Նախագահի աթոռի հայցորդները վիճակահանությամբ որոշեցին քվեաթերթիկներում համարների հաջորդականությունը հոկտեմբերի 27-ին կայանալիք ընտրություններում: Մրցույթն աննախադեպ է նույնիսկ Վրաստանի համար՝ իր գերհավակնոտ քաղաքական գործիչներով հանդերձ: 23 թեկնածու:
Ինչ-որ մեկը հեգնանքով նկատել է. «Նախկինում մենք խոսում էինք «մեռած հոգիների» մասին ընտրողների ուռճացված ցուցակներում: Հիմա «մեռած հոգիները» թեկնածուների շարքերում են, այդքան շատ են նրանք»: Իսկապես, առաջադրվածների մեջ կան այնպիսիք, որոնց մասին գրեթե ոչ ոք ոչինչ չգիտի: Թերեւս միայն հարազատները, մտերիմներն ու հարեւանները:
Հարեւանների մասին ես ենթատեքստով հիշատակեցի:
Մեզանից ո՞վ կարող է գլուխ գովալ, որ ֆինանսավորել է նախագահի թեկնածուի նախընտրական մրցավազքը:
Ես կարող եմ:
Իմ տրամադրած գումարը 40 լարի է, դա կազմում է մոտավորապես 24 դոլար, բայց, հնարավոր է, դա ամբողջ նախընտրական ֆոնդն է: Թեեւ, ես դեռ հույս ունեմ դրանք վերադարձնել:
Եվ դա ամենեւին էլ կոռուպցիոն գործարք չէ:
Իմ հարեւանը՝ Գիյան, Վրաստանի նախագահի պաշտոնապես գրանցված թեկնածու է:
- Քո ինչի՞ն է դա պետք,- հարցրեցի ես, երբ իմացա, որ Գիյան անեւերակայելի տանջանքով, բայց հավաքել է գրանցման համար անհրաժեշտ 26 500 քաղաքացիների ստորագրությունը: - Չէ՞ որ պարզ է, որ քո օգտին չի քվեարկի նույնիսկ մեր շենքի մուտքը: Թե՞ կարեւորը ոչ թե հաղթանակն է, այլ մասնակցությունը:
- Ժողովուրդը հիասթափվել է բոլորից, իսկ ինձանից՝ ոչ: Կամ դեռ չի հասցրել,- պատասխանեց Գիյան: Վստահ ասաց, մեկ րոպե նույնիսկ ես էլ հավատացի:
Քաղաքականությունը հմուտ կախարդուհի է: Մի անգամ սայթաքելով այդ ուխտադրուժ արահետում՝ հետո, հավանաբար, անհագուրդ ցանկություն է առաջանում կրկին ու կրկին փորձել: Ընդ որում, միանգամից չես հասկանում, թե ինչպես հայտնվեցիր այդ թակարդում: Բայց չէ՞ որ ինչ-որ մեկը մոտոցիկլ է վարում, մյուսը լեռներն է բարձրանում, ինչ-որ մեկը դելտապլանով է թռչում, այդ դեպքում ինչո՞ւ արյունը չտաքացնել վրաց ազգային մարզական մրցությամբ՝ գլխով քաղաքական ճահճում սուզվելով:
Գիյայի մոտ նույնպես ամեն ինչ սկսվել է ոչ նախագահական հավակնություններից: Շուրջ տասը տարի առաջ իմ հարեւանը, լավ ավարտելով համապատասխան ուսումնարանը, ծառայել է որպես ռազմական բժիշկ վրացական բանակի N զորամասում: Խղճով դաստիարակված (հավերժ հիշատակ նրա մորը, ով չապրեց ոչ մինչեւ որդու ամուսնությունը, ոչ էլ պաշտոնական առաջադրումը)՝ Գիյան չստորագրեց հրամանատարների կեղծ զեկույցն այն մասին, որ զինվորների մասսայական թունավորումը տեղի է ունեցել ոչ թե կեղտոտ ջրից կամ ժամկետանց մթերքից, այլ ինքն իրեն: Նրան հեռացրել են, եւ Գիյան, չնահանջելով, սկսել է բազմամյա պայքարն իր իրավունքների համար Ստրասբուրգի դատարանի միջոցով: Եվրոպացի բյուրոկրատները չեն գնահատել նրա պարկեշտությունը, Ստրասբուրգի հետ նամակագրությունը շարունակվում է մինչ օրս:
Զուգահեռաբար, Գիյան որոշել է ձեռքերը ծալած չնստել նաեւ հայրենիքում: Վրաստանում այդ կարգավիճակը՝ «ձեռքերը ծալած չնստել», սովորաբար փոխակերպվում է երկու կատեգորիայի: Առաջինն ու ամենատարածվածը՝ լավ (այստեղ սկզբունքորեն վատը լինել չի կարող) տնական գինի խմել հարեւանների հետ այգու նստարանի վրա: Երկրորդը՝ առաջադրվել: Գիյան ընտրել է երկրորդը: Իմ հարեւանն արդեն առաջադրվել է համալսարանի ռեկտորի, պատգամավորի պաշտոններում… Ապարդյուն: Հոգ չէ. Վրաստանում կարեւորը քեզ ցույց տալն է, այլ ոչ թե ուրիշներին նայելը:
Առօրյայում Գիյան հիանալի, բարեհոգի հարեւան է: Եվ աշխատանք էլ ունի: Բայց երբ հորիզոնում երեւում են որեւէ ընտրություններ, նրա հոգում ինչ-որ առեղծվածային ազդակներ են ի հայտ գալիս: Գիյան չվճարվող արձակուրդ է վերցնում եւ հագնում տոնական բաճկոնը: Դա նրա հայրիկին արդեն այնպես է հոգնեցրել, որ զգալով հերթական նախընտրական մթագնումը՝ վերջինս դիմում է մերձավորի օգնությանը: Կոնկրետ այս դեպքում՝ աստիճանավանդակում իր հարեւանին. «Չեմ կարող ես այս ամենին հանգիստ նայել, կմեկնեմ գյուղ, մաքուր օդ կշնչեմ: Դու 30-40 լարի ունե՞ս: Գիյան աշխատավարձ կստանա, կվերադարձնի»:
30 եւ նույնիսկ 40 լարի ես ունեի: Ինչպե՞ս չօգնել տարեց մարդուն, ով որոշել է փոխարինել սեփական տան լարված, առկայծող նախընտրական օդը գյուղի թարմ օդով:
Ես պարտքի առումով Գիյային չեմ շտապեցնում: Նրա մրցակիցներն ունեւոր են: Նրանք ունեն շտաբներ, աջակցող խմբեր եւ վահանակներ ամբողջ քաղաքում: Միգուցե հենց իմ 40 լարիի մի մասով է Գիյան պատճենել իր դիմանկարն ու սոսնձել մեր հարազատ փողոցում:
Կավարտվեն ընտրությունները, կցրվեն դիտորդներն ու արեւմտյան թղթակիցները, հեռուստաընկերությունների եթերը կազատվի ակնհայտ անիրատեսական խոստումների աղբից, կյանքը կընթանա իր հունով, եւ մենք Գիյայի հետ կգնանք ռեստորան: Ես կհրավիրեմ, որպեսզի հարեւանս չհուսահատվի:
Ես նրան կհանգստացնեմ, կասեմ՝ հետո ի՞նչ, որ ոչ մի ձայն չհավաքեցիր, նայի՛ր, ահա, ...ձեն հավաքեց ոչ այնքան, որքան հույս ուներ, իսկ ...շվիլին առհասարակ ձախողվեց, մինչդեռ նրանք քեզանից (եւ ինձանից) շաաաաաաատ ավելին էին ծախսել:
Ես նրա համար նույնիսկ լավ կենաց կնախապատրաստեմ: Հուսադրող:
Եվ կհիշեցնեմ նրան, որ շատ շուտով՝ գարնանը, նոր ընտրություններ են լինելու՝ համայնքային: Սա Վրաստանն է, փառք Աստծո, մեզ մոտ ընտրություններ հաճախակի են լինում: Կարելի է կրկին առաջադրվել:

23 претендента, или как я финансировал президентскую кампанию - Mediamax.am
Соискатели президентского кресла на выборах 27 октября разыграли порядковые номера в бюллетенях. Конкурс беспрецедентный даже для Грузии с ее архиамбициозными политиками. 23 претендента.
Кто-то иронично заметил: «Раньше мы судачили о «мертвых душах» в раздутых списках электората. Теперь «мертвые души» среди кандидатов, так их много». Действительно, есть среди выдвиженцев такие, о которых толком никто  и не знает. Может, только родные, близкие и соседи.
О соседях я упомянул с подтекстом.
Вот кто из вас может щегольнуть заявлением, что финансировал предвыборную гонку кандидата в президенты?
Я могу!
Мой взнос - это 40 лари, это примерно 24 доллара, но, возможно, это весь предвыборный фонд. Правда, я пока надеюсь их вернуть.
И никакая это не коррупционная сделка.
Мой сосед по лестничной клетке Гия - официально зарегистрированный кандидат в президенты Грузии.
- Зачем тебе это? - спросил я, когда узнал, что Гия в неимоверных муках, но собрал 26 500 необходимых для регистрации подписей граждан. -  Ясно же, что за тебя не проголосует даже наш подъезд? Или главное не победа, а участие?
- Народ разочаровался во всех, а во мне нет. Или еще не успел, - ответил Гия. Уверенно сказал, даже я на минуту поверил.
Политика - это искусная соблазнительница. Однажды поскользнувшись на этой вероломной стежке, потом, наверное, появляется неистребимое желание попробовать себя снова и снова.  При этом сразу и не понять, как ты попал в такую западню. Но ведь кто-то гоняет на «харлее», кто-то в горы идет, кто-то на дельтаплане летает, почему же не разогнать кровь народным грузинским спортивным состязанием - нырянием с головой в политическую трясину?
Вот и у Гии все начиналось совсем не с президентских амбиций. Лет десять назад мой сосед, хорошо окончив соответствующее училище, служил военврачом в N-ской части грузинской армии. Воспитанный на совесть (вечная память его маме, которая не дожила ни до женитьбы, ни до официального кандидатства ее сына), Гия не подписал лживый рапорт командиров о том, что массовое отравление солдат произошло не от гнилой воды или просроченных продуктов, а как-то само по себе. Его уволили, и Гия, не отступив, начал многолетнюю тяжбу за свои права через Страсбургский суд. Евробюрократы его порядочности не оценили, переписка со Страсбургом продолжается и сегодня.
Параллельно Гия решил не сидеть сложа руки и на родине. В Грузии это состояние – «не сидеть сложа руки» - обычно трансформируется в две категории. Первая и наиболее популярная - распитие хорошего (плохого априори здесь быть не может) домашнего вина на лавочке в скверике с соседями. Вторая - баллотироваться. Гия выбрал второе. Мой сосед уже баллотировался в ректоры университета, в депутаты... Все напрасно. Ну и что, в Грузии главное себя показать, а не на других посмотреть.
В обычной жизни - Гия прекрасный, добродушный сосед. И работа у него есть. Но как только на горизонте появляются какие-то выборы, что-то в нем загадочно щелкает. Гия берет неоплачиваемый отпуск и одевает выходной пиджак. Это надоело его папе уже так, что, почувствовав очередное предвыборное помутнение, тот  обратился за помощью к ближнему. В данном конкретном случае - к соседу по лестничной клетке: «Не могу я на все это спокойно смотреть, поеду в деревню, подышу свежим воздухом. Нет ли у тебя 30-40 лари? Гия получит зарплату, отдаст».
Тридцать и даже 40 лари у меня были. Как не помочь человеку в летах, который решил сменить напряженный, искрящийся предвыборный воздух собственной квартиры на свежий загородный?
С долгом я Гию не тороплю. У него соперники состоятельные. У них есть штабы, группы поддержки и баннеры по всему городу. Может, именно на часть от моих 40 лари Гия распечатал на ксероксе свои портреты и обклеил нашу родную улицу?
Ну вот выборы завершатся, разъедутся наблюдатели и западные спецкоры, эфиры телекомпаний очистят от мусора заведомо нереальных обещаний, жизнь пойдет своим чередом, и мы с Гией пойдем в ресторан. Я приглашаю, чтобы сосед не огорчался.
Я его успокою, скажу, ни и что, что ни одного голоса не набрал, смотри, вот ... дзе взяла не столько, сколько рассчитывала, и ... швили вообще провалился, а потратились они наааааааааааамного больше твоего (и моего).
Я даже приготовил ему хороший тост. Обнадеживающий.
Я ему напомню, что совсем скоро, весной, новые выборы, муниципальные. Это Грузия, слава Богу, выборы у нас часто. Можно снова баллотироваться!