Մոսկվայում Ասլան Ուսոյանի՝ Դեդ Հասանի սպանության հանգամանքների մասին տեղեկատվական ալիքը հասավ Թբիլիսի: Լրագրողները պարզում են, թե որտե՞ղ եւ ի՞նչ միջավայրում են թաղելու ծագումով վրաստանցուն, որը դարձել էր նախկին Խորհրդային Միության հանցավոր աշխարհի գլխավոր հեղինակությունը:
Նանա Կակաբաձեի խոսքերով, որը ղեկավարում է «Քաղբանտարկյալների իրավունքների համար» իրավապաշտպան կազմակերպությունը, իշխանությունները չեն կարող մերժել Ուսոյանին հայրենիքում թաղելու հարազատների ցանկությունը: «Օրենքը ոչ մի պարագայում դա չի արգելում,- ասել է նա: - Ընտանիքին թույլ չտալ թաղում կազմակերպել՝ նշանակում է անմարդկային վերաբերմունք դրսեւորել»: Նա նաեւ հայտնել է, որ եթե թաղմանը ժամանեն այլ «հեղինակություններ», ապա նրանց կարելի է ձերբակալել միայն այն դեպքում, եթե նրանք տվյալ պահին գտնվեն հետախուզման մեջ:
Պաշտոնական կառույցները ժլատ են մեկնաբանությունների հարցում: Դեռեւս հստակ տվյալներ չկան կոնկրետ թաղման մասին, իրավապաշտպան մարմինների ներկայացուցիչների հայտարարությունները գրեթե նույնն են. «ուղեկցողների» ձերբակալություն հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե նրանք հետապնդվում են օրենքի կողմից:
Այս գործում, անկասկած, նաեւ քաղաքական բաղադրիչ կլինի: Բանն այն է, որ երկրի նախկին իշխանություններն իրենց վաստակն են համարում «օրենքով գողերի» դուրս մղումը Վրաստանից: Ոչ ոք չի վիճարկում. օրինապաշտ քաղաքացու համար իսկապես լավ է, որ Վրաստանն այլեւս նախկին ԽՍՀՄ հանցավոր աշխարհի մայրաքաղաքը չէ: Վրաստանի քաղաքացիների համար մասնակցությունը «գողական աշխարհին» պատժվում է օրենքով: Այդ պատճառով կասկածից դուրս է, որ եթե Ուսոյանին թաղեն հայրենիքում, Միխայիլ Սաակաշվիլին «Վրացական երազանքին» անհապաղ կմեղադրի այն բանում, որ վերջինս երկիր է վերադարձրել քրեական անցյալը: Առավել եւս, որ Վրաստանում նախապատրաստվում է զանգվածային համաներում:
Այս շաբաթ Քութաիսիում ելույթ ունենալով ուսանողների առջեւ՝ նախագահը խոսում էր այն մասին, որ իր «Միացյալ ազգային շարժումը» հաղթել է հանցավորությունը, եւ կյանքն ավելի հանգիստ է դարձել: Ի դեպ, նախորդ տարվա IV եռամսյակի ընթացքում, այսինքն, ընտրություններում «Վրացական երազանքի» հաղթանակից հետո, ինքը Սաակաշվիլին հրամանագրեր ստորագրեց 1544 բանտարկյալների ներման մասին, որոնցից 532-ը ազատազրկվել էին հատկապես ծանր, իսկ 723-ը՝ ծանր հանցագործությունների համար: Ներման արժանացածների թվում էին 2 մարդասպաններ: Փորձագետներն ասում են, որ մեծ հավանականություն կա, որ ազատ արձակվածները, որոնց թվում կան այդքան վտանգավոր հանցագործներ, նորից օրենք կխախտեն:
Այսպիսով, Դեդ Հասանի հարցում նոր իշխանությունները կանգնեցին երկընտրանքի առջեւ: Նրան Թբիլիսիում փառահեղ հրաժեշտ տալը կարող է հզոր քննադատություն առաջացնել Սաակաշվիլիի կողմից, ինչպես նաեւ` հասարակության: Թաղումն առհասարակ չթույլատրելու դեպքում կմեղադրեն անմարդկայնության մեջ: Ահա այսպիսին է Ուսոյանի երկընտրանքը:

Грузинская дилемма Деда Хасана - Mediamax.am
Информационная волна об обстоятельствах убийства в Москве Алана Усояна - Деда Хасана, докатилась до Тбилиси. Журналисты выясняют, где и при каком антураже похоронят уроженца Грузии, ставшего главным авторитетом криминального мира бывшего Советского Союза. По словам Наны Какабадзе, которая возглавляет правозащитную организацию «За права политзаключенных», отказать родственникам  в желании похоронить Усояна на родине власти не смогут. «Закон этого не запрещает ни при каких обстоятельствах, - сказала она. - Не позволить семье похороны - это означает проявить нечеловеческое отношение». Она же сообщила, что если на похороны прибудут другие «авторитеты», то арестовать их можно только в том случае, если они находятся в розыске на данный момент.
Официальные структуры скупы на комментарии. Пока нет точных данных о самих похоронах, заявления представителей правоохранительных органов сводятся к тому же: арест «сопровождающих» возможен только в случае, если их преследует закон.
Однако в этом деле, безусловно, будет политическая составляющая. Дело в том, что прежние власти страны ставят себе в заслугу выдавливание из Грузии «воров в законе». Никто не спорит, что это хорошо для законопослушного гражданина, что Грузия больше не столица криминального мира бывшего СССР. Причастность к «воровскому миру» для граждан Грузии карается законом. Поэтому нет сомнений в том, что, если Усояна похоронят на родине, Михаил Саакашвили немедленно обвинит «Грузинскую мечту» в том, что та вернула страну в криминальное прошлое. Тем более, что в Грузии готовится масштабная амнистия.
Выступая на этой неделе перед студентами в Кутаиси, президент много говорил о том, что его «Единое национальное движение» победило криминал, и жить стало спокойнее. К слову, за IV квартал прошлого года, то есть, после победы на выборах «Грузинской мечты», сам Саакашвили подписал указы о помиловании 1544 заключенных - 532 из них были осуждены за особо тяжкие преступления, 723 - за тяжкие. В число помилованных вошли 12 убийц. Эксперты говорят, что высока вероятность того, что освобожденные, среди которых столько опасных преступников, совершат новые нарушения закона, расхлебывать же это будет новое правительство.
Итак, в вопросе Деда Хасана новые власти оказались перед дилеммой. Пышное прощание с ним в Тбилиси вызовет мощную критику со стороны Саакашвили, а также может привести к критике со стороны общественности. Не допустить похороны вообще - обвинят в бесчеловечности. Такая вот дилемма Усояна.