Հիշելով Ռոն Ասմուսին - Mediamax.am
Ապրիլի 30-ին մահացավ իմ ավագ ընկերը` ամերիկացի քաղաքագետ եւ նախկին դիվանագետ Ռոնալդ Ասմուսը: Ռոնը երկար պայքարեց քաղցկեղի դեմ, բայց հեռացավ ընդամենը 53 տարեկանում:
Առաջին անգամ Ռոնին հանդիպեցի 2004թ. ամռանը Երեւանում: Ռոնը, ով ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի առանցքային աշխատակիցներից էր, գլխավորում էր ամերիկացի քաղաքագետների եւ հետազոտողների մի մեծ խումբ, որը այցելել էր Հարավային Կովկասի երեք երկրներ` լինելով նաեւ Աբխազիայում, Հարավային Օսիայում եւ Լեռնային Ղարաբաղում: Այդ օրը երկար խոսեցինք Ռոնի հետ: Ես ասում էի, որ արեւմտյան մամուլը եւ քաղաքագետները բավական գիտելիքներ չունեն Հայաստանի մասին եւ շատ հաճախ առաջնորդվում են կարծրատիպերով: Ռոնն առաջարկեց, որ ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամը դառնա Մեդիամաքսի բաժանորդը եւ լրատվություն ստանա “հենց Հայաստանից, ոչ թե երրորդ աղբյուրներից”: Ռոնի մեկնելուց հետո մենք պարբերաբար շփվում էինք` մտքեր փոխանակելով փոփոխվող աշխարհում Հայաստանի տեղի եւ դերի, ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների հեռանկարների մասին:
90-ական թվականների սկզբին Ռոն Ասմուսը առաջիններից մեկն էր, ով սկսեց խոսել դեպի Արեւելք ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման անհրաժեշտության մասին: Նա դարձավ այդ ընդլայնման «ինտելեկտուալ ճարտարապետներից» մեկը, իսկ 1997-2000թթ. զբաղեցրեց ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնականի պաշտոնը եւ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմամբ զբաղվեց նաեւ կիրառական առումով: Մերձբալթյան երկրների անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին տեղի ունեցավ նաեւ Ռոնի համառ ջանքերի շնորհիվ:
Մեր ծանոթությունից ընդամենը մեկ տարի անց Ռոնն ինձ առաջարկեց դառնալ Սեւծովյան տարածաշրջանի համար ստեղծված աշխատանքային խմբի անդամ, որում ես պատիվ ունեցա գրեթե 1.5 տարի ներկայացնել Հայաստանը: Աշխատանքը այս խմբում ինձ տվեց բազմաթիվ արժեքավոր ծանոթություններ ամենատարբեր մարդկանց հետ: Հենց այս խմբի շնորհիվ ես ծանոթացա Պիտեր Սեմնեբիի հետ, ով նոր էր նշանակվել Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ: Երբ Մեդիամաքսը հարցազրույց էր անում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ, մեզ այդ հարցում օգնում էր Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս Էլին Սուլեյմանովը, ով այդ խմբում ներկայացնում էր Ադրբեջանը: Այս ցանկը կարելի է շարունակել: Ռոնն իմ առջեւ շատ դռներ բացեց, եւ շատ բաներ, որ նախկինում անհնար էին թվում, միանգամայն հնարավոր դարձան:
Նախավերջին անգամ Ռոնին հանդիպեցի 2009թ. փետրվարին` Մյունխենի անվտանգության հարցերով կոնֆերանսում: Նրան փոխանցեցի իր հեղինակած «Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը» գրքի` 2008թ. ամռանը մեր կողմից հրատարակված հայերեն տարբերակը: Ռոնը շատ զուսպ մարդ էր, բայց զգացվում էր, որ իրեն չափազանց հաճելի է տեսնել այդ գիրքը հայերեն: Նա պետք է 2008 թվականին գար Երեւան` մասնակցելու գրքի շնորհանդեսին, սակայն չկարողացավ: Դրանից հետո հաճախ էր ասում ինձ. «Ես չեմ մոռացել, որ պարտք եմ քեզ` պետք է Հայաստան այցելեմ»: Վերջին անգամ Ռոնին տեսա նախորդ տարվա դեկտեմբերին` պատահական հանդիպեցինք Բրյուսելում, ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում: Նա լավ տեսք ուներ եւ ասում էր, որ ապաքինվում է բազմաթիվ բուժումներից հետո:
Ավաղ, Ռոնին չհաջողվեց հաղթել հիվանդությանը: Ես կորցրեցի ավագ ընկերոջս` մի մարդու, ով չնայած աշխարհի քաղաքական էլիտայում իր զբաղեցրած բարձր դիրքին, միշտ ինձ վերաբերվում էր որպես հավասարի: Ես կկարոտեմ քեզ, Ռոն Ասմուս, ու միշտ շնորհակալ կլինեմ քեզ այն ամենի համար, ինչ դու արեցիր ինձ համար:

Вспоминая Рона Асмуса - Mediamax.am
30-го апреля умер мой старший друг, американский политолог и бывший дипломат Рональд Асмус. Рон долго боролся с раком, но был вынужден уйти всего в 53 года.
Впервые я встретился с Роном летом 2004 года в Ереване. Рон был одним из ключевых сотрудников Немецкого Фонда Маршалла США и возглавлял делегацию американских политологов и исследователей, которые посетили три страны Южного Кавказа, побывав также в Абхазии, Южной Осетии и Нагорном Карабахе. В тот вечер мы долго проговорили с Роном. Я говорил ему, что у западных журналистов и экспертов нет достаточных знаний об Армении, и очень часто они руководствуются стереотипами. Рон предложил, чтобы Немецкий Фонд Маршалла США оформил подписку на Медиамакс – «чтобы получать информацию прямо из Армении, а не из третьих источников».
Мы продолжали регулярно общаться с Роном, обмениваясь мнениями о месте и роли Армении в меняющемся мире, о перспективах отношений Армении с НАТО.
В начале 90-х Рон был одним из первых, кто начал говорить о необходимости расширения НАТО на Восток. Он стал одним из «интеллектуальных архитекторов» этого расширения, а в 1997-2000 занимал пост заместителя помощника госсекретаря США и занимался расширением НАТО с практической точки зрения. Членство балтийских стран в НАТО стало возможным во многом благодаря упорству Рона.
Спустя всего год после нашего знакомства Рон предложил мне стать членом рабочей группы по Черноморскому региону, в которой я 1.5 года имел честь представлять Армению. Работа в этой группе позволила мне познакомиться со многими людьми. Именно здесь я встретился с Питером Семнеби, который был только назначен специальным представителем ЕС на Южном Кавказе. Когда Медиамакс делает интервью с министром иностранных дел Азербайджана, помогает нам в этом генконсул Азербайджана в Лос-Анджелесе Элин Сулейманов, который представлял в группе Азербайджан. Это список можно продолжить – Рон открыл передо мной множество дверей и многое, что раньше казалось невозможным, стало возможным.
В предпоследний раз я встретился с Роном в феврале 2009 года, на Мюнхенской конференции по вопросам безопасности. Я передал ему изданную нами в 2008 году на армянском его книгу «Открывая двери НАТО». Рон был очень сдержанным человеком, но было видно, что ему крайне приятно видеть эту книгу на армянском. Он должен был приехать в Ереван на презентацию книги в 2008 году, но не смог. После этого он часто говорил мне: «Я помню, что должен тебе поездку в Армению». А последний раз мы встретились совершенно случайно, в штаб-квартире НАТО в декабре 2009 года. Рон выглядел хорошо и сказал, что восстанавливается после многочисленных медицинских процедур.
К сожалению, Рону не удалось победить болезнь. Я потерял старшего друга, человека, который, несмотря на свое высокое положение в мировой политологической элите, всегда относился ко мне как к равному. Я буду скучать по тебе, Рон Асмус, и всегда буду благодарен тебе за все, что ты для меня сделал.