Նելի Կրուսի կրուիզը Բաքու` առաքելությունն անհնարին է - Mediamax.am
Նոյեմբերի 6-9 Բաքվում անց էր կացվում ամենախոշոր ինտերնետ-հավաքներից մեկը` Ինտերնետի ղեկավարման համաժողովը (Internet Governance Forum - IGF): IGF-ում ամեն տարի հավաքվում են նրանք, ովքեր ղեկավարում են ինտերնետը, նրանք, ովքեր հետեւում են նրանց, ովքեր ղեկավարում են ինտերնետը եւ այլ պատասխանատու մարդիկ: Այս անգամ այնպես ստացվեց, որ համաժողովի անցկացման հայտ ներկայացրել էր միայն Ադրբեջանը: Հետեւաբար, հայերը չգնացին Բաքու, սակայն այնտեղ այցելեցին շատ տարբեր մարդիկ, որոնք զբաղվում են խոսքի եւ արտահայտության ազատության հարցերով: Եվ հերթական անգամ Ադրբեջանը հայտնվեց միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում:
Բնականաբար, նման խոշոր միջոցառումների անցկացումից պաշտոնական Բաքուն փորձում է առավելագույն քաղել եւ ներկայանալ որպես հարուստ, գեղեցիկ եւ այլն: Սակայն դա նաեւ հակառակ կողմն ունի: Բաքու այցելում են բազմաթիվ լրագրողներ, որոնք հակառակ դեպքում քիչ քանակությամբ կլինեին, վերահսկողության տակ կլինեին եւ շատ ելույթներ չէին ունենա: Իսկ այստեղ նրանց թվաքանակը շատ էր եւ նրանք սկսեցին անհարմար հարցեր տալ: Օրինակ, բրիտանական «Տելեգրաֆը» ուղից հարց տվեց. «Ինչո՞ւ է ինտերնետի ազատության մասին նման կարեւոր համաժողովը անցկացվում բռնապետությունում»:
Բաքվում հայտնվեցին նաեւ եվրոպաշտոնյաներ: Նրանք Ադրբեջանում հաճախ են լինում, սակայն այս անգամ, ընդհանուր աղմուկի ֆոնին, նրանց հանդեպ հետարքրքությունը սովորականից մեծ էր: Եվ, ընդհանուր առմամբ, տեղի ունեցողը կրկես կամ կաբարե էր հիշեցնում` նայած, որ կողմից նայել: Մեկ օրինակ բերեմ:
Եվրոպական հանձնաժողովի էլեկտրոնային հարցերով փոխնախագահ Նելի Կրուսը (Neelie Kroes) ժամանել էր Բաքու, հանդիպել էր Իլհամ Ալիեւի հետ, որը խոստացել էր հանդիպում կազմակերպել քաղբանտարկյալների հետ: Դրանից հետո Կրուսը ստիպված եղավ սպասել բանտային հոսպիտալի դարպասների մոտ եւ ապա մերժում ստանալ նախագահի գրասենյակի ղեկավարության կողմից: Այս ամենը դրամատիկ կերպով ներկայացվել էր Կրուսի Թվիթերի էջում (ի դեպ, բավականին հետաքրքիր է վարում իր էջը` արժե կարդալ):
Եվ հանկարծ պարզվում է, որ տիկին Կրուսն իրեն պարզապես վատ է պահում: Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը, մեղմ ասած, խճճված հայտարարությամբ է հանդես գալիս.
«Ճիշտն ասած, ես նրա մասին քիչ եմ տեղեկացված: Գիտեմ, որ դա իր առաջին այցն էր Ադրբեջան եւ նա ընդհանրապես տեղեկացված չէ մեր երկրի մասին: Եթե դա այդպես չլիներ, ապա նա չեր հարցնի իրեն ուղեկցող ադրբեջանցի ներկայացուցչից, թե ինչո՞ւ է Նախիջեւանը մեկուսացված Ադրբեջանից: Բայց ոչինչ, անտեղյակությունը մեծ մեղք չէ: Կարելի է դրա վրա ուշադրություն չդարձնել»:
Ապա Մամեդովը երկար գովաբանում էր Ադրբեջանը եւ վերջում եզրափակեց. «Եթե տիկին Նելի Կրուսը գոնե մի քիչ հետաքրքրվեր, ապա կփոշմաներ իր ասածի համար»:
Սակայն ամեն ինչ սրանով չավարտվեց, այլ ավելի հետաքրքիր դարձավ: Ինչ-որ մեկը հյուրանոցում ներթափանցեց Նելի Կրուսի մամուլի խոսնակ Ռայան Հիթի (Ryan Heath) MacBook-ը: Իր թվիթերի էջում նա գրել էր. «Շատ հետաքրքիր է, թե ո՞վ կարող էր դա անել» եւ #Azerbaijan հեշթեգն էր դրել: Հարցն, իհարկե, հետաքրքիր է, սակայն ավելի հետաքրքիր է, թե ի՞նչ կլինի հետո, քանի որ համակարգիչը ուղարկվել է փորձաքննության:

Круиз Нелли Крус в Баку - миссия невыполнима - Mediamax.am
6-9 ноября в Баку проходила одна из самых крупных интернет-тусовок - Форум по управлению интернетом (Internet Governance Forum - IGF). На IGF каждый год собираются те, кто управляет интернетом, те, кто следит за теми, кто управляет интернетом и другие ответственные лица. На этот раз получилось так, что заявку на проведение форума подал только Азербадйжан. Соответственно, в Баку не попали армяне, но попала куча народу, которые занимаются различными свободами - слова, выражения. Ну и пресса в очередной раз обратилась лицом к Азербайджану.
Естественно, от проведения подобных крупных мероприятий официальный Баку старается выжать максимум и брендить свою страну как богатую, красивую и так далее. Но у этого есть и обратная сторона. Во-первых, в Баку попадает огромное количество журналистов и другой пишущей в твиттерах братии, которые в противном случае ехали бы малыми порциями, были бы под контролем и особо бы не рыпались. А тут их много и они начинают задавать неуместные вопросы. Вот, например, британская «Телеграф» задается вопросом: почему столь важный форум по свободе интернета проходит в диктатуре? .
Одновременно в Баку появились и еврочиновники. Они там не редкие гости, но на фоне общего шума интерес к их персонам был большим. И в целом все происходящее было похоже на цирк или кабаре - смотря с какой стороны посмотреть. Вот вам один пример.
Вице-президент Еврокомиссии по электронным вопросам Нели Крус (Neelie Kroes) приехала в Баку, встретилась с Ильхамом Алиевам, который пообещал ей устроить встречу с политзаключенными. После чего ей пришлось проторчать у ворот тюремного госпиталя и потом получить отказ от руководтсва администрации президента. Все это было драматично было представлено в Твиттер-аккаунте самой Крус (кстати, весьма интересно его ведет- стоит читать).
Тут оказывается, что госпожа Крус просто себя плохо ведет. Завотделом по внешним связям Администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов выступил с логически усложненным заявлением:
«Честно говоря, я мало информирован о ней. Знаю, что это ее первый визит в Азербайджан, и она абсолютно не информирована о нашей стране. Если бы это было не так, то она не спросила бы у сопровождавшего ее азербайджанского представителя о том, почему Нахчыван изолирован от Азербайджана. Но ничего, незнание большим грехом не является. Внимания на это можно не обращать».
Потом Мамедов долго хвалил Азербайджан и закончил: «Если бы госпожа Нели Крус хоть немного поинтересовалась, то пожалела бы о сказанном».
Надо сказать, что закрученным заявлением Мамедова все не закончилось. Дальше стало еще интересней. Кто-то хакнул в гостинице MacBook пресс-секретаря Нели Крус Райана Хита (Ryan Heath). В своем Твиттере он написал: «Мне очень интересно, кто это мог сделать?» и поставил хештег #Azerbaijan. Вопрос, конечно интересный, но гораздо интереснее, что будет дальше, потому что компьютер отправлен на экспертизу.