Ինչպե՞ս կազդեն Հայաստանի վրա նոր պատժամիջոցները ՌԴ-ի նկատմամբ - Mediamax.am
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունեց Ռուսաստանի, Իրանի եւ Հյուսիսային Կորեայի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթը: Ուսումնասիրելով նոր օրինագիծը` ՌԲԿ-ում (РБК) հոդված գրելու նպատակով, սկսեցի մտածել, թե ինչպիսի՞ հետեւանքներ այն կարող է ունենալ Հայաստանի համար:
Շատերին կարող է թվալ, թե Վաշինգտոնի եւ Կրեմլի միջեւ ներկայիս քաղաքական ընդհարումները ոչ մի կերպ չեն ազդի տարածաշրջանային կոնֆիգուրացիայի վրա: Երկու տարի առաջ կհամաձայնեի այդ պնդման հետ, սակայն այսօր իրավիճակը գնալով վատթարանում է: Մենք ամեն օր ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերություններում խորացող ճգնաժամի ականատեսն ենք դառնում, որը չի կարող չանհանգստացնել պաշտոնական Երեւանին: Երկու գերտերությունների միջեւ յուրաքանչյուր այրված կամուրջ նվազեցնում է Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող քաղաքական խուսանավման հնարավորությունները:
Ամերիկյան պատմության մեջ շատ հազվադեպ են այն իրավիճակները, երբ 530 օրենսդիրներից 517-ը, անկախ կուսակցական եւ խմբակցային պատկանելությունից, միավորվում են ինչ-որ օրինագծի շուրջ: Ավելին, Exxon Mobil եւ Chevron կորպորացիաների վարձած խոշորագույն նավթային լոբբիստները վերջին 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ չկարողացան ազդել Կոնգրեսի որոշման վրա: Օրենսդիր իշխանությունն, ըստ էության, իր վրա վերցրեց ԱՄՆ-ի գլոբալ շահերի պաշտպանի գործառույթը: Կոնգրեսականների եւ սենատորների ճնշող մեծամասնությունը վերջին ութ տարիների ընթացքում պնդում էր դեմոկրատ Օբամայի թուլության մասին, ում քաղաքականությունը կասկածի տակ դրեց Միացյալ Նահանգների համաշխարհային լիդերությունը:
Սակայն վարչակազմի ներսում քաղաքական տարաձայնությունները եւ Թրամփի՝ Ռուսաստանի հետ երկխոսություն հաստատելու ցանկությունը, որը սպառնում էր միաբեւեռ աշխարհի գոյատեւմանը, ստիպեցին կուսակցական վերնախավին գործել ինքնուրույն: Հանրապետականների ցանկությունը՝ ապացուցելու աշխարհին, որ ԱՄՆ-ը չի հեռացել թատերաբեմից եւ որեւէ դիրք չի զիջում (ոչ Սիրիան, ոչ էլ Ուկրաինան), ինչպես նաեւ Թրամփից վրեժխնդիր լինելու դեմոկրատների ձգտումը՝ սեփական թեկնածուի պարտության համար, ում քարոզարշավի համար հսկայական ֆինանսական միջոցներ էին ներդրվել, միավորեցին կուսակցական վերնախավերին մեկ հզոր բռունցքի մեջ: Այժմ հարվածները հասնում են բոլոր նրանց, ովքեր փորձում են միջամտել գործընթացին: Ընդունելով այդ պատժամիջոցները՝ Կոնգրեսը տնտեսական կորուստների դատապարտեց ոչ միայն Եվրոպայում իր դաշնակիցներին, այլեւ իր խոշոր հարկատուներին:
Այժմ ամերիկյան նավթային ընկերությունները կարող են մասնակցել միայն այն նախագծերին, որոնցում ռուսական մասնաբաժինը 33%-ից ավել չէ: Ակնհայտ դարձավ, որ կուսակցական վերնախավերը պատրաստ են նաեւ «սպանել» «Հյուսիսային հոսք-2» նախագիծը, որպեսզի Ռուսաստանին թույլ չտան ամրապնդել իր դիրքերը Եվրոպայում: Այլ կերպ ասած, հստակ ազդանշան է ուղարկված այն մասին, որ եվրոպացիները պետք է նավթը գնեն իրենց դաշնակիցներից, այլ ոչ թե հակառակորդներից: Ընդհանուր առմամբ, Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի տարբեր մասնագիտական հանձնաժողովներում լսումների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ այս պատժամիջոցների փաթեթը միայն սկիզբն է: Ըստ նոր փաստաթղթի՝ Կոնգրեսն արգելում է նախագահին ինքնուրույն որոշում կայացնել պատժամիջոցների չեղարկման կամ սահմանափակման վերաբերյալ: Այդպիսով, Կապիտոլիումը, փաստորեն, խաղից դուրս թողեց Սպիտակ տանը, քանի որ «գրպանային» կամ բացարձակ վետո դնելու ցանկացած փորձ կհաղթահարվի ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ:
Ի՞նչ սպառնալիքներ է պարունակում այս իրավիճակը Հայաստանի համար:
Նախ եւ առաջ, չպետք է մոռանալ, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ են: Հարաբերական կայունությունը սահմանին պահպանվում է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Վաշինգտոնը եւ Մոսկվան շահագրգռված են ստատուս-քվոյի պահպանման հարցում: Պատժամիջոցների առաջին տարիներին կողմերը համաձայնության էին գալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ: Սակայն այսօր դիտարկվում է ոչ միայն հարաբերությունների կտրուկ վատթարացում, այլ նաեւ ուժերի եւ շահերի վերախմբավորում:
Ադրբեջանի կողմից հարձակողական սպառազինությունների վերջին գնումների ավելի քան 80%-ը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին: Սա խոսում է նախագահ Օբամայի նախագահության օրոք ամերիկա-ադրբեջանական հարաբերություններում երկարատեւ լճացումից հետո ռուսական քաղաքական գործոնի կտրուկ ուժեղացման մասին:
Վաշինգտոնի եւ Անկարայի հարաբերություններում նույնպես ճգնաժամ է: Ամերիկացիները չեն թաքցնում անբարեհաճ վերաբերմունքը Էրդողանի վարչակարգի նկատմամբ, որն անելանելիությունից՝ ավելի շատ է նայում դեպի Մոսկվա: Վերջերս Թուրքիան պայմանագիր ստորագրեց Ռուսաստանի հետ Ս-400 ՀՕՊ համակարգեր գնելու վերաբերյալ: Որոշ ազդեցիկ ամերիկացի զինվորականներ այդ գործարքի առթիվ մտահոգություն հայտնեցին, քանի որ Մոսկվան առաջին անգամ է այդ համալիրները մատակարարում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրին: Ավելին, դեռ 5 տարի առաջ ամերիկացիները հրաժարվեցին Անկարային փոխանցել իրենց ՀՕՊ տեխնոլոգիաները՝ չցանկանալով տարածաշրջանում ուժեղացնել նրա ռազմաքաղաքական դիրքերը: Սպիտակ տունը գիտակցում է, որ ուժեղ Թուրքիան միշտ անկանխատեսելի եւ ագրեսիվ է (Կիպրոսի հյուսիսային հատվածի զավթումը 1974թ.):
Վաճառելով Ս-400-ը թուրքերին՝ Մոսկվան ցանկանում է գնել քաղաքական կշիռ: Սակայն այժմ պարզ չէ, թե ում ազդեցությունը կլինի ավելի ուժեղ՝ Թուրքիա-Ադրբեջան-Ղազախստան (վերջինս հանդիսանում է ԵՏՄ եւ ՀԱՊԿ անդամ) թուրքական տանդեմինը Կրեմլի վրա, թե՞ հակառակը: Ավելին, անհասկանալի է, թե ինչ գին ստիպված կլինի վճարել Մոսկվան Անկարայի եւ Բաքվի հետ քաղաքական երկխոսության խորացման համար:
Երկրորդ, եթե ԱՄՆ-ն արգելափակի «Հյուսիսային հոսք-2»-ը եւ շարունակի սահմանափակել Ռուսաստանի հնարավորություններն էներգետիկ, բանկային եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում, Մոսկվան ստիպված կլինի փնտրել գումար աշխատելու այլընտրանքային ուղիներ: Նման հանգամանքներում Ռուսաստանն ավելի շատ զենք կվաճառի այն երկրներին, որոնք գտնվում են ամերիկյան ազդեցությունից դուրս կամ այլեւս կողմնորոշված չեն դեպի Վաշինգտոն: Այդպիսի երկրներից մեկն Ադրբեջանն է, որն, անկասկած, կօգտագործի ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների վատթարացումը քաղաքական եւ ռազմատեխնիկական օգուտներ ստանալու համար:
Երրորդը Հայաստանում տնտեսական իրավիճակի վատթարացումն է: Իմաստ չունի մանրամասնել այդ ոլորտում զարգացումների սցենարը, քանի որ Հայաստանի տնտեսական ինքնազգացողությունն ուղղակիորեն կախված է Մոսկվայի դրությունից: Նման պայմաններում հայկական կողմը պետք է նախաձեռնի քաղաքական-դիվանագիտական միջոցառումների համալիր: Նախ եւ առաջ, անհրաժեշտ է ուժեղացնել դիվանագիտական եւ լոբբիստական աշխատանքը Եվրասիական տնտեսական միությունում: Այդ աշխատանքն իր մեջ պետք է ներառի ոչ միայն քաղաքական երկխոսության տարրեր, այլեւ համագործակցություն քաղաքական որոշումների կայացման վրա ազդող առաջատար ԶԼՄ-ների եւ վերլուծական կենտրոնների հետ: Այդ երկրներում հայկական դիվանագիտական առաքելությունների ներկայիս կազմերը չունեն բավականաչափ մասնագիտական կոմպետենտություն եւ լոբբիստական հմտություններ՝ այդ բարդ խնդիրը կատարելու համար:
Այս դեպքում որոշ գործառույթներ պետք է փոխանցել մասնագետ լոբբիստներին, ովքեր տիրապետում են պետական հատվածի, ԶԼՄ-ների, վերլուծական կենտրոնների, կառավարական եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի բոլոր նրբություններին:
Երկրորդ, խիստ անհրաժեշտ է գտնել նոր ազդակներ Վաշինգտոնի հետ երկխոսության զարգացման համար: Ներկայացուցիչների պալատում հայկական հարցերով խումբը, որի կազմում է խոսնակ Փոլ Ռայանը՝ Կոնգրեսում ամենաազդեցիկ հանրապետականը, ամբողջությամբ պետք է կենտրոնանա հայ-ամերիկյան միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման լոբբիի վրա:
Անհրաժեշտ է միշտ ձեռքը զարկերակին պահել՝ գիտակցելով, որ ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը տարածաշրջանային գործընթացներում թույլ է տալիս պահպանել տարածաշրջանի հավասարակշռությունը, քանի դեռ ԱՄՆ-ը տիրապետում է Բաքվում եւ Անկարայում «տաք գլուխներին» զսպելու մեխանիզմներին:
Երրորդ, Հայաստանը պետք է գտնի իր տեղը փոփոխվող Մերձավոր Արեւելքում: Ներկայիս կոնֆիգուրացիան, որի պարագայում Իրանը եւ Իսրայելը ստիպված կլինեն համաձայնության գալ, մեծ հնարավորություններ է բացում Երեւանի համար: Եվ, վերջապես, կարեւոր է ուշադրություն դարձնել ազդեցության այլ կենտրոնների ձեւավորմանը, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանային գործընթացներով (Չինաստան, Հնդկաստան, Ճապոնիա):

Конгресс США абсолютным большинством голосов принял новый пакет санкций против России, Ирана и Северной Кореи. Изучая новый законопроект для написания статьи на РБК, я задумался о том, к каким последствиям это может привести для Армении.
Многим может показаться, что нынешние политические разборки между Вашингтоном и Кремлем никак не отразятся на региональной конфигурации. Еще два года назад я бы согласился с этим утверждением, но сегодня ситуация меняется не в лучшую сторону. Каждый день мы становимся свидетелями углубления кризиса в американо-российских отношениях, что не может не волновать официальный Ереван. Каждый сожженный мост между двумя сверхдержавами снижает жизненно важные для Армении возможности политического маневрирования.
В американской истории очень редки ситуации, когда 517 законодателей из 530 объединяются вокруг какого-то законопроекта вне зависимости от партийной и фракционной принадлежности. Более того, впервые за последние 20 лет крупнейшие нефтяные лоббисты, нанятые корпорациями Exxon Mobil и Chevron, не смогли повлиять на решение Конгресса. Законодательная власть, по сути, взяла на себя функцию защитника глобальных интересов Америки. Подавляющее большинство конгрессменов и сенаторов на протяжении последних восьми лет твердило о слабости демократа Обамы, политика которого поставила под сомнение мировое лидерство Соединенных Штатов. Многие республиканцы надеялись, что новый президент изменит ситуацию и заставит мировое сообщество вновь считаться с мнением Вашингтона.
Однако политические скандалы внутри администрации и желание Трампа наладить диалог с Россией, которая угрожала выживанию однополярного мира, заставили партийную элиту действовать самостоятельно. Желание республиканцев доказать миру, что Америка никуда не ушла и не сдает никаких позиций (ни Сирию, ни Украину), а также стремление демократов отомстить Трампу за поражение своего кандидата, в которого были вложены колоссальные средства, объединили партийные элиты в один мощный кулак. Теперь удары достаются всем, кто пытается вмешаться в процесс. Приняв эти санкции, Конгресс обрек на экономические потери не только своих союзников в Европе, но и собственных крупных налогоплательщиков.
Теперь американские нефтяные компании могут принимать участие лишь в тех проектах, где российская доля составляет не более 33%. Стало очевидно, что партийные элиты также готовы «убить» проект «Северный поток 2», чтобы не допустить усиления России в Европе. Иными словами, послан четкий сигнал о том, что европейцы должны покупать энергоресурсы у своих союзников, а не противников. В целом анализ слушаний в разных профильных комитетах Сената и Палаты представителей показывает, что этот санкционный пакет - лишь начало. Согласно новому документу, Конгресс запрещает президенту принимать самостоятельное решение по отмене или ограничению санкций. Таким образом, Капитолий фактически оставил Белый дом вне игры, так как любая попытка наложения карманного или абсолютного вето будет преодолена абсолютным большинством голосов.
Итак, чем такая ситуация угрожает Армении? Во-первых, нельзя забывать о том, что США и Россия являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахско-азербайджанского конфликта. Относительная стабильность на границе удерживается до тех пор, пока Вашингтон и Москва заинтересованы в сохранении статуса-кво. В первые санкционные годы стороны находили общий язык по карабахскому вопросу, но сегодня наблюдается не только резкое ухудшение отношений, но и перегруппировка сил и интересов. Более 80% последних закупок наступательного вооружения со стороны Азербайджана приходится на Россию. Это говорит о резком усилении российского политического фактора после затянувшегося американо-азербайджанского застоя, который начался при президентстве Обамы.
В кризисе находятся и отношения между Вашингтоном и Анкарой. Американцы не скрывают своей неприязни к режиму Эрдогана, который от безысходности все больше смотрит в сторону Москвы. Недавно Турция подписала контракт с Россией о покупке систем ПВО С-400. Некоторые влиятельные американские военные выразили обеспокоенность относительно этой сделки, так как Москва впервые поставила эти комплексы члену НАТО. Более того, американцы еще пять лет назад отказались передать Анкаре свои технологии ПВО, не желая усиливать ее военно-политические позиции в регионе. В Белом доме знают, что сильная Турция – это всегда непредсказуемость и агрессия (оккупация северной части Кипра в 1974 году).
Продавая С-400 туркам, Москва хочет купить политический вес. Однако сейчас неясно, чье влияние будет сильнее: тюркского тандема Турция-Азербайджан-Казахстан (последний является членом ЕАЭС и ОДКБ) на Кремль или наоборот. Более того, непонятно, какую цену придется заплатить Москве за дальнейшее углубление политического диалога с Анкарой и Баку.
Во-вторых, если США заблокируют «Северный поток 2» и будут дальше ограничивать возможности России в энергетической, банковской и военно-технической сферах, то Москве придется искать альтернативные пути заработка. В подобных условиях Россия будет продавать больше оружия странам, которые находятся вне американского влияния или уже не ориентированы на Вашингтон. Одним из таких государств является Азербайджан, который непременно воспользуется ухудшением американо-российских отношений для получения политических и военно-технических дивидендов.
В-третьих, это означает ухудшение экономической ситуации в Армении. Подробно комментировать сценарии развития в этой области не имеет смысла, так как экономическое самочувствие Армении напрямую зависит от положения Москвы.
В подобных условиях армянская сторона должна предпринять комплекс политико-дипломатических мер. Во-первых, необходимо усилить дипломатическую и лоббистскую работу в странах ЕАЭС. Эта работа должна включать в себя не только элементы политического диалога, но и кооперацию с ведущими СМИ и мозговыми центрами, влияющими на принятие политических решений. Нынешние составы армянских дипломатических миссий в этих странах не обладают достаточной профессиональной компетенцией и лоббистскими навыками, чтобы справиться со столь сложной задачей.
В этом случае необходимо определенные функции передать профессиональным лоббистам, которые знают все тонкости работы с государственным сектором, со СМИ, мозговыми центрами, правительственными и неправительственными организациями.
Во-вторых, крайне важно найти новые импульсы для развития диалога с Вашингтоном. Группа по армянским делам в Палате представителей, в которой состоит спикер Пол Райан – наиболее влиятельный республиканец в Конгрессе, должна полностью сосредоточиться на вопросах лоббирования усиления американо-армянских межгосударственных отношений.
Необходимо постоянно держать руку на пульсе, осознавая, что вовлеченность Штатов в региональные процессы позволяет сохранять баланс в регионе, пока Америка обладает механизмами, способными отрезвить горячие головы в Баку и Анкаре. В-третьих, Армении необходимо искать свое место в меняющемся Ближнем Востоке. Нынешняя конфигурация, при которой Ирану и Израилю придется договариваться, открывает для Еревана большие возможности. И, наконец, важно обратить внимание на формирование иных центров влияния (Китай, Индия, Япония), заинтересованных в региональных процессах.