• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 20-26
Հուլիսի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «ամբողջ աշխարհը Թուրքիային կոչ է անում, որ կամք ցուցաբերի եւ վավերացնի ստորագրված արձանագրությունները»։
«Թուրքերը, կարծես, դա չեն լսում եւ մեզ են ասում կամք ցուցաբերել»,- նկատել էր նախագահը` «Միասին» շարժման մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
Սերժ Սարգսյանը`«Միասին» շարժման մասնակիցների հետ հանդիպմանը Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Մեկնաբանելով թուրքական կողմի այն հայտարարությունները, որ Հայաստանն անտեսում է բարեկամաբար մեկնած ձեռքը, նախագահն ասել էր՝ «այդ երկրի պաշտոնյաները, երբեմն, անում են հայտարարություններ՝ առանց լուրջ հիմքերի եւ խեղաթյուրելով իրականությունը»:
«Հայաստանը երբեք բարեկամաբար մեկնած ձեռքը չի անտեսում, բայց երբ այդ մեկնած ձեռքն իրականության մեջ չկա, այլ ներկայացնում են որպես այդպիսին, մենք դրա վրա ուշադրություն չենք դարձնում: Մեզ հասանելիք կամքը մենք ցուցաբերել ենք, հիմա սպասում ենք, թե թուրքերը, երբ կամք կցուցաբերեն»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը։
ՄԱԿ-ի դատարանի եզրակացությունը
Հուլիսի 26-ին ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի եզրակացությունը Կոսովոյի անկախության վերաբերյալ «չափազանց կարեւոր նախադեպային արժեք ունի»:
ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը քննում է Կոսովոյի գործը Լուսանկարը` REUTERS
«Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատել եւ վավերացրել է, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը եւ դրա իրականացումը չի խախտում ընդհանուր միջազգային իրավունքի որեւէ սկզբունք կամ նորմ՝ ներառյալ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը: Այս որոշումն ունի չափազանց կարեւոր
Կոսովոյի ԱԳ նախարար Շքենդեր Հուսենը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանօի առջեւ Լուսանկարը` REUTERS
Նույն օրը, մեկնաբանելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, ԼՂՀ խորհրդարանի փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի խորհրդարանը կարող է սկսել ԼՂՀ-ն ճանաչելու գործընթացը: Թովմասյանի խոսքով՝ Հաագայում փաստացի հաստատվել էր, որ ինքնորոշման իրավունքը գերակա է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հանդեպ։
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 20-26
Դոնալդ Տուսկը Երեւանում է
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 20-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանը շարունակելու է սերտորեն համագործակցել Եվրոպական միության հետ:
Ելույթ ունենալով Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսին, ՀՀ նախագահն ասել էր, որ կողմերը միաձայն են, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով:
«Լիահույս եմ, որ առաջիկայում կմեկնարկեն ՀՀ-ԵՄ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները, որոնց հաջող ավարտը նոր էջ կբացի հարաբերություններում»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը։
Սերժ Սարգսյանը եւ Դոնալդ Տուսկը Երեւանում Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
ՀՀ նախագահը նկատել էր, որ Ռիգայում կայացած մայիսյան Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ընթացքում ամրագրվեց տարբերակված մոտեցմամբ Եվրամիության եւ գործընկեր երկրների միջեւ փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու հանձնառությունը:
«Ես չեմ պատկերացնում Հայաստանի զարգացումն առանց բարեփոխումների եւ չեմ պատկերացնում բարեփոխումները՝ առանց եվրոպական փորձի ու օգնության»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը։
Բելգիայի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 23-ին ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել էր բանաձեւի ընդունումը՝ նշելով, որ այն ամբողջացնում է Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։
«Դեռ տասնյոթ տարի առաջ Բելգիայի Սենատը հատուկ բանաձեւով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Բելգիայի վարչապետը ս.թ. հունիսի 18-ին վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության միանշանակ ճանաչման վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշում»,- ասել էր ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:

Serzh Sargsian meets the members of Miasin youth movement
On July 21, Armenian President Serzh Sargsian stated that “the entire world advises Turkey to demonstrate political will and ratify the signed Armenian-Turkish protocols”.
“Turks, it seems, do not hear this and urge us to demonstrate will”, the President stated at the meeting with Miasin youth movement.
Serzh Sargsian meets the members of Miasin youth movement Serzh Sargsian meets the members of Miasin youth movement
Commenting on the statements of the Turkish side, according to which Armenia rejects the hand of friendship lent to it, the President stated that “the officials of that country sometimes say what they want, without having serious grounds and distorting the reality”.
“Armenia has never rejected a hand of friendship lent to it, but when there is no such thing in reality and there is only the illusion, we do not pay attention to it. We have already demonstrated will and we wait for the Turkish side to be ready to do the same”, Serzh Sargsian stated.
The conclusion of the UN International Court of Justice
On July 26, the NKR Ministry of Foreign Affairs announced that the conclusion of the UN International Court of Justice on independence of Kosovo “had an imperative precedent-related importance”.
International Court of Justice discusses the Kosovo Case International Court of Justice discusses the Kosovo Case
“The International Court of Justice confirmed and legally approved that the right of the people for self-determination and its implementation violates no principle or standard of jus cogens, including the principle of territorial integrity. This decision has imperative legal, political and moral, as well as general precedent-related importance and cannot be limited only to the example of Kosovo”, the statement read.
Foreign Minister of Kosovo Skender Hysen at the UN ICJ Foreign Minister of Kosovo Skender Hysen at the UN ICJ
The same day, commenting on the decision of the UN International Court of Justice, vice speaker of the NKR Parliament Arthur Tovmasyan stated that the Parliament of Armenia might begin the process of NKR recognition. According to him, it has been actually confirmed in the Hague Court that the right for self-determination prevails over the principle of territorial integrity.
•    5 YEARS AGO: JULY 20-26, 2015
Donald Tusk in Yerevan
On July 20, Armenian President Serzh Sargsyan said that Armenia would continue cooperation with the European Union (EU).
Addressing a briefing with the President of the European Council, Donald Tusk, the Armenian President noted that the parties were unanimous in the opinion that Armenia-EU relations were developing dynamically.
“I hope that the talks on the new Armenia-EU legal document will start and their successful completion will open a new page in our relations”, said Serzh Sargsyan.
Serzh Sargsyan and Donald Tusk in Yerevan on July 20, 2015 Serzh Sargsyan and Donald Tusk in Yerevan on July 20, 2015
The Armenian President also noted that the principle of mutually beneficial cooperation between the EU and partner states on a differentiated basis was confirmed at the Eastern Partnership Summit held in Riga in May.
“I don’t conceive of Armenia’s development without reforms and without the European practice and assistance,” said Serzh Sargsyan.
Belgian Parliament recognizes the Armenian Genocide
On July 23, the Chamber of Representatives of Belgium adopted a resolution condemning the Armenian Genocide.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian welcomed the adoption of the resolution, noting that it finalized the process of recognition of the Armenian Genocide in Belgium.
“The Belgian Senate acknowledged the Armenian Genocide by a special resolution still 17 years ago. On June 18, 2015, the Prime Minister of Belgium reiterated the government’s stance on the unequivocal recognition of the Armenian Genocide,” said the Armenian FM.