Մարկո Մյուլերը կարդում է Գոհար Սարյանի վկայությունը
Մարկո Մյուլերը կինոպրոդյուսեր է: Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է Վենետիկի, Հռոմի, Ռոտերդամի եւ Լոկարնոյի միջազգային կինոփառատոնների տնօրենի պաշտոնը: Այժմ նա Պեկինի Միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր խորհրդականն է:
«100 վայրկյան» նախագծի համար Մարկո Մյուլերը կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունից:
Տրապիզոնի կոտորածը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունը (քաղվածք)
1916
Թիֆլիս
Երբ ոստիկանները եկան տեղահանությունը կազմակերպելու համար` շատ կանայք ու աղջիկներ թույն խմեցին: Խաչիկ Ասլանյանը իրեն պատուհանից նետեց եւ մահացավ: Կարապետ Մնացականյանը դանակով ինքնասպան եղավ: Հայերից մեկի ծագումով բուլղարուհի կինն ածելիով կտրեց իր կոկորդը: Գուրգեն Սարգսյանի հայրը հրդեհեց իր տունը, սակայն մահացավ ոստիկանի ոտքերի հարվածների տակ: Գուրգենը թաքնվում էր մեր տանը ու երբ 15 օր անց կանացի զգեստներով դուրս եկավ` ոստիկանների ձեռքն ընկավ:
Շեյրանցի Սեդրակը մեկ ամիս շարունակ թաքնվում էր տան ձեղնահարկում, սակայն շուտով հայտնաբերվեց եւ շրջապատվեց ոստիկանների կողմից: Մեկ ժամ տեւած կռվից հետո նա սպանվեց` վիրավորելով ոստիկանի:

Марко Мюллер читает свидетельство Гоар Сарьян
Марко Мюллер - кинопродюсер и кинокритик. В разные годы он занимал посты директора международных кинофестивалей в Роттердаме, Локарно, Венеции и Риме. В начале этого года Марко Мюллер занял пост главного советника Пекинского международного кинофестиваля.
Для проекта 100 секунд Марко Мюллер читает отрывок из свидетельства Гоар Сарьян, пережившей Геноцид армян.
Свидетельство Гоар Сарьян о резне в Трабзоне
Тбилиси
Когда к нам пришли полицейские, чтобы начать депортацию, многие девушки и женщины выпили яд. Хачик Асланян выбросился из окна и умер. Карапет Мнацаканян покончил с собой при помощи ножа. Жена-болгарка одного из армян бритвой перерезала себе горло. Отец Гургена Саргсяна поджег свой дом, однако умер под ударами полицейских. Гурген прятался у нас дома, но когда через 15 дней вышел в женском платье, попал в руки полиции.
Седрак из Шейрана целый месяц прятался в подвале своего дома, однако вскоре был обнаружен и окружен полицией. В течение часа он оказывал сопротивление и ранил полицейского, а затем был убит.