил президент Азербайджана.
«Многие годы Армения создавала мифы о своей армии, выдвигала домыслы о том, что якобы у них есть непобедимая армия. Апрельские бои показали, чья армия непобедима. Несмотря на то, что Армения не хочет признавать свое горькое поражение, она вынуждена его признать», - сказал Ильхам Алиев.