Սեզար Գուեկյանն ու Ահմեթ Էրթեգյունը - Mediamax.am
Այս շաբաթ տեղեկացանք, որ Gibson Brands-ի տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Սեզար Գուեկյանին ընկերության նախագահի եւ գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնում:
Ռոք երաժշտության սիրահարները գիտեն, որ էլեկտրական կիթառների աշխարհում Gibson-ը նույնն է, ինչ Mersedes Benz-ը՝ ավտոմոբիլային ոլորտում: Սեզար Գուեկյանը արգենտինահայ է, երկու բարձրագույն կրթություն է ստացել գործարար կառավարման ոլորտում, սակայն մշտապես տարված է եղել երաժշտությամբ եւ ինքն էլ կիթառ է նվագում: 2021 թվականին նա միացել էր «Հայաստան» հիմնադրամի փառատոնին՝ խոսելով 2020 թվականի պատերազմի արհավիրքների մասին:
Քանի որ Գուեկյանի նշանակումը ողջունած երաժիշտների թվում էր Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին, նամակ եմ գրել նրա մենեջերին՝ խնդրելով հնարավորության դեպքում օգնել կապ հաստատել Gibson Brands-ի նոր ղեկավարի հետ՝ հարցազրույց վարելու համար:
Հուսանք, կստացվի, մանավանդ, որ Այոմի-Gibson-Մեդիամաքս ձեւաչափով համագործակցության մեկ հաջող փորձ արդեն ունենք: 2019 թվականին, Իեն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի այցին ընդառաջ, կազմակերպել էինք Iommi_Gibson_Mediamax մրցույթը, որի հաղթող ճանաչվեց Խորեն Միքայելյանը: Rock Aid Armenia-ի 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր երեկոյի ընթացքում Թոնի Այոմին Խորենին հանձնեց իր կողմից ստորագրված Gibson SG Standard 2019 Ebony կիթառը:
Gibson է նվագում նաեւ Led Zeppelin-ի կիթառահար Ջիմի Փեյջը: Led Zeppelin-ը, հնարավոր է, չէր հասնի համաշխարհային փառքի գագաթնակետին, եթե չլիներ ազգությամբ թուրք Ահմեթ Էրթեգյունը՝ ամերիկյան Atlantic Records ստուդիայի համահիմնադիրն ու նախագահը: Հենց նա էր լսել Led Zeppelin-ի դեմո ձայնագրությունը եւ հասկացել, որ խումբը մեծ ապագա ունի: Դաշինք կազմելով խմբի մենեջեր Պիտեր Գրանտի հետ, Ահմեթ Էրթեգյունը երկար տարիներ հոգ էր տանում Led Zeppelin-ի մասին:
Ժամանակին Ահմեթ Էրթեգյունը ֆինանսավորել է Հայոց Ցեղասպանությունը հերքող տարբեր նախաձեռնություններ: Այդ «առաքելությունը» նա ժառանգել էր հորից. 1930-ականների ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Մեհմեթ Էրթեգյունը ջանք չէր խնայել, որպեսզի ԱՄՆ պետքարտուղարությունը «համոզի» MGM ստուդիային հրաժարվել Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» գրքի հիման վրա ֆիլմ նկարելու գաղափարից:
Բայց, ինչպես նրա մահից հետո վկայել են Հարութ Սասունյանը եւ Սերժ Թանգյանը, կյանքի վերջին տարիներին Էրթեգյունն ասում էր, որ Հայոց Ցեղասպանությունը պետք է ճանաչվի Թուրքիայի կողմից, սակայն զերծ էր մնում այդ մասին հրապարակայնորեն խոսելուց:
Վերջին անգամ Led Zeppelin-ի անդամները եւ հանգուցյալ Ջոն Բոնեմի որդին միասին բեմ են բարձրացել հենց Ահմեթ Էրթեգյունի հիշատակին նվիրված համերգին` 2007 թվականի դեկտեմբերի 10-ին: Kashmir-ի այս կատարումը հենց այդ համերգից է.

Cesar Gueikian and Ahmet Ertegun
This week, we learned that Gibson Brands’ Board of Directors has confirmed Cesar Gueikian in the position of the company’s President and CEO.
Rock fans are well aware that in the realm of electric guitars, Gibson is the same as Mercedes Benz in the automotive industry. Cesar Gueikian is an Argentinian-Armenian, he received two higher educations in business management, but he has always been obsessed with music and plays guitar. In 2021, he joined Armenia Fund’s telethon, speaking about the horrors of the 2020 war.
Since Black Sabbath guitarist Tony Iommi was among the musicians who welcomed Gueikian’s appointment, I reached out to his manager asking if possible to help contact the new head of Gibson Brands for an interview.
Let’s hope it will work out, especially considering our previous successful cooperation in the Iommi-Gibson-Mediamax format. In 2019, ahead of Ian Gillan and Tony Iommi’s visit, we organized the Iommi_Gibson_Mediamax contest, the winner of which became Khoren Mikayelyan. During the gala evening dedicated to the 30th anniversary of Rock Aid Armenia, Tony Iommi presented Khoren with his autographed Gibson SG Standard 2019 Ebony guitar.
Led Zeppelin guitarist Jimmy Page also plays Gibson. Led Zeppelin might not have reached the pinnacle of world fame if it were not for Turkish-born Ahmet Ertegun, the co-founder and president of the American studio Atlantic Records. It was Ertegun who recognized Led Zeppelin’s potential after hearing the band’s demo recording. Forming an alliance with the group’s manager Peter Grant, Ahmet Ertegun took care of Led Zeppelin for many years.
At one time, Ahmet Ertegun financed various initiatives that denied the Armenian Genocide, a mission he inherited from his father Mehmet Ertegun. In the 1930s, Mehmet Ertegun, the Turkish ambassador to the United States, worked hard to get the US State Department to “convince” MGM to abandon the idea of making a film based on Franz Werfel’s book “The Forty Days of Musa Dagh”.
But, as Harut Sassounian and Serj Tankian testified after Ahmet Ertegun’s death, in the last years of his life, he said that Turkey should recognize the Armenian Genocide. However, he refrained from talking about it publicly.
The last time Led Zeppelin members and late John Bonham’s son appeared on stage together was at the concert dedicated to the memory of Ahmet Ertegun. It was on December 10, 2007. This performance of Kashmir is from that concert.