“Իշխանությունները սովորել են, թե ինչպես կարելի է բարեփոխումներ նմանակել” - Mediamax.am
Միասնական ԵՄ մոտեցման գոյությունն այսօր հարցականի տակ է դրված, քանի որ վեց հարեւան երկրներ եվրոպական ինտեգրման գործընթացը մեկնաբանում են միանգամայն տարբեր կերպ: Նրանցից ոչ բոլորն են ընկալում այդ գործընթացն այնպես, ինչպես այն սահմանում է ԵՄ-ն: Փոխարենը նրանք փորձում են այդ սահմանումը համադրել իրենց իսկ տնտեսական եւ քաղաքական բարեփոխումների տրամաբանությանը եւ համապատասխան քաղաքականությանը: Նման իրավիճակի արդյունքում այս երկրների կողմից իրականացվող քաղաքականության «արագությունն ու ուղղությունը» միանգամայն տարբեր են: Այդ իսկ պատճառով այն գործիքները, որոնք ԵՄ-ն առաջարկում է երկկողմանի ձեւաչափով հարաբերություններ կառուցելու համար, թերեւս կարող են համարվել լավագույն հավանական փաթեթ մի երկրի կողմից, մինչդեռ բոլորովին անիրատեսական, չափազանց ուռճացված եւ անհարկի մեկ այլ երկրի կողմից: Իսկ երրորդ երկիրն այն կարող է դիտարկել որպես հավանական Պրոկրուստյան մահիճ, որտեղ սահմանափակվում են երկրի բարեփոխումների հնարավորությունները:
Կարո՞ղ է արդյոք եվրոպական ինտեգրման հեռանկարը խթան հանդիսանալ երկրում բարեփոխումներ իրականացնելու համար: Ի՞նչ է անհրաժեշտ սրա համար: Ինչպե՞ս կարելի է փոփոխել առկա ԵՄ գործիքները Արեւելյան գործակցության երկրներում բարեփոխումների գործընթացի վրա առավել մեծ ազդեցություն ունենալու համար:
Այս տիրույթում առկա հիմնական խնդիրներից մեկն այն է, որ գոյություն ունեցող գործիքները միտված են իշխանություններին եւ  հաշվի չեն առնում քաղաքացիական հասարակության դիրքորոշումները, շահերն ու ներուժը: Սա, մասնավորապես, բացատրվում  է ԵՄ-ի ներքին նախապաշարմունքներով եւ քաղաքականությամբ, մասամբ էլ` քաղաքական գործընթացների թյուրըմբռնմամբ այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Ուկրաինան, Հայաստանը, Մոլդովան կամ Վրաստանը: Որպեսզի Եվրոպական ինտեգրման գործընթացն առավել հաջողությամբ խթանի բարեփոխումներն այս երկրներում, Եվրոպական միությանն անհրաժեշտ է սովորել աշխատել ոչ միայն իշխանությունների հետ, որոնք ոչ միշտ է, որ հանդես են գալիս ակտիվ բարեփոխողի դերում, այլեւ քաղաքացիական հասարակության հետ, որը կարող է անհրաժեշտ ճնշում կիրառել: Սա հնարավոր է այն դեպքում, եթե վեջինս կարողանա իր ուղղակի շահը տեսնել բարեփոխումների գործընթացում: Մեկ այլ  խնդիր է առկա ԵՄ գործիքներին հարիր ոչ-համապարփակ halfway քաղաքականությունը:
Ավելին, թվում է, թե շատ երկրներում Գործողությունների ծրագրերը փակ փաստաթղթեր են, որոնք Եվրոպական հանձնաժողովն անմիջականորեն տրամադրում է տվյալ երկրի կառավարությանը: Ի տարբերություն այդ երկրների, Հայաստանում այս փաստաթուղթը բաց է, սակայն, այդուհանդերձ, լայն հասարակությանն այն այնքան էլ հասանելի չի: Սա նշանակում է, որ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, վերլուծական կենտրոնները, որոնք ուղղակիորեն ներգրավված են բարեփոխումների գործընթացում, օրինակ՝ իրենց երկրներում վիզայի հեշտացման գործընթացում, չեն կարողանալու մասնակցել այդ գործընթացին առնչվող մասնագիտական քննարկումներին կամ դիտարկել նմանատիպ գործընթացների ընթացքը: Եթե քաղաքացիական հասարակությանը չհաջողվի քննարկել եւ դիտարկել Գործողությունների ծրագրերի իրականացման գործընթացը, ապա դրանց արագ եւ արդյունավետ իրականացման հավանականությունը կնվազի:
Եզրափակելով՝ պիտի նշեմ, որ մեր արտաքին գործընկերների ներուժը՝ խթանելու ներքին բարեփոխումները, բավականին սահմանափակ է: Մեր իշխանությունները սովորել են, թե ինչպես կարելի է  բարեփոխումներ՝նմանակել` միաժամանակ արձանագրելով նվազագույն արդյունքներ: Այդուհանդերձ, ԵՄ-ն կարող է աջակցել բարեփոխումների գործընթացին՝ կիրառելով առկա գործիքները եւ արդյունքում ստեղծելով փոփոխությունների անհրաժեշտության գիտակցում եւ ներքին պահանջ, որը կձեւավորի հենց քաղաքացիական հասարակությունը: Նման արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի ներկա ԱԳ գործիքները համահունչ դարձվեն թե՛ իշխանությունների, թե՛ քաղաքացիական հասարակության դիրքորոշումներին եւ շահերին:

«Власти научились, как можно имитировать реформы» - Mediamax.am
Существование единого подхода ЕС сегодня находится под вопросом, поскольку 6 стран-соседей совершенно по-разному комментируют процесс евроинтеграции. Не все из них воспринимают процесс таким образом, как его определяет ЕС. Вместо этого они пытаются соотнести это определение с логикой собственных экономических и политических реформ и с соответствующей политикой. В результате подобной ситуации «скорость и направление» проводимой этими странами политики являются совершенно разными. Именно по этой причине те инструменты, которые предлагает ЕС для построения отношений в двустороннем формате, одна страна может назвать лучшим коллективным пакетом, а другая – абсолютно нереалистичными, чрезмерно раздутыми и неуместными. Третья же страна может посчитать эти инструменты коллективным Прокрустовым ложем, ограничивающим возможности реформ.
Может ли перспектива евроинтеграции послужить стимулом для проведения в стране реформ? Что необходимо для этого? Как можно усилить воздействие инструментов ЕС на процесс реформ в странах Восточного партнерства?
Одной из  основных проблем в этой области является то, что существующие инструменты адресованы властям и не учитывают позиции, интересы и потенциал гражданских обществ. Это, в частности, объясняется внутренними предубеждениями и политикой ЕС, а отчасти – недопониманием политических процессов в таких странах, как Украина, Армения, Молдова и Грузия.
Для того, чтобы процесс евроинтеграции более успешно стимулировал реформы в этих странах, Европейскому союзу необходимо научиться работать не только  с властями, которые не всегда выступают в роли активных реформаторов, но и с гражданским обществом, которое может оказать необходимое давление. Это возможно в том случае, если гражданское общество сумеет увидеть в процессе реформ собственный непосредственный интерес. Другая проблема заключается в присущей инструментам ЕС не всеобъемлющей политике halfway.
Более того, кажется, что Программы действий во многих странах являются закрытыми документами, которые Европейская комиссия непосредственно предоставляет правительству данной страны. В отличие от других стран, в Армении этот документ открыт, но, тем не менее, не вполне доступен для широких слоев общества. Это означает, что организации гражданского общества, аналитические центры, которые непосредственно вовлечены в процесс реформ (например, в процесс облегчения визового режима) не смогут участвовать  в специализированных обсуждениях на эту тему, либо следить за ходом процессов. Если гражданскому обществу не удастся обсуждать и следить за процессами, то вероятность быстрого и эффективного выполнения плана действий снизится.
В заключение следует отметить, что у наших внешних партнеров достаточно ограниченный потенциал в деле стимулирования внутренних реформ. Наши власти научились, как можно имитировать реформы, фиксируя при этом минимальные результаты. Тем не менее, ЕС может содействовать процессу реформ, применяя имеющиеся инструменты и создавая в результате осознание необходимости реформ и внутренний спрос, который сформирует именно гражданское общество. Для достижения подобного результата необходимо сделать инструменты Восточного партнерства созвучными позициям и интересам как властей, так и гражданского общества.