Փխրուն խաղաղություն Ղարաբաղի համար - Mediamax.am
Նոյեմբերի 10-ի համաձայնագիրը կարող է դառնալ արագ հավաքված կոնստրուկցիա, որը կայուն չէ: Այն իրականացնելու համար Մոսկվային կարող է պահանջվել ավելի լայն միջազգային աջակցություն:
Հայկական կողմն ամենամեծ պարտվողն է այս արդյունքում, եւ դրա հետեւանքները իրենց զգացնել կտան տարիներ շարունակ: Հայ հանրությունը բացարձակապես անպատրաստ էր այս արագ կոլապսին, եւ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների կողմից արդեն ուժեղ դիմադրություն կա այս համաձայնագրի դեմ: Բայց եթե անգամ Փաշինյանը կորցնի իր պաշտոնը, բարդ է պատկերացնել, թե ինչպես է Հայաստանի հաջորդ առաջնորդը կարողանալու այլ որոշում կայացնել:
Ամեն ինչ տեղի ունեցավ շատ արագ, բայց հիմա ակնհայտ է, որ այս սցենարը ծրագրված էր նախօրոք:
Արդեն երեք տարի է, ինչ Ռուսաստանը հակամարտության կողմերին առաջարկում էր մի բան, որը հայտնի դարձավ որպես «Լավրովի պլան»՝ չնայած դրա գոյությունը հրապարակայնորեն մերժվում էր: Դրա էությունն այն էր, որ Հայաստանի կողմից զորքերի փուլային դուրսբերում կլինի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գրավված տարածքներից, եւ ռուսական խաղաղապահ ուժերը կմտնեն տարածաշրջան՝ երաշխավորելու Ղարաբաղի հայության անվտանգությունը:
Սա հակասում էր Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների եւ այլ եվրոպական երկրների ցանկություններին՝ ունենալու հակամարտության բազմակողմ լուծում եւ խաղաղության միջազգային համաձայնագիր: Թվում է, որ Փարիզն ու Վաշինգտոնը անակնկալի են եկել ռուսական ծրագրի հրապարակումից:
Լավրովի պլանի առանցքային դրույթներն այժմ իրականացվում են, բայց Բաքվի համար շատ ավելի նպաստավոր պայմաններով, քան առաջ: Հաստատվել է նոր շփման գիծ, որն անցնում է անմիջապես Ղարաբաղի տարածքով: Հայերը կորցնելու են տարածք, որը ներառում է հարավային՝ Հադրութի շրջանի մեծ մասը: Ավելին՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը հիշատակված չէ այդ փաստաթղթում:
Ադրբեջանն ակնհայտ հաղթող է: Եթե նախագահ Ալիեւը վաղը մասնակցեր ազատ ընտրությունների, նա ամենայն հավանականությամբ ջախջախիչ հաղթանակ կտաներ: Նա հանկարծակի ստացավ շատ ավելին, քան կարող էր պատկերացնել ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բոլոր յոթ շրջանների վերադարձ, գումարած Շուշի քաղաքը:
Մենք կարող ենք ակնկալել, որ այժմ կտեսնենք, թե ինչպես է Ալիեւը ագրեսիայի հանրային ձայն լինելուց անցում կատարում  դեպի ավելի չափավոր ձայնի՝ խոսելով աշխարհի հետ խաղաղության լեզվով: Ադրբեջանում որոշ ընդդիմադիրներ կհարցնեն նրան, թե ինչո՞ւ նա չփորձեց գրավել ամբողջ Ղարաբաղը, եւ ինչու թույլ տվեց ռուսական զորքերի տեղակայումը տարածաշրջանում. մի բան, որը նա մերժում էր Մոսկվայում հոկտեմբերի 9-10-ին կայացած հանդիպմանը:
Դրա պատճառները բազմաթիվ են: Ստեփանակերտի վրա հարձակումը կլիներ արյունոտ եւ դժվար, եւ կվնասեր Ադրբեջանի միջազգային հեղինակությունը: Բացի այդ, հավանական է, որ Ալիեւը չէր ցանկանում անգամ տեսականորեն դիտարկել Ստեփանակերտի գրավումը: Կամ Ղարաբաղի հայերը ստիպված էին լինելու հեռանալ, կամ էլ նա ստիպված էր լինելու նրանց առաջարկել ինքնավարության բարձր մակարդակ եւ փոխել Ադրբեջանի սահմանադրությունը՝ ապստամբ հայերի մի խումբ տեղավորելու համար: Շատ ավելի լավ է մի փոքր փակ տարածքում Ղարաբաղի հայերի համար պատասխանատվությունը վստահել Մոսկվային:
Թուրքիան եւս մեծ շահող է այստեղ: 9 կետերից բաղկացած համաձայնագրում Անկարայի համար գլխավոր մրցանակը Մեղրի շրջանով ձգվող միջանցք ունենալու խոստումն է, որը տեսականորեն Թուրքիան Նախիջեւանով, Ադրբեջանի տարածքով եւ Կասպից ծովով  կապելու է Կենտրոնական Ասիայի հետ:
Սա վերակենդանացնում է ե՛ւ Ադրբեջանի, եւ՛ Թուրքիայի առանցքային հավակնությունները, որոնք 1990-2000 թթ.-ին բանակցվող չհաջողված համաձայնագրի կենտրոնական մասն էին կազմում: Հայաստանի համար չափազանց դժվար է լինելու դյուրացնել այս թյուրքական միջանցքի կառուցումը սեփական տարածքում:
Առաջին հայացքից Ռուսաստանը ցնցող դիվանագիտական հաջողություն է գրանցել՝ այն բանից հետո, երբ ավելի վաղ թվում էր, թե Ադրբեջանն ու Թուրքիան ավելի խորամանկ են գտնվել: Այնուամենայնիվ, այն, ինչ մենք տեսնում ենք մինչ այժմ, 9 կետից բաղկացած մեկ էջանոց խաղաղության ծրագիր է, որը շատ առումներով անհասկանալի է եւ շատ դժվար կլինի իրականացնել:
Առաջիկա շաբաթների ընթացքում Ռուսաստանը պետք է դյուրացնի հայկական զորքերի չափազանց արագ դուրս բերումը Աղդամի, Քելբաջարի եւ Լաչինի (բացի Հայաստանն ու Արցախը միավորող 5 կմ-ոց «Լաչինի միջանցքից») շրջաններից, որոնք Հայաստանը վերահսկում էր քառորդ դար: Այս տեղերում հարյուրավոր հայ բնակիչներ կան, եւ հավանական է, որ կլինի դիմադրություն:
Ավելին, ռուս խաղաղապահների թիվը բուն Ղարաբաղի ներսում՝ 2000-ից պակաս, փոքր է Ղարաբաղի բնակիչներին ուժեղ անվտանգություն առաջարկելու համար: Խաղաղապահների մանդատը վերանայվելու է 5 տարում, ինչը նշանակում է, որ շատ շուտով կրկին կլինեն հարցեր գործընթացի երկարաժամկետ կենսունակության վերաբերյալ: Ամենայն հավանականությամբ, խաղաղապահ առաքելության այս համեստ ծավալը Ադրբեջանի պահանջն է եղել:
Երկու գլխավոր բնակավայրերը՝ հայկական գլխավոր քաղաք Ստեփանակերտը եւ Շուշին, ուր ակնկալվում է ադրբեջանցիների վերադարձը, իրար դեմ դիմաց են լինելու: Երկու համայնքների միջեւ որոշակի շփումները, 1991թ. -ից ի վեր, անխուսափելի են, եւ մարդիկ ստիպված են լինելու կիսել նույն ճանապարհը:
9 կետանոց ծրագիրը նախատեսում է Ստեփանակերտի ու Լաչինի միջեւ նոր ճանապարհի կառուցում, սակայն տեղանքը լուրջ մարտահրավեր է դրան:
Կարճաժամկետ հեռանկարում պարզ չէ տարածաշրջանում թուրքական ռազմական անձնակազմի դերակատարությունն ինչպիսին է լինելու, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում՝ թե ինչպես է կառուցվելու Հայաստանի տարածքում նոր միջանցքը, որը միավորելու է Նախիջեւանը Ադրբեջանի հետ:
Եվ վերջապես, այս համաձայնագրում ոչինչ չի ասվում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին: Սա եղել է հակամարտության ամենաառանցքային հարցը ավելի քան մեկ դար: Այս հարցը դիտավորյալ է դուրս թողնվել, ինչը նշանակում է, որ չափազանց զգայուն քաղաքական հարցը կմնա չլուծված:
Եթե կարճ, ապա Ռուսաստանը դիտարժան դիվանագիտական քայլ կատարեց, բայց նաեւ վերցրեց մեծ պատասխանատվություն եւ երկու կողմերից մեղադրանքներ է ստանալու, եթե ինչ-որ բան սխալ գնաց:
Կա հավանականություն, որ նոյեմբերի 10-ի համաձայնագիրը կդառնա արագ հավաքված կոնստրուկցիա, որը կայուն չէ: Մասնավորապես, կան հարցեր, թե արդյո՞ք ռուսական անվտանգության ուժերի տեղակայումը  բավականաչափ հզոր է՝ երաշխավորելու, որ Ղարաբաղի հայերը կարող են շարունակել ապրել իրենց հայրենիքում առանց վախի: Եթե նոր հակամարտության հետեւանքով տեղահանված Ղարաբաղի հայերից շատերը որոշեն չվերադառնալ Ղարաբաղ, դա կարող է լինել չարագուշակ կանխատեսում՝ հակամարտության նոր ձեւով շարունակության մասին:
Ուստի, Մոսկվան կարող է շուտով որոշել, որ չի կարող իրականացնել այս ծրագիրը միայնակ: Այդ դեպքում, հավանական է, այն հիշի իր բազմակողմ դերակատարության մասին եւ օգնության կկանչի Մինսկի խմբի մյուս համանախագահներին ու ԵԱՀԿ-ին ընդհանրապես: Այն կարող է նաեւ օգնության կանչել ՄԱԿ-ի գործակալություններին, միջազգային կազմակերպություններին եւ շատ հավանական է (անկախ Վրաստանի ու Ուկրաինայի հարցում առկա մեծ տարաձայնություններից), գործնական աջակցություն ակնկալի արեւմտյան երկրներից եւս: Ավելի լայն՝ Միավորված ազգերի հովանու ներքո խաղաղության համաձայնագրի ընդունումը կարող է տեղի ունենալ՝ ամրագրելու հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման սկզբունքները:

Хрупкий мир для Карабаха - Mediamax.am
России удался впечатляющий дипломатический маневр, но вместе с тем она взяла на себя огромную ответственность, и, если что-то пойдет не так, обвинения посыплются с обеих сторон
Главный проигравший в этой ситуации - Армения, которая еще долгие годы будет ощущать последствия поражения. Армянское общество было совершенно не готово к такому внезапному краху, и оппозиционные партии уже вовсю протестуют против заключенного соглашения. Однако даже если на место Пашиняна придет кто-то другой, трудно представить, что он сможет добиться лучших условий.
Новое соглашение приняли быстро, но сейчас понятно, что такой сценарий планировался уже давно. На протяжении последних трех лет Россия предлагала участникам конфликта так называемый план Лаврова, хотя официально отрицала его существование. Суть плана сводилась к тому, что армяне поэтапно выводят свои силы из оккупированных районов вокруг Нагорного Карабаха, а Россия отправляет туда миротворцев, чтобы обеспечить безопасность карабахских армян.
Такое решение не устраивало США, Францию и другие европейские страны, которые настаивали на многостороннем формате решения конфликта и заключении международного мирного договора. Похоже, что объявление российского плана застало Париж и Вашингтон врасплох.
Теперь план Лаврова будет осуществляться, но на намного более выгодных для Баку условиях. Новая линия соприкосновения проходит по самому Карабаху. Армяне теряют немалые территории, в том числе значительную часть расположенного на юге Карабаха Гадрутского района. Кроме того, в документе ничего не говорится о статусе самого Карабаха.
Победа явно осталась за Азербайджаном. Если бы Алиеву завтра нужно было переизбираться, он наверняка выиграл бы с гигантским отрывом. Азербайджанский президент неожиданно получил намного больше, чем мог себе представить еще несколько недель назад – ему достались все семь районов вокруг Карабаха и еще в придачу город Шуша.
Теперь Алиев, скорее всего, сменит агрессивную риторику на более умеренный тон и будет подавать себя как сторонника мира, а не войны. Хотя в рядах азербайджанской оппозиции наверняка возникнут вопросы, почему он не взял весь Карабах и почему допустил ввод российских войск, ведь на московской встрече 9–10 октября он, как сообщают, от этого отказался.
Причины здесь могут быть разные. Штурм Степанакерта был бы кровопролитным и навредил бы международной репутации Азербайджана. Кроме того, вполне вероятно, что Алиев в принципе не рассматривал такой вариант. Ведь тогда ему пришлось бы или вынудить карабахских армян покинуть город, или предоставить им автономию с соответствующими изменениями в азербайджанской Конституции. Намного удобнее было переложить на Москву ответственность за карабахских армян на маленькой изолированной территории.
Выгоду из прекращения огня извлекла и Турция. В соглашении из девяти пунктов главным для Анкары стало обещание проложить транспортный коридор через район Мегри в Армении. Теоретически он может связать Турцию с Центральной Азией через Нахичевань, остальную территорию Азербайджана и Каспийское море. Это возрождает надежды на осуществление главной мечты Азербайджана и Турции, которая была важной составляющей сделки по Карабаху, обсуждавшейся в 1999–2000 годах, но так и не состоявшейся. Также и сейчас будет очень не просто убедить Армению содействовать появлению тюркского коридора на ее территории.
Новое соглашение выглядит впечатляющим дипломатическим успехом России – особенно после того, как на протяжении нескольких недель казалось, что ее переигрывают Турция и Азербайджан. Однако пока мы увидели лишь мирный план из девяти пунктов, который остается во многом неясным и трудноосуществимым.
В ближайшие недели Россия должна будет обеспечить стремительный вывод армянских сил из Агдамского, Кельбаджарского и Лачинского районов Азербайджана, за исключением пятикилометрового Лачинского коридора, соединяющего Армению и Карабах. Армения контролировала эти территории больше 25 лет, там сотни армянских поселенцев, которые вполне могут оказать сопротивление.
Кроме того, численность российского контингента в самом Карабахе – менее двух тысяч миротворцев – слишком мала, чтобы обеспечить надежную защиту его жителей. Их мандат может быть пересмотрен всего через пять лет, а это означает, что очень скоро возникнут вопросы, насколько эта миротворческая операция жизнеспособна в долгосрочной перспективе. Судя по всему, ее масштаб был ограничен по просьбе Азербайджана.
Из-за географических особенностей два основных города региона – Степанакерт, главный армянский город, и Шуша, которую вернули себе азербайджанцы – находятся очень близко друг от друга. Впервые с 1991 года контакты между двумя народами становятся неизбежными – им придется пользоваться одной и той же дорогой. В плане по прекращению огня предусматривается строительство новой дороги из Степанакерта в Лачин, однако с местным рельефом сделать это будет очень не просто.
Кроме того, в краткосрочной перспективе неясно, в чем будет заключаться роль турецких военных в регионе, а в долгосрочной – как через армянскую территорию будет проложен новый коридор, который соединит Нахичевань и остальной Азербайджан.
Наконец, в соглашении нет ни слова о статусе Нагорного Карабаха. Этот вопрос был главной проблемой на протяжении более столетия. Понятно, что его не стали упоминать сознательно, но это означает, что решение так и не найдено.
Одним словом, России удался впечатляющий дипломатический маневр, но вместе с тем она взяла на себя огромную ответственность, и, если что-то пойдет не так, обвинения посыплются с обеих сторон. Нельзя исключать, что новое соглашение может оказаться слишком сложным и поспешным, чтобы удержаться надолго. Особенно это касается того, насколько российские миротворцы способны гарантировать безопасность армян в Карабахе. Если большинство тех, кто уехал оттуда сейчас из-за боевых действий, предпочтут не возвращаться, то это не сулит урегулированию ничего хорошего. Старый конфликт может просто принять новые формы.
Так что вскоре Москва может решить, что не потянет новое соглашение в одиночку, и обратится за поддержкой к сопредседателям Минской группы и ОБСЕ в целом, а также ООН и другим международным организациям. Несмотря на серьезные разногласия по Грузии и Украине, вполне вероятно, что Россия попросит помощи и у стран Запада. Чтобы надежнее закрепить долгосрочные принципы разрешения конфликта, дело может дойти до более масштабного соглашения под эгидой ООН.