Հակաուտոպիա ձեր սեղանին` այստեղ եւ հիմա - Mediamax.am
Կան շատ ֆիլմեր, որոնք նկարագրում են աշխարհը ոչ հեռու ապագայում: Սովորաբար ապագան ընդունված է պատկերել բավականին տհաճ կերպով, մեղմ ասած`նողկալի: Եթե 50 տարի առաջ ֆանտաստիկան ապագայի աշխարհը բավականին հաճելի, լավատեսությամբ եւ ընկերական հարաբերություններով լի էր ներկայացնում, ապա այսօր մարդը բավականին մռայլ արարած է դարձել, որն աշխարհից ոչ մի լավ բան չի սպասում (իհարկե, եթե հաշվի չառնենք որոշ կրոնական ուսմունքների ներկայացուցիչներին, որոնք մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում սպասում են ուրախ եւ զվարթ աշխարհի վերջին):
Կա մի այսպիսի ռեժիսորական հնարք` ցույց տալ, որ աշխարհում ամեն ինչ վատ է: Սկզբում ցույց են տալիս գլխավոր հերոսին. նա նստած է մի մութ սենյակում, որը լուսավորվում է միայն գովազդային վահանակների եւ հեռուստացույցի լույսով: Իսկ հեռուստացույցով հաղորդավարը բավականին հանգիստ ձայնով ապշեցուցիչ լուրեր է հայտնում, ինչպես օրինակ. “Մոլդովական արքայությունում անջատողականները պայթեցրել են մարդատար գնացքով կամուրջը: Սիբիրական ֆեդերացիան պատերազմ է հայտարարել Սիկոկույին եւ Կյուսուին: Արգենտինայում նարկոբարոնները միջուկային ռումբ են պայթեցրել»: Եվ այլն:
Այնուհետեւ գլխավոր հերոսը հագնում է իր բաճկոնը, գլխին քաշում է կապյուշոնը եւ դուրս է գնում: Եվ այդ պահին ռեժիսորը տեղում ցույց է տալիս, թե որքան է բարոյալքվել հասարակությունը: Սովորաբար ցույց են տալիս կրոնական մարգարեներին, որոնք հրապարակում գոռում են մոտեցող աշխարհի վերջի մասին, անհայտ սեռի մարմնավաճառներին եւ այլն:
Վերջերս Հայաստանից հեռու մի համաժողովի էի ներկա` մի բավականին ձանձրալի պահ եկավ, երբ լսելու առանձնապես բան չկար եւ ես խորացա Facebook-ի հայկական հատվածի մեջ: Բացակայությանս ընթացքում մի փոքր հետ էի սովորել հայ իրականությունից ու ապշեցի: Հասկացա, որ իմ զգացողությունները գրեթե նույնն են, ինչպիսին առաջանում են հակաուտոպիայի հետ առեռեսվելուց հետո: «Ֆրենդերիս» ողջ տեղեկատվական հոսքը միայն բացասական նյութեր էր պարունակում` սպանություններ, պայթյուններ, պատահարներ: Այս ամենն զուգորդվում էր ընդհանուր նվնվոցով այն մասին, որ կյանքը պարզապես անտանելի է դարձել:
Հինգ րոպե ուշադիր կարդալուց հետո, սկսեցի հասկանալ, որ սարսափելի ապագայի մասին վախերն արդեն իրագործվել են: Այնուհետեւ նայեցի էկրանի աջ մասին, որտեղ ցուցադրվում է հայերի կողմից Ֆեյսբուքում դրված գովազդը: Այստեղ իսկապես լրջացա, քանի որ ես ինձ իրոք ֆիլմում զգացի: Ապա` խելքի եկա եւ արագ հավաքեցի աչքիս առաջ հայտնված բոլոր գովազդները:
Սիրելի ընթերցողներ, գնահատեք այն, ինչ դուք տեսնում եք ամեն օր, եւ ինչը ստեղծում է այն մթնոլորտը, որում դուք եփվում եք: Այս ամենը հավաքվել է մի քանի ժամվա ընթացքում: Եվ սրանք ընդամենը օրինակներ են: Պարզվում է, որ ապագան արդեն եկել է եւ այն անհետաքրքիր է:

Антиутопия на вашем столе - здесь и сейчас - Mediamax.am
Есть много фильмов, описывающих мир недалекого будущего. Обычно, будущее принято представлять довольно нелицеприятным, мягко говоря - отвратительным. Если лет 50 фантастика в основном представляла миры грядущего довольно милыми, полными оптимизма и человеческой дружбы, то теперь человек стал весьма угрюмым существом, ничего хоршего от мира не ожидающим (ну, если не считать представителей некотороых религиозных течений, которые уже в ближайшие несколько лет ожидают веселого и счастливого конца света).
Есть такой режиссерский ход - показать, что в мире все плохо. Сначала показывают главного героя: он сидит в полутемной комнате, освещенной только светом рекламных щитов и мерцающего телевизора. А в телевизоре довольно спокойным тоном ведущий подряд сообщает какие-то умопомрачительные новости, типа: «В Молдавском королевстве сепаратисты взорвали мост с пассажирским поездом. Сибирская Федерация объявила войну Сикоку и Кюсю. В Аргентине наркобароны взорвали тактическую ядерную бомбу». Ну и так далее.
Потом главный герой одевает куртку, натягивает на голову капюшон и выходит на улицу. И тут режиссер уже показывает на месте - как низко пало общество. Обычно это показывают соседством религиозных пророков, орущих на площади о надвигающемся Рагнареке, проститутках неизвестного пола, грязного полусинтетитческого фаст-фуда и так далее.
Так вот, сидел я недавно на одной конференции, вдали от Армении, наступил довольно скучный момент, когда слушать особенно было нечего, и я погрузился в армянский сегмент Фейсбука. За все своего отсутствия я несколько отвык от армянских реалий, и тут меня жахнуло. Я понял, что ощущения у меня примерно такие, как от жесткой антиутопии. Весь мой новостной поток от френдов состоял из сплошного негатива, убийств, взрывов, автокатастроф. Все сдабривалось общим нытьем о том, что жить уже просто невозможно.
Через пять минут внимательного чтения я начал понимать, что страхи о жутком будущем уже реализовались. А потом я посмотрел на правую часть экрана, где демонстрируется реклама, которую ставят армяне в Фейсбуке. Тут мне уже вообще стало не до шуток, потому что я ощутил себя действительно внутри фильма. Потом быстро очнулся и быстро собрал все оказавшиеся в поле моего зрения рекламные баннеры.
Оцените и вы, дорогие читатели, то, что вы видите каждый день, и что создает ту атмосферу, тот эмоциональный бульон, в котором вы варитесь. Все это было собрано в течение одного дня, буквально нескольких часов. И это всего несколько примеров. Оказывается, будущее уже наступило и оно какое-то неинтересное.