Բաշար ալ-Ասադը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում
Հունիսի 21-ին «Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության» (ՂԱԿ) ակտիվիստները փորձել էին խափանել Բաքվում մեկնարկած Cooperative Best Effort-2004 զորավարժությունների պլանավորման եզրափակիչ կոնֆերանսը:
ՂԱԿ-ը, բողոքելով հայ զինծառայողների Բաքու ժամանելու դեմ, պիկետ էր կազմակերպել «Եվրոպա» հյուրանոցի դիմաց, որտեղ անց էր կացվում կոնֆերանսը: Ակտիվիստներից ոմանց հաջողվել էր մուտք գործել հյուրանոց եւ մոտենալ նիստի դահլիճի դռներին: Տեսնելով, որ դրանք փակ են, ակտիվիստները կոտրել էին դռները եւ ներխուժել էին դահլիճ, որտեղից դուրս էին բերվել:
«Եվրոպա» հյուրանոցը Բաքվում «Եվրոպա» հյուրանոցը Բաքվում
Կոնֆերանսին մասնակցում էին Հայաստանի Զինված ուժերի գնդապետ Մուրադ Իսախանյանը եւ ավագ լեյտենանտ Արամ Հովհաննիսյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009  ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 17-23
Ասադը Երեւանում
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հունիսի 17-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ Սիրիան ողջունում է Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար:
Ելույթ ունենալով Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում,  Բաշար ալ-Ասադն ասել էր, որ Սիրիան պատրաստ է նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջընթացին՝ հաշվի առնելով Դամասկոսի լավ հարաբերությունները երկու երկրների հետ:
Բաշար ալ-Ասադը նշել էր, որ ծանոթացել է ԼՂ խնդրի վերաբերյալ Հայաստանի նախագահի կարծիքին, ինչը հատկապես կարեւոր է իր Ադրբեջան կատարելիք առաջիկա այցի նախօրեին: Նա հույս էր հայտնել, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում հնարավոր կլինի խուսափել բարդություններից:
Բաշար ալ-Ասադը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում Բաշար ալ-Ասադը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «պատմական» էր անվանել Սիրիայի նախագահի պաշտոնական այցը եւ ընդգծել հայ-սիրիական հարաբերությունների բազմադարյա պատմությունը: Նա հատկապես շեշտել էր այն փաստը, որ ХХ–րդ դարի սկզբին սիրիացի ժողովուրդն օգնության ձեռք էր մեկնել Ցեղասպանությունը վերապրած հազարավոր հայերին:
«Սիրիան հայերի երկրորդ հայրենիքն է»,- Սիրիայի նախկին նախագահ Հաֆեզ ալ-Ասադի այս խոսքերը մեջբերել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 17-23
«Արցախը ինձնից մի պաշտպանեք»
Հունիսի 17-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում մեկնաբանել էր այն փաստը, որ Մաքսային միության երկրների առաջնորդների հանդիպմանը Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը ընթերցել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի նամակը եւ հայտարարել, որ Հայաստանը պետք է անդամակցի Մաքսային միությանն իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում:
«Իսկապես զարմանում եմ շատերի զարմանքի վրա, թե ինչու Աստանայում այդպիսի կարծիք հնչեց: Ո՞ւմ համար է գաղտնիք, որ Ադրբեջանը, բացի նրանից, որ լարվածություն է ստեղծում սահմանին եւ խախտում է հրադադարը, նաեւ դիվանագիտական ճակատում է պատերազմ մղում: Ես չեմ կիսում այն կարծիքը, որ դա անակնկալ էր: Մեր պատվիրակության կազմում 10-ից ավելին մարդ կար, եւ նախորդ երեկոյան մենք խորհրդակցություն ենք անցկացրել, ու բոլորը գիտեին, որ Ադրբեջանի նախագահը նամակ է հղել երեք նախագահներին:
Նուրսուլթան Նազարբաեւը եւ Իլհամ Ալիեւը Նուրսուլթան Նազարբաեւը եւ Իլհամ Ալիեւը
Բացի այդ, մենք ունենք անցյալի փորձը՝ Մինսկում Ղազախստանի նախագահն այդ հարցերը բարձրացրեց: Այստեղ անակնկալի գալու ի՞նչ խնդիր կա: Հարցը նպատակահարմարության մասին է՝ թե որտեղ եւ ինչ կարելի է ասել: Երբ ես ասում էի, որ իրոք տհաճ էր, նկատի ունեի ոչ թե բովանդակային մասը, այլ այն, որ Մաքսային միության անդամ երկրներից մեկի նախագահը հղում է կատարում Ադրբեջանի նախագահի նամակին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Դիմելով իր քննադատներին՝ Սերժ Սարգսյանը հորդորել էր նրանց չպաշտպանել Արցախը իրենից: «Սա ոչ միայն վիրավորական է, այլեւ անհեթեթ»,- շեշտել էր երկրի ղեկավարը:

• 15 YEARS AGO: JUNE 17-23, 2004
On June 21, 2004 Karabakhi Liberation Organization (KLO) activists tried to break up the three-day concluding planning conference of Cooperative Best Effort-04 in Baku.
Protesting the arrival of Armenian servicemen, KLO staged a picket in front of the Europe Hotel, where the conference was held. Some of the pickets managed to penetrate the hotel and approach the doors of the conference hall. Seeing that the doors were locked, the pickets forced them and rushed into the hall, but they were turned out at once.
Europe Hotel in Baku
The conference was attended by the delegation of Armenian Armed Forces, comprised of Colonel Murad Isakhanyan and Senior Lieutenant Aram Hovhannisyan.
• 10 YEARS AGO: JUNE 17-23, 2009
Al-Assad in Yerevan
Syria was happy to learn about Armenia’s steps towards normalizing relations with Turkey, Syrian President Bashar al-Assad stated in Yerevan on June 17, 2009.
At the joint press conference with his Armenian counterpart, al-Assad expressed Syria’s readiness to facilitate progress in the process of normalization of Armenian-Turkish relations, given the good relations Damascus had with both sides.
Bashar al-Assad also stated he got acquainted with the opinion of the Armenian President on the Karabakh conflict settlement, which was especially important on the eve of his visit to Azerbaijan. Al-Assad hoped that the sides would manage to avoid complications in the process of the settlement.
Bashar al-Assad and Serzh Sargsyan in Yerevan Photo: Photolure
Armenian President Serzh Sargsyan described his official visit as “historical” and pointed out the centuries-long history of Armenian-Syrian relations. President Sargsyan also highlighted the fact that at the beginning of XX century, the Syrian people extended a helping hand to many survivors of the Armenian Genocide.
“Syria is the second homeland of Armenians,” Sargsyan quoted the former President of Syria Hafez al-Assad, who visited Armenia 30 years earlier.
• 5 YEARS AGO: JUNE 17-23, 2014
“Don’t defend Artsakh from me”
On June 17, 2014 Armenian President Serzh Sargsyan spoke to the “Interview” program on Armenian Public TV about the fact that President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev read out the letter by Azerbaijani President Ilham Aliyev at the meeting of heads of Customs Union states in Astana and stated that Armenia had to join the union with the country’s internationally recognized borders.
“I am really surprised that people wonder why such an opinion was voiced in Astana. It’s no secret at all that other than creating tensions on the border and violating the ceasefire, Azerbaijan has also declared and fights a diplomatic war. I do not share opinions which describe it as a “surprise”. Our delegation was comprised of over ten people and the previous evening we had held a conference, and everybody was aware of Azerbaijan’s sending a letter to the three Presidents.
Nursultan Nazarbayev and Ilham Aliyev
In addition, we had similar experience in the past, when the President of Kazakhstan raised those issues in Minsk. I see no reason to be surprised in this case. It’s a matter of appropriateness on what to say and where to say it. By unpleasantness, I implied not the content of the letter, but the fact that the President of a Customs Union member state was quoting Azerbaijani President’s letter,” said Sargsyan.
Addressing his critics, he asked them not to defend Artsakh from him. “It is not only offensive, but absurd as well,” noted Sargsyan.