Թա՛նկ ես, Միխայիլի գլխա՛րկ, կամ ինչու չեմ ցանկանում ոչխար լինել - Mediamax.am
Մոնոմախի գլխարկը կարող է լինել ոչ միայն ծանր, այլեւ թանկ՝  գանձարանի համար: Վրաստանում, որտեղ բնակչության կեսից ավելին աղքատներ են, եւ որտեղ գործազրկությունը, հարցումների համաձայն, ավելի հրատապ խնդիր է, քան Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի վերադարձը, երկրի ղեկավարի ծախսերից գաղտնիության կնիքը հանելը իսկական տեղեկատվական «ռումբ է:
Ինչպիսին էլ լինի վերաբերմունքը Սահակաշվիլին նկատմամբ, տհաճ է «Ալին» թերթում կարդալ. մեր նախագահը «էժանագին է: Չէ՞ որ խոսքը երկրի նախագահի մասին է: Խմբագրությունն ունի իր փաստարկները. խոսքը միայն հինգաստղանի հյուրանոցների ու ցնցող հանգստավայրերի մասին չէ: Պետության բյուջեից արված գաղտնի ծախսերի հաշվին դեղատներից գնվել է դեղորայք եւ սուպերմարկետներից՝ հյութ: «Մենք քեզ ինչ է, աշխատավարձ չե՞նք վճարում»,- հարցնում է խմբագրությունը:
Արդարացի է: Եվ հարկավոր է պահանջել, որպեսզի թափանցիկ լինեն ներկայիս կառավարության բոլոր ծախսերը, աշխատավարձերն ու պարգեւավճարները: Սեփական գրպանը պետականի հետ շփոթելու գայթակղությունը հատուկ է ցանկացած իշխանության:
Իսկ Վրաստանի խորհրդարանը ներկայումս ստեղծում է հատուկ հանձնաժողով, որպեսզի այն ուսումնասիրի նախագահի անձնական անվտանգության բյուջեից կատարված ոչ նպատակային ծախսերը: ԱԺ ընթացակարգային հարցերի ու կանոնների հանձնաժողովի նախագահ Իրինա Իմերլիշվիլին ստացված տվյալներն անվանել է «ցնցող»: «Հույժ գաղտնիության» կնիքը հանել հաջողվել է միայն այն բանից հետո, երբ Սաակաշվիլիի անվտանգության ծառայությունն անցել է «Վրացական երազանքի» կառավարության վերահսկողության տակ:
Ահա մի քանի օրինակ: Նոր՝ 2013 թվականը Սաակաշվիլին դիմավորել է Դուբայում իր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության ընկերների հետ: Այդ նպատակով ծախսվել է 145 հազար դոլար: Ավստրիայում Սաակաշվիլին եւ Թբիլիսիի քաղաքապետ Գեորգի Ուգուլավան անցել են նիհարեցման կուրս՝ 70 000 դոլար: Անձնական խոհարար նախագահի համար Իսպանիայից (թարգմանիչով)՝ 300 000 դոլար գանձարանից 20 ամսվա ընթացքում: Ավագ որդու ուսումն արտասահմանում՝ 8.5 հազար դոլար: Նվերներ եւ վրացական ազգային զգեստ կրտսեր որդու համար՝ 3.5 հազար դոլար:
Ո՞ր վրացի տղամարդը, առավել եւս նախագահը, կդիմակայի կնոջը նվերներ տալու գայթակղությանը: Հարցազրույց վերցնելու նպատակով ժամանած ռուս լրագրողուհի Քսենիա Սոկոլովայի ոսկե վզնոցի համար՝ 1675 դոլար: Միաժամանակ, չէ՞ որ հյուրից գումար չի կարելի վերցնել «Ռեդիսոն» հյուրանոցում մնալու համար: Գանձարանը կդիմանա նաեւ դրան՝ 5800 դոլար: Երկու երիտասարդ եւ նրբագեղ վրացուհի  պատգամավորներին (նրանց տարիքը թույլ չի տալիս դիմել անուն-հայրանունով) նախագահի կողմից՝ թեւնոց եւ բջջային հեռախոս: Եվ այդպես շարունակ, նույն ոգով՝ միլիոնների հասնող ծախսեր:
Նախկին պատգամավոր Պետրե Մամրաձեն մի քանի տարի առաջ գլխավորում էր նախագահի եւ կառավարության աշխատակազմը. «Սաակաշվիլին միշտ առանձնակի է սիրել ճոխությունը, որպես լավ ապրանքագետ հասկացել է հագուստի, կոշիկի, մեքենայի, ժամացույցի գներից եւ ղեկավարելով երկիրը՝ կարողացել է իր երազանքներն իրականություն դարձնել»:
Ինքը Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ բոլոր այդ ծախսերն անհրաժեշտ են եղել «Վրաստանի ներկայացման» եւ «միլիոնավոր ու միլիարդավոր դոլարների «ներդրումներ ներգրավելու» նպատակով: Սակայն այդ «միլիոններն» ու «միլիարդները» շարքային հարկատուներին չեն հասել: Է՛հ, անհրաժեշտ էր յուրաքանչյուր քաղաքացու մեկական վզնոց կամ շվեյցարական ժամացույց նվիրել: Այ դա նպատակային օգտագործում կլիներ: Չէ՞ որ հաջողությունը ժպտաց Վրաստանի առնվազն 44 քաղաքացիների, որոնց համար վերջին ընտրություններից առաջ պետության կողմից նույն գաղտնի հոդվածով գնվեցին ու որպես նվեր փոխանցվեցին… ոչխարներ:
Եվ քանի դեռ շարքային հարկատուն թույլ է տալիս պետության ընտրյալ ղեկավարությանը ահա այսպես բռնաբարել բյուջեն, ուրեմ կարող է ինքն իրեն ոչխար համարել:

Дорога ты, шапка Михаила, или почему я не хочу быть бараном! - Mediamax.am
Шапка Мономаха может быть не только тяжелой, но и дорогой - для казны. В Грузии, где больше половины населения - бедняки и где безработица, по всем опросам, является более актуальной проблемой, чем возвращение Абхазии и Южной Осетии, снятие грифа «секретно» с трат руководителя государства - не просто информационная «бомба». Это как розгами по голой... Ну, вы понимаете.
Каким бы не было отношение к Саакашвили, тяжело читать в газете «Алиа»: наш президент – «дешевка». Это же о главе государства! У издания свои аргументы: речь же не только о фешенебельных отелях и умопомрачительных курортах. За счет секретных расходов из бюджета государства, предусмотренных на нужды личной охраны, покупались лекарства в аптеках и соки в супермаркетах. «Мы тебе что, зарплату не платим?» - вопрошает издание.
Справедливо. И тут же следует оговориться: надо требовать, чтобы у нынешнего правительства все расходы были прозрачными, и зарплаты, и премии. Соблазн перепутать свой карман с государственным присущ любым властям.
Пока же парламент Грузии создает специальную следственную комиссию - изучать нецелевые траты из бюджета личной охраны президента. Председатель парламентского комитета по процедурным вопросам и регламенту Ирина Имерлишвили назвала данные «шокирующими». Снять гриф «секретно» удалось после того, как служба охраны Саакашвили перешла под контроль правительства «Грузинской мечты».
Вот несколько примеров. Новый, 2013-й год, Саакашвили встретил с друзьями из своей партии «Единое национальное движение» в Дубае. На это было потрачено 145 тысяч долларов. В Австрии Саакашвили и мэр Тбилиси Георгий Угулава прошли курс похудания - 70 000 долларов. Личный повар из Испании для президента (с переводчиком) - триста тысяч долларов из казны за 20 месяцев. Учеба старшего сына за границей - 8 с половиной тысяч долларов. Подарки и грузинская национальная одежда для младшего сына - три с половиной тысячи долларов.
Какой грузинский мужчина, и особенно президент, устоит перед тем, чтобы одарить даму? Российской журналистке Ксении Соколовой, прилетевшей взять интервью, - 1 675 долларов на золотое колье. Ну и не брать же с гостьи за проживание в «Рэдисоне»? Казна стерпит и это - 5 800 долларов. Двоим юным и милым грузинским депутаткам (их возраст не позволяет называть по имени и отчеству) - по этой же статье от президента - браслет и мобильный. И так далее, и тому подобное, и в том же ключе: на миллионы.
Бывший депутат Петрэ Мамрадзе несколько лет назад возглавлял аппарат президента и правительства: «Саакашвили всегда патологически любил роскошь, как хороший товаровед разбирался в ценах на одежду, обувь, машины, часы, а возглавив страну, смог воплотить свои мечты в реальность».
Сам Саакашвили заявил, что все эти расходы были необходимы для «популяризации Грузии» и «привлечения инвесторов» на «миллионы и миллиарды долларов». Но эти «миллионы» и «миллиарды» до рядового налогоплательщика не дошли. Эх, надо было каждому гражданину по колье или швейцарским часам! Вот и целевое использование было бы. Ведь повезло как минимум 44 гражданам Грузии, для которых перед недавними выборами от имени государства по той самой секретной статье были закуплены и переданы в подарок... бараны.
И пока рядовой налогоплательщик позволяет избранным руководителям страны вот так насиловать бюджет, то может сам себя считать бараном.