Մարկո Մյուլերը կարդում է Գոհար Սարյանի վկայությունը
Մարկո Մյուլերը կինոպրոդյուսեր է: Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է Վենետիկի, Հռոմի, Ռոտերդամի եւ Լոկարնոյի միջազգային կինոփառատոնների տնօրենի պաշտոնը: Այժմ նա Պեկինի Միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր խորհրդականն է:
«100 վայրկյան» նախագծի համար Մարկո Մյուլերը կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունից:
Տրապիզոնի կոտորածը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունը (քաղվածք)
1916
Թիֆլիս
Երբ ոստիկանները եկան տեղահանությունը կազմակերպելու համար` շատ կանայք ու աղջիկներ թույն խմեցին: Խաչիկ Ասլանյանը իրեն պատուհանից նետեց եւ մահացավ: Կարապետ Մնացականյանը դանակով ինքնասպան եղավ: Հայերից մեկի ծագումով բուլղարուհի կինն ածելիով կտրեց իր կոկորդը: Գուրգեն Սարգսյանի հայրը հրդեհեց իր տունը, սակայն մահացավ ոստիկանի ոտքերի հարվածների տակ: Գուրգենը թաքնվում էր մեր տանը ու երբ 15 օր անց կանացի զգեստներով դուրս եկավ` ոստիկանների ձեռքն ընկավ:
Շեյրանցի Սեդրակը մեկ ամիս շարունակ թաքնվում էր տան ձեղնահարկում, սակայն շուտով հայտնաբերվեց եւ շրջապատվեց ոստիկանների կողմից: Մեկ ժամ տեւած կռվից հետո նա սպանվեց` վիրավորելով ոստիկանի:

Marco Mueller reads the testimony of Gohar Sarian
Marco Mueller is a film producer. He was Artistic Director of the Rotterdam International Film Festival, Locarno International Film Festival, Venice International Film Festival (Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica). Marco Mueller has been awarded a number of prizes for his contribution to the film industry. In February 2015 Marco Mueller has been appointed chief adviser to the Beijing Film Festival.
For 100 seconds project Marco Mueller reads an extract from Armenian Genocide survivor Gohar Sarian's testimony.
Testimony of Survivor Gohar Sarian on the Massacres of Trabzon (extract)
Many women and girls took poison when the policeman came to their houses to deport them.
Khachik Aslanian threw himself out of the window and died. Karapet Mnatsakanian killed himself with a knife. The wife of an Armenian man, a Bulgarian by origin, cut her neck with a razor. The father of Gurgen Sargisian set his house alight and burned it, but died under the heels of the policemen. Gurgen himself was hiding in our house and after 15 days came out in woman’s dress but fell into the hands of the police.
Sedrak from Sheyran hid in the ceiling of the house for a month but was then revealed and surrounded by the policemen. He fought for an hour but was killed wounding a policeman.
The source of Gohar Sarian’s testimony: National Archives of Armenia, Armenian Genocide by Ottoman Turkey, 1915, Testimony of survivors, Collection of documents, Yerevan-2013.