Դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունները, ելնելով գործող իշխանությունների հռետորաբանությունից, պետք է «վերբեռնեն» քաղաքական գործընթացները հայկական պետականության մեջ եւ սկիզբ դնեն նոր, հետխորհրդային տարածքի համար անսովոր իրողությունների: Այլ կերպ ասած՝ թափանցիկ եւ արդար ընտրությունները՝ որպես «թավշյա հեղափոխության» գլխավոր գործիք, պետք է արմատական փոփոխությունների մեկնակետ դառնան հայկական հասարակության զարգացման ճանապարհին: Այս խնդիրը ոչ միայն արդարացված է, այլեւ զարգացման պատմական այս ժամանակահատվածում այլընտրանք չունի Հայաստանի՝ որպես միջազգային կենսագործունեության սուբյեկտի համար:
Սակայն նման վերափոխումները հնարավոր են միայն երկարաժամկետ ռազմավարական նպատակին՝ ազգի (ազգ-հանրույթից վերափոխվել քաղաքական ազգի) եւ պետության (ինքնիշխան սուբյեկտայնության գոնե մասնակի վերականգնում) կառուցմանը հասնելու սկզբունքային մոտեցումների փոփոխության պարագայում: Առաջին կարեւոր քայլն արված է՝ փոխված է հոգեբանական մթնոլորտը, եւ այժմ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի եւ այս կամ այն հայկական համայնքի ներկայացուցիչ հավատում է վաղվա լավ օրվան եւ գիտակցում է իր դերը այդ օրը մոտեցնելու հարցում: Հենց դա է մարտ-ապրիլ ամիսների իրադարձությունների գլխավոր մետաֆիզիկական ձեռքբերումը:
Սակայն պատմությունը ցույց է տալիս, որ քաղաքականությունը եւ իշխանությունը չափազանց յուրահատուկ սուբստանցիաներ են, որոնք ունակ են փոխելու ոչ միայն մարդկանց, այլեւ ետ շրջելու ամենախիզախ ձեռնարկումները: Դժվար թե Մաքսիմիլիան Ռոբեսպիերը՝ ֆրանսիական հեղափոխության հայրերից մեկը, պատկերացներ, որ մի օր հենց ինքը կհայտնվի այն նույն էշաֆոտին, որտեղ ուղարկել էր իր ատելի Լյուդովիկոս XVI թագավորին եւ նրա կնոջը՝ Մարի Անտուանետին: Նույն կերպ Ժան Պոլ Բարասը չէր էլ կարող ենթադրել, որ երիտասարդ բրիգադային գեներալ Նապոլեոն Բոնապարտը, ում ինքն էր նշանակել «ռոյալիստների» խռովությունը ճնշելու (Վանդեմերյան խռովություն) եւ հեղափոխությունը փրկելու համար, ինչ-որ ժամանակ անց կգլխավորեր Դիրեկտորիայի ուժային ցրումը, կստանար «Ցմահ կոնսուլի» կարգավիճակ եւ հետագայում Հռոմի Պապի կողմից կթագադրվեր որպես Ֆրանսիայի կայսր:
Նման սցենարների օրինակները բավականին շատ են՝ սկսած ԽՍՀՄ-ից (Լենին-Ստալին) մինչեւ Կուբա (Կաստրո եղբայրներ): Այն ժամանակներից ի վեր իշխանության բնույթը չի փոխվել. այն միշտ ծնել է, ծնում է եւ կծնի գայթակղություններով լի նեխած ճահիճ, որոնցից գլխավորը բարու եւ չարի մասին սեփական սուբյեկտիվ պատկերացումների հիման վրա ճակատագրեր կառավարելու հնարավորությունն է: Հենց այդ գայթակղությունն է դեպի պատմության աղբանոց նետել տարբեր դարաշրջանների մեծագույն շատ անհատների:
Հին ռեժիմային համակարգերը կոտրելու գործընթացում սխալներն ու բացթողումներն անխուսափելի են: Սակայն պետք է դրանք հստակորեն տարանջատել ուղղելիների (կենցաղային եւ տեխնիկական) եւ անուղղելիների (հիմնարար): «Իշխանության թակարդում» հայտնվելուց խուսափելու համար անհրաժեշտ է անցում կատարել «թավշյա հեղափոխության» արդյունքների համակարգայնացմանը: Այսօր աշխարհը Ջորջ Վաշինգտոնին ճանաչում եւ հիշում է որպես Միացյալ Նահանգների հիմնադիր հոր, հանուն ազատության մարտնչած մեծագույն մարտիկի եւ բռնապետության ոխերիմ թշնամու: Սակայն շատ քչերը, անգամ Ամերիկայում, գիտեն, որ ազատարարի փառքն այնպես էր խամրեցրել գեներալ Վաշինգտոնի բանականությունը, որ նա դեմ չէր դառնալ նոր թագավոր: Դա տեղի չունեցավ միայն այն պատճառով, որ ազնվականության մյուս մասը՝ Մեդիսոնը, Ֆրանկլինը, Ջեֆերսոնը, ընդդիմանում էին որեւէ անհատի կամ քաղաքական ուժի միահեծան իշխանության ցանկացած գաղափարի: Ջեյմս Մեդիսոնը՝ ամերիկյան Սահմանադրության գլխավոր ճարտարապետը, գտնում էր, որ մեկ պետական մարմնում ներդաշնակ համագոյակցման համար կազմակերպված փոքրամասնությունը եւ անկազմակերպ մեծամասնությունը պետք է ձեւավորեն կառավարման հավասարակշռված համակարգ («զսպումների եւ հակակշիռների» սկզբունք):
Նա գտնում էր, որ ժողովրդական մեծամասնությունը, որին հաճախ շարժում են չափից դուրս սիրո եւ ատելության զգացմունքները, կարող է գալիք սերունդների համար ճակատագրական սխալներ գործել: Այսպես, Վաշինգտոնի ժողովրդականության եւ փառքի ալիքի վրա ժողովուրդը (մեծամասնությունը) կպաշտպաներ նրա ցանկությունը, եթե նա արհամարհեր իր շրջապատի (փոքրամասնության) փաստարկները նման քայլի հետեւանքների վերաբերյալ: Այս օրինակը շատ կարեւոր է՝ հաշվի առնելով, որ այսօր Հայաստանում ձեւավորվել է լեգիտիմ իշխանություն, որը վայելում է երկրի քաղաքացիների համընդհանուր վստահությունն ու աջակցությունը: Նման պարագայում ժողովուրդը ոչ միայն արտահայտել է իր համակրանքն ու վստահությունը Նիկոլ Փաշինյանին եւ «Իմ քայլը» դաշինքին, այլեւ օժտել է բարեփոխումներ եւ արմատական փոփոխություններ անելու համապատասխան մանդատով: Այժմ նրանք պետք է իմաստուն կերպով եւ ռազմավարորեն տնօրինեն այդ կապիտալը: Պայմանական «Վաշինգտոնի ճանապարհը» նոր առաջնորդին պետք է բերի պետական ինստիտուտների եւ իշխանության ճյուղերի կառուցման ուղու վրա, որոնք, մի կողմից, կփոխլրացնեն եւ կհզորացնեն միմյանց, իսկ մյուս կողմից՝ կզսպեն իշխանությունը մենաշնորհայնացնելու գայթակղությունը: Մենք վերջապես պետք է դեպի «անձնային» գործոնը կողմնորոշված կառավարման մոդելից անցում կատարենք ինստիտուցիոնալ համակարգային կանոնակարգմանը:
Հայ ժողովրդի շատ դժբախտություններ կապված են եղել նրա հետ, որ պետության եւ ազգի ճակատագիրը կախված է եղել մեկ անձի որոշումից, ում շուրջը ձեւավորվել է ոչ թե ազգային ազնվականություն, այլ կատարողների չինովնիկական սպասակազմ: Այս փուլում, երբ նախկին ուժերը դուրս մնացին քաղաքական խաղից, իսկ «Իմ քայլը» դաշինքը մեծամասնություն ստացավ, անհրաժեշտ է հավասարակշռել հարաբերությունները «Կառավարության» եւ «Խորհրդարանի», «Կառավարության» եւ «Նախագահի», «Կառավարության» եւ «Դատարանների» միջեւ եւ այլն: Հատկապես կարեւոր է ամրապնդել նախագահական ինստիտուտը, որն այսօր գլխավորում է Արմեն Սարգսյանը, որը հսկայական փորձ եւ միջազգային կապեր ունեցող քաղաքական գործիչ է: Վերջիններս անհրաժեշտ է օգտագործել քաղաքական, տնտեսական եւ ռազմա-տեխնիկական բնույթի լայն շրջանակի հարցերի լուծման համար: Հենց Արմեն Սարգսյանը, որը նույնպես կարեւոր դրական դեր խաղաց «թավշյա հեղափոխության» ընթացքում, կարող է դառնալ այն բանալին, որը Հայաստանի համար կբացի գլոբալ աշխարհի անհրաժեշտ դռները: Ընդհանուր առմամբ, «զսպումների եւ հակակշիռների» համակարգի ձեւավորումը՝ նախորդ «էլիտաների» կողմից սեփական իշխանությունը պահելու նպատակով նախաձեռնված Սահմանադրության եւ սուպերվարչապետական մոդելի փոփոխման ճանապարհով, օբյեկտիվորեն բխում է պետության երկարաժամկետ ազգային շահերից:
Ֆրանսիացի փիլիսոփա Ալեքսիս դը Թոքվիլին է պատկանում հետեւյալ միտքը, որը հիանալի կերպով համապատասխանում է ժողովրդավարության եւ միահեծանության մասին դատողություններին. «Միահեծան կառավարման հակումն ուղիղ համեմատական է սեփական երկրի նկատմամբ արհամարհանքին»:
Հաջորդ քայլը՝ գլոբալ հայկական ռեսուրսների ցուցակագրումն է (ինվենտարիզացիան): Ակնհայտ է, որ տնտեսական եւ ռազմա-տեխնիկական հզորության ամրապնդման համար պետությանն անհրաժեշտ են համապատասխան որակական եւ քանակական ռեսուրսներ: Հայաստանին մեծ սուբյեկտայնություն եւ ինքնուրույնություն հաղորդելու համար անհրաժեշտ է, որ ազգային եւ արտաքին ռեսուրսների ազդեցության համամասնությունը լինի գոնե 40/60: Ազգային ռեսուրսներ ասելով՝ ի նկատի ունեմ եմ գլոբալ հայկական էթնիկական կապիտալի կուտակումը՝ նյութական (գլոբալ ազգային ֆինանսական բուրժուազիան. Քենեդիներ՝ իռլանդացիներ, Վան Ռենսելերներ՝ հոլանդացիներ, Ռոտշիլդներ՝ հրեաներ), մարդկային (տարբեր ոլորտների եւ ճյուղերի տաղանդավոր եւ կրթված մասնագետներ): Այս երկու ենթաշերտերը Հայաստանի համար միջազգային ասպարեզում իսկական համազգային վահան եւ պետականության որակական հզորացման շարժիչ ուժ կդառնան: Եվ վերջապես, ռազմավարական հայրենադարձությունը, որը կոչված է մեծացնելու Հայաստանի քանակական ներուժը: Ակնհայտ է, որ երկու միլիոն բնակչություն ունեցող երկիրը չի կարողանա արդյունավետորեն արձագանքել եւ հակադարձել ներքին (տնտեսություն, շուկա) եւ արտաքին մարտահրավերներին:
Զանգվածային վերադարձը դեպի Հայաստան նաեւ յուրատեսակ քաղաքակրթական պատվաստանյութ կդառնա: Էթնիկական առումով երկիրը կմնա մոնոէթնիկ, սակայն արտաքին աշխարհից եկած յուրաքանչյուր հայրենադարձ հանդիսանում է իր բնակության երկրի մշակութային ատրիբուտների (մտածելակերպ, լեզու, կրթություն) կրողը, ինչն էապես կամրապնդի ազգային եւ պետական դիմադրողականությունը: Հասկանալի է, որ առանձնացված ուղղություներից յուրաքանչյուրը պահանջում է մանրակրկիտ ցուցակագրում եւ մշակում, սակայն ժամանակակից տեխնոլոգիաները եւ պայմանները թույլ են տալիս նախապատրաստական անհրաժեշտ միջոցառումներն իրականացնել սեղմ ժամկետներում: Երկրի քաղաքացիները եւս չպետք է պասիվ դիտորդների դեր կատարեն՝ իշխանությունից հրաշքներ սպասելով: Քաղաքական գործիչներին կառավարման մանդատ տալը եւ լավագույն ապագայի սպասման ռեժիմին անցնելը ճանապարհ է դեպի ոչ մի տեղ: Անհրաժեշտ է, որ յուրաքանչյուրը գիտակցի իր պատասխանատվության աստիճանը ոչ միայն իր մերձավոր շրջապատի (ընտանիք, ընկերներ), այլ նաեւ հասարակության (մեր, մենք) եւ պետության առջեւ:
Ազգի եւ պետության կառուցումը բոլորիցս պահանջում է ուշադրություն, փոխըմբռնում, փոխադարձ հարգանք եւ որոշակի անձնազոհություն (սեփական եսը՝ հանուն ընդհանուրի): Մենք հին ազգ ենք, սակայն միայն հիմա ենք առաջին քայլերն անում որպես ազգ քաղաքական հասունացման ճանապարհին: Ժամանակն է, որ հասունանանք եւ ամրանանք: Փոփոխվող աշխարհում գոյության այլ շանս չի լինելու:

Все только начинается, или как не проиграть еще один шанс - Mediamax.am
Последние выборы, исходя из риторики действующих властей, должны перезагрузить политические процессы в армянской государственности и положить начало новым непривычным для постсоветского пространства реалиям. Иными словами, открытые и честные выборы – как главный инструмент «бархатной революции» - должны дать старт коренным изменениям в развитии армянского общества.  Данная задача является не только оправданной, но и безальтернативной в этот исторический период развития Армении как субъекта международной жизнедеятельности.
Однако подобные преобразования возможны лишь с учетом изменения принципиальных подходов к долгосрочной стратегической цели – национальному (трансформация из народа-общности в политическую нацию) и государственному (восстановление хотя бы частичной суверенной субъектности) строительству. Первый важный шаг в этом направлении сделан: изменена психологическая атмосфера, и теперь каждый гражданин Армении и представитель той или иной общины верит в лучший завтрашний день и осознает собственную роль в процессе его приближения. Именно в этом заключается главное метафизическое достижение событий апреля-марта.
Однако история показывает, что политика и власть – это крайне специфические субстанции, способные изменить не только людей, но и обернуть вспять самые отважные начинания. Вряд ли Максимилиан Робеспьер – один из отцов французской революции - мог себе представить, что однажды сам окажется на том же эшафоте, куда он направил ненавистного ему короля Людовика  XVI и его супругу Марию – Антуанетту.
Точно так же Жан Поль Баррас не мог подозревать, что молодой бригадный генерал Наполеон Бонапарт, назначенный им для подавления бунта «роялистов» (Вандемьерский мятеж) и спасения революции, спустя какое-то время возглавит силовой разгон Директории, получит статус «Пожизненного консула» и далее будет коронован Папой Римским как Император Франции.
Примеров аналогичных сценариев достаточно много – от Советского Союза (Ленина-Сталина) до Кубы (братья Кастро). С тех пор природа власти никак не изменилась: она всегда порождала, порождает и будет порождать гнилое болото, полное соблазнов, главный из которых – возможность управления судьбами на основе собственных субъективных представлений о добре и зле. Именно этот соблазн засосал в трясину истории многих великих личностей разных эпох.
Ошибки и упущения в процессе слома старых режимных систем неизбежны, и к этому необходимо относиться как к неизбежности. Однако важно четко разделять их на исправимые (бытовые и технические) и непоправимые (фундаментальные). Во избежание попадания в «ловушку власти», которая породит фундаментальные ошибки, необходимо перейти к систематизации результатов «бархатной революции». Сегодня мир знает и помнит Джорджа Вашингтона как отца-основателя Соединенных Штатов, великого борца за свободу и заклятого врага тирании. Однако мало кто даже в самой Америке знает о том, что слава освободителя настолько затмила разум генерала Вашингтона, что тот был не против стать новым королем. Этого не произошло только по той причине, что другая часть аристократии – Мэдисон, Франклин, Джефферсон – противилась любой идее абсолютизации власти каким-либо одним лицом и какой-либо отдельной политической силой. Джеймс Мэдисон – главный архитектор американской Конституции – считал, что для гармоничного сосуществования в одном государственном теле организованного меньшинства и неорганизованного большинства необходимо сформировать сбалансированную систему управления (принцип «сдержек и противовесов»).
Он считал, что народное большинство, часто движимое эмоциями чрезмерной любви и ненависти, может совершать фатальные для последующих поколений ошибки. Так, на волне популярности и славы Вашингтона народ (большинство) поддержал бы его желание, если бы тот проигнорировал аргументы своего окружения (меньшинства) о последствиях подобного шага. Этот пример крайне важен, учитывая, что сегодня в Армении сформирована легитимная власть, обладающая тотальным доверием и поддержкой граждан страны. В данном случае народ не просто выразил Николу Пашиняну и блоку «Мой шаг» свою симпатию и доверие, но и наделил соотвествующим мандатом на реформы и коренные перемены. Теперь они должны мудро и стратегически распорядиться этим капиталом. Условный «путь Вашингтона» должен привести нового лидера на тропу строительства государственных институтов и ветвей власти, которые будут, c одной стороны, дополнять и усиливать друг друга, а c другой -  сдерживать от соблазнов монополизации власти. Мы наконец-то должны перейти от модели управления, ориентированной на фактор «личности», к институциональному системному упорядочиванию.
Многие беды армянского народа были связаны с тем, что судьба государства и нации зачастую зависела от решений одного человека, вокруг которого формировалась не национальная аристократия, а исполнительная чиновничья обслуга. На данном этапе, когда прошлые силы вышли из политической игры, и блок «Мой шаг» получил большинство мест, необходимо сбалансировать отношения между институтами «Правительства» и «Парламента», «Правительства» и «Президента», «Правительства и «Суда» и т.д. Особенно важно усилить президентский институт, который сегодня возглавляет Армен Саркисян - политик с огромным опытом и международными связями. Последние необходимо использовать для решения широкого спектра задач политического, экономического и военно-технического характера. Именно Армен Саркисян, сыгравший также важную положительную роль в ходе «бархатной революции», может стать ключом, открывающим для Армении все необходимые двери глобального мира. В целом  формирование системы «сдержек и противовесов» путем изменения Конституции и суперпремьерской модели, которая была инициирована прошлыми «элитами» ради удержания собственной власти, объективно исходит из долгосрочных национальных интересов государственности.
Великому французскому философу Алексису де Токвилю принадлежит цитата, которая прекрасно подходит под рассуждения о демократии и абсолютизме: «Склонность к абсолютистскому правлению состоит в прямой зависимости от презрения к своей стране».
Следующий шаг – инвентаризация глобальных армянских ресурсов. Совершенно очевидно, что для укрепления экономической и военно-технической мощи государства необходимы соответствующие качественно-количественные ресурсы. Для придания Армении большей субъектности и самостоятельности необходимо, чтобы пропорция влияния национальных и внешних ресурсов была хотя бы 40 на 60. Под национальными ресурсами я понимаю аккумуляцию глобального армянского этнического капитала: материальный (глобальная национальная финансовая буржуазия: Кеннеди – ирландцы, Ван Ренселлаеры – голландцы, Ротшильды - евреи), человеческий (талантливые и образованные профессионалы в разных сферах и отраслях). Эти две надслойки станут общенациональным щитом Армении на международной арене и мотором качественного усиления государственности. И наконец, стратегическая репатриация, которая призвана нарастить количественный потенциал Армении. Очевидно, что страна с 2-х миллионным населением не сможет эффективно отвечать  на внутренние (экономика, рынок) и внешние вызовы.
Массовое возвращение в Армению также станет некой цивилизационной вакциной. Этнически страна останется мононациональной, но каждый репатриант из внешнего мира является носителем культурных атрибутов страны-проживания (менталитета, языка, образования), что значительно укрепит национальный и государственный иммунитет. Понятно, что каждое из выделенных направлений требует тщательной инвентаризации, проработки и детализации, но современные технологии и условия позволяют провести все необходимые подготовительные мероприятия в сжатые сроки. В свою очередь, граждане страны также не должны играть роль пассивных наблюдателей, ожидая от властей чудес. Предоставить политикам мандат на управление и включить режим ожидания лучшего будущего - путь в никуда. Необходимо, чтобы каждый осознал степень ответственности не только перед своим ближним кругом (семья, друзья), но и перед обществом (наше, мы) и государством. Национальное и государственное строительство требует от всех нас внимательности, взаимопонимания, взаимоуважения и определенной жертвенности (своим я ради общего). Мы - древний народ, но только сейчас мы делаем первые шаги в сторону политического созревания как нации. Пора взрослеть и крепнуть. Другого шанса на выживание в меняющемся мире не будет.