Ղարաբաղը 2017-ին. կլինի՞ արդյոք պատերազմ - Mediamax.am
Ամեն տարի, երբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի լեռներում հալվում է ձյունը, ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ զարգացումներին հետեւող մի խումբ փորձագետներ հարց են տալիս իրենք իրենց՝ կլինի արդյո՞ք պատերազմ: Այս տարի այդ փորձագետների տրամադրությունը հատկապես մռայլ է. 2016թ.-ին իրավիճակը վատթարացավ, իսկ 2017թ.-ին կարող է էլ ավելի վատթարանալ:
Անցած տարվա ապրիլին իրավիճակի սրումը շուրջ երկու հարյուր հայերի եւ ադրբեջանցիների մահվան հանգեցրեց: Լեռնային Ղարաբաղից դեպի արեւելք ընկած շփման գծի երկայնքով մարտերը շարունակվեցին չորս օր: Այս բախումը 1994 թ.-ից ի վեր ամենաարյունալին էր:
Գարնանային բռնություններին հետեւեց դիվանագիտության ակտիվության ամառային ալիքը: Ադրբեջանը նախնական համաձայնություն տվեց 1994 թ.-ին կնքված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը, իսկ Հայաստանը՝ ավելի համապարփակ բանակցային գործընթացին: Սակայն վերջին կես տարում այդ պայմանավորվածություններն աստիճանաբար ի չիք դարձան: Ղարաբաղյան իրադրությունը մտավ ծանոթ հունի մեջ՝ փոխադարձ մեղադրանքներ, հիասթափություն ադրբեջանական կողմից, իներցիա հայկական կողմից, դիվանագիտական քաշքշուկներ մանր դետալների շուրջ:
Անշուշտ, Բենջամին Ֆրանքլինը ճիշտ էր. վատ խաղաղությունը լավ պատերազմից լավ է: Կովկասում նոր հակամարտությունը կարող է հանգեցնել հազարավոր զոհերի եւ տնտեսական աղետի, եւ ըստ էության, ոչինչ չի փոխի: Սակայն վտանգ կա, որ կողմերը, սխալ հաշվարկի արդյունքում, կրկին պատերազմ կսկսեն՝ անգամ ի վնաս սեփական շահերին:
1994-1995 թթ.-ին ձեռքբերված պայմանավորվածություններն այսօր պակաս վստահելի են թվում. հակամարտության գոտում չկան խաղաղապահներ, այնտեղ աշխատում է սահմանափակ լիազորություններ ունեցող ԵԱՀԿ փոքրաթիվ առաքելությունը, իսկ բանակցային գործընթացը թույլ է տալիս լոկ վերահսկել իրավիճակը, բայց ոչ կարգավորել այն: 1994 թ.-ին 250 կմ երկարությամբ ձգվող շփման գիծը երկու բանակների տեղակայման միջեւ արագ փորված բաժանարար գոտի էր: Այնտեղ հատուկենտ ընդհարումներ էին տեղի ունենում նորակոչիկների միջեւ, իսկ երբեմն նրանք պարզապես զրուցում էին եւ միմյանցից ծխախոտ խնդրում: Այսօր այդ շփման գիծը Եվրոպայի ամենառազմականացված գոտին է. հրանոթներ, հեռահար հրթիռային կայաններ, մարտական ուղղաթիռներ եւ ռազմական անօդաչուներ: Ադրբեջանը նոր զինամթերքի ձեռքբերմանն ուղղել է միլիարդավոր նաֆթադոլարներ: Հայաստանն ավելի քիչ է ծախսել, բայց պահպանել է նշանակելի ռազմական ներուժը, որովհետեւ էժան գնով ռուսական զենք գնելու հնարավորություն ուներ:
2016 թ.-ի քառօրյա պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական կողմը կարողացավ վերադարձնել վերահսկողությունը երկու փոքր տարածքների վրա, բայց դրա հոգեբանական ազդեցությունը հսկայական էր: Այդ հարձակումն օգնեց հաղթահարել տարիների կուտակված նվաստության զգացումը, իսկ դեպքերին հետեւած հայրենասիրության պոռթկումը ադրբեջանցիների ուշադրությունը շեղեց տնտեսության եւ ազգային արժույթի անկումից:
Այժմ, երբ դիվանագիտական վերջին նախաձեռնությունը, որն առաջ էր տանում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, արգելակվել է, Բաքվի համար մեծ է եւս մեկ ռազմական գործողություն կազմակերպելու գայթակղությունը՝ էլ ավելի առաջ գնալու ու դրանով Հայաստանի վրա ճնշումն ավելի մեծացնելու համար: Բայց անգամ այդ դեպքում փոքրիկ գործողությունն անխուսափելիորեն կվերաճի ավելի լուրջ բախման: Անհրաժեշտ ազդեցության հասնելու համար ադրբեջանական իշխանությունները ստիպված կլինեն ավելի մեծ տարածք հետ բերել, քան անցած տարի: Մյուս կողմից՝ հայերն իրենց ղեկավարությունից ավելի կատաղի դիմադրություն ու 2016 թ.-ին կորցրածի վերադարձ են սպասելու:
Երկու կողմերն էլ, գրեթե առանց կասկածի, գերագնահատում են սեփական ռազմական ուժը, բայց երկուսն էլ ունեն նոր հզոր զինամթերք: Հայաստանը Ռուսաստանից ստացել է «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրները (եւ ցուցադրել է դրանք 2016 թ.-ի սեպտեմբերին կայացած Անկախության օրվա շքերթի ժամանակ): Մինչեւ 280 կմ հեռահարության հրթիռների համար թիրախ կարող են լինել Ադրբեջանի քաղաքները եւ նավթագազային ենթակառուցվածքը: Նման հարձակումը կարող է լինել հուսահատության քայլ, բայց այն հնարավոր է՝ որպես պատասխան Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ հարձակման: Բացի այդ, նման քայլը համապատասխանում է Հայաստանի ռազմական նոր դոկտրինին, որը թույլատրում է զսպման նպատակով կանխարգելիչ հարվածներ հասցնել: Ադրբեջանն Իսրայելից մեծ քանակությամբ զինամթերք է գնել, այդ թվում՝ «Երկաթե գմբեթ» ՀՕՊ համակարգ եւ անօդաչու սարքեր:
Քաղաքական իրադրությունը պակաս վտանգավոր չէ: Ադրբեջանում ավարտվել է նավթային բումը, տնտեսական անկումը 2016 թ.-ին կազմել է 4%, իսկ 2015 թ.-ի հունվարից մանաթն անկում է ապրել 57%-ով: Հայաստանում ապրիլին տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք հեշտ չեն լինելու նախագահ Սարգսյանի համար: Ընտրություններից հետո ուժի մեջ կմտնի նոր Սահմանադրությունը, համաձայն որի առանցքային լիազորությունները նախագահից անցնում են խորհրդարանին: Կարծիք կա, որ այս բարեփոխումը պետք էր Սերժ Սարգսյանին՝ իշխանության մնալու համար: 2018 թ.-ին ավարտվում է նրա պաշտոնավարման երկրորդ եւ իր համար վերջին ժամկետը: Ուստի հայաստանյան ընդդիմությունը կներդնի բոլոր ջանքերը, որպեսզի թույլ չտա Սարգսյանի հաղթանակն այս ընտրություններում:
Անկայունությունը սրում են նաեւ միջազգային փոփոխությունները, այդ թվում՝ Դոնալդ Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահ ընտրվելն ու Եվրամիության առջեւ կանգնած դժվարությունները: Նման իրավիճակում հակամարտության կողմերը կարող են ավելի անպատասխանատու վարքագիծ թույլ տալ՝ ենթադրելով, որ նման ժամանակներում իրենց շատ բան կհաջողվի «մարսել»:
Եթե մարտական գործողությունները վերսկսվեն, դրանք դադարեցնելը շատ դժվար կլինի: Չնայած նրան, որ Մոսկվան կարողացավ հասնել բանավոր հրադադարի 2016-ի ապրիլին, պետք չէ կարծել, թե Ռուսաստանը ղարաբաղյան հակամարտության տիկնիկավարն է: Մոսկվան դադարել է վերահսկել իրավիճակը դեռեւս 1988 թ,-ին, որից հետո աջակցել է երբեմն այս, երբեմն էլ մյուս կողմին, իսկ դրան զուգահեռ փորձել է հանդես գալ միջնորդի դերում: Արդյունքում, Ռուսաստանին այսօր չեն վստահում ոչ՛ Հայաստանում, ոչ՛ Ադրբեջանում: Ո՛չ Բաքուն, ո՛չ Երեւանը չեն թույլ տա Մոսկվային իրենց օրակարգ պարտադրել մի հարցում, որը վաղուց դարձել է կողմերի համար ամենագլխավորը:
Ղարաբաղում նոր պատերազմի վտանգը շատ իրական է, եւ դրան անհրաժեշտ է հակազդել անհապաղ դիվանագիտական ջանքերով: Հարավային Կովկասում նոր զինված հակամարտությունը ձեռնտու չէ ոչ մեկին, հատկապես՝ շարքային հայաստանցիներին ու ադրբեջանցիներին:

Карабах-2017: будет ли война - Mediamax.am
Каждый год, когда в горах Армении и Азербайджана тает снег, горстка экспертов, следящих за карабахским конфликтом, задается вопросом, будет ли война. В этом году настроение у них особенно мрачное: в 2016-м дела шли плохо, а в 2017-м могут стать еще хуже.
В апреле прошлого года очередное обострение унесло жизни около двухсот армян и азербайджанцев. Бои продолжались четыре дня вокруг «линии соприкосновения», разделяющей войска Азербайджана и Армении к востоку от Нагорного Карабаха. Это столкновение оказалось самым кровопролитным с 1994 года.
За весенним насилием последовал летний всплеск дипломатической активности. Азербайджан предварительно согласился на укрепление режима перемирия 1994 года, а Армения – на более всеобъемлющий переговорный процесс. Но в последние полгода эти договоренности постепенно сошли на нет. Карабахская ситуация вернулась в знакомую колею: взаимные обвинения, разочарование с азербайджанской стороны, инерция – с армянской, дипломатические препирательства по поводу мелких деталей.
Безусловно, Бенджамин Франклин был прав, что плохой мир лучше хорошей войны. Новый конфликт на Кавказе может обернуться тысячами жертв и экономической катастрофой, и ничего при этом не изменить по существу. Но есть опасность, что стороны, просчитавшись, снова начнут войну даже во вред собственным интересам.
Договоренности, достигнутые в 1994–1995 годах, сегодня выглядят все менее надежными: в зоне конфликта нет миротворцев, там работает крохотная миссия ОБСЕ с ограниченными полномочиями, а переговорный процесс позволяет лишь контролировать ситуацию, но не разрешить конфликт. В 1994 году 250-километровая линия соприкосновения представляла собой поспешно вырытые окопы между зонами дислокации двух армий. Там эпизодически происходили стычки между призывниками, а иногда они просто болтали и стреляли друг у друга сигареты. Сегодня это самая милитаризованная зона в Европе: артиллерийские орудия, ракетные установки дальнего действия, боевые вертолеты и военные беспилотники.
Азербайджан направил на закупку новых вооружений миллиарды нефтедолларов. Армения потратила меньше, но сохранила заметный военный потенциал, поскольку имела доступ к российскому оружию по сниженным ценам.
За время четырехдневной войны в апреле 2016 года азербайджанская сторона смогла вернуть контроль над двумя небольшими участками территории, но психологический эффект от этого был огромный. Это наступление помогло преодолеть многолетнее чувство унижения, а последовавший взлет патриотизма отвлек азербайджанцев от экономического спада и обвала национальной валюты.
Теперь, когда последняя дипломатическая инициатива, которую продвигал российский министр иностранных дел Сергей Лавров, застопорилась, для Баку сильно искушение организовать еще одну операцию, чтобы продвинуться еще дальше и таким образом усилить давление на Армению. Но в таком случае даже небольшая операция неизбежно перерастет в нечто более серьезное. Азербайджанским властям, чтобы добиться нужного эффекта, придется отбивать уже более обширную территорию, чем в прошлом году. С другой стороны, армяне тоже будут ждать от своих властей более яростного сопротивления и возврата потерянных в 2016 году участков.
Обе стороны почти наверняка переоценивают свою военную мощь, но у обеих имеется новое мощное оружие. Армения получила от России ракетные комплексы «Искандер» (и продемонстрировала их на параде в честь Дня независимости в сентябре 2016 года). Эти ракеты дальностью до 280 километров могут быть нацелены на города и нефтегазовую инфраструктуру Азербайджана. Такая атака – жест отчаяния, но она возможна в ответ на крупномасштабное наступление со стороны Азербайджана. К тому же такой шаг соответствует новой военной доктрине Армении, которая допускает превентивные удары в целях сдерживания. Азербайджан закупил у Израиля крупную партию вооружений, в том числе систему ПВО «Железный купол» и беспилотники.
Военный расклад пугает, но и политический не менее опасен. В Азербайджане закончился нефтяной бум, экономический спад в 2016 году составил 4%, а манат с января 2015 года упал на 57%. В Армении в апреле пройдут парламентские выборы – непростые для президента Саргсяна. После них должна вступить в действие новая Конституция, передающая ключевые полномочия от президента к парламенту. Считается, что эта реформа нужна была Сержу Саргсяну для того, чтобы удержаться у власти, – в 2018 году у него заканчивается второй, и последний срок президентских полномочий. Поэтому армянская оппозиция приложит все усилия, чтобы не допустить победы Саргсяна на этих выборах.
Нестабильность усиливают и международные перемены, в том числе избрание президентом США Дональда Трампа и многочисленные трудности Евросоюза. В этой ситуации стороны конфликта могут повести себя более безответственно, полагая, что в такие времена многое сойдет им с рук.
Если боевые действия возобновятся, остановить их будет очень непросто. Хотя Москва добилась устного перемирия в апреле 2016 года, не стоит считать, что Россия кукловод карабахского конфликта. Москва перестала контролировать ситуацию еще в 1988 году, после чего поддерживала то одну, то другую сторону, а периодически пыталась выступать в роли посредника. В итоге России сегодня не доверяют и в Армении, и в Азербайджане. И ни Баку, ни Ереван не позволят ей навязать им свою повестку в вопросе, который давно стал для них самым главным.
Угроза новой войны в Карабахе вполне реальна, и ей необходимо противодействовать опережающими дипломатическими усилиями. Новый вооруженный конфликт на Южном Кавказе не нужен никому, особенно простым армянам и азербайджанцам, которые попадут в его жернова.