• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 19-25
Մարտի 19-ին Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Թենգիզ Կիտովանին հայտարարել էր, որ աբխազական հատվածով երկաթուղային հաղորդակցման վերաբացումը կարող է «շահավետ լինել միայն Հայաստանի համար»:
Ջաբա Իոսելիանին եւ Թենգիզ Կիտովանին (աջից)Լուսանկարը` RIA Novosti/Igor Mihalev
«Արտասահմանի ազդեցիկ հայկական սփյուռքը ներգործում է Վրաստանի նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեի վրա, եւ նա ստիպված կլինի համաձայնել Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու հետ»,- ասում էր Թենգիզ Կիտովանին «Փրայմ-Նյուզ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Պատերազմն Իրաքում
«Հայաստանում մտահոգությամբ են հետեւում Իրաքի շուրջ վերջին զարգացումներին»,- մարտի 20-ին հայտարարել էր ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Ձյունիկ Աղաջանյանը: «Հուսով ենք, որ ռազմական գործողությունները չեն հանգեցնի մարդասիրական եւ էկոլոգիական աղետի»,- ասված էր նրա հաղորդագրության մեջ:
Ձյունիկ Աղաջանյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը խորապես մտահոգված է իրաքահայության ճակատագրով եւ պատրաստ է իր բոլոր հնարավորություններով օգտակար լինել համայնքի ներկայացուցիչներին»:
Մարտի 22-ին Ձյունիկ Աղաջանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը չի դիտարկում Երեւանում Իրաքի դեսպանության հետ հարաբերությունները խզելու հարցը: Նա այսպես էր մեկնաբանել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ռիչարդ Բաուչերի հայտարարությունը, որով նա բոլոր երկրներին կոչ էր արել խզել հարաբերությունները Իրաքի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ:
Գուլիեւն ընդդեմ Սեզերի
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Վիլայաթ Գուլիեւը մարտի 25-ին հայտարարել էր, որ պաշտոնական Բաքուն Հայաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ Ռոբերտ Քոչարյանին ուղղված Թուրքիայի նախագահ Ահմեդ Սեզերի շնորհավորական ուղերձը դիտարկում է որպես «անհասկանալի ժեստ»:
Ահմեդ Սեզերը եւ Իլհամ Ալիեւը 2003 թվականինԼուսանկարը` REUTERS
«Հնարավոր է, Թուրքիայի ղեկավարությունը հղել է շնորհավորանքը` ելնելով արարողակարգի կանոններից: Սակայն դա միեւնույն է անհասկանալի է մնում մեզ համար: Քոչարյանը մասնակցել է ադրբեջանական տարածքների բռնազավթմանը, հազարավոր մեր հայրենակիցների զանգվածային ոչնչացմանը»,- ասել էր Վիլայաթ Գուլիեւը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 19-25
ԼՂՀ ճանաչումը բացառված չէ
Մարտի 20-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը չէր բացառել, որ եթե Ադրբեջանը շարունակի իր ոչ կառուցողական քայլերը, «Հայաստանը կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունն ու նրա հետ համատեղ պաշտպանության մասին համաձայնագիր կկնքի»:
Նա այսպես էր մեկնաբանել պաշտոնական Բաքվի քայլերը` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի բանաձեւի ընդունումը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հասցեին քննադատություններն ու վերջինիս գործունեության կասեցման փորձերը:
«Իմ կարծիքով, այդ բոլոր քայլերի պատճառը Կոսովոյի անկախության հռչակումն է, որը չափազանց մտահոգում է Բաքվին»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Կոալիցիա
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ), «Օրինաց երկիր» (ՕԵԿ), «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ) եւ «Դաշնակցություն» կուսակցությունները մարտի 21-ին Երեւանում քաղաքական կոալիցիայի ստեղծման մասին քառակողմ համաձայնագիր ստորագրեցին:
Չորս կուսակցությունների ղեկավարները 2008թ. մարտի 21-ինԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
ՀՀԿ առաջնորդ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրված համաձայնագիրն «աննախադեպ» էր անվանել եւ հայտարարել էր, որ «քաղաքական կոալիցիայի ստեղծման նպատակը Հայաստանում ծավալուն եւ լրջագույն բարեփոխումների իրագործումն է»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 19-25
Հռոմի Պապի գահակալությունը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 19-ին Վատիկանում ներկա էր գտնվել Հռոմի նորընտիր Ֆրանցիսկոս Պապի գահակալության արարողությանը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Ֆրանցիսկոս ՊապըԼուսանկարը` REUTERS
ՀՀ նախագահը շնորհավորել էր Նորին Սրբությանը Սուրբ Աթոռի քահանայապետի պաշտոնում ընտրվելու եւ կաթոլիկ աշխարհի հովվապետի առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Նա փաստել էր, որ Սուրբ Պետրոսի նվիրապետական աթոռը զբաղեցնում է հայ ժողովրդի բարեկամը, ով քաջատեղյակ է մեր մշակույթին ու պատմությանը, ինչը նա բազմիցս փաստել է Արգենտինայում իր գործունեության ընթացքում:
Ընդլայնել «Արմենիկումի» գործածությունը
Մարտի 25-ին ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է աշխատանքներ տանել «Արմենիկում» դեղամիջոցի գործածության շրջանակներն ընդլայնելու համար:
Նախարարը հանձնարարել էր ստեղծել մասնագիտական հանձնաժողով, ամփոփել մինչեւ այժմ արված հետազոտական ու կլինիկական բոլոր փորձարկումների արդյունքները, դրանք համեմատել դեղի միջազգային շուկայում առկա համանման դեղամիջոցների հետ` կազմելով հստակ ծրագիր ու գործողությունների ժամանակացույց։ Դերենիկ Դումանյանն առաջարկել էր սկզբնական շրջանում «Արմենիկումի» հետագա գիտական հետազոտություններն ու կլինիկական փորձարկումներն իրականացնել որպես հակավիրուսային եւ իմունակարգավորիչ միջոց։

Серж Саргсян и Папа Франциск
19 марта бывший министр обороны Грузии Тенгиз Китовани заявил, что открытие железнодорожного сообщения по абхазскому участку может быть «выгодно только Армении».
Джаба Иоселиани и Тенгиз Китовани (справа) Джаба Иоселиани и Тенгиз Китовани (справа)
Фото: RIA Novosti/Igor Mihalev
«Влиятельная зарубежная армянская диаспора оказывает воздействие на президента Грузии Шеварднадзе, и ему придется согласиться возобновить железнодорожное сообщение через Абхазию», - говорил Тенгиз Китовани в интервью агентству Прайм-Ньюс.
Война в Ираке
«В Армении с тревогой следят за последними развитиями вокруг Ирака», - заявила 20 марта официальный представитель МИД Армении Дзюник Агаджанян. «Мы надеемся, что военные действия не приведут к гуманитарной и экологической катастрофе», - говорилось в ее заявлении.
Дзюник Агаджанян заявила, что «Армения крайне обеспокоена судьбой армянской общины Ирака и готова всеми возможными средствами быть полезной ее представителям».
22 марта Дзюник Агаджанян заявила, что Армения не рассматривает вопроса о прекращении отношений с посольством Ирака в Ереване. Так она прокомментировала
заявление представителя Госдепартамента США Ричарда Баучера, призвавшего все страны прекратить отношения с дипломатическими представительствами Ирака.
Гулиев против Сезера
Министр иностраннных дел Азербайджана Вилаят Гулиев заявил 25 марта, что официальный Баку расценивает поздравление президента Турции Ахмеда Сезера, направленное Роберту Кочаряну в связи с его переизбранием его на пост президента Армении, как «непонятный жест».
Ахмед Сезер и Ильхам Алиев в 2003 году Ахмед Сезер и Ильхам Алиев в 2003 году
«Возможно, руководство Турции направило поздравления, исходя из правил протокола. Но это все равно остается для нас непонятным. Кочарян участвовал в оккупации азербайджанских земель, в массовом уничтожении тысяч наших сограждан»,- заявил Вилаят Гулиев.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 19-25 МАРТА 2008 ГОДА
Признание НКР не исключено
Президент Армении Роберт Кочарян не исключил 20 марта, что если Азербайджан продолжит свои неконструктивные шаги, «Армения признает независимость Нагорно-Карабахской Республики и подпишет с ней соглашение о совместной обороне».
Так он прокомментировал последние действия Баку - принятие резолюции по Нагорному Карабаху в Генеральной Ассамблее ООН, критику в адрес Минской группы ОБСЕ и попытки добиться приостановления ее деятельности.
«На мой взгляд, причина всех этих шагов - в провозглашении независимости Косово, вызвавшем чрезвычайное беспокойство в Баку», - сказал президент Армении.
Коалиция
Республиканская партия Армении (РПА), партии «Оринац еркир» (ПОЕ), «Процветающая Армения» (ППА) и «Дашнакцутюн» подписали 21 марта в Ереване четырехстороннее соглашение об образовании политической коалиции.
Главы четырех партий 21 марта 2008 года Главы четырех партий 21 марта 2008 года
Лидер РПА, президент Армении Серж Саргсян назвал подписанное соглашение «беспрецедентным» и заявил, что «целью создания политической коалиции является реализация в Армении масштабных и серьезнейших реформ».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  19-25 МАРТА 2013 ГОДА
Интронизация Папы Римского
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал 19 марта на церемонии интронизации новоизбранного Папы Римского Франциска в Ватикане.
Серж Саргсян и Папа Франциск Серж Саргсян и Папа Франциск
Президент Армении поздравил Его Святейшество с избранием и принятием миссии духовного лидера католического мира. Он засвидетельствовал, что престол Святого Петра занимает друг армянского народа, который хорошо знаком с армянской культурой и историей, о чем он многократно свидетельствовал в течение своей деятельности в Аргентине.
Расширить применение «Арменикума»
25 марта министр здравоохранения Дереник Думанян заявил, что необходимо провести работы по расширению рамок применения лекарственного средства «Арменикум».
Министр поручил создать профессиональную комиссию, суммировать результаты всех сделанных до сих пор клинических исследований, сравнить их с подобными лекарствами на зарубежном рынке, составив четкую программу и план действий.  Дереник Думанян предложил на начальном этапе выполнять дальнейшие научные и клинические исследования «Арменикума» в качестве антивирусного и иммунорегулирующего средства.