Ղարաբաղյան համախտանիշ. 20 տարի անց - Mediamax.am
Պատանդներն արդեն ազատության մեջ են, և նրանց կյանքին ոչինչ չի սպառնում, կրքերը հանդարտվել են, գործընթացը վերածվել է դանդաղահոս, քրոնիկ անհեթեթության, և բարձրաձայն մտորումներով արդեն ոչ մի բանի չես վնասի։
Այս մտորումները գրի առնելուն ինձ ոգեշնչեց իմ դասընկեր Արա Թադևոսյանը, և նա իր գործն արեց։ Փորձեմ ես էլ իմն անել, սակայն փոքր-ինչ այլ դիտանկյունից։ Հիմքեր ունեմ ենթադրելու, որ այս օրերին գործ ունենք խորապես անուշադրության մատնված ղարաբաղյան համախտանիշի հետ, որը վերաճել է շեղված վարքագծի ագրեսիվ ձևի։ Այդ մասին ճիշտ կանեին լրատվամիջոցներով խոսեին հոգեբանները, սակայն նրանք խիստ զբաղված են պատի «ավարային» ժամացույցի «ուրախ» պատկերները  մեկնաբանություններով։ Ստիպված եմ՝ ինքս:
Ինչ-որ սխալ բան սկսեցի նկատել այն ժամանակից, երբ ինձ որսացի այն մտքի վրա, որ սկսում եմ առանձնացնել ինձ պատերազմի վետերանի իմ կարգավիճակից: Ձևական մի տող թողեցի պաշտոնական կենսագրությանս մեջ (այն էլ անուղղակիորեն՝ պարգևների մասին), փակեցի պահարանում մարտական գործողությունների մասնակցի վկայականս և գրքիս 3 օրինակը հանձնեցի Հանրային գրադարան՝ միամտորեն կարծելով, թե հուսալիորեն թաքցրել եմ այն ամենը, ինչն ինձ համար իսկապես արժեքավոր է և կարևոր, այն ամենից, ինչը սկսել էր մահացու վտանգ ներկայացնել դրա համար։
Խնդրի խորությունը պայմանավորված էր տարիքով, որում ես ու ընկերս հայտնվել էինք պատերազմի դաշտում՝ գրոհային ստորաբաժանման շարքերում. բոլոր դիմանկարները, դեպքերը, նույնիսկ գույներն ու բույրերն այն աստիճան խորն էին տպավորվել հիշողության մեջ՝ իրենց մաքրությամբ և կատարելությամբ, որ սարսափելի դարձավ այդ ամենը վերագնահատել և խմբագրել նոր՝ հետպատերազմյան իրողությունների համատեքստում։ Իսկ իրողությունները թողնում էր լավը ցանկանալ, քանի որ ավագ ընկերների մեծամասնությունը փնտրում և չէին գտնում իրենց նոր աշխարհում, որը հանկարծակի այլ էր դարձել, ուր այլևս չկային ընդհանուր նպատակներ և գաղափարներ, ուր բոլորը ցրվեցին իրենց նոր խրամատներում՝ համաձայն նոր կենսակերպի և զանազան արժեքային կողմնորոշիչների և հետաքրքրությունների։
Հայտնվեցին կուրծքը ծեծող խաբեբաներ և «շորափոխներ»՝ «կոոպերատիվ» մեդալիկներով, կախազարդերով և նշանիկներով (չէ՞ որ, միևնույն է, ոչ ոք չի հասկանում, թե ինչ է այնտեղ կախված և ինչի համար. փայլում է՝ լավ է) առիթով և անառիթ գոռացող իրենց բացառիկության մասին, քանի որ «արյուն են թափել»։  Սողացողներ երևան եկան, ովքեր մոռանալով մարտական եղբայրության մասին, գլուխների վրայով սկսեցին վերևներ ձգտել՝ կորցնելով, դեն նետելով նախկին արժեքները կամ փոխելով նորերով։
Մնացածներից մեկը հեռացավ, մյուսը հարբեցողությամբ տարվեց և սկսեց ջանադրաբար խղճալ ինքն իրեն, մեկը վերադարձավ նախկին զբաղմունքին, մյուսն իր մեջ ուժ գտավ ինչ-որ նոր և ստեղծագործական բանով զբաղվելու, մյուսն էլ այդ ուժը չգտավ և մնաց 92-ում։
Վրա հասած «վայրի կապիտալիզմը» անխուսափելի սոցիալական շերտավորմամբ սրեց անարդարության՝ առանց այդ էլ լարված զգացումը։ Սնկի պես աճեցին բազմապիսի կուսակցություններ և շարժումներ, որոնց համար վետերանները համեղ պատառ դարձան։ Շատերի տեխնոլոգիաները նման էին առաջնորդի պաշտամունքով, մեծ առաքելության գաղափարով, գերազանցության և բացառիկության զգացումով աղանդավորության։ Հեղինակավոր ատրիբուտ դարձավ բազմապիսի վետերանների և դրանց նմանակող «միությունների» և «դաշինքների» ստեղծումը (պետությունը ոչ մի պաշտոնական մարմին չստեղծեց), որոնք, իրար խոսք կտրելով, փնովում ու մեղադրում էին մեկմեկու ինքնակոչության մեջ, չափվում էին մարտական վաստակներով՝ հաճախ անցնելով հայհոյանքի և ծեծկռտուքի, հասարակության վզին փաթաթելով «արդարության և զարգացման» մասին իրենց նեղմիտ տեսլականը։ Հասարակությունն էլ նայում ու զզվում էր այնքան ժամանակ, մինչև «ազատամարտիկ» բառը, իրենց գրոշանոց շահերից կառչած վետերանների և սղալած տականքների ջանքերով վերջնականապես չկորցրեց իր սրբազան իմաստը։
Ինչ-որ պահից ինձ համար էլ նողկալի դարձավ, և մի անգամ` մարտնչած ավագ ընկերների հետ հանդիպման ու «կյանքի մասին» անխուսափելի վեճի ժամանակ, երբ նորից ու կոկորդ բռնած բոլորը սկսեցին մեղադրել ու վիրավորել միմյանց վերջին խոսքերով, ես հասկացա. աննշան բացառություններով (նրանք իմ վերջին հույսն են. հույս ունեմ նրանք ինձ կհասկանան ընթերցելիս) ես այլևս ոչ մեկի վրա չեմ կարող հավասարվել, նրանցից ոչ ոք այլևս մեծություն չեն ինձ համար,  և նրանք այլևս այն մարդիկ չեն, որ հպարտություն ու հիացմունք էին առաջացնում։ Նրանք արդեն ուրիշ, անծանոթ և անհասկանալի մարդիկ էին` անկախ այն բանից, թե ով` ինչի համար էր պատրաստ միմյանց կոկորդ կրծելու։ Եվ իմ սերն իրենց նկատմամբ արդեն ինչ-որ անհասանելի հեռու-հեռուներում է…
Այս նորերը իրենք իրենց հետ հաշտ չեն, նրանք ոչինչ չեն ավելացրել իրենց կերպարին և երբեմնի լուսավոր էությանը։ Ավելին, շարունակում են կտրել և դուրս նետել գարշահոտություն արձակող կտորտանքներ` ի ուրախություն նորահայտ ֆեյսբուքյան շակալների և բացահայտ ոչնչությունների, որ հնարավորություն են ստացել  բարբաջել, պարսավել և աղտոտել ամեն բան իրենց ճանապարհին (աղբամորեխներ) և կրակին յուղ լցնելու նպատակով` «ինչքան վատ, այնքան լավ» սկզբունքով։ Եվ որքան էլ դա սրբապղծորեն հնչի, ինձ համար հեշտ կլիներ, եթե նրանք այն ժամանակ զոհվեին` իրենց մասին թողնելով միանշանակ և լուսավոր հիշողություն։ Վերջինը ես ասացի բարձրաձայն։ Դրա համար վզիս չհասցրեցին, բայց և չխրախուսեցին…:
Այսօր ՊՊԾ գնդում գտնվողներից շատերը վստահ են, որ վերադարձել են իրենց՝ 92 թվականի «ես»-ին: Նրանք կրկին իրենց համար հարմար ու սովորական կերպարի մեջ են՝ զինվորական հագուստով, ինքնաձիգը ձեռքին: Նրանք հավատում են, որ ծառայում են իրենց իդեալներին ու հատուկ առաքելություն ունեն, կրկին պահանջված են, ուշադրության կենտրոնում են, ոգևորության մեջ են... Այդ զգացումն ինձ ծանոթ է, և ես ոչ մի բանի հետ չեմ փոխի համազգեստս ու ինքնաձիգս... բայց... արդեն 2016 թվականն է, ՊՊԾ գունդը հակառակորդի բլինդաժ չէ, զոհված գնդապետը (ով նույնպես վետերան էր)  հակառակորդ չէ. և ուզես, թե չուզես՝ աշխարհը փոխվել է...
Ինչպիսիք կլինեն (հերթական անգամ) վերադարձն ու համակերպումն օբյեկտիվ իրականության հետ, չգիտեմ,  բայց դա անխուսափելի է, ու մենք ստիպված ենք ապրել այդ գիտակցմամբ:

Заложники уже на свободе и их жизням ничего не угрожает, страсти поулеглись, процесс перешел в вялотекущий, хронический абсурд, и всякими размышлениями вслух уже ничему не навредить. На сие размышление меня воодушевил мой одноклассник Ара Тадевосян, и он свою работу сделал. Попытаюсь сделать и я, но с несколько иного ракурса. У меня есть основания полагать, что мы имеем дело с глубоко запущенным и сильно срезонировавшим карабахским синдромом, перешедшем в агрессивную форму девиантного поведения. Об этом следовало говорить психологам на полях многочисленных медиа, но они сильно заняты комментированием веселых картинок на «трофейных» настенных часах. Придется самому...
Неладное я заметил с тех пор, как поймал себя на том, что начал абстрагироваться от своего статуса ветерана войны: оставил формальную строку в официальной биографии (да и то косвенно - о наградах), запер в сейфе удостоверение участника боевых действий и сдал 3 экземпляра своей книги в Общественную библиотеку, наивно полагая, что надежно спрятал все то, что для меня действительно ценно и важно, от всего того, что стало этому смертельно угрожать.
Проблема усугублялась возрастом, в котором я со своим другом оказались на войне в рядах штурмового подразделения; все портреты, события, даже цвета и запахи до того ярко и глубоко врезались в память своей чистотой и совершенством, что стало страшно все это переоценивать и редактировать в контексте новых, поствоенных реалий. А реалии оставляли желать лучшего, так как большинство старших товарищей искали и не находили себя в новом мире, внезапно оказавшимся иным, где больше не было общих целей и идей, где все разбрелись по своим новым окопам согласно новому жизнеустройству и разным ценностным ориентирам и интересам.
Появились бьющие себя в грудь проходимцы и «ряженые» с «кооперативными» медальками, висюльками и значками (все равно ведь никто не понимает, чего там висит и о чем. Блестит – да и ладно!), по поводу и без повода кричащие о своей исключительности, так как «кровь проливали». Повылезали те, кто правдами и неправдами, позабыв о боевом братстве и по головам пошел в гору, растеряв, выкинув или выменяв прежние ценности на иные.
Из оставшихся кто-то уехал, кто-то спился или усердно стал себя жалеть, кто-то вернулся к прежнему занятию, кто-то нашел в себе силы заняться чем-то новым и созидательным, кто-то этих сил не нашел и так и завис в 92-м.
Пришедший «дикий капитализм» с неизбежной социальной дифференциацией обострил и без того натянутое чувство несправедливости. Как грибы после дождя выросли всевозможные партии и движения, для которых ветераны стали лакомым кусочком. Технологии многих весьма походили на сектантство с культом лидера, идеей великой миссии, и чувством превосходства и исключительности. Престижным атрибутом стало создание всевозможных ветеранских или под них мимикрирующих «союзов» и «дашинков» (государство же не создало ни одного формального органа), которые наперебой хаяли и обвиняли друг друга в самозванстве, мерились боевыми заслугами, зачастую переходя на мат и мордобой, навязывая обществу свое, узколобое, видение «справедливости и развития». Общество же смотрело и плевалось до тех пор, пока слово «азатамартик» стараниями вцепившихся в свой грошовый интерес ветеранов и примазавшейся шушеры вконец не потеряло свой сакральный смысл.
В какой-то момент самому стало тошно, и однажды во время очередной встречи со старшими воевавшими товарищами и неизбежного спора «про жизнь», когда заново и взахлеб все стали обвинять и крыть друг друга последними словами, я понял: за редкими исключениями (они моя последняя надежда; надеюсь, они это поймут по прочтении), мне больше не на кого равняться, и это уже не те люди, что вызывали чувство гордости и восхищения. Это совсем уже другие, незнакомые и непонятные мне люди, вне зависимости от того, кто и за что готов перегрызть друг другу глотку. И я их люблю где-то уже недосягаемо далеко-далеко…
Эти нынешние сами с собой не в ладу, они ничего не добавили к своему образу и некогда светлой сущности. Более того, продолжают отрезать и выкидывать дурно пахнущие куски на радость новоявленным фейсбучным шакалам и откровенной мрази, получившей возможность вещать, охаивать и поливать грязью все на своем пути (дерьмосаранча) и подливая масло в огонь с целью «чем хуже, тем лучше». И как бы кощунственно это не звучало, мне было бы легче, если бы они тогда погибли, оставив о себе однозначные и светлые воспоминания. Последнее я сказал вслух. По шее не получил, но и одобрения тоже...
Большинство тех, кто сейчас в части ППС, уверены, что вернули себе себя образца 92-го. Они снова в комфортном и привычном себе облике – в форме и с автоматом, они верят, что служат своим идеалам и имеют особую миссию, они снова востребованы, в центре внимания, они в кураже… Мне очень знакомо это чувство, и ни на что полевую форму и автомат я не променяю… Но… Год уже 2016-й, полк ППС - не вражеский блиндаж, погибший полковник (тоже ветеран) - не противник, и – хочешь или нет – мир изменился...
Какими будут возвращение и очная ставка с объективной реальностью (в очередной раз), я не знаю… Но встреча эта неизбежна, и нам придется жить и с этим тоже…