•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-16
Հունվարի 10-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ 2006 թվականին ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում արձանագրվել էր վերելք, հետո` անկում, այնուհետեւ` նոր վերելք:
«Ճիշտ երկսապատավոր ուղտի նման: Սակայն մենք ավարտեցինք տարին սապատների վրա, եւ ոչ թե դրանց միջեւ: Տեղի ունեցավ փետրվարյան հանդիպումը Ռամբույեում, որի նախաշեմին շատ հույսեր կային, այնուհետեւ հունիսյան հանդիպումը Բուխարեստում: Սակայն դրանցից ոչ մեկը չարդարացրեց հույսերը: Այդ պատճառով հունիսին ես եւ իմ  համանախագահ գործընկերները հայտնեցինք մեր ափսոսանքը, հանդես գալով հայտարարությամբ, որում կոչ արեցինք երկու նախագահներին ցուցաբերել ուժեղ առաջնորդների հատկանիշներ եւ կատարելագործել իրենց առաջարկված հիմնական սկզբունքները: Շատ ուրախ եմ, որ նախագահներն արեցին դա:
Մեթյու Բրայզան Մեթյու Բրայզան
Հաղթահարելով անկումը, մենք տարին ավարտեցինք Մինսկում կայացած Քոչարյան-Ալիեւ արդյունավետ հանդիպմամբ: Երկու երկրների արտգործանախարարները կոշտ դիրքորոշում են որդեգրում բանակցություններում: Նրանք պաշտպանում են իրենց երկրների ազգային շահերը: Միեւնույն ժամանակ, Մամեդյարովը եւ Օսկանյանը հարգանքով են վերաբերվում միմյանց: Հույս ունեմ, որ գործընթացի առաջ շարժվելուն զուգընթաց նրանց միջեւ հարգալից հարաբերությունները արձագանք կգտնեն նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակություններում», - ասել էր Մեթյու Բրայզան:
«Չկա բավարար եռանդ»
Հունվարի 10-ին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ հարկային եւ մաքսային կառույցներում չկա բավարար եռանդ վիճակը կտրականապես փոխելու համար:
«Չեմ կարծում, թե ճիշտ է անընդհատ հիշեցնել ձեզ, որ այս կամ այն ոլորտում ունենք մեծ ծավալի ստվերային տնտեսություն, եւ ձեր պարտքն է դրա դեմ պայքարել: Ես ծառայությունների ներսում բավարար չափի եռանդ դեռ չեմ տեսնում ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի առումով: Կա բարելավում, բայց այն բավարար համարել այսօրվա իրավիճակում մենք չենք կարող», - ընդգծել էր երկրի ղեկավարը:
Գեղամյանի մեղադրանքը
Հունվարի 15-ին «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի շրջապատը մահափորձ էր նախապատրաստում գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանի դեմ»։
Արտաշես Գեղամյանն ասել էր, որ «այդ մտադրությունների մասին իմացել են ինքը՝ Ծառուկյանը եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ինչի արդյունքում ԱԱԾ տնօրեն Կառլոս Պետրոսյանը զրկվել էր պաշտոնից, իսկ Ծառուկյանին հնարավորություն էր տրվել սեփական կուսակցություն ստեղծել»։
Արտաշես Գեղամյանը Արտաշես Գեղամյանը
Հայաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը հայտարարել էր, որ «այդ քանակի անհեթեթություններ եւ սադրանքներ պարունակող հայտարարությունը կարող է մեկնաբանել միայն համապատասխան բժիշկը»:
Ինքը՝ Գագիկ Ծառուկյանն ասել էր, որ «առաջին անգամ եմ լսում այն ամենի մասին, ինչ այսօր պատմել է Արտաշես Գեղամյանը»։
«Դա պարզապես աբսուրդ է: Նրա այդ պատմությունները որեւէ կապ չունեն իրականության հետ: Եթե պարոն Գեղամյանը ինչ-ինչ քաղաքական խնդիրներ ունի, ապա լավ կլինի, որ նա չփորձի լուծել դրանք այլ քաղաքական գործիչներին և ուժերին սադրանքով միմյանց դեմ հանելու միջոցով», - ասվում էր Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարության մեջ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-16
«Նախիջեւանը դուրս ենք բերելու շրջափակումից»
Հունվարի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «մենք դուրս ենք բերելու Նախիջեւանը երկաթուղային շրջափակումից»։
«Անցյալ տարվա գարնանը ես հրաման տվեցի, որ մեր երկաթուղին մինչեւ տարեվերջ հասցնենք Իրանի հետ սահման, եւ մենք արդեն հասել ենք դրան։ 7-8 ամսում կառուցեցինք պակասող հատվածը եւ կամուրջ կանգնեցրեցինք Աստարաճայի վրայով։ Այսինքն՝ Ադրբեջանը ընդամենը ութ ամսում կատարեց իր առջեւ դրված խնդիրը՝ կապված Հյուսիս-Հարավ միջանցքի հետ։ Այժմ մենք լրացուցիչ նախաձեռնություններ ենք առաջ քաշել՝ կապված այս խոշոր նախագծի գործարկման հետ, որի արդյունքում Հնդկաստանից եւ Պակիստանից եկող բեռները Ադրբեջանի տարածքով կհասցվեն Իրան, Ռուսաստան, Հյուսիսային Եվրոպա եւ հակառակը։ Մեր տարածքով միլիոնավոր տոննա բեռներ կտեղափոխվեն, հազարավոր աշխատատեղեր կստեղծվեն։ Բացի այդ, այս նախագծի իրականացումը Նախիջեւանը դուրս կբերի երկաթուղային շրջափակումից։ Նախիջեւանը Իրանի տարածքով երկաթգծի միջոցով կմիանա Ադրբեջանին»,- ասել էր Ալիեւը։
«Արդյունավետ աշխատանքի դեպքում»
Հունվարի 13-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ասել էր, որ դեռ չգիտիˋ կընդգրկվի՞ իշխող Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության (ՀՀԿ) նախընտրական ցուցակում, թեˋ ոչ:
«Վերջին հինգը տարիներին՝ լինելով ՀՀ քաղաքացի, բնակվել եմ Երեւանից դուրս, եւ չգիտեմ՝ համապատասխանո՞ւմ է իմ բնակության օրերի քանակը օրենքի պահանջին, որպեսզի լինեմ ՀՀԿ ցուցակում, թե ոչ: Չհամապատասխանելու դեպքում ՀՀԿ ցուցակում չեմ լինի», - ասել էր Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով 2018-ից հետո վարչապետի պաշտոնում մնալու մասին հարցինˋ Կարեն Կարապետյանն ասել էր, որ «արդյունավետ աշխատանքի դեպքում տրամադրված եմ մնալ այս պաշտոնում»:

Фото: Тигран Меграбян
10 января американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза сказал, что в 2006 году в процессе карабахского урегулирования был отмечен подъем, затем - спад, после чего - новый подъем.
Мэтью Брайза Мэтью Брайза
«Это был год подъема, затем спада, затем - нового подъема. Прямо, как двугорбый верблюд. Но мы завершили год на горбах, а не     между ними. Была февральская встреча президентов в Рамбуйе, в преддверии которой было много надежд, затем июньская встреча в Бухаресте. Однако ни одна из них не оправдала наших надежд. Поэтому в июне я и мои коллеги-сопредседатели выразили свое сожаление, выступив с заявлением, в котором призвали обоих президентов продемонстрировать сильное лидерство и усовершенствовать предложенные им основные принципы. Очень рад, что президенты сделали это. Поэтому, преодолев спад, мы завершили год плодотворной встречей Кочарян-Алиев в Минске. Министры иностранных дел обеих стран занимают жесткую позицию на переговорах. Они защищают национальные интересы своих стран. В то же время Мамедъяров и Осканян с уважением относятся друг к другу. Надеемся, что по мере продвижения процесса резонанс уважительных отношений между ними найдет свое проявление в армянском и азербайджанском обществах», - сказал Мэтью Брайза.
«Нет достаточно энтузиазма»
10 января президент Армении Роберт Кочарян заявил, что у налоговых и таможенных органов страны «нет достаточно энтузиазма, чтобы в корне изменить ситуацию в сфере теневой экономики».
«Не считаю правильным постоянно напоминать вам о существующей теневой экономике, и о том, что борьба с ней является вашим долгом. Я не вижу достаточного энтузиазма внутри ваших ведомств для борьбы с теневой экономикой. Есть некоторые улучшение, но на сегодняшний день этого недостаточно», - подчеркнул президент Армении.
Обвинение Гегамяна
15 января лидер партии «Национальное единение» Арташес Гегамян заявил, что «окружение министра обороны Армении Сержа Саркисяна готовило покушение на бизнесмена и основателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна».
Арташес Гегамян сказал, что «об этих намерениях узнали сам Царукян и президент Роберт Кочарян, в результате чего своего поста лишился директор Службы национальной безопасности Армении Карлос Петросян, а Царукяну была дана возможность сформировать свою партию».
Арташес Гегамян Арташес Гегамян
Пресс-секретарь президента Армении Виктор Согомонян заявил, что «заявление с таким количеством абсурдных утверждений и провокаций может комментировать лишь врач соответствующей специализации».
Сам Гагик Царукян заявил, что «впервые услышал обо всем том, что рассказал сегодня Арташес Гегамян».
«Это просто абсурд. Эти его истории не имеют ничего общего с действительностью. Если у господина Гегамяна есть какие-то политические проблемы, то пусть он не пытается решать их путем сталкивания политиков и политических сил посредством провокаций», - говорилось в заявлении Царукяна.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 1-16 ЯНВАРЯ 2017 ГОДА
«Мы выведем Нахичеван из блокады»
11 января президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «мы выведем Нахичеван из железнодорожной блокады».
«Весной минувшего года я дал указание довести до конца года нашу железную дорогу до границы с Ираном, и мы уже добились этого. За 7-8 месяцев мы построили недостающую часть и возвели мост через Астарачай. То есть, Азербайджан всего за восемь месяцев выполнил задачу, стоявшую перед ним в связи с коридором Север-Юг. Сейчас мы выдвинули дополнительные инициативы, связанные с вводом в действие этого крупного проекта, в результате реализации которого грузы, идущие из Индии и Пакистана, будут поставляться через территорию Азербайджана в Иран, Россию, Северную Европу и обратно. Через нашу территорию будут перевозиться миллионы тонн грузов, откроются тысячи рабочих мест. Кроме того, реализация данного проекта выведет Нахичеван из железнодорожной блокады. Нахичеван соединится с Азербайджаном посредством железной дороги через территорию Ирана», - заявил Алиев.
«В случае эффективной работы»
13 января премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал, что пока не знает, войдет ли в предвыборный список Республиканской партии Армении (РПА).
«Последние 5 лет, будучи гражданином Армении, я жил за пределами Еревана и не знаю, соответствует ли количество прожитых здесь дней требованиям закона. Если не соответствует – меня в списке не будет»,- сказал Карен Карапетян.
Комментируя вопрос о том, продолжит ли он занимать пост премьер-министра после 2018 года, Карен Карапетян сказал, что «в случае эффективной работы намерен остаться на этой должности».