•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-16
Հունվարի 10-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ 2006 թվականին ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում արձանագրվել էր վերելք, հետո` անկում, այնուհետեւ` նոր վերելք:
«Ճիշտ երկսապատավոր ուղտի նման: Սակայն մենք ավարտեցինք տարին սապատների վրա, եւ ոչ թե դրանց միջեւ: Տեղի ունեցավ փետրվարյան հանդիպումը Ռամբույեում, որի նախաշեմին շատ հույսեր կային, այնուհետեւ հունիսյան հանդիպումը Բուխարեստում: Սակայն դրանցից ոչ մեկը չարդարացրեց հույսերը: Այդ պատճառով հունիսին ես եւ իմ  համանախագահ գործընկերները հայտնեցինք մեր ափսոսանքը, հանդես գալով հայտարարությամբ, որում կոչ արեցինք երկու նախագահներին ցուցաբերել ուժեղ առաջնորդների հատկանիշներ եւ կատարելագործել իրենց առաջարկված հիմնական սկզբունքները: Շատ ուրախ եմ, որ նախագահներն արեցին դա:
Մեթյու Բրայզան Մեթյու Բրայզան
Հաղթահարելով անկումը, մենք տարին ավարտեցինք Մինսկում կայացած Քոչարյան-Ալիեւ արդյունավետ հանդիպմամբ: Երկու երկրների արտգործանախարարները կոշտ դիրքորոշում են որդեգրում բանակցություններում: Նրանք պաշտպանում են իրենց երկրների ազգային շահերը: Միեւնույն ժամանակ, Մամեդյարովը եւ Օսկանյանը հարգանքով են վերաբերվում միմյանց: Հույս ունեմ, որ գործընթացի առաջ շարժվելուն զուգընթաց նրանց միջեւ հարգալից հարաբերությունները արձագանք կգտնեն նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակություններում», - ասել էր Մեթյու Բրայզան:
«Չկա բավարար եռանդ»
Հունվարի 10-ին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ հարկային եւ մաքսային կառույցներում չկա բավարար եռանդ վիճակը կտրականապես փոխելու համար:
«Չեմ կարծում, թե ճիշտ է անընդհատ հիշեցնել ձեզ, որ այս կամ այն ոլորտում ունենք մեծ ծավալի ստվերային տնտեսություն, եւ ձեր պարտքն է դրա դեմ պայքարել: Ես ծառայությունների ներսում բավարար չափի եռանդ դեռ չեմ տեսնում ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի առումով: Կա բարելավում, բայց այն բավարար համարել այսօրվա իրավիճակում մենք չենք կարող», - ընդգծել էր երկրի ղեկավարը:
Գեղամյանի մեղադրանքը
Հունվարի 15-ին «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի շրջապատը մահափորձ էր նախապատրաստում գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանի դեմ»։
Արտաշես Գեղամյանն ասել էր, որ «այդ մտադրությունների մասին իմացել են ինքը՝ Ծառուկյանը եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ինչի արդյունքում ԱԱԾ տնօրեն Կառլոս Պետրոսյանը զրկվել էր պաշտոնից, իսկ Ծառուկյանին հնարավորություն էր տրվել սեփական կուսակցություն ստեղծել»։
Արտաշես Գեղամյանը Արտաշես Գեղամյանը
Հայաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը հայտարարել էր, որ «այդ քանակի անհեթեթություններ եւ սադրանքներ պարունակող հայտարարությունը կարող է մեկնաբանել միայն համապատասխան բժիշկը»:
Ինքը՝ Գագիկ Ծառուկյանն ասել էր, որ «առաջին անգամ եմ լսում այն ամենի մասին, ինչ այսօր պատմել է Արտաշես Գեղամյանը»։
«Դա պարզապես աբսուրդ է: Նրա այդ պատմությունները որեւէ կապ չունեն իրականության հետ: Եթե պարոն Գեղամյանը ինչ-ինչ քաղաքական խնդիրներ ունի, ապա լավ կլինի, որ նա չփորձի լուծել դրանք այլ քաղաքական գործիչներին և ուժերին սադրանքով միմյանց դեմ հանելու միջոցով», - ասվում էր Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարության մեջ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-16
«Նախիջեւանը դուրս ենք բերելու շրջափակումից»
Հունվարի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «մենք դուրս ենք բերելու Նախիջեւանը երկաթուղային շրջափակումից»։
«Անցյալ տարվա գարնանը ես հրաման տվեցի, որ մեր երկաթուղին մինչեւ տարեվերջ հասցնենք Իրանի հետ սահման, եւ մենք արդեն հասել ենք դրան։ 7-8 ամսում կառուցեցինք պակասող հատվածը եւ կամուրջ կանգնեցրեցինք Աստարաճայի վրայով։ Այսինքն՝ Ադրբեջանը ընդամենը ութ ամսում կատարեց իր առջեւ դրված խնդիրը՝ կապված Հյուսիս-Հարավ միջանցքի հետ։ Այժմ մենք լրացուցիչ նախաձեռնություններ ենք առաջ քաշել՝ կապված այս խոշոր նախագծի գործարկման հետ, որի արդյունքում Հնդկաստանից եւ Պակիստանից եկող բեռները Ադրբեջանի տարածքով կհասցվեն Իրան, Ռուսաստան, Հյուսիսային Եվրոպա եւ հակառակը։ Մեր տարածքով միլիոնավոր տոննա բեռներ կտեղափոխվեն, հազարավոր աշխատատեղեր կստեղծվեն։ Բացի այդ, այս նախագծի իրականացումը Նախիջեւանը դուրս կբերի երկաթուղային շրջափակումից։ Նախիջեւանը Իրանի տարածքով երկաթգծի միջոցով կմիանա Ադրբեջանին»,- ասել էր Ալիեւը։
«Արդյունավետ աշխատանքի դեպքում»
Հունվարի 13-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ասել էր, որ դեռ չգիտիˋ կընդգրկվի՞ իշխող Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության (ՀՀԿ) նախընտրական ցուցակում, թեˋ ոչ:
«Վերջին հինգը տարիներին՝ լինելով ՀՀ քաղաքացի, բնակվել եմ Երեւանից դուրս, եւ չգիտեմ՝ համապատասխանո՞ւմ է իմ բնակության օրերի քանակը օրենքի պահանջին, որպեսզի լինեմ ՀՀԿ ցուցակում, թե ոչ: Չհամապատասխանելու դեպքում ՀՀԿ ցուցակում չեմ լինի», - ասել էր Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով 2018-ից հետո վարչապետի պաշտոնում մնալու մասին հարցինˋ Կարեն Կարապետյանն ասել էր, որ «արդյունավետ աշխատանքի դեպքում տրամադրված եմ մնալ այս պաշտոնում»:

•    15 YEARS AGO: JANUARY 1-16, 2007
On January 10 U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group Matthew Bryza stated that the year of 2006 in the process of the Karabakh conflict settlement was a year of an up and a down and an up again.
Matthew Bryza Matthew Bryza
“A year of an up and a down and an up again. Like on two humps of the camel, but ending year on the top of the hump, rather than in between. In the beginning of the year there was great anticipation with Rambouillet meeting in February, leading to the meeting of the presidents in June in Bucharest. Neither of them played out to our hopes. I made some statements with my fellow co-chairs about our disappointments, in which we called upon president to show bold leadership and improve the basic principles that the co-chairs had proposed. I am happy to report that the presidents did do just that. So, we can back up from that low to up with solid meeting between Presidents Aliyev and Kocharian in Minsk at the end of the year. Neither of the Foreign Ministers is soft. They are both competing for their countries national interests, as is absolutely appropriate. But they are respectful to each other. And we just hope that this mutual respect will begin to resonate in the societies in Armenia and Azerbaijan,” Matthew Bryza stated.
“Lack of enthusiasm”
On January 10 Armenian President Robert Kocharyan stated that the Tax and Customs bodies of the country “do not have enough enthusiasm to completely change the situation in the sphere of shadow economy.”
“I do not consider it proper to all the time remind you of the existing shadow economy, and of the fact that the fight against it is your duty. I do not see enough enthusiasm inside your departments for the fight against shadow economy. There are some improvements, but it is not enough for today,” Armenian president stressed.
Geghamyan’s accusation
On January 15 the leader of the oppositional “National Unification” Party Artashes Geghamyan stated that “the company of the Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan prepared an attempt on the businessman and the founder of “Prosperous Armenia” Party Gagik Tsarukyan.”
Artashes Geghamyian stated that “Tsarukyan himself and President Robert Kocharyan learnt about those intentions, as a result, the Director of the National Security Service of Armenia Karlos Petrosyan lost his post and Tsarukyan was given the opportunity to form his party.”
Artashes Geghamyan Artashes Geghamyan
The spokesman for the Armenian President Viktor Soghomonyan stated that “a statement, with so many absurd assertions and provocations can be commented on only by a doctor of corresponding specialization.”
Gagik Tsarukyan stated that he “never before heard about the things Artashes Geghamyan was telling today.”
“That is absurd. Those stories of his have nothing to do with the reality. If Mr. Geghamyan has any political problems, let him not try to solve them knocking together politicians and political forces by means of provocations,” Gagik Tsarukyan’s statement read.
•    5 YEARS AGO: JANUARY 1-16, 2017
“We will get Nakhichevan out of blockade”
On January 11 president of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that “we will get Nakhichevan out of railway blockade.”
“Last spring I ordered to complete our railway road to the border with Iran, and we have achieved that goal. In 7-8 months we built the remaining part and constructed a bridge across Astarachay. Thus, in just eight months Azerbaijan fulfilled the task we had regarding the North-South Corridor. Now we came forward with additional initiatives relating to launch of this large project. Its realization will direct cargo, coming from India and Pakistan, through Azerbaijan to Iran, Russia, Northern Europe and back. Millions of tons of cargo will be transported across our territory, and thousands of jobs will be created. Moreover, implementation of this project will get Nakhichevan out of railway blockade. Nakhichevan will connect with Azerbaijan by a railway road through Iran,” Aliyev stated.
“In case of productive work”
On January 13 Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan said that he did not yet know whether he would be involved in the electoral list of the ruling Republican Party of Armenia (RPA).
“Being an Armenian citizen, I have lived outside of Yerevan for the last 5 years. I do not know whether the number of my residence days here complies with the law. In case it does not correspond to the demands, I will not be involved,” Karen Karapetyan said.
Touching upon his activity as Prime Minister in 2018, Karen Karapetyan said that he “is committed to keep this position in case of productive work.”