• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 19-25
Մարտի 19-ին Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Թենգիզ Կիտովանին հայտարարել էր, որ աբխազական հատվածով երկաթուղային հաղորդակցման վերաբացումը կարող է «շահավետ լինել միայն Հայաստանի համար»:
Ջաբա Իոսելիանին եւ Թենգիզ Կիտովանին (աջից)Լուսանկարը` RIA Novosti/Igor Mihalev
«Արտասահմանի ազդեցիկ հայկական սփյուռքը ներգործում է Վրաստանի նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեի վրա, եւ նա ստիպված կլինի համաձայնել Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու հետ»,- ասում էր Թենգիզ Կիտովանին «Փրայմ-Նյուզ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Պատերազմն Իրաքում
«Հայաստանում մտահոգությամբ են հետեւում Իրաքի շուրջ վերջին զարգացումներին»,- մարտի 20-ին հայտարարել էր ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Ձյունիկ Աղաջանյանը: «Հուսով ենք, որ ռազմական գործողությունները չեն հանգեցնի մարդասիրական եւ էկոլոգիական աղետի»,- ասված էր նրա հաղորդագրության մեջ:
Ձյունիկ Աղաջանյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը խորապես մտահոգված է իրաքահայության ճակատագրով եւ պատրաստ է իր բոլոր հնարավորություններով օգտակար լինել համայնքի ներկայացուցիչներին»:
Մարտի 22-ին Ձյունիկ Աղաջանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը չի դիտարկում Երեւանում Իրաքի դեսպանության հետ հարաբերությունները խզելու հարցը: Նա այսպես էր մեկնաբանել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ռիչարդ Բաուչերի հայտարարությունը, որով նա բոլոր երկրներին կոչ էր արել խզել հարաբերությունները Իրաքի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ:
Գուլիեւն ընդդեմ Սեզերի
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Վիլայաթ Գուլիեւը մարտի 25-ին հայտարարել էր, որ պաշտոնական Բաքուն Հայաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ Ռոբերտ Քոչարյանին ուղղված Թուրքիայի նախագահ Ահմեդ Սեզերի շնորհավորական ուղերձը դիտարկում է որպես «անհասկանալի ժեստ»:
Ահմեդ Սեզերը եւ Իլհամ Ալիեւը 2003 թվականինԼուսանկարը` REUTERS
«Հնարավոր է, Թուրքիայի ղեկավարությունը հղել է շնորհավորանքը` ելնելով արարողակարգի կանոններից: Սակայն դա միեւնույն է անհասկանալի է մնում մեզ համար: Քոչարյանը մասնակցել է ադրբեջանական տարածքների բռնազավթմանը, հազարավոր մեր հայրենակիցների զանգվածային ոչնչացմանը»,- ասել էր Վիլայաթ Գուլիեւը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 19-25
ԼՂՀ ճանաչումը բացառված չէ
Մարտի 20-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը չէր բացառել, որ եթե Ադրբեջանը շարունակի իր ոչ կառուցողական քայլերը, «Հայաստանը կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունն ու նրա հետ համատեղ պաշտպանության մասին համաձայնագիր կկնքի»:
Նա այսպես էր մեկնաբանել պաշտոնական Բաքվի քայլերը` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի բանաձեւի ընդունումը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հասցեին քննադատություններն ու վերջինիս գործունեության կասեցման փորձերը:
«Իմ կարծիքով, այդ բոլոր քայլերի պատճառը Կոսովոյի անկախության հռչակումն է, որը չափազանց մտահոգում է Բաքվին»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Կոալիցիա
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ), «Օրինաց երկիր» (ՕԵԿ), «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ) եւ «Դաշնակցություն» կուսակցությունները մարտի 21-ին Երեւանում քաղաքական կոալիցիայի ստեղծման մասին քառակողմ համաձայնագիր ստորագրեցին:
Չորս կուսակցությունների ղեկավարները 2008թ. մարտի 21-ինԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
ՀՀԿ առաջնորդ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրված համաձայնագիրն «աննախադեպ» էր անվանել եւ հայտարարել էր, որ «քաղաքական կոալիցիայի ստեղծման նպատակը Հայաստանում ծավալուն եւ լրջագույն բարեփոխումների իրագործումն է»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 19-25
Հռոմի Պապի գահակալությունը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 19-ին Վատիկանում ներկա էր գտնվել Հռոմի նորընտիր Ֆրանցիսկոս Պապի գահակալության արարողությանը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Ֆրանցիսկոս ՊապըԼուսանկարը` REUTERS
ՀՀ նախագահը շնորհավորել էր Նորին Սրբությանը Սուրբ Աթոռի քահանայապետի պաշտոնում ընտրվելու եւ կաթոլիկ աշխարհի հովվապետի առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Նա փաստել էր, որ Սուրբ Պետրոսի նվիրապետական աթոռը զբաղեցնում է հայ ժողովրդի բարեկամը, ով քաջատեղյակ է մեր մշակույթին ու պատմությանը, ինչը նա բազմիցս փաստել է Արգենտինայում իր գործունեության ընթացքում:
Ընդլայնել «Արմենիկումի» գործածությունը
Մարտի 25-ին ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է աշխատանքներ տանել «Արմենիկում» դեղամիջոցի գործածության շրջանակներն ընդլայնելու համար:
Նախարարը հանձնարարել էր ստեղծել մասնագիտական հանձնաժողով, ամփոփել մինչեւ այժմ արված հետազոտական ու կլինիկական բոլոր փորձարկումների արդյունքները, դրանք համեմատել դեղի միջազգային շուկայում առկա համանման դեղամիջոցների հետ` կազմելով հստակ ծրագիր ու գործողությունների ժամանակացույց։ Դերենիկ Դումանյանն առաջարկել էր սկզբնական շրջանում «Արմենիկումի» հետագա գիտական հետազոտություններն ու կլինիկական փորձարկումներն իրականացնել որպես հակավիրուսային եւ իմունակարգավորիչ միջոց։

Serzh Sargsyan and Pope Francis
On March 19, former Defense Minister of Georgia Tengiz Kitovani stated that the opening of railway communication through Abkhazia might be “profitable only for Armenia”.
Jaba Ioseliani and Tengiz Kitovani (on the right) Jaba Ioseliani and Tengiz Kitovani (on the right)
Photo: RIA Novosti/Igor Mihalev
“The powerful Armenian Diaspora exerts influence on Georgian President Shevardnadze and he will have to agree to resume the railway communication through Abkhazia,” Tengiz Kitovani said in the interview to Prime-News.
The war in Iraq
“The Republic of Armenia is following the recent developments in Iraq with great concern,” Armenian MFA Spokesperson Dzyunik Aghajanyan said on March 20 in Yerevan. “We are hopeful that military actions will not lead to a humanitarian and ecological disaster,” her statement read.
Dzyunik Aghajanyan noted that “Armenia is deeply concerned about the fate of the Iraqi Armenian community and is prepared to utilize all its resources to be of help to the community.”
On March 22, she stated that Armenia did not consider suspending diplomatic relations with the embassy of Iraq in Yerevan. That was her comment on the statement by the U.S. State Department Spokesman Richard Boucher, who called on all countries to suspend Iraq’s diplomatic presence in the country.
Guliyev vs Sezer
On March 25, Azerbaijan’s Foreign Minister Vilayat Guliyev said that the official Baku considered the congratulation, which Turkish President Ahmed Sezer addressed to Robert Kocharyan on his re-election as President of Armenia, to be “a strange gesture”.
Ahmed Sezer and Ilham Aliyev in 2003 Ahmed Sezer and Ilham Aliyev in 2003
“Perhaps, the Turkish leadership has sent the congratulations proceeding from the protocol rules. But this is strange for us in any case. Kocharyan participated in the occupation of Azeri lands and mass extermination of thousands of our citizens,” Vilayat Guliyev stated.
•    10 YEARS AGO: MARCH 19-25, 2008
Recognition of NKR is a possibility
On March 22, Armenian President Robert Kocharyan spoke about the possibility of recognition of NKR, noting that if Azerbaijan continued with its non-constructive actions, “Armenia will recognize the independence of the Nagorno-Karabakh Republic and sign an agreement on joint defense”.
He made that statement while commenting on the recent actions of official Baku - the approval of the Resolution on Nagorno-Karabakh in UN General Assembly, the criticism against the OSCE Minsk group and the efforts to get its activities suspended.
“In my opinion, the reason for all these actions is the proclamation of Kosovo independence, which caused extreme concern in Baku,” the Armenian President stated.
The coalition
On March 21, Yerevan, the Republican Party of Armenia (RPA), Orinats Yerkir Party (OYP), Prosperous Armenia Party (PAP) and the Dashnaktsutyun signed a quadripartite agreement on political coalition.
Leaders of 4 parties on March 21, 2008 Leaders of 4 parties on March 21, 2008
President of RPA and the Republic of Armenia Serzh Sargsyan described the signed agreement as “unprecedented” and stated that “formation of a political coalition is aimed at realization of large-scale, most significant reforms in Armenia”.
•    5 YEARS AGO: MARCH 19-25, 2013
Inauguration of the Pope
On March 19, Armenian President Serzh Sargsyan attended the inauguration of newly elected Pope Francis in Vatican.
Serzh Sargsyan and Pope Francis Serzh Sargsyan and Pope Francis
The Armenian President congratulated His Holiness with being elected and taking on the mission of the spiritual leader of the Catholic world. He stated that the Holy See of the Saint Peter is now led by a friend of the Armenian people, who is well aware of our culture and history, which he had many times stated during his activities in Argentina.
Expand application of “Armenicum”
On March 25, Armenian Minister of Healthcare Derenik Dumanyan stressed the need to work on expanding the scope of application of the drug “Armenicum”.
The minister ordered to form a professional commission, summarize the results of all clinical researches conducted by that time and compare them to similar foreign drugs, putting together a clear program and action plan. Derenik Dumanyan suggested carrying on the studies and clinical researches of “Armenicum” as a virus inactivating agent and immune regulator in the first stage.