Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականի սեպտեմբերի 1-ին
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ընդդիմադիր «Ազգային միաբանություն» կուսակցության առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանին անվանել էր «դատարկ դհոլ, ստախոս եւ խուճապի մատնված բամբասող»:
Այս մասին նա ասել էր՝ մեկնաբանելով Գեղամյանի կողմից իր հասցեին հնչեցված մեղադրանքները: Ըստ Սարգսյանի՝ հնարավոր է, որ դրանց պատճառը Գեղամյանի համագործակցության առաջարկի մերժումն էր իր կողմից:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականի սեպտեմբերի 1-ին
«Գեղամյանին թվում է, թե ամբողջ աշխարհը պտտվում է իր շուրջ, եւ նա չի հասկանում, որ եթե չլինեին իր այս անպատկառ ելույթները, նրան ընդհանրապես չէին հիշվի», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Անշուշտ, դրանք սթափեցնող արտահայտություններ էին: Սերժ Սարգսյանը ինձ է քննադատել, ես իրեն եմ քննադատել, բայց այսօր, ի հեճուկս մեր երկրի թշնամիների, մենք բարեկամություն ենք անում եւ ոչ միայն բարեկամություն»:
Ալիեւի «չափազանց անկեղծ ուղերձը»
Սեպտեմբերի 5-ին ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Սլովենիայի արտաքին գործերի նախարար Դիմիտրի Ռուպելն ասել էր, որ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կփոխանցի «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի չափազանց անկեղծ բանավոր ուղերձը»:
Դմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյան Դմիտրի Ռուպելը եւ Վարդան Օսկանյան
ԵԱՀԿ Գործող նախագահը, որը Երեւան էր ժամանել Բաքվից, ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը պետք է գտնվի երկու սկզբունքների կիրառման արդյունքում` տարածքային ամբողջականություն եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի:
«Հանրապետության» պառակտումը
Սեպտեմբերի 6-ին «Հանրապետություն» ընդդիմադիր կուսակցության քաղխորհրդի նախկին նախագահ Ալբերտ Բազեյանը, Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը եւ «Հանրապետության» 5 այլ նախկին անդամներ հայտարարել էին կուսակցությունից դուրս գալու մասին:
Ալբերտ Բազեյանը եւ Վաղարշակ Հարությունյանը Ալբերտ Բազեյանը եւ Վաղարշակ Հարությունյանը
Նրանք այդ որոշումը պատճառաբանել էին կուսակցության քաղաքական գծի հետ անհամաձայնությամբ՝ «անընդունելի» անվանելով ներքաղաքական հարցերը արտաքին ուժերի օժանդակությամբ լուծելու «Հանրապետության» ցանկությունը: Ալբերտ Բազեյանը, մասնավորապես, կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին մեղադրել էր «ամերիկամետության» մեջ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ  ՕԳՈՍՏՈՍԻ 31-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6
Ագրեսիան կանխելու ամենաարդյունավետ միջոցը
Սեպտեմբերի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Բակո Սահակյանը պարգեւներ էր հանձնել մի խումբ զինծառայողների `սեպտեմբերի 4-ին ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի առաջխաղացման փորձը հաջողությամբ կանխելու համար:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից զինադադարի ռեժիմի խախտումներին` Բակո Սահակյանը դրանք որակել էր  որպես «ահաբեկչական-դիվերսիոն գործողություններ» եւ նշել էր, որ ագրեսիան կանխելու ամենաարդյունավետ միջոցը դրան ուժգին հակահարված տալն է:
«Եթե դա չկատարվի, ապա անկայունության սահմանները անպայմանորեն կընդլայնվեն»,- ասել էր ԼՂՀ նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ  ՕԳՈՍՏՈՍԻ 31-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6
«Ֆաշիստական պետություն է»
ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 4-ին հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վաղուց վերածվել է ֆաշիստական պետության, ինչի մասին է վկայում պաշտոնական Բաքվի կողմից մշտական լարվածության հրահրումը Հայաստանի եւ Արցախի հետ սահմանին:
«Ադրբեջանը՝ որպես պետություն, վաղուց դարձել է ֆաշիստական, թե' ներքին եւ թե' արտաքին կյանքում ագրեսիվ պահվածք ցուցաբերող պետություն: Արտաքին ճակատում դա արտահայտվում է Հայաստանի եւ Արցախի դեմ բացահայտ ագրեսիայի դրսեւորմամբ, իսկ երկրի ներսում այլախոհների, քաղաքացիական ակտիվիստների հետապնդումներով»,- ասել էր ԼՂՀ նախագահի խոսնակը:
«Հակառակորդը փորձում է երկրի ներսում առկա դժգոհությունը վերաձեւափոխվել եւ երկրի միակ խնդիրը բարդել Հայաստանի եւ Արցախի վրա: Սա իրենց հատուկ ընտրարշավի ձեւ է: Բաքվի նման հայատյաց քաղաքականության մասին մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք, սակայն չենք տեսել համարժեք պատասխան միջազգային հանրության կողմից: Ընդհակառակը, այդ ֆաշիստական երկրում անցկացվեցին առաջին եվրոպական խաղերը: Ագրեսորին խրախուսում է անպատժելիությունը»,- նկատել էր Դավիթ Բաբայանը:

Роберт Кочарян и Серж Саргсян 1 сентября 2005 года
1 сентября министр обороны Армении Серж Саргсян назвал лидера оппозиционной партии «Национальное единение» Арташеса Гегамяна «пустым человеком, лгуном и сплетником, впавшим в панику».
Министр обороны Армении заявил об этом, комментируя обвинения Гегамяна в свой адрес. По словам Саргсяна, возможно, причиной подобных выступлений лидера «Национального единения» послужил отрицательный ответ министра обороны на предложение Гегамяна о сотрудничестве.
Роберт Кочарян и Серж Саргсян 1 сентября 2005 года Роберт Кочарян и Серж Саргсян 1 сентября 2005 года
«Гегамяну кажется, что весь мир вертится вокруг него, и он не понимает, что не будь этих его дерзких выступлений, о нем бы вообще не вспоминали», -  заявил Серж Саргсян.
В мае 2012 года, комментируя эти заявления Сержа Саргсяна, Арташес Гегамян сказал:
«Несомненно, это были отрезвляющие выражения. Серж Саргсян критиковал меня, я критиковал его, но сегодня, вопреки желаниям врагов нашей страны, мы дружим и не только».
«Очень откровенное послание» Алиева
5 сентября Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словении Димитрий Рупель сказал, что передаст президенту Армении Роберту Кочаряну «очень откровенное устное послание от президента Азербайджана Ильхама Алиева».
Димитрий Рупель и Вардан Осканян Димитрий Рупель и Вардан Осканян
Действующий председатель ОБСЕ, прибывший в Ереван из Баку, сказал, что решение нагорно-карабахского конфликта должно быть найдено в результате применения двух принципов - территориальной целостности и права наций на самоопределение. По мнению Рупеля, «вопрос в деталях, которые должны обсуждаться в ходе переговоров».
Раскол в «Республике»
6 сентября бывший председатель политсовета оппозиционной партии «Республика» Альберт Базеян, экс-министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян и еще 5 бывших членов «Республики» официально объявили о выходе из рядов партии.
Альберт Базеян и Вагаршак Арутюнян Альберт Базеян и Вагаршак Арутюнян
Свое решение они мотивировали несогласием с политической линией партии, назвав «неприемлемым» стремление «Республики» решать внутриполитические задачи главным образом при содействии внешних сил. Альберт Базеян, в частности, обвинил лидера партии Арама Саргсяна в «проамериканизме».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 31 АВГУСТА-6 СЕНТЯБРЯ 2010 ГОДА
«Самый эффективный способ - решительный отпор»
6 сентября президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян вручил награды группе военнослужащих за успешное предотвращение попытки продвижения азербайджанской разведовательно-диверсионной группы 4 сентября.
Комментируя нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, Бако Саакян назвал их «террористическими и диверсионными действиями» и подчеркнул, что самым эффективным способом предотвращения агрессии может быть только решительный отпор.
«Если это не будет сделано, то границы нестабильности будут расширяться», - сказал президент НКР.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 31 АВГУСТА-6 СЕНТЯБРЯ 2015 ГОДА
«Азербайджан уже давно является фашистским государством»
4 сентября пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Давид Бабаян заявил сегодня, что Азербайджан уже давно является фашистским государством, о чем свидетельствуют постоянные со стороны Баку провокации на границе с Арменией и Арцахом.
«Азербайджан как государство давно является фашистским, проявляющим себя агрессивно как во внешней, так и во внутренней политике. На внешнем фронте это проявляется открытой агрессией в отношении Армении и Арцаха, а внутри страны – преследованием инакомыслящих лиц и гражданских активистов»,- сказал представитель президента НКР.
«Противник пытается трансформировать существующее внутри страны недовольство и представить Армению и Арцах как единственную проблему в стране. Мы неоднократно заявляли о подобной антиармянской политике Баку, однако не наблюдали соответствующей реакции со стороны мирового сообщества. Наоборот, в этой фашистской стране были проведены первые Европейские игры. Безнаказанность поощряет агрессоров», - говорил Давид Бабаян.