Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականի սեպտեմբերի 1-ին
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ընդդիմադիր «Ազգային միաբանություն» կուսակցության առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանին անվանել էր «դատարկ դհոլ, ստախոս եւ խուճապի մատնված բամբասող»:
Այս մասին նա ասել էր՝ մեկնաբանելով Գեղամյանի կողմից իր հասցեին հնչեցված մեղադրանքները: Ըստ Սարգսյանի՝ հնարավոր է, որ դրանց պատճառը Գեղամյանի համագործակցության առաջարկի մերժումն էր իր կողմից:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականի սեպտեմբերի 1-ին
«Գեղամյանին թվում է, թե ամբողջ աշխարհը պտտվում է իր շուրջ, եւ նա չի հասկանում, որ եթե չլինեին իր այս անպատկառ ելույթները, նրան ընդհանրապես չէին հիշվի», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Անշուշտ, դրանք սթափեցնող արտահայտություններ էին: Սերժ Սարգսյանը ինձ է քննադատել, ես իրեն եմ քննադատել, բայց այսօր, ի հեճուկս մեր երկրի թշնամիների, մենք բարեկամություն ենք անում եւ ոչ միայն բարեկամություն»:
Ալիեւի «չափազանց անկեղծ ուղերձը»
Սեպտեմբերի 5-ին ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Սլովենիայի արտաքին գործերի նախարար Դիմիտրի Ռուպելն ասել էր, որ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կփոխանցի «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի չափազանց անկեղծ բանավոր ուղերձը»:
Դմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյան Դմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյան
ԵԱՀԿ Գործող նախագահը, որը Երեւան էր ժամանել Բաքվից, ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը պետք է գտնվի երկու սկզբունքների կիրառման արդյունքում` տարածքային ամբողջականություն եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի:
«Հանրապետության» պառակտումը
Սեպտեմբերի 6-ին «Հանրապետություն» ընդդիմադիր կուսակցության քաղխորհրդի նախկին նախագահ Ալբերտ Բազեյանը, Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը եւ «Հանրապետության» 5 այլ նախկին անդամներ հայտարարել էին կուսակցությունից դուրս գալու մասին:
Ալբերտ Բազեյանը եւ Վաղարշակ Հարությունյանը Ալբերտ Բազեյանը եւ Վաղարշակ Հարությունյանը
Նրանք այդ որոշումը պատճառաբանել էին կուսակցության քաղաքական գծի հետ անհամաձայնությամբ՝ «անընդունելի» անվանելով ներքաղաքական հարցերը արտաքին ուժերի օժանդակությամբ լուծելու «Հանրապետության» ցանկությունը: Ալբերտ Բազեյանը, մասնավորապես, կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին մեղադրել էր «ամերիկամետության» մեջ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ  ՕԳՈՍՏՈՍԻ 31-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6
Ագրեսիան կանխելու ամենաարդյունավետ միջոցը
Սեպտեմբերի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Բակո Սահակյանը պարգեւներ էր հանձնել մի խումբ զինծառայողների `սեպտեմբերի 4-ին ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի առաջխաղացման փորձը հաջողությամբ կանխելու համար:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից զինադադարի ռեժիմի խախտումներին` Բակո Սահակյանը դրանք որակել էր  որպես «ահաբեկչական-դիվերսիոն գործողություններ» եւ նշել էր, որ ագրեսիան կանխելու ամենաարդյունավետ միջոցը դրան ուժգին հակահարված տալն է:
«Եթե դա չկատարվի, ապա անկայունության սահմանները անպայմանորեն կընդլայնվեն»,- ասել էր ԼՂՀ նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ  ՕԳՈՍՏՈՍԻ 31-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6
«Ֆաշիստական պետություն է»
ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 4-ին հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վաղուց վերածվել է ֆաշիստական պետության, ինչի մասին է վկայում պաշտոնական Բաքվի կողմից մշտական լարվածության հրահրումը Հայաստանի եւ Արցախի հետ սահմանին:
«Ադրբեջանը՝ որպես պետություն, վաղուց դարձել է ֆաշիստական, թե' ներքին եւ թե' արտաքին կյանքում ագրեսիվ պահվածք ցուցաբերող պետություն: Արտաքին ճակատում դա արտահայտվում է Հայաստանի եւ Արցախի դեմ բացահայտ ագրեսիայի դրսեւորմամբ, իսկ երկրի ներսում այլախոհների, քաղաքացիական ակտիվիստների հետապնդումներով»,- ասել էր ԼՂՀ նախագահի խոսնակը:
«Հակառակորդը փորձում է երկրի ներսում առկա դժգոհությունը վերաձեւափոխվել եւ երկրի միակ խնդիրը բարդել Հայաստանի եւ Արցախի վրա: Սա իրենց հատուկ ընտրարշավի ձեւ է: Բաքվի նման հայատյաց քաղաքականության մասին մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք, սակայն չենք տեսել համարժեք պատասխան միջազգային հանրության կողմից: Ընդհակառակը, այդ ֆաշիստական երկրում անցկացվեցին առաջին եվրոպական խաղերը: Ագրեսորին խրախուսում է անպատժելիությունը»,- նկատել էր Դավիթ Բաբայանը:

• 15 YEARS AGO: AUGUST 31 – SEPTEMBER 6, 2005
On September 1 Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan called the leader of the National Unification Party (NUP) Artashes Geghamyan “an empty man, a liar and a rumormonger.”
He made those remarks while commenting on Geghamyan’s accusations against him, which he alleged could be Geghamyan’s response to the Defense Minister’s rejection of his cooperation proposal.
Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan on September 1, 2005Photo: Photolure
“Geghamyan thinks the whole world rotates round him, but he doesn’t understand that nobody would remember him if he had not made such bold statements,” noted Sargsyan.
Commenting on Sargsyan’s remarks in May 2012, Artashes Geghamyan said:
“Of course, those were sobering remarks. Serzh Sargsyan criticized me and I criticized him, but today, despite the wishes of our country’s enemies, we are friends and more.”
A “very frank” message from Aliyev
On September 5 OSCE Chairman-in-Office, Slovenian Foreign Minister Dimitrij Rupel stated he was going to deliver Azerbaijani President Ilham Aliyev’s “very frank oral message” to Armenian President Robert Kocharyian.
Dimitrij Rupel and Vardan Oskanyan Photo: Photolure
Upon arriving in Yerevan from Baku, Dimitrij Rupel said that the solution of the Nagorno-Karabakh conflict had to be based on two principles: territorial integrity and the nations’ right for self-determination. According to Rupel, “the issue lies in the details, which are to be discussed during the talks.”
A split in Republic Party
On September 6, former chairman of the Political Board of the opposition Republic Party Albert Bazeyan, former Armenian Defense Minister Vagarshak Harutyunyan and other five former members of the Party officially announced about leaving the party.
Albert Bazeyan and Vagarshak Harutyunyan Photo: Photolure
They argued their decision by the disagreement with the policy of the party, saying that Republic’s aspiration to solve internal political tasks mainly by means of external forces was “unacceptable”. In particular, Albert Bazeyan accused party leader Aram Sargsyan in “pro-American approach”.
• 10 YEARS AGO: AUGUST 31 – SEPTEMBER 6, 2010
“The most efficient way is resolute rebuff”
On September 6, President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Bako Sahakyan presented state awards to a group of servicemen for successful prevention of the efforts of the Azerbaijani intelligence and subversion group on September 4.
Touching upon the recent ceasefire violations by Azerbaijan, Bako Sahakyan described them as “terrorist and subversive acts” and stressed that only resolute rebuff was the most efficient way to prevent aggression.
Bako Sahakyan Photo: Photolure
“If this is not done, the limits of instability will expand,” he added.
• 5 YEARS AGO: AUGUST 31 – SEPTEMBER 6, 2015
“Azerbaijan has long become a fascist state”
On September 4 NKR President’s Spokesman Davit Babayan stated that Azerbaijan had long become a fascist state, which he said was indicated by Baku’s constant escalation of the situation on the borders with Armenia and Artsakh.
“Azerbaijan has long become a fascist state, a state demonstrating an aggressive behavior in domestic and foreign affairs. On the foreign front, it is manifested by provoking undisguised aggression against Armenia and Artsakh, and persecutions of activists and dissidents inside the country,” said Babayan.
“The adversary tries to transform the discontent in the country and present Armenia and Artsakh as Azerbaijan’s only problem. We have repeatedly highlighted Baku’s anti-Armenian policy but we haven’t seen an adequate response from the international community. On the contrary, the first European Games were held in this fascist country. Aggressors are encouraged by impunity,” stated Davit Babayan.