• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 20-26
Հուլիսի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «ամբողջ աշխարհը Թուրքիային կոչ է անում, որ կամք ցուցաբերի եւ վավերացնի ստորագրված արձանագրությունները»։
«Թուրքերը, կարծես, դա չեն լսում եւ մեզ են ասում կամք ցուցաբերել»,- նկատել էր նախագահը` «Միասին» շարժման մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
Սերժ Սարգսյանը`«Միասին» շարժման մասնակիցների հետ հանդիպմանը Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Մեկնաբանելով թուրքական կողմի այն հայտարարությունները, որ Հայաստանն անտեսում է բարեկամաբար մեկնած ձեռքը, նախագահն ասել էր՝ «այդ երկրի պաշտոնյաները, երբեմն, անում են հայտարարություններ՝ առանց լուրջ հիմքերի եւ խեղաթյուրելով իրականությունը»:
«Հայաստանը երբեք բարեկամաբար մեկնած ձեռքը չի անտեսում, բայց երբ այդ մեկնած ձեռքն իրականության մեջ չկա, այլ ներկայացնում են որպես այդպիսին, մենք դրա վրա ուշադրություն չենք դարձնում: Մեզ հասանելիք կամքը մենք ցուցաբերել ենք, հիմա սպասում ենք, թե թուրքերը, երբ կամք կցուցաբերեն»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը։
ՄԱԿ-ի դատարանի եզրակացությունը
Հուլիսի 26-ին ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի եզրակացությունը Կոսովոյի անկախության վերաբերյալ «չափազանց կարեւոր նախադեպային արժեք ունի»:
ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը քննում է Կոսովոյի գործը Լուսանկարը` REUTERS
«Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատել եւ վավերացրել է, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը եւ դրա իրականացումը չի խախտում ընդհանուր միջազգային իրավունքի որեւէ սկզբունք կամ նորմ՝ ներառյալ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը: Այս որոշումն ունի չափազանց կարեւոր
Կոսովոյի ԱԳ նախարար Շքենդեր Հուսենը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանօի առջեւ Լուսանկարը` REUTERS
Նույն օրը, մեկնաբանելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, ԼՂՀ խորհրդարանի փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի խորհրդարանը կարող է սկսել ԼՂՀ-ն ճանաչելու գործընթացը: Թովմասյանի խոսքով՝ Հաագայում փաստացի հաստատվել էր, որ ինքնորոշման իրավունքը գերակա է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հանդեպ։
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 20-26
Դոնալդ Տուսկը Երեւանում է
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 20-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանը շարունակելու է սերտորեն համագործակցել Եվրոպական միության հետ:
Ելույթ ունենալով Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսին, ՀՀ նախագահն ասել էր, որ կողմերը միաձայն են, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով:
«Լիահույս եմ, որ առաջիկայում կմեկնարկեն ՀՀ-ԵՄ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները, որոնց հաջող ավարտը նոր էջ կբացի հարաբերություններում»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը։
Սերժ Սարգսյանը եւ Դոնալդ Տուսկը Երեւանում Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
ՀՀ նախագահը նկատել էր, որ Ռիգայում կայացած մայիսյան Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ընթացքում ամրագրվեց տարբերակված մոտեցմամբ Եվրամիության եւ գործընկեր երկրների միջեւ փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու հանձնառությունը:
«Ես չեմ պատկերացնում Հայաստանի զարգացումն առանց բարեփոխումների եւ չեմ պատկերացնում բարեփոխումները՝ առանց եվրոպական փորձի ու օգնության»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը։
Բելգիայի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 23-ին ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել էր բանաձեւի ընդունումը՝ նշելով, որ այն ամբողջացնում է Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։
«Դեռ տասնյոթ տարի առաջ Բելգիայի Սենատը հատուկ բանաձեւով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Բելգիայի վարչապետը ս.թ. հունիսի 18-ին վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության միանշանակ ճանաչման վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշում»,- ասել էր ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:

Серж Саргсян встречается с членами движения «Вместе»
21 июля президент Армении Серж Саргсян заявил, что «весь мир советует Турции проявить политическую волю и ратифицировать подписанные армяно-турецкие протоколы».
«Турки, кажется, не слышат этого и призывают нас проявить волю», - заметил президент на встрече с членами молодежного движения «Вместе».
Серж Саргсян встречается с членами движения «Вместе» Серж Саргсян встречается с членами движения «Вместе»
Комментируя заявления турецкой стороны о том, что Армения отвергает протянутую ей руку дружбы, глава государства сказал, что «официальные лица этой страны порой говорят то, что им вздумается, не имея серьезных оснований и искажая действительность».
«Армения никогда не отвергает протянутую руку дружбы, но когда в действительности таковой не существует, а есть только иллюзия, мы не обращаем на это внимания. Мы уже проявили волю и ожидаем, когда турецкая сторона будет готова сделать то же самое», - заявил Серж Саргсян.
Заключение Международного суда ООН
26 июля МИД НКР заявил, что заключение Международного суда ООН относительно независимости Косово «имеет крайне важное прецедентное значение».
Слушание дела Косово в Гаагском суде Слушание дела Косово в Гаагском суде
«Международный суд утвердил и юридически закрепил, что право народов на самоопределение и его осуществление не нарушают какой-либо принцип или норму общего международного права, в том числе принцип территориальной целостности. Данное решение имеет крайне важное правовое, политическое и моральное, а также всеобщее прецедентное значение и не может ограничиться лишь примером Косово», - говорилось в заявлении.
Глава МИД Косово у здания Гаагского суда Глава МИД Косово у здания Гаагского суда
В тот же день, комментируя решение Международного суда ООН, вице-спикер парламента НКР Артур Товмасян заявил, что парламент Армении может начать процесс признания НКР. По словам Товмасяна, в Гааге фактически было подтверждено, что право на самоопределение превалирует над принципом территориальной целостности.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 20-26 ИЮЛЯ 2015 ГОДА
Дональд Туск в Ереване
Президент Армении Серж Саргсян заявил 20 июля, что Армения продолжит тесное сотрудничество с Европейским Союзом.
Выступая на брифинге по итогам встречи с председателем Европейского Совета
Дональдом Туском, президент Армении сказал, что стороны едины в мнении о том, что отношения Армения-ЕС динамично развиваются.
«Я полон надежд, что в скором времени начнутся переговоры вокруг новой правовой основы для наших связей, успешное завершение которых откроет новую страницу в отношениях Армения-ЕС», - сказал Серж Саргсян.
Серж Саргсян и Дональд Туск в Ереване Серж Саргсян и Дональд Туск в Ереване
Президент Армении также заметил, что на майском саммите Восточного Партнерства в Риге был закреплен принцип дифференцированных отношений ЕС с разными странами-участницами данной инициативы.
«Я не представляю развитие Армении без реформ и не представляю эти реформы без европейского опыта и помощи», - сказал Серж Саргсян.
Парламент Бельгии признал Геноцид армян
Палата представителей Бельгии 23 июля приняла резолюцию о признании Геноцида армян.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян приветствовал принятие резолюции, отметив, что она финализирует процесс признания Геноцида армян в Бельгии.
«Еще 17 лет назад Сенат Бельгии принял специальную резолюцию, признающую Геноцид армян. 18 июня текущего года премьер-министр Бельгии подтвердил позицию правительства по однозначному признанию Геноцида армян», - сказал глава МИД Армении.