Հայ-ռուսական՝ Մեծամորի ատոմակայանի արդիականացման նպատակով $ 300 մլն (հիմնական մասով` վարկային) տրամադրման մասին համաձայնագիրը կարեւոր շրջադարձային կետ է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար։
Ատոմակայանի կյանքը կերկարացվի 10-15 տարով, ինչը Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգին որոշակի կենսունակություն կապահովի, սակայն կարձանագրվի նաեւ այն փաստը, որ Հայաստանում ատոմային էներգետիկան 15 տարի հետո, ամենայն հավանականությամբ, կվերանա։
Ասածս տարօրինակ կթվա, քանի որ Հայաստանը դեռեւս չի հրաժարվել նոր էներգաբլոկ կառուցելու նախագծից: Սակայն այն կյանքի կոչելու հնարավորությունն այսօր մինիմալ է, եւ հիմնարար պատճառը ներդրումների բացակայությունն է։
Անցած տարիների ընթացքում հնարավոր չեղավ միջազգային ներդրումային հետաքրքրություն առաջացնել նոր ատոմակայանի նախագծի նկատմամբ, որի արժեքը գնահատվում է $ 5-6 մլրդ։ Ամենայն հավանականությամբ, նման հետարքրքություն չի էլ առաջանա, քանի որ նախագիծը տնտեսական գրավչություն չունի։ Սա պայմանավորված է նրանով, որ անհայտ է էլեկտրաէներգիայի սպառման շուկան։ Հայաստանի տնտեսություն 1000 մՎտ հզորությամբ կայանի կարիք չունի, քանի որ սպառումը երկրում սահմանափակ է եւ առկա են այլ՝ ջերմային եւ հիդրո հզորություններ։
Արտաքին շուկա արտահանելու հնարավորություններ այսօր եւ մոտակա շրջանում դժվար թե լինեն։ Խոշորագույն շուկայի հետ՝ Թուրքիայի, սահմանը փակ է եւ հայտնի չէ, թե անգամ բացման դեպքում հարեւան երկիրը կցանկանա՞ եւ/կամ Հայաստանից էլեկտրաէներգիա ներկրելու կարիք կունենա՞։ Կարիքն այս դեպքում զուտ տնտեսական գործոն է, քանի որ Թուրքիան ակտիվորեն զարգացնում է սեփական հզորությունները, իսկ սպասվելիք ռուս-թուրքական նոր գազատարի կառուցումը Անկարային մեծ ծավալների էժան ռուսական գազ ստանալու շանս կտա, ինչն, իր հերթին, ջերմային էներգիայի զարգացումն էլ առավել գրավիչ կդարձնի։ Բացի այդ, Թուրքիան սեփական ատոմային կայաններ է կառուցում։
Վրաստանը վաղուց արդեն դադարել է էլեկտրաէներգիա ներկրող լինել (չհաշված սեզոնային փոքր ծավալները) եւ վերածվում է խոշոր արտահանողի։
Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա այն նույնպես զարգացնում է սեփական հզորությունները, սակայն, միեւնույն ժամանակ, դժվար թե պատրաստ լինի մեծ գին վճարել ներկրվող էլեկտրաէներգիայի համար։ Իսկ նոր հայկական ԱԷԿ-ում արտադրվելիք էլեկտրաէներգիայի գինը անհամեմատ բարձր է լինելու։
Վերջին հանգամանքին Հայաստանի հանրային քննարկումներում քիչ ուշադրություն է դարձվում, քանի որ մարդիկ սովոր են ԱԷԿ-ի էլեկտրաէներգիան գնահատել որպես ամենաէժանը։ Դա այդպես է գործող ԱԷԿ-ի դեպքում, որը «հայկական» է կոչվում միայն պայմանականորեն։ Հայաստանի Հանրապետություն այն կառուցելու համար 1 լումա անգամ չի ծախսել եւ կայանը հանդիսացել է ԽՍՀՄ նախագիծ։ Իսկ սա նշանակում է, որ կայանը չունի եւ չի ունեցել ներդրումների վերադարձման խնդիր։
Նոր ատոմակայանի կառուցման դեպքում դրանից բաց թողնվող էլեկտրաէներգիայի գնի մեջ տեսակարար մեծ կշիռ է ունենալու հենց ներդրումների վերադարձը, ինչն այդ գինը առավել բարձր է դարձնելու։ Թուրքիայում, որտեղ ռուսական կողմը կառուցում է նման ատոմակայան, կայանից բաց թողնվող 1 կիլովատ ժամ էլեկտրաէներգիայի գինը կազմելու է մոտ 62 դրամ ՝ առանց բաշխումն իրականացնող ընկերության մարժայի, որը Թուրքիայի դեպքում վերջնական գինը կարող է հասցնել 100 դրամին համարժեք գումարի։ Ակնհայտ է, որ հայաստանյան սպառողը իրեն չի կարող թույլ տալ նման գին վճարել։
Ինչեւէ, Մեծամորի գործող ատոմակայանը խորհրդային ժամանակներից մեզ մնացած խոշորագույն կառույցն է, որը անկախացումից հետո շարունակել է աշխատել եւ կարեւոր դեր խաղալ ՀՀ տնտեսական կյանքում։ Սակայն եկել է ժամանակը, երբ տեսանելի է այս կառույցի աշխատանքից դուրս բերման իրական հեռանկարը, ինչը Հայաստանի առջեւ դնելու է այլընտրանքային նոր հզորության ստեղծման ռազմավարական խնդիրը։

Последний вздох атомной станции - Mediamax.am
Соглашение о предоставлении $ 300 млн (основная часть - в качестве кредита) для модернизации армяно-российской Мецаморской атомной станции – поворотный момент для энергетической системы Армении.
Жизнь АЭС будет продлена еще на 10-15 лет, что обеспечит энергетической системе Армении определенную жизнеспособность, однако будет констатирован и тот факт, что через 15 лет в Армении больше не будет атомной энергетики.
Это утверждение может показаться странным, поскольку Армения пока не отказалась от проекта строительства нового атомного энергоблока. Однако возможности для реализации этого проекта сегодня минимальны и основная причина - отсутствие инвестиций.
За последние годы так и не удалось вызвать международный инвестиционный интерес к проекту новой атомной станции, стоимость которой оценивается в $ 5-6 млрд. По всей вероятности, такой интерес и не возникнет - проект не является экономически привлекательным, поскольку неизвестен рынок сбыта. Экономика Армении не нуждается в станции мощностью 1000 мВт, поскольку потребление в стране ограничено, кроме того, существуют тепловые и гидроэнергетические мощности.
Возможностей для экспорта сегодня нет, и вряд ли они появятся в ближайшее время. С крупнейшим рынком - Турцией - граница закрыта, и неизвестно, захочет ли эта страна в случае открытия границы импортировать электроэнергию из Армении и будет ли вообще нуждаться в этом? Потребность в данном случае является сугубо экономическим фактором, поскольку Турция в настоящее время активно развивает собственные мощности, а ожидаемое строительство российско-турецкого газопровода даст Анкаре возможность получать доступный российский газ в больших объемах, что, в свою очередь, сделает развитие тепловой энергетики еще более привлекательным. Помимо этого, Турция строит собственные атомные станции.
Грузия давно перестала импортировать электроэнергию (не считая небольшие сезонные объемы) и становится крупным экспортером.
Что касается Ирана, он также развивает собственные мощности вряд ли будет готов платить высокую цену за импортируемую энергию. А производимая на новой армянской АЭС электроэнергия будет стоить несравнимо дороже.
На последнее обстоятельство в ходе общественных обсуждений в Армении обращается мало внимания, так как люди привыкли расценивать атомную электроэнергию как самую дешевую. Это действительно так в случае действующей АЭС, которая является «армянской» лишь условно. Республика Армения на ее строительство не потратила и копейки, станция является советским проектом, и это означает, что перед станцией никогда не стоял вопрос возврата инвестиций.
В случае строительства новой атомной станции большая доля стоимости вырабатываемой энергии будет обусловлена именно необходимостью возвращения инвестиций, что резко повысит цену. В Турции, где российская сторона строит подобную атомную станцию, стоимость выработанного АЭС 1 кВт/ч составит порядка 62 драмов – без маржи компании-распределителя. С учетом маржи цена может достичь суммы, эквивалентной 100 драмам. Очевидно, что армянский потребитель не сможет позволить себе такой тариф.
В любом случае, действующая Мецаморская АЭС является крупнейшей структурой, дошедшей до нас с советских времен, которая и после провозглашения независимости продолжала работать и играть большую роль в экономике Армении. Однако пришло время, когда перспектива вывода станции из эксплуатации становится реальной, и это ставит перед Арменией стратегическую задачу создания новых альтернативных мощностей.
Севак Саруханян - приглашенный по программе Фулбрайта научный сотрудник Джорджтаунского университета.