Բաշար ալ-Ասադը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում
Հունիսի 21-ին «Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության» (ՂԱԿ) ակտիվիստները փորձել էին խափանել Բաքվում մեկնարկած Cooperative Best Effort-2004 զորավարժությունների պլանավորման եզրափակիչ կոնֆերանսը:
ՂԱԿ-ը, բողոքելով հայ զինծառայողների Բաքու ժամանելու դեմ, պիկետ էր կազմակերպել «Եվրոպա» հյուրանոցի դիմաց, որտեղ անց էր կացվում կոնֆերանսը: Ակտիվիստներից ոմանց հաջողվել էր մուտք գործել հյուրանոց եւ մոտենալ նիստի դահլիճի դռներին: Տեսնելով, որ դրանք փակ են, ակտիվիստները կոտրել էին դռները եւ ներխուժել էին դահլիճ, որտեղից դուրս էին բերվել:
«Եվրոպա» հյուրանոցը Բաքվում «Եվրոպա» հյուրանոցը Բաքվում
Կոնֆերանսին մասնակցում էին Հայաստանի Զինված ուժերի գնդապետ Մուրադ Իսախանյանը եւ ավագ լեյտենանտ Արամ Հովհաննիսյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009  ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 17-23
Ասադը Երեւանում
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հունիսի 17-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ Սիրիան ողջունում է Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար:
Ելույթ ունենալով Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում,  Բաշար ալ-Ասադն ասել էր, որ Սիրիան պատրաստ է նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջընթացին՝ հաշվի առնելով Դամասկոսի լավ հարաբերությունները երկու երկրների հետ:
Բաշար ալ-Ասադը նշել էր, որ ծանոթացել է ԼՂ խնդրի վերաբերյալ Հայաստանի նախագահի կարծիքին, ինչը հատկապես կարեւոր է իր Ադրբեջան կատարելիք առաջիկա այցի նախօրեին: Նա հույս էր հայտնել, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում հնարավոր կլինի խուսափել բարդություններից:
Բաշար ալ-Ասադը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում Բաշար ալ-Ասադը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «պատմական» էր անվանել Սիրիայի նախագահի պաշտոնական այցը եւ ընդգծել հայ-սիրիական հարաբերությունների բազմադարյա պատմությունը: Նա հատկապես շեշտել էր այն փաստը, որ ХХ–րդ դարի սկզբին սիրիացի ժողովուրդն օգնության ձեռք էր մեկնել Ցեղասպանությունը վերապրած հազարավոր հայերին:
«Սիրիան հայերի երկրորդ հայրենիքն է»,- Սիրիայի նախկին նախագահ Հաֆեզ ալ-Ասադի այս խոսքերը մեջբերել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 17-23
«Արցախը ինձնից մի պաշտպանեք»
Հունիսի 17-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում մեկնաբանել էր այն փաստը, որ Մաքսային միության երկրների առաջնորդների հանդիպմանը Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը ընթերցել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի նամակը եւ հայտարարել, որ Հայաստանը պետք է անդամակցի Մաքսային միությանն իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում:
«Իսկապես զարմանում եմ շատերի զարմանքի վրա, թե ինչու Աստանայում այդպիսի կարծիք հնչեց: Ո՞ւմ համար է գաղտնիք, որ Ադրբեջանը, բացի նրանից, որ լարվածություն է ստեղծում սահմանին եւ խախտում է հրադադարը, նաեւ դիվանագիտական ճակատում է պատերազմ մղում: Ես չեմ կիսում այն կարծիքը, որ դա անակնկալ էր: Մեր պատվիրակության կազմում 10-ից ավելին մարդ կար, եւ նախորդ երեկոյան մենք խորհրդակցություն ենք անցկացրել, ու բոլորը գիտեին, որ Ադրբեջանի նախագահը նամակ է հղել երեք նախագահներին:
Նուրսուլթան Նազարբաեւը եւ Իլհամ Ալիեւը Նուրսուլթան Նազարբաեւը եւ Իլհամ Ալիեւը
Բացի այդ, մենք ունենք անցյալի փորձը՝ Մինսկում Ղազախստանի նախագահն այդ հարցերը բարձրացրեց: Այստեղ անակնկալի գալու ի՞նչ խնդիր կա: Հարցը նպատակահարմարության մասին է՝ թե որտեղ եւ ինչ կարելի է ասել: Երբ ես ասում էի, որ իրոք տհաճ էր, նկատի ունեի ոչ թե բովանդակային մասը, այլ այն, որ Մաքսային միության անդամ երկրներից մեկի նախագահը հղում է կատարում Ադրբեջանի նախագահի նամակին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Դիմելով իր քննադատներին՝ Սերժ Սարգսյանը հորդորել էր նրանց չպաշտպանել Արցախը իրենից: «Սա ոչ միայն վիրավորական է, այլեւ անհեթեթ»,- շեշտել էր երկրի ղեկավարը:

Башар аль-Асад и Серж Саргсян в Ереване
21 июня активисты «Организации освобождения Карабаха» (ООК) предприняли попытку сорвать начавшуюся в Баку трехдневную итоговую конференцию планирования учений Cooрerative Best Effort-04.
ООК, протестуя против приезда в Баку армянских военнослужащих, организовала пикет перед отелем «Европа», где проходила конференция. Некоторым из пикетчиков удалось проникнуть в отель и подойти к дверям зала заседания. Увидев, что они закрыты, активисты взломали их и проникли в зал, где проходит конференция, но были выведены.
Отель «Европа» в Баку Отель «Европа» в Баку
В конференции принимала участие делегация Вооруженных сил Армении в составе полковника Мурада Исаханяна и старшего лейтенанта Арама Оганесяна.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 ИЮНЯ 2009 ГОДА
Асад в Ереване
В Сирии с удовлетворением восприняли шаги Армении по нормализации отношений с Турцией, заявил 17 июня в Ереване президент Сирии Башар аль-Асад.
Выступая на совместной пресс-конференции с президентом Армении, Башар аль-Асад заявил о готовности Сирии содействовать прогрессу в процессе нормализации армяно-турецких отношений с учетом хороших отношений Дамаска с обеими сторонами.
Башар аль-Асад сказал, что ознакомился с мнением президента Армении по карабахской проблеме, что особенно важно накануне его предстоящего визита в Азербайджан. Он выразил надежду, что в процессе карабахского урегулирования удастся избежать осложнений.
Башар аль-Асад и Серж Саргсян в Ереване Башар аль-Асад и Серж Саргсян в Ереване
Президент Армении Серж Саргсян назвал «историческим» официальный визит президента Сирии и отметил многовековую историю армяно-сирийских отношений. Он особо отметил тот факт, что в начале ХХ века сирийский народ протянул руку помощи многим тысячам армян, выжившим в результате Геноцида.
«Сирия - вторая родина армян», - процитировал Серж Саргсян слова бывшего президента Сирии Хафеза аль-Асада, посетившего Армению 30 лет назад.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 ИЮНЯ 2014 ГОДА
«Не защищайте Арцах от меня»
17 июня в эфире Общественного ТВ президент Армении Серж Саргсян прокомментировал тот факт, что на встрече лидеров стран Таможенного союза в Астане президент Казахстана Нурсултан Назарбаев зачитал письмо президента Азербайджана Ильхама Алиева и заявил, что Армения должна вступить в Таможенный союз в своих международно признанных границах.
«Поражаюсь, что многие удивляются, почему в Астане прозвучало подобное мнение. Ни для кого не секрет, что Азербайджан, кроме того, что создает напряженную атмосферу на границе и нарушает режим прекращения огня, еще и ведет войну на дипломатическом фронте. Я не согласен с тем, что это было неожиданностью. В нашей делегации было более 10 человек, накануне мы провели совещание, и все знали, что президент Азербайджана направил письмо трем президентам.
Ильхам Алиев и Нурсултан Назарбаев Ильхам Алиев и Нурсултан Назарбаев
Кроме того, у нас также есть опыт прошлого: президент Казахстана поднял эти вопросы в Минске. Чего здесь неожиданного? Вопрос в уместности - где и что можно сказать. Когда я говорил, что было действительно неприятно, то имел в виду не содержательную часть, а то, что президент одной из стран-членов ТС ссылается на письмо президента Азербайджана»,- сказал Серж Саргсян.
Обращаясь к своим критикам, Серж Саргсян попросил их не защищать Арцах от него. «Это не только оскорбительно, но и абсурдно»,- заявил президент Армении.