Արվեստանոցիս պահարանի իմ ամենասիրած դարակում մասունքի պես պահպանում եմ պապիցս փոխանցված հայկական ասեղնագործության մի քանի կտոր: Այնքան փոքր դրվագներ են, որ դժվարանում եմ հասկանալ, թե գործնականում ինչի են ծառայել: Գիտեմ միայն, որ այդ սրբազան մասունքները մեզ են հասել մեր պատմական հայրենիքի տարբեր շրջաններից: Տարհանումից առաջ հայ կանայք իրենց ամենաթանկ իրերի հետ մեկտեղ վերցնում էին (եթե այդպիսի առիթ ունենում էին) նմանատիպ ձեռագործ իրեր կամ դրանցից պահպանված դրվագներ: Գուցե անգիտակցաբար, բայց զգում էին, որ այդ դրվագների մեջ թաքնված է լինելու մեր մշակույթի հետագա վերածննդի իրական հույսը:
Խորհրդային շրջանում, երբ ազգային մշակույթի եւ կորցրած հայրենքի մասին արտահայտվելիս մարդիկ խոսում էին որոշակի զսպվածությամբ, մի շարք մտավորականներ կարողացան մշակութային նմանօրինակ մասունքների հիման վրա վերակենդանացնել ազգային մեռնող արժեքները: Խոսքը չի վերաբերում լոկ ասեղնագործությանը, այլ` արհեստների հիմնական ճյուղերի յուրահատուկ տեխնոլոգիաներին: Այդպես, խորհրդային շրջանում ժողովրդական վարպետների մի ողջ սերունդ, թեկուզ եւ ոչ խիստ բացահայտ հայտարարություններով, զբաղված էր մեր սպանված արժեքների վերակենդանացմամբ: Շատ անգամ լսել եմ, որ սա հենց վարպետաց վրեժի տեսակն էր` ընդդեմ իրագործված մշակութային ցեղասպանության:
Ըստ էության, Ցեղասպանություն վերապրածները, իրենց կյանքի գնով փրկելով բազում մշակութային նմուշներ, անուղղակի պատգամ թողեցին մեզ, որ կորցրածը վերակենդանացնենք: Մենք էլ` երբեմն արժեւորելով ոչ այնքան նպատակայինը, մոռանում ենք մեր շատ ավելի կարեւոր ռազմավարական առաքելությունների մասին:
Այս տարի ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը եւ այս առթիվ ստեղծագործական դաշտում նկատում ենք վշտով գերսնված մշակութային բազմաքանակ դրսեւորումներ: Կազմակերպվում են միջոցառումներ, որոնց մի մասը դժվար թե լուծում է որեւէ խնդիր միջազգային քարոզչության եւ պահանջատիրության առումով կամ ինչ-որ կերպ մխիթարում մեր ցավը, սակայն կլանում է հսկայական ռեսուրսներ: Նկատի ունենալով այս պատկերը` հատկապես տարելիցի շեմին ցանկալի է առավել ծրագրեր իրականացնել փրկված մշակութային մասունքների ուսումնասիրության եւ դրանց պատրաստման մեթոդների վերականգնման ուղղությամբ: Այլ կերպ ասված` ռազմավարություն մշակվի եւ բոլոր ազնիվ մարդկանց մշակութային ջանքերը զուտ ցավի համատեքստում ստեղծագործելուց ուղղորդվի դեպի մեր կորսված մշակութային դպրոցների (ինչպես օրինակ` Վանի ոսկերչական դպրոցի ավանդույթներ եւ այլն) վերակենդանացում: Նմանատիպ ամեն մի ծրագիր պետական կամ մասնավոր աջակցությամբ ցանկալի կլիներ վերածվեր լուրջ կրթական նախաձեռնությունների, որպեսզի երաշխավորվեր ժառանգության պահպանության եւ մշակութային զարգացման իրական շարունակականությունը:
Գիտական եւ ստեղծագործ մարդկանց շրջանում արդեն կատարվել են հսկայական աշխատանքներ (բացվել են թանգարաններ, կատարվել են ուսումնասիրություններ, հայտնի վարպետներ կրթել են աշակերտներ) ուստի մեծ ռազմավարական ծրագիր սկսելու համար այսօր առկա են բոլոր հիմքերը: Արդյունքում` ինքներս շատ արագ կնկատենք, թե ինչպես է նորովի արտացոլվում մեր նախնյաց եւ այսօրվա սերնդի մշակութային կապը, որը փաստացի մեր մշակույթի զարգացման կարեւորագույն հիմքերից է: Այս կապի բացակայության վառ վկայությունները մեզանում ցավոք շատ են. երբեմն շատերիս մոտ զարմանք է առաջանում, թե ինչպես Հռիփսիմեի տաճար եւ այլ արժեքներ թողած ազգն այսօր հիմնականում ստեղծում է մեկը մյուսից անճաշակ կառույցներ եւ «արժեքներ», որոնք որեւէ կապ չունեն ժամանակակից մշակութային տենդեցների եւ առավելապես` ազգային մշակույթի հետ:
Ամեն դեպքում` ազգային եւ պետական մակարդակում շարունակելու ենք պահանջատեր լինել մեր իրավունքներին եւ ձգտելու ենք հասնել մեր արդար դատին, սակայն անկախ արդյունքներից, մեր ազգային վրեժը որոշ չափով լուծվելու է վերապրած յուրաքանչյուր մասունքից մի ամբողջ դպրոց վերակառուցելով ու սերունդ կրթելով: Վստահ եմ, որ սա նաեւ մեր այն նախնյաց ցանկությունն է, ովքեր թանկարժեք իրեր փրկելու փոխարեն նոր հարության հույսով ճառընտիր կամ այլ մասունքներ էին դուրս բերում հավիտենական կորստից:

От реликвий к возрождению - Mediamax.am
На своей любимой полке в студии я храню как реликвию несколько фрагментов армянской вышивки. Это кусочки настолько малы, что трудно догадаться - для чего они использовались. Мне лишь известно, что эти реликвии попали к нам из различных регионов нашей исторической родины. Перед депортацией армянские женщины вместе с самым ценным забирали с собой (если у них была такая возможность) подобные рукодельные предметы или их части. Возможно, сами того не осознавая, они чувствовали, что в этих фрагментах скрывается реальная надежда на будущее возрождение нашей культуры.
В советский период, когда люди с определенной сдержанностью говорили о национальной культуре и потерянной родине, группе интеллигентов удалось возродить погибающие национальные ценности благодаря подобным артефактам. Речь не только о вышивке, но и об особых технологиях, используемых в основных ремесленных направлениях. Так, в советский период целое поколение народных мастеров, без громких слов, занималось возрождением наших уничтоженных ценностей. Я часто слышал, что это была месть мастеров за культурный геноцид.
По сути, пережившие Геноцид люди, ценой собственных жизней спасающие образцы культурного наследия, прямо завещали нам восстановить утерянное. А мы, часто увлекаясь второстепенными вещами, забываем о гораздо более важной стратегической миссии.
В этом году мы отмечаем 100-ю годовщину Геноцида армян и становимся очевидцами многих культурных проявлений, «перекормленных» болью. Организуются мероприятия, часть которых вряд ли решит хоть какие-то задачи в плане международной пропаганды и удовлетворения требований, или хоть как-то облегчит нашу боль. В то же время, на эти проекты тратятся огромные средства. В преддверии годовщины хотелось бы, чтобы проводилось больше программ по изучению спасенных культурных образцов и восстановлению методов их создания. Иначе говоря, нужно разработать стратегию и направить усилия на возрождение наших культурных школ (как, например, традиции ванской ювелирной школы и т. д.). Хотелось бы, чтобы каждая подобная программа, финансируемая государством или частными лицами, превращалась в серьезную образовательную инициативу, чтобы гарантировать сохранность наследия и реальную наследственность в плане развития культуры.
В ученых и творческих кругах уже проведена огромная работа (открыты музеи, проведены исследования, известными мастерами подготовлены ученики), так что сегодня есть все основания, чтобы запустить большую стратегическую программу. В итоге мы скоро заметим, как по-новому отразится культурная связь между нашими предками и нынешним поколением. А это важнейшая база для культурного развития. У нас, к сожалению, очень много ярких примеров отсутствия такой связи: иногда у нас вызывает удивление, как может народ, создавший храм Рипсиме и другие ценности, создавать сегодня в основном безвкусные здания и «ценности», не имеющие ничего общего с современными культурными тенденциями и тем более - с национальной культурой.
В любом случае, на национальном и государственном уровнях мы будем продолжать  требовать соблюдения наших прав и стремиться к достижению справедливости, однако независимо от результатов, наша национальная месть частично будет реализована путем создания полноценных школ и обучения целых поколений благодаря каждой спасенной реликвии. Уверен, что этого хотели бы и наши предки, которые вместо того, чтобы брать с собой драгоценности, спасали от уничтожения рукодельные творения.