Հեղափոխության թիվ մեկ զուգարանը
Այդ դարակազմիկ իրադարձությունը ես դիմավորեցի կիսանկուղային պայմաններում: Իրականում վիճակս այդքան էլ վատ չէր: Ընդհակառակը, Փրայմ-Նյուզ լրատվական գործակալությունը, որի խորհրդականն էի այն ժամանակ, գրասենյակ էր վարձակալում Թբիլիսիի ամենակենտրոնական մասում: Այդ անկախ ԶԼՄ-ի ֆինանսական վիճակը թույլ էր տալիս տարածք վարձակալել միայն գետնի մակարդակից ցածր:
Փոխարենը մենք գտնվում էինք էպիկենտրոնում՝ նախագահի նստավայրի եւ խորհրդարանի շենքի հարեւանությամբ, որտեղ եռում էին կրքերը: Ներքին զորքերը պահպանում էին գլխավոր պետական հաստատությունները հեղափոխական տրամադրություններով տոգորված խմբերից: Մեզ թույլ էին տալիս աշխատավայր գնալ՝ ըստ հատուկ ցուցակների:
Գործակալության լրագրողները հաշվում էին, թե քանի զինվորական է անցել պատուհանների կողքով, հաշվում էին ռազմական մեքենաների անիվները՝ օպերատիվ թարմացնելով լրահոսը: Կարեւորը, որ մեր տեղեկատվությունը բացառիկ էր:
Բայց պաշտամունքի հատուկ վայր էր դարձել գործակալության զուգարանը:
Կառավարությունն, իհարկե, չէր մտածել սպաների ու զինվորականների բնական կարիքների մասին, ովքեր օրերով հսկում էին նախագահ Շեւարդնաձեի նստավայրն ու խորհրդարանը:
Եռանդուն հեղափոխականները, ովքեր նույնպես գիշեր-ցերեկ գտնվում էին քաղաքի կենտրոնում՝ Ռուսթավելի պողոտայում եւ հարակից տարածքներում, եւս բնական պահանջները հոգալու կարիք էին զգում: Այդպիսով, համամարդկային ինչ-որ բան երկու կողմերին միավորում էր մեր խմբագրության զուգարանի շուրջ:
Մենք ոչ ոքի չէինք մերժում՝ պահպանելով հավասարություն: Հանդուրժում էինք արտահերթ այցելուներին, որոնք շտապողաբար կոճկում էին զինվորական տաբատները կամ ջինսերը՝ լքելով գրասենյակը:
Եվ լրագրողական հաջողությունը մեզանից երես չթեքեց՝ մեծապես փոխհատուցելով զուգարանաթղթի հավելյալ ծախսերը:
Դեպի խորհրդարան հեղափոխականների վճռորոշ ներխուժումից մի քանի ժամ առաջ մի սպա, կարիքները հոգալով, տեղեկացրեց, որ զինվորները չեն կրակելու եւ չգրված հրաման կա հեղափոխականներին թույլ տալ «ներս հոսել»: Այդ նորությունը գործակալությունը թողարկեց առաջինը՝ վկայակոչելով «հավաստի աղբյուրներին»:
Տասը տարի անց, հիշելով այդ օրերի խելահեղ ծանրաբեռնվածությունը, ես մտածում եմ, որ կիսանկուղային զուգարանը կարող էր կանխել հեղափոխությունը: Եթե մենք պատնեշափակվեինք, ապա զինվորականները կցրվեին իրենց զորանոցներով, իսկ հեղափոխականները՝ տներով: Դա, իհարկե, հեգնանք է, բայց սկզբունքորեն ես կողմ եմ էվոլյուցիային, ոչ թե հեղափոխությանը:
Այդ պատճառով չեմ կարող չհամաձայնել վրաց հայտնի փիլիսոփա Զազա Շատիրիշվիլիի հետ, ով տարեդարձի նախօրեին ասել է. «Հեղափոխությունը բացասական փորձ էր: Ժամանակը ցույց տվեց, որ անհրաժեշտ է գնալ պետության զարգացման այլ ճանապարհով: Եվ այդ օրերի հերոսների ճակատագրերը դրա վառ ապացույցն են: Նրանցից ոչ ոքի վիճակն ավելի լավը չդարձավ: Ժվանիան զոհվեց, Սաակաշվիլին հոգեպես զոհվեց, Բուրջանաձեն ոչ մի կերպ չի կարողանում դուրս գալ փակ շրջանից»:
Վախենում եմ աչքով տալ, բայց իմ առաջին տպավորությամբ, հոկտեմբերի 27-ի նախագահական ընտրությունները, որոնք վերջ դրեցին Միխայիլ Սաակաշվիլիի եւ նրա «Ազգային միացյալ շարժման» շուրջ 10-ամյա կառավարմանը, հանգեցրին ոչ միայն պետական կառավարման համակարգի ձեւափոխմանը (Վրաստանը պառլամենտական հանրապետություն դարձավ) եւ ոչ միայն քաղաքական թատերաբեմ դուրս բերեցին նոր գործող անձանց, այլեւ մտածելակերպի որոշակի փոփոխություններ կատարեցին` հասարակության կողմից քաղաքական գործընթացների ընկալման հարցում: Մեկ այլ փիլիսոփա եւ համատեղությամբ Վրաստանի նոր նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին, ասում է, որ «այս ընտրություններով երկիրը եզրափակեց զարգացման հետխորհրդային շրջանը: Այս տարիների ընթացքում քաղաքականությունը արգելափակում էր տնտեսության, մշակույթի զարգացումը: Իմ կարծիքով, Վրաստանն այժմ թեւակոխում է իրական եվրոպական կողմնորոշման, եվրոպական քաղաքական կուլտուրայի դարաշրջան»:

23 ноября граждане Грузии отметят (или не отметят) 10-ю годовщину «Революции роз».
Однако назвать ту мою обитель мерзопакостной никак не могу. Наоборот, агентство новостей Прайм-Ньюс, которое я тогда консультировал, снимало офис в самом центре Тбилиси. Финансовое положение данного независимого СМИ позволяли арендовать только квадратные метры ниже уровня земли.
Зато мы были в эпицентре - близ зданий Госканцелярии и парламента, где и разворачивались страсти. Внутренние войска окружали главные госучреждения от революционно настроенных масс, зато нас к месту работы пропускали - по особым спискам.
Журналисты агентства прикидывали, сколько военных промаршировало мимо окошек и считали колеса военных машин, оперативно выдавая это на ленты новостей. Главное, что информация была эксклюзивной.
Но особым местом поклонения (правильнее будет сказать - приседания) стал туалет агентства.
Правительство, конечно же, не позаботилось о естественных надобностях офицеров и солдат, сутками охранявших канцелярию президента Шеварднадзе и парламент. Напиравшим революционерам, тоже денно и нощно остававшимся в центре города на проспекте Руставели и прилегающих улочках, тоже были не чужды людские потребности. То есть, нечто общечеловеческое объединяло обе стороны у нашего редакционного унитаза.
К нам просились и те, и другие.
Мы никому не отказывали, соблюдая паритет. Мы терпели внеочередных визитеров, которые торопливо застегивали галифе или джинсы, покидая офис.
Зато журналистская удача не отвернулась от нас, компенсировав расходы на туалетную бумагу с лихвой.
За несколько часов до решающего броска революционеров к парламенту офицер, справив нужду, отплатил нам сливом («слив», конечно, в данном конкретном случае звучит непрезентабельно, но это уже детали). Капитан или майор, уже не припомню, сообщил, что солдаты стрелять не будут и негласно дан приказ позволить революционерам «просочиться» сквозь оцепление. Новость со ссылкой на «достоверные источники» агентство выпустило первым.
Десять лет спустя, вспоминая безумную нагрузку тех дней, я думаю, что полуподвальный туалет мог предотвратить революцию. Если бы мы забаррикадировались, то солдаты разошлись бы по казармам, когда терпеть стало бы невмоготу, а революционеры по домам. Не зря же герой Ремарка в окопах мечтал в том числе о родном рундуке. Это, конечно, ирония, но я в принципе за то, чтобы была эволюция, а не революция.
Поэтому не могу не согласиться с известным грузинским философом Зазой Шатиришвили, который сказал перед годовщиной: «Революция была абсолютно отрицательным опытом. Время показало, что идти надо другим путем в развитии государства. И в отношении судеб героев тех дней это наглядно просматривается. Никто из них не стал лучше. Жвания погиб, Саакашвили погиб духовно, Бурджанадзе никак не может выйти из замкнутого круга».
Боюсь сглазить, но по первым моим впечатлениям итоги президентских выборов 27 октября, завершивших почти 10-летнее правление Михаила Саакашвили и его «Единого национального движения», привели к не только к «переформатированию» государственного устройства (Грузия стала парламентской республикой) и не только вывели на политическую авансцену новые действующие лица, но и принесли определенные ментальные изменения в общественном восприятии политических процессов. Другой философ, по совместительству новый президент Грузии Георгий Маргвелашвили говорит, что «этими выборами страна подвела черту под постсоветским периодом развития, который принес ей множество проблем. В эти годы политика блокировала развитие экономики, культуры. На мой взгляд, Грузия сейчас начинает эпоху реальной европейской ориентации, европейской политической культуры».