Հայ-ռուսական՝ Մեծամորի ատոմակայանի արդիականացման նպատակով $ 300 մլն (հիմնական մասով` վարկային) տրամադրման մասին համաձայնագիրը կարեւոր շրջադարձային կետ է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար։
Ատոմակայանի կյանքը կերկարացվի 10-15 տարով, ինչը Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգին որոշակի կենսունակություն կապահովի, սակայն կարձանագրվի նաեւ այն փաստը, որ Հայաստանում ատոմային էներգետիկան 15 տարի հետո, ամենայն հավանականությամբ, կվերանա։
Ասածս տարօրինակ կթվա, քանի որ Հայաստանը դեռեւս չի հրաժարվել նոր էներգաբլոկ կառուցելու նախագծից: Սակայն այն կյանքի կոչելու հնարավորությունն այսօր մինիմալ է, եւ հիմնարար պատճառը ներդրումների բացակայությունն է։
Անցած տարիների ընթացքում հնարավոր չեղավ միջազգային ներդրումային հետաքրքրություն առաջացնել նոր ատոմակայանի նախագծի նկատմամբ, որի արժեքը գնահատվում է $ 5-6 մլրդ։ Ամենայն հավանականությամբ, նման հետարքրքություն չի էլ առաջանա, քանի որ նախագիծը տնտեսական գրավչություն չունի։ Սա պայմանավորված է նրանով, որ անհայտ է էլեկտրաէներգիայի սպառման շուկան։ Հայաստանի տնտեսություն 1000 մՎտ հզորությամբ կայանի կարիք չունի, քանի որ սպառումը երկրում սահմանափակ է եւ առկա են այլ՝ ջերմային եւ հիդրո հզորություններ։
Արտաքին շուկա արտահանելու հնարավորություններ այսօր եւ մոտակա շրջանում դժվար թե լինեն։ Խոշորագույն շուկայի հետ՝ Թուրքիայի, սահմանը փակ է եւ հայտնի չէ, թե անգամ բացման դեպքում հարեւան երկիրը կցանկանա՞ եւ/կամ Հայաստանից էլեկտրաէներգիա ներկրելու կարիք կունենա՞։ Կարիքն այս դեպքում զուտ տնտեսական գործոն է, քանի որ Թուրքիան ակտիվորեն զարգացնում է սեփական հզորությունները, իսկ սպասվելիք ռուս-թուրքական նոր գազատարի կառուցումը Անկարային մեծ ծավալների էժան ռուսական գազ ստանալու շանս կտա, ինչն, իր հերթին, ջերմային էներգիայի զարգացումն էլ առավել գրավիչ կդարձնի։ Բացի այդ, Թուրքիան սեփական ատոմային կայաններ է կառուցում։
Վրաստանը վաղուց արդեն դադարել է էլեկտրաէներգիա ներկրող լինել (չհաշված սեզոնային փոքր ծավալները) եւ վերածվում է խոշոր արտահանողի։
Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա այն նույնպես զարգացնում է սեփական հզորությունները, սակայն, միեւնույն ժամանակ, դժվար թե պատրաստ լինի մեծ գին վճարել ներկրվող էլեկտրաէներգիայի համար։ Իսկ նոր հայկական ԱԷԿ-ում արտադրվելիք էլեկտրաէներգիայի գինը անհամեմատ բարձր է լինելու։
Վերջին հանգամանքին Հայաստանի հանրային քննարկումներում քիչ ուշադրություն է դարձվում, քանի որ մարդիկ սովոր են ԱԷԿ-ի էլեկտրաէներգիան գնահատել որպես ամենաէժանը։ Դա այդպես է գործող ԱԷԿ-ի դեպքում, որը «հայկական» է կոչվում միայն պայմանականորեն։ Հայաստանի Հանրապետություն այն կառուցելու համար 1 լումա անգամ չի ծախսել եւ կայանը հանդիսացել է ԽՍՀՄ նախագիծ։ Իսկ սա նշանակում է, որ կայանը չունի եւ չի ունեցել ներդրումների վերադարձման խնդիր։
Նոր ատոմակայանի կառուցման դեպքում դրանից բաց թողնվող էլեկտրաէներգիայի գնի մեջ տեսակարար մեծ կշիռ է ունենալու հենց ներդրումների վերադարձը, ինչն այդ գինը առավել բարձր է դարձնելու։ Թուրքիայում, որտեղ ռուսական կողմը կառուցում է նման ատոմակայան, կայանից բաց թողնվող 1 կիլովատ ժամ էլեկտրաէներգիայի գինը կազմելու է մոտ 62 դրամ ՝ առանց բաշխումն իրականացնող ընկերության մարժայի, որը Թուրքիայի դեպքում վերջնական գինը կարող է հասցնել 100 դրամին համարժեք գումարի։ Ակնհայտ է, որ հայաստանյան սպառողը իրեն չի կարող թույլ տալ նման գին վճարել։
Ինչեւէ, Մեծամորի գործող ատոմակայանը խորհրդային ժամանակներից մեզ մնացած խոշորագույն կառույցն է, որը անկախացումից հետո շարունակել է աշխատել եւ կարեւոր դեր խաղալ ՀՀ տնտեսական կյանքում։ Սակայն եկել է ժամանակը, երբ տեսանելի է այս կառույցի աշխատանքից դուրս բերման իրական հեռանկարը, ինչը Հայաստանի առջեւ դնելու է այլընտրանքային նոր հզորության ստեղծման ռազմավարական խնդիրը։

The agreement on providing USD 300 million (main portion in loans) for the modernization of Armenian-Russian Metsamor Nuclear Power Plant is an important turning point for Armenia’s energy sector.
The life span of the nuclear power plant will be extended for 10-15 years. It will secure certain viability for Armenia’s electric power system, however, it will also be noted that 15 years down the road Armenia’s atomic energy will, in all likelihood, disappear.
Strange as it may seem, Armenia has still not given up the project to build a new power-generating unit. Nevertheless, turning it to reality is close to minimum, and it is mainly accounted by lack of investments.
Over the past years, the project of a new nuclear power plant estimated at USD 5-6 billion failed to attract international investments. Such interest will most likely not spring up as the project is not economically attractive. It is due to the fact that the consumption market of electric power is unknown. Armenian economy does not need a plant with a capacity of 1000 MW as the consumption is limited in the country and there are other – hydro and thermal – capacities.
It is less likely Armenia will today or in the near future have a chance to export to external markets. The border with the largest market – Turkey – is closed and it is not clear whether our neighboring country will want and/or will need to import electricity from Armenia if the borders are opened. The need is merely an economic factor in this case as Turkey is dynamically developing its own capacities and the construction of the expected new Russian-Turkish gas pipeline will grant Ankara a chance to have large volumes of cheap Russian gas, which in its turn, will make the development of thermal energy more attractive. Besides, Turkey is building its own nuclear power plants.
Georgia has long ceased to import electricity (except for small seasonal volumes) and is morphing into a major exporter.
As to Iran, it is also developing its own capacities but at the same time, it will hardly stand ready to pay high prices for imported electricity, whereas, the price for the electricity generated by Armenia’s new nuclear power plant will be way higher.
Public debates in Armenia do not focus much on this, as people are used to viewing nuclear power plant electricity as the cheapest. It’s true in case of the operating nuclear power plant, which is called “Armenian” only conventionally. The Armenian government has not spent even a penny to build it, and it was a USSR project. It means the power plant did not and does not have investment return concerns.
Investment return will play a significant role in the price of electricity generated by the new nuclear power plant once it’s built, and it will make the prices quite high. The electricity generated by the nuclear power plant built in Turkey by Russia will come at AMD 62 per 1 kWh without the margin of the distribution company, which might bring the final price to a sum equivalent to AMD 100. It is obvious that such price will not be affordable for the Armenian consumers.
Nevertheless, Metsamor Nuclear Power Plant is the largest structure in Armenia, which was built in the Soviet period and which continued to operate and play an important role in Armenia’s economic life after it gained independence. But there is now a real and visible prospect that the operation of the plant will be discontinued and Armenia will face a strategic issue of developing alternative capacities.