«ԵրԱԶ»-ներ Կովկասի համար, կամ Հայաստանը 20 տարի անց - Mediamax.am
Երեւանը փոխվել է, հավատացե՛ք: Եթերային եւ թեթեւ է դարձել: Վերածնված: Վերջին անգամ այստեղ էի 90-ականների ամենասկզբում: Այն ժամանակ տուֆն ինձ ճնշում էր: Այժմ ամեն ինչ փոխվել է:
Հավանաբար, քաղաքի ընկալումը մեծամասամբ կախված է ճանապարհորդության նպատակից: Այս անգամ ես մասնակցում էի Կովկասի թեմայով համաժողովին, որը կազմակերպել էին Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ու Սերգեյ Մինասյանը Կովկասի Ինստիտուտից, որտեղ աշխատում են սիրալիր եւ հաճելի մարդիկ:
Ավելի քան քսան տարի առաջ Երեւան էի ժամանել կրկին կովկասյան հարցերով…
Թբիլիսիում այն ժամանակ չգիտես ինչու հավատացել էին Ընդհանուր Կովկասյան տան կառուցման գաղափարին: Որոշվեց թողարկել «Մեր Կովկասը» թերթը: Իմ «հովանավորությանը հանձնվեցին» Բաքուն, Երեւանը, Մախաչկալան, Վլադիկավկազը եւ Գրոզնին: Իմ մտերիմ ընկերոջը` հիանալի լրագրող Միշա Կասոեւին` Նալչիկը, Չերկեսկը եւ այլ կովկասյան հաճույքներ: Այդպես մենք հաճախակի սկսեցինք գործուղումների մեկնել:
Մեկ տարվա խելահեղ նախապատրաստական աշխատանքների արդյունքում հաջողվեց հրատարակել ընդամենը մեկ համար: Հավանաբար, այդ թերթն արդեն հազվագյուտների թվին է դասվում: Ցավոք, դրանից նույնիսկ ես չունեմ: Թե ուր է անհետացել այն, չգիտեմ:
Մեր շեֆը` երջանկահիշատակ Գիվի Իրոդիոնովիչը, առատաձեռն մարդ էր եւ գործուղումների վրա գումար չէր խնայում, այդ պատճառով մենք` կովկասյան լրագրության երիտասարդ բենդերներս, չէինք հրաժարվում շրջագայություններից: Եվ, իհարկե, հետաքրքիր էր: Մի անգամ Գիվի Իրոդիոնովիչը հրավիրեց ինձ ու խմբագրության մենեջեր Իրակլիին եւ «հատուկ հանձնարարություն» տվեց:
Խոսակցությունը մոտավորապես այսպիսին էր.
- Մեկնեք Երեւան: Տեղավորվեք լավագույն հյուրանոցում, սնվեք ձեր ցանկացած ռեստորաններում: Հաշվապահությունն ամբողջ գումարը կտրամադրի: Բայց սա սովորական գործուղում չէ: Թերթի տարածման համար մեզ հետագայում հարկավոր կլինեն միկրոավտոբուսներ, իսկ Երեւանում արտադրում են լավ «ԵրԱԶ»-ներ: Ինձ բերեք երկուսը:
- Գնե՞նք:
- Լսե՛ք, ինչո՞ւ գնել: Գնացե՛ք գործարան, տնօրենին ասեք, որ Թբիլիսիում հրատարակվելու է համակովկասյան թերթ ընդհանուր կովկասյան տան համար: Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը Կովկասի մեջ չի՞ մտնում: Երբ մեր եղբայր հայերն իմանան այդ մասին, մեզ մի քանի «ԵրԱԶ» կնվիրեն: Անվճար: Մի քանիսը հարկավոր չէ: Պետք է երկուսը: Վերջ, ես ավարտեցի: Մինչ հանդիպում:
- Իսկ եթե չնվիրե՞ն:
- Ի՞նչ մարդ եք դուք: Չի կարող պատահել, որ չնվիրեն, չէ՞ որ կմտածեն, որ վրացիները չեն հասնի ընդհանուր կովկասյան տան գաղափարին առանց հայերի, նշանակում է, հաստատ կտրամադրեն:
Մենք Իրակլիի հետ կասկածում էինք, բայց հանձնարարությունը մնում է հանձնարարություն: Այն կարելի է չկատարել, բայց անպայման պետք է փորձել:
Երեւանում երկու օր զվարճանում էինք: Հետո Իրակլին փակվեց հյուրանոցի համարում եւ ասաց, որ գործարան չի գնա, քանի որ մեզ ոչ ոք ոչինչ չի նվիրի: Ես համակերպվեցի ու տաքսի վերցրեցի:
Պահակն ինձ մի քանի անգամ հարցրեց, թե ինչո՞ւ եմ գործարան եկել: Ես լուրջ դեմքով ասացի, որ կխոսեմ միայն տնօրենի հետ, քանի որ Վրաստանի կողմից ընդհանուր կովկասյան տան կառուցումը ամենեւին չի նախատեսում թանկարժեք ժամանակի վատնում նրա ապագա շարքային բնակիչների հետ շփման վրա: Այդժամ ինձ միացրեցին գլխավոր ինժեների հետ ներքին հեռախոսով:
Մեր միջեւ կայացավ այսպիսի երկխոսություն.
- Բարեւ Ձեզ, ես լրագրող եմ Թբիլիսիից, մենք համակովկասյան թերթ ենք թողարկելու:
- Ցանկանում եք հարցազրո՞ւյց վերցնել:
- Կարելի է նաեւ հարցազրույց, բայց իրականում մեզ հարկավոր է երկու միկրոավտոբուս:
- Դե պայմանագիր ձեւակերպեք եւ գնեք:
- Դուք ինձ չհասկացաք: Դուք պետք է մեզ նվիրեք երկու «ԵրԱԶ»: Չէ՞ որ երջանիկ կլինեք ավանդ ներդնել ընդհանուր գործում, առավել եւս, դա այդպիսի գովազդ է ձեզ համար: Պատկերացրեք, որ մեր պարբերականները տարածում են Դաղստանում կամ Կաբարդինո-Բալկարիայում ձեր գործարանի մեքենայով: Ամեն գյուղում: Պատի՛վ: Համբա՛վ: Հարգա՛նք:
- Ինչու՞ որոշեցիք, որ ես պետք է ձեզ նվիրեմ երկու «ԵրԱԶ»:
- Գիվի Իրոդիոնովիչը դրանում վստահ է:
- Նա ո՞վ է:
Գիվի Իրոդիոնովիչի մասին իմ պատմելու եւ խոսակցության ավատի միջեւ անցավ առավելագույնը 40 վայրկյան: Բայց այդ ժամանակահատվածը զգացմունքային տեսանկյունից չափազանց հագեցած էր: Մեջբերումներ չեմ կատարի: Ես դրանք նույնիսկ Գիվի Իրոդիոնովիչին այլ կերպ ներկայացրի: Մի խոսքով, նվերի հարցում ինձ մերժեցին: Երկու օր անց մենք Իրակլիի հետ վերադարձանք Թբիլիսի: Իմ հաշվետվությունը Գիվի Իրոդիոնովիչը լսում էր շատ ուշադիր: Ես նայում էի տնօրենիս աչքերի մեջ: Ես տեսնում էի, թե ինչպես է դրանց մեջ աստիճանաբար մարում Ընդհանուր Կովկասյան տան գաղափարը: Տնօրենը ոչինչ չէր ասում: Կամ չէր ասում ոչ մի այնպիսի բան, ինչը կարելի է մեջբերել… Իսկ դրանից հետո այնպես ստացվեց, որ ինձ այլեւս Երեւան չէին ուղարկում:
Եվ վերջինը. դա նույնպես վերաբերվում է Երեւանի ու նրա բնակիչների իմ անձնական ընկալմանը: Հանգուցյալ հայրս ավարտել է ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը: Բանն այն է, որ Վրաստանում այն ժամանակ չկար ժուռնալիստիկայի ռուսական բաժին: Հայրս պատմում էր, որ անցողիկ բալը 27-ն էր, իսկ վերջին` հայոց լեզվի քննությունից առաջ նա ուներ 25-ը, այսինքն, բոլոր քննություններից 5 էր ստացել: Այն ժամանակ 2-ը եւս հաշվարկվում էր որպես միավոր: Հայրս քննող հանձնաժողովին անկեղծորեն ասել էր` 2 նշանակեք: Խոստացել էր սովորել լեզուն: Եվ արել էր դա, որքան հնարավոր էր, ուսումնառության ընթացքում: Հետո հպարտորեն շփվում էր թիֆլիսահայերի հետ հայերեն լեզվով, ինչի շնորհիվ վերջիններս նրան ավելի շատ էին սիրում: Մի անգամ հայրս ասաց. «Պետք է փորձել ներսից հասկանալ երկրի ու ժողովրդի ոգին եւ ավանդույթները, նրա լեզուն: Ես Երեւանում ձեռք եմ բերել բազմաթիվ իսկական ընկերներ»:

Ереван стал другим, поверьте. Воздушным. Легким. Переродившимся. В последний раз я сюда приезжал в самом-самом начале девяностых. Тогда туф меня теснил. Сейчас все по-другому.
Наверное, восприятие города во многом зависит от цели и задачи путешествия. Сейчас я участвовал в конференции по Кавказу, которую организовали Александр Искандарян и Сергей Минасян из Института Кавказа, в котором работают радушные и милые люди.
Двадцать с лишним лет назад я тоже прибыл в Ереван по кавказским делам...
В Тбилиси тогда почему-то поверили в идею строительства Общего Кавказского дома. В начале 90-х все верили во что-то такое, грандиозное. Такое было время. Решили выпустить газету «Наш Кавказ». Мне «отвели» под патронаж Баку, Ереван, Махачкалу, Владикавказ и Грозный. Моему близкому другу и прекрасному журналисту Мише Касоеву - Нальчик, Черкесск и все прочие кавказские удовольствия. Так мы стали регулярно бывать в командировках.
Оговорюсь, что за год безумной подготовки удалось выпустить всего один номер. Наверное, эта газета уже раритет. К сожалению, ее нет даже у меня. Куда делась не знаю, но точно я бы не завернул в страницы региональных надежд протухшую рыбу разочарования в общекавказском домострое с грузинским (а как иначе!) центром.
Наш начальник, светлой памяти Гиви Иродионович, человек щедрый, на командировочные не скупился, поэтому мы, юные бендеры кавказской журналистики, не отказывались от поездок. И интересно, конечно, было. Однажды Гиви Иродионович пригласил меня и менеджера редакции Ираклия и поставил «особую задачу».
Разговор был примерно таким:
- Поезжайте в Ереван! Возьмите лучшую гостиницу, кушайте в любых ресторанах. В бухгалтерии все выпишут. Но это необычная командировка. Нам для распространения газеты в будущем понадобятся микроавтобусы, а в Ереване выпускают хорошие «ЕрАЗы». Привезите мне два.
- Купить?
- Слушайте, зачем покупать? Приезжаете на завод, говорите директору, что в Тбилиси будет выпускаться общекавказская газета для общего кавказского дома. Вы что думаете, Армения - не Кавказ? Когда наши братья-армяне узнают про это, то подарят вам несколько «ЕрАЗов». Бесплатно! Несколько не надо. Нужно два. Все, я закончил. До свидания.
- Вдруг не подарят?
- Ну что вы за люди! Не может быть, чтобы не подарили, ведь подумают, что грузины не справятся с идеей общего кавказского дома без армян, значит, точно презентуют.
Мы с Ираклием сомневались, но задание есть задание. Его можно не выполнить, но надо же попытаться!
Два дня в Ереване мы кутили. Потом Ираклий заперся в номере гостиницы и сказал, что на завод не поедет, так как никто нам ничего не подарит. Я смирился и взял такси.
Вахтер несколько раз переспросил меня, зачем я появился на заводе. Я важно сказал, что буду говорить только с директором, так как строительство Грузией общего кавказского дома вовсе не подразумевает трату драгоценного времени на общение с его рядовыми будущими жителями. Тогда меня соединили с главным инженером по внутреннему телефону.
Между нами состоялся примерно такой диалог:
- Здравствуйте, я журналист из Тбилиси, мы будем выпускать общекавказскую газету.
- Интервью желаете получить?
- Можно и интервью, но вообще-то нам нужно два микроавтобуса.
- Ну оформите договор и купите.
- Вы меня не поняли. Вы должны нам подарить два «ЕрАЗа». Вы же будете счастливы вкладом в общее дело, тем более, эта такая реклама для вас. Представьте себе, что наше издание развозят по Дагестану или Кабардино-Балкарии на машине вашего завода. В каждом ауле! Почет! Престиж! Уважение!
- С чего Вы взяли, что я должен вам подарить два «ЕрАЗа»?
- Гиви Иродионович в этом уверен.
- Это кто?
Между моим рассказом о Гиви Иродионовиче и моментом завершения разговора прошло максимум секунд 40. Но это время было крайне эмоционально насыщенным. Я не стану приводить цитаты. Я их даже Гиви Иродионовичу приукрасил. Словом, в подарке мне отказали. Еще через два дня мы с Ираклием вернулись в Тбилиси. Мой отчет Гиви Иродионович слушал внимательно. Я смотрел начальнику в глаза. Я видел, как в них постепенно затухает идея Общего Кавказского дома. Начальник ничего не сказал. Или не сказал ничего такого, что тоже можно было процитировать... Но после этого как-то так сложилось, что больше в Ереван меня не посылали.
И последнее - это тоже касается моего личного восприятия Еревана и его жителей. Мой покойный папа заканчивал журфак ЕГУ. В Грузии в те времена не было русского сектора факультета журналистики. Папа рассказывал, что проходной балл был 27, а перед последним экзаменом - по армянскому языку - набралось 25, то есть, все пятерки. Тогда и двойка засчитывалась как баллы. Папа честно сказал экзаменаторам: ставьте двойку. Пообещал выучить язык. И сделал это, насколько возможно, за годы учебы! Потом гордо общался с тбилисскими армянами на армянском, за что те любили его еще больше. Мне же папа сказал как-то: «Надо стараться изнутри понять душу, традиции страны и народа, его язык. Я обрел в Ереване много настоящих друзей».