Մենք բոլորս անհամբեր ենք: Սովորաբար նոր կառավարությանը տալիս են հարյուր օր, ապա սկսում են պահանջել նախընտրական խոստումների կատարում: «Վրացական երազանքի» դեպքում այդ ժամկետի նույնիսկ կեսը չի անցել: Բայց արդեն արդիական են հարցերը կենսաթոշակների բարձրացման կամ էներգակիրների սակագների իջեցման մասին: Կամ վարչապետի՝ գյուղատնտեսության զարգացման միլիարդանոց ֆոնդի մասին: Կամ համատարած ապահովագրության մասին: «Ե՞րբ: Դե վերջապես ե՞րբ»…
Խորհրդարանի նախկին նախագահ Նինո Բուրջանաձեն՝ 2003 թվականի «վարդերի հեղափոխության» հերոսուհին, որը ավելի ուշ ընդդիմադիր դարձավ, հայտարարել է «Վրացական երազանքի» քննադատության եռամսյա մորատորիում: Ընդ որում, նա համարում է, որ դա լավ է, երբ հասարակությունը նոր կառավարության նկատմամբ պահանջկոտ է հենց սկզբից: Նա զուգահեռներ է անցկացնում 9-ամյա վաղեմության իրադարձությունների հետ եւ ասում, որ այն ժամանակ հեղափոխական կառավարությունից անմիջապես չէին հայցում խոստումների ի կատար ածում: Այսինքն, քարտ-բլանշ էին տվել քաղաքական թվացյալ «ոսկե երիտասարդությանը», որը փոխարինել էր Էդուարդ Շեւարդնաձեին: Այդ ժամանակ «Միացյալ ազգային շարժումը» հասարակական վստահության շատ ավելի մեծ մանդատ էր ստացել, քան այժմ «Վրացական երազանքը»: Ճշմարիտ է, որ վստահությունն անսահման չի լինում: Ոսկին, եթե այն ոսկի էր, արագ խամրեց: Այդ պատճառով ոչ ոք նոր կառավարությանը հնարավորություն չի տա «փրկվել» լոկ խոստումներով՝ առանց դրանք իրական, համակարգային փոփոխությունների վերածելու:
Կողքից կարող է թվալ, որ նոր իշխանությունները հիմնականում զբաղված են նախկինների հետապնդմամբ: Սկզբունքային հարցը՝ հետապնդում ինչ-որ արարքի համար, թե ոչ, չգիտես ինչու կողմնակի դիտորդների կողմից անտեսվում է: Ակնհայտ է նաեւ, որ ներկայիս իշխանությունները զիջում են նախորդներին PR-պատրաստվածության մասով: Առողջապահության ներկայիս նախարարը բերում է 2013 թվականին կենսաթոշակների աճի եւ բնակչության ապահովագրության կարգի կոնկրետ թվեր ու տվյալներ: Նախկինում դա կլիներ թոփ-նորություն ազգային բոլոր հեռուստաալիքներով, փորձագետները միայն դա կքննարկեին: Ես էլ մտածում եմ՝ միգուցե այսպես ավելի լա՞վ է, երբ պետական կյանքը դառնում է առօրեական: Միգուցե՝ այդպես էլ պե՞տք է լիներ:
Ինչ վերաբերվում է ձերբակալություններին: Գլխավոր դատախազը նշում է փոքր երկրի համար անհավանական թվեր: Մեկուկես ամսվա աշխատանքի ընթացքում դատախազությունը ստացել է 7 000 (!) հայտ՝ հետաքննություն վարելու եւ վերջին տարիներին անարգված արդարությունը վերականգնելու խնդրանքով: Կան մեծ, այսպես կոչված, ռեզոնանսային գործեր, դրանք հայտնի են բոլորին: Դա նախկին վարչապետ Զուրաբ Ժվանիայի մահն է, ինչպես նաեւ բողոքի ցույցերի արյունալի ցրումը: Բայց կա նաեւ պարզապես հասարակ մարդու վիշտը, ում փոքրիկ ռեստորանը գտնվում էր քաղաքի կենտրոնում եւ դուր էր եկել VIP-անձնավորություններից ինչ-որ մեկին:
Կանցնի այդ «ծիսական» 100 օրը, եւ այս տողերի հեղինակը եւս կսկսի քննադատել, վերլուծել, անվստահության պրիզմայով անցկացնել եւ այլն: Իսկ առայժմ ես փորձում եմ հասկանալ, թե հատկապես ինչ է փոխվել հետընտրական ժամանակահատվածում: Հարցնում եմ ինքս ինձ, հարազատներիս, հարեւաններիս, գործընկերներիս: Գրեթե բոլորն ասում են կողքից անորոշ թվացող մի բան, բայց այդ զգացողությունը տարողունակ եւ հասկանալի է Վրաստանի յուրաքանչյուր բնակչի համար: Այդ եզրույթն արտահայտվում է «շունչ քաշեցինք» բառով: Այն այսօր ամենատարածվածն է: Բայց շատ շուտով անհատի անհամբերությունը կարող է վերածվել ողջ հանրության պահանջկոտության: Դա բնական է եւ, հավանաբար, լավ է:

С чего начинается «мечта» - Mediamax.am
Все мы нетерпеливы. Обычно новому правительству отводят сто дней, а потом начинают спрашивать про предвыборные обещания. У «Грузинской мечты» не истекло еще и половины этого срока. Однако вопросы про повышение пенсий или снижение энерготарифов уже актуальны. Или про миллиардный фонд премьер-министра на развитие сельского хозяйства. Или про всеобщее страхование. «Когда? Ну когда же?»...
Экс-председатель парламента Нино Бурджанадзе, героиня «революции роз» 2003 года, которая перешла затем в оппозицию к президенту Михаилу Саакашвили, объявила трехмесячный мораторий на критику «Грузинской мечты». При этом она считает, что это хорошо, что общественность так взыскательна к новому правительству с самого начала. Она проводит параллели с событиями 9-летней давности и говорит, что тогда с революционного правительства не спрашивали сразу же. То есть, дали карт-бланш казавшейся золотой политической молодежи, сменившей Эдуарда Шеварднадзе. Тогда «Единое национальное движение» получило намного больше мандата народного доверия, чем ныне «Грузинская мечта». Это точно, что доверие не бывает безграничным. Золото, если это было золото, быстро поблекло. Поэтому никто уже не даст новому правительству возможности «откупаться» одними обещаниями, не трансформируя их в реальные, системные изменения.
Со стороны может показаться, что главным образом новые власти заняты преследованиями прежних. Принципиальный вопрос – преследованиями за дело или нет – почему-то относится сторонними наблюдателями за скобки.  Мол, аресты – арестами, а пенсии и тарифы – пенсиями и тарифами. Еще очевидно, что нынешние власти уступают прежним в части искушенности по пиару. Нынешний министр здравоохранения называет конкретные цифры и даты роста пенсий и порядка страхования населения на 2013 год. В прежнее время это было бы топ-новостью по всем национальным каналам, эксперты только это и обсуждали бы. Сейчас – как само собой разумеещееся. Поэтому я и думаю: может так лучше? Лучше, что государственная жизнь становится рутиной? Может, так и должно быть?
Что касается арестов. Главный прокурор называет несусветные для маленькой страны цифры. За полтора месяца его работы в прокуратуру поступило более 7 000 (!) заявлений с просьбой провести следствие и восстановить справедливость, поруганную за последние годы. Есть большие, так называемые резонансные дела, они известны всем. Это странная гибель бывшего премьера Зураба Жвания, кровавые разгоны митингов протеста. А есть просто горе маленького человека, чей ресторанчик располагался в центре города, а место это приглянулось кому-то из VIP-персон. И – почему-то обязательно ночью – ресторанчик нотариально отходил от владельца, который только сейчас пытается и надеется найти правду.
Пройдут эти самые сакральные 100 дней, и автор этих строк тоже начнет критиковать, препарировать, пропускать через призму недоверия и так далее. А пока я пытаюсь понять, что именно изменилось за этот поствыборный период. Спрашиваю себя, родных, близких, соседей, коллег. Почти все говорят нечто кажущееся неопределенным со стороны, но ощущение это - емкое, понятное каждому жителю Грузии. Эта субстанция выражается словом «продохнули». Оно сегодня самое популярное.  Однако очень скоро нетерпеливость индивида может превратиться в требовательность всего общества по отношению к избранникам. Это естественно и, наверное, хорошо.