Փելեշյանը, Փաթի Սմիթը եւ «խաչաձեւ փոշոտում»-ը
«Բնություն»-ը ստեղծվել էր Փելեշյանի եւ Կարտիե հիմնադրամի համագործակցության շնորհիվ, որը երկար տարիների պատմություն ունի: Մի քանի տարի առաջ այդ համագործակցության մասին Մեդիամաքսին պատմել էր հիմնադրամի գլխավոր կուրատոր, արվեստաբան Գրացիա Կուարոնին:
Նա, մասնավորապես, ասել էր.
«Արտավազդ Փելեշյանի ֆիլմերն իրենց տեսակի մեջ եզակի են, մի աննկարագրելի սինթեզի շնորհիվ դրանք հատում են կինեմատոգրաֆիական սահմանը եւ դառնում արվեստանմուշ, որն ազատ կարող է ցուցադրվել թանգարանային սրահներում: Կարտիե հիմնադրամի հավաքածուն բազմատեսակ է եւ գույնզգույն, այն պարունակում է արվեստի բոլոր արտահայտչամիջոցները, եւ բնականաբար ֆիլմը դրա կարեւորագույն մասն է կազմում»:
Ինքը Փելեշյանը ժամանակին այսպես էր նկարագրել իր աշխատանքը.
«Ինձ պատկերի միացումը չի հետաքրքրում, ինձ հետաքրքրում է դրանք իրարից բաժանելը, հեռավորության վրա դնելը: Հեռավորության վրա գտնվող լիցքավորվող պատկերներն իրար մեջ ավելի ուժեղ են խոսում եւ ոչ միայն իրար մեջ են խոսում, այլ դրանք խոսում են մեջտեղում ընկած բոլոր պատկերների հետ. դա է մեխանիզմը: Իմ ֆիլմերի մեջ սխալներ կան: Հենց այդ պատճառով էլ նրանք երկար են ապրում»:
Մի քանի տարի առաջ կարդացի ամերիկացի երգչուհի եւ բանաստեղծուհի Փաթի Սմիթի Just Kids գիրքը, որը պատմում է Փաթիի եւ նրա ընկերոջ պատանեկության տարիների մասին: Շատ ազնիվ, անկեղծ ու հեշտ կարդացվող գիրք է (ես կարդացել եմ ռուսերեն թարգմանությամբ):
Փաթի Սմիթը եւ Արտավազդ Փելեշյանը 2014 թվականին
Ինչու հիշեցի Փաթի Սմիթի՞ն: 2014 թվականի հուլիսին, արդեն հիշատակված Կարտիե հիմնադրամում տեղի ունեցավ Փաթի Սմիթի հեղինակած «Կարապներ» ստեղծագործության պրեմիերան, որը նա նվիրել էր Արտավազդ Փելեշյանին՝ «Կարապները» գրելիս ոգեշնչվել էր 1970 թվականին նկարահանված նրա «Բնակիչները» ֆիլմից:
2024 թվականի մարտին հանդիպման էի գնացել «Վարպետը եւ Մարգարիտան» ֆիլմի սցենարի հեղինակ Ռոման Կանտորի հետ: Նա պատմեց, որ 2012 թվականին Փաթի Սմիթը Banga ալբոմ է ձայնագրել՝ Պիղատոս Պոնտացու շան անունով: Ալբոմը լսեցի ու հայտնաբերեցի, որ երգերից մեկը նվիրված է Անդրեյ Տարկովսկուն:
Մեկ ամիս անց Ռոմանի հետ «Կարմիր թել» ձայնագրեցինք, որի ընթացքում նա հետաքրքիր բան ասաց.
«Հենց դա է արվեստի իմաստը: Յուրահատուկ «խաչաձեւ փոշոտում» է տեղի ունենում, որի շնորհիվ միավորվում են արվեստի տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մարդիկ: Կարծում եմ, հենց այդ պահերին է արվեստը ձեռք բերում իր իրական ուժն ու ազդեցությունը»:

Peleshyan, Patti Smith and “cross-pollination”
Fondation Cartier, who have developed a strong bond over the years. A few years ago, Grazia Quaroni, Director of Collections at Fondation Cartier, told Mediamax about this cooperation.
She particularly said:
“Artavazd Peleshyan’s films are unique in their kind. Thanks to an indescribable synthesis they cross cinematic boundaries and become a work of art that can be freely exhibited in museums. The collection of the Fondation Cartier is diverse and vibrant, exploring every field of creation, and the film is certainly a key part of it.”
This is how Peleshyan himself once described his work:
“I am not interested in connecting the footages with each other, rather I am interested in separating them, putting them away. Footages placed away from each other are talking to each other better, and not only to each other but also to all the images inserted between them. This is the mechanism. There are mistakes in my films, this is why they live longer.”
A few years ago, I read the book Just Kids by American singer and poet Patti Smith, which tells the story of Patti and her boyfriend’s teenage years. It’s a very honest, sincere, and easy-to-read book (I read it in Russian).
Patti Smith and Artavazd Peleshyan in 2014
Why did I remember Patti Smith? In July 2014, the premiere of “Swans (a tribute to Peleshyan)” musical composition by Patti Smith was held at the Fondation Cartier. While composing the work, Patti Smith was inspired by Artavazd Peleshyan’s Inhabitants movie shot in 1970.
In March 2024, I had a meeting with Roman Kantor, the screenwriter of “The Master and Margarita.” He told me that in 2012, Patti Smith recorded an album called Banga, named after Pontius Pilate’s dog. I listened to the album and discovered that one of the songs was dedicated to Andrei Tarkovsky.
A month later, we recorded “Red Thread” with Roman, during which he said something interesting:
“That’s the meaning of art. There’s a unique ‘cross-pollination’ that brings together people from different fields of art. I think it is in those moments that art gains its true power and influence.”