Հայրենադարձության իրանական մոդելը - Mediamax.am
Անցյալ տարի Հասան Ռուհանին՝ դեռեւս լինելով Իրանի նախագահի թեկնածու, հեռուստաբանավեճերից մեկի ժամանակ հայտարարեց, որ նախագահ ընտրվելու դեպքում կկազմակերպի Իրանից արտասահման գաղթած իրանցիների վերադարձը հայրենիք։ Խոսքը, պարզ ասած, հայրենադարձության կազմակերպման մասին է։
Թեհրանի՝ հայրենակիցներին Իրան վերադարձնելու ձգտումը երկրի որակական զարգացմանն առնչվող ցանկություն է եւ պայմանավորված չէ այլ երկրներում տարվող նման քաղաքականության հիմնական դրդապատճառով՝ ժողովրդագրությամբ։ Իրանի բնակչությունն անցել է 76 միլիոնի սահմանագիծը, ինչն արդեն իսկ լուրջ սոցիալ-տնտեսական մարտահրավեր է՝ հաշվի առնելով գործազրկության բարձր մակարդակը։ Այնպես որ բնակչության եւ դրանով տնտեսական խնդիրների ավելացման նպատակ Իրանի իշխանությունների առջեւ դրված չէ։ Հակառակը` Իրանին հայրենադարձներն անհրաժեշտ են ոչ թե ժողովրդագրական խնդիրները լուծելու, այլ հենց տնտեսական զարգացումն ապահովելու նպատակով։
Բանն այն է, որ Արեւմուտքում բնակվող իրանցիները, որպես կանոն, լավ կրթություն են ստացել եւ տիրապետում են ժամանակակից մասնագիտությունների։ Եթե նայենք պատմությանը, ապա Իսլամական հեղափոխությունից հետո Իրանից արտասահման գաղթածների մի հսկայական մասը հենց այն մարդիկ էին, ովքեր Արեւմուտքում կրթություն էին ստացել, ծանոթ էին աշխարհի անցուդարձին եւ օտար հասարակություններում ինտեգրվելու փորձ ունեին։
Այսօր նրանցից շատերն աշխատում են որպես առաջատար բժիշկներ, ինժեներներ եւ գիտնականներ աշխարհի տարբեր երկրներում։ Ոչ միայն նրանք, այլ նաեւ նրանց սերունդները, որոնք ձեւավորվել են արդեն Արեւմուտքում։ Անցած տարի Քաուֆմանի հիմնադրամի կողմից իրականացված «Մինչեւ 30 տարեկան աշխարհի տեխնոլոգիական ոլորտի 30 ամենաազդեցիկ կանայք» հետազոտության ցուցակում 3-ը՝ Սորայա Դարաբին, Փարիսա Թաբրիզն ու Ռոքսաննա Վարզան, այսինքն 10%-ը, ծագումով իրանցիներ են, ավելի ճիշտ՝ իրանական գաղթականների սերնդի ներկայացուցիչներ։
Սա, համաձայնեք, բավականին խոսուն ցուցանիշ է հայաստանցիների համար, որոնցից շատերը սովոր են թերագնահատել հարեւան ժողովրդների բնատուր եւ ձեռքբերովի կարողությունները։
Հենց այս իրանցիներին է Իրան ցանկանում վերադարձնել նախագահ Հասան Ռուհանին՝ լավ գիտակցելով, որ նոր եւ մրցունակ տնտեսություն կառուցելու եւ այդ տնտեսության միջոցով սոցիալական խնդիրների լուծումը հնարավոր է միայն մարդկային եւ մասնագիտական ռեսուրսի արդյունավետ կիրառման միջոցով։
Հարց է, թե որքանո՞վ հաջողված կլինի Իրանի նախագահի այս ցանկությունը։ Եթե այն մնա որպես զուտ խրատաբանական-հայրենասիրական կոչ, այն, իհարկե, կտապալվի։ Սակայն եթե իրավիճակն այդպիսին լիներ, այս սյունյակը չէի գրի. Իրանում արդեն իսկ ստեղծվել է «Հայրենադարձության պետական կոմիտե», որն ակտիվորեն աշխատում է նախկին հայրենակիցներին վերադարձնելու ուղղությամբ՝ մշակելով համապատասխան սոցիալական, տնտեսական եւ ինտեգրման ծրագրեր, որոնք թույլ կտան դյուրացնել վերադարձը` չդարձնելով այն ճանապարհ դեպի անհայտություն։
Կոմիտեի վերջնական նպատակն է՝ 300 000-ից մինչեւ 500 000 մրցունակ մասնագիտություն ունեցող իրանցիների Իրան վերադարձի կազմակերպումը, եւ այդ նպատակով միջոցներ չեն խնայում` անգամ այսօր, միջազգային պատժամիջոցների առկայության ֆոնին։
Իհարկե, Իրանն ունի իր քաղաքական յուրահատկությունները` Կոմիտեն գործում է Հետախուզության նախարարությանը կից, սակայն սա հասկանալի եւ որակական առումով երկրորդական երեւույթ է։

В прошлом году Хасан Роухани, еще будучи кандидатом в президенты Ирана, заявил на теледебатах, что в случае своего избрания организует возвращение на родину иранцев, эмигрировавших за границу. Проще говоря, речь шла об организации репатриации.
Стремление Тегерана вернуть соотечественников - желание, связанное с качественным развитием страны и не обусловленное основной мотивацией аналогичной политики в других странах - демографией. Население Ирана перевалило за 76 млн, что является серьезным социально-экономическим вызовом, учитывая высокий уровень безработицы. Так что, цели увеличения числа населения, а значит и экономических проблем, перед властью не стоит. Репатрианты нужны Ирану не для решения демографических проблем, а именно с целью обеспечения экономического развития.
Дело в том, что иранцы, живущие на Западе, как правило, получили хорошее образование и владеют современными профессиями. Если взглянуть на историю, то после Исламской революции подавляющее большинство эмигрантов из Ирана составили люди, получившие образование на Западе и обладающие опытом интеграции в иностранные общества.
Сегодня многие из них являются ведущими врачами, инженерами и учеными в разных странах мира. И не только они, но и их поколения, которые сформировались уже на Западе. В исследовании «30 самых влиятельных женщин мира в технологической отрасли в возрасте до 30 лет», проведенного Фондом Кауфмана в прошлом году, трое - Сорая Дараби, Париса Табриз и Роксанна Варза, то есть, 10%, являются иранками по происхождению, то есть, представителями поколения иранских эмигрантов.
Согласитесь, это довольно впечатляющий показатель для армян, многие из которых привыкли недооценивать врожденные и приобретенные способности соседних народов.
Именно этих иранцев хочет вернуть на родину президент Хасан Роухани, хорошо сознавая, что построение новой и конкурентоспособной экономики и решение социальных проблем посредством этой экономики возможно исключительно с помощью эффективного использования человеческих и профессиональных ресурсов.
Увенчается ли успехом это желание президента Ирана? Если оно останется только в качестве патриотического призыва, то, конечно же, обернется провалом. Но если бы ситуация была такой, я бы не стал писать эту колонку: в Иране уже создан Государственный комитет репатриации, активно работающий над возвращением бывших соотечественников на родину, разрабатывая соответствующие социальные, экономические и интеграционные проекты, которые позволят облегчить их возвращение, не делая его «дорогой в неизвестность».
Конечная цель комитета - организовать возвращение в Иран от 300 000 до 500 000 иранцев, имеющих конкуреноспособные профессии, и для этого не экономят денег даже сегодня, в условиях международных санкций.
Конечно, у Ирана есть свои политические особенности: Комитет действует при министерстве разведки, но это понятное и в данном случае второстепенное явление.