Հայկական կամավորական գումարտակները պետք է դառնան ԶՈՒ մաս - Mediamax.am
2020 թ.-ի Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը վեր հանեց հայկական զինված ուժերում առկա մի շարք խնդիրներ, որոնցից մեկը պահեստազորի արդյունավետ զորահավաք անցկացնելու անկարողությունն էր։ Այն բանից հետո, երբ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը գիտակցեց, որ պահեստազորի՝ օրենքով նախատեսված զորահավաքը  այլևս իրեն չի արդարացնում, վերջինս փոխարինվեց ջոկատային մոտեցմամբ՝ կամավորական փոքր՝ 40-ից բաղկացած խմբերով։ Սակայն, այս մոտեցումը նույնպես արդյունավետ չեղավ, քանի որ ջոկատները իրապես ինտեգրված չէին Զինված ուժերի մեջ, կամավորականները չունեին պատշաճ պատրաստվածություն, իսկ հրամանատարները՝ համապատասխան փորձառություն։ Պատերազմից հետո մի նոր միտում սկսեց նկատվել Հայաստանում, այն է՝ մասնավոր կամավորական միավորումների ստեղծումը։ Այս առումով ամենից հայտնին «Ողջ մնալու արվեստ» (ՈՄԱ) է, որը ձևավորվել էր 2014 թ.-ին և մասնակցել 2020 թ.-ի պատերազմին։ Կան նաև այլ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են «Տիգրան Մեծ»-ը և «Ազատազէն»-ը։ Քաղաքացիական ներգրավվման և ակտիվության՝ «ներքից վերև» սկզբունքով աշխատող այս տարբերակը, որը կոչված է իրականացնելու այն գործառույթները, որում պետությունը թերանում է,  կարող է լինել լավ այլընտրանք, բայց միևնույն ժամանակ, այն իր հետ բերում է նոր խնդիրներ և մեծ ռիսկեր։
Այս հոդվածը վեր է հանում գործառնական, նյութական և իրավական այն բոլոր ռիսկերը, որոնք կապված են կամավորական գումարտակների հետ և առաջարկում է որոշ լուծումներ այդ խնդիրներին։
Ինտեգրման և սպառազինության խնդիրը
Վերոնշյալ միավորները հիմնված են քաղաքացիական կամավորների վրա, ովքեր ցանկություն են հայտնում մասնակցել մարզումներին՝ սովորաբար երեկոյան ժամերին կամ հանգստյան օրերին։ Այս խմբերից որոշները՝ ներառյալ ՈՄԱ-ն և «Տիգրան Մեծ»-ը նաև մարտական ծառայություն են իրականացնում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին։
Այս խմբերը բավականին մոտիվացված են,  բայց լայն առնչություն չունեն կանոնավոր բանակի հետ և իրենց մարզումները անցկացնում ենք իրենք իրենցով ՝ հիմնականում դուրս մնալով բանակի կառավարման շղթայից։ Վերջինը, իհարկե, լավագույն ուղին չէ օգտագործելու երկրում առկա մոտիվացված մարդկանց ներուժը։
Կան նաև խնդիրներ հանդերձավորման հետ կապված։ Նրանց հագուստները և զրահաբաճկոնները երբեմն ավելի լավն են, քան Զինված ուժերինը, մյուս կողմից, սակայն, նրանք չեն կարող մարզումների ընթացքում օգտագործել այլ զինատեսակներ, բացի փոքր զենքերից (հիմնականում ինքնաձիգեր)։  Անձնակազմի՝ եղած զենքերի և ամենաժամանակակից սպառազինության տիրապետմանն ուղղված մարզումների բացակայությունը դժվարացնում է այս խմբերի արդյունավետ ինտեգրումը կանոնավոր բանակի հետ։
Երրորդ մտահոգությունը այն է, որ այս միավորները ամբողջությամբ հենված են մասնավոր ֆինանսների վրա։ Ներկայումս Հայաստանի և Սփյուռքի դոնորների շրջանում կա ցանկություն աջակցելու նման ծրագրերին և հուսանք, որ դա շարունակական կլինի։ Այնուամենայնիվ, հույսը այն կատեգորիան չէ, որ պետք է ընկած լինի նման լուրջ սպառնալիքներ ունեցող երկրի ռազմական պլանավորման կամ անվտանգային ճարտարապետության հիմքում, առավել ևս հաշվի առնելով այն փաստը, որ մարտական պատրաստություն ունեցող խմբերի տեղաբաշխումը և գործունեությունը հսկայական ծախսեր է պահանջում։
Կամավորները կարող են դատապարտվեն և սպանվեն Ադրբեջանում
Մասնավոր կամավորական միավորների գլխավոր խնդիրը այն է, որ նրանք պաշտպանված չեն գործող պատերազմական կոնվեցնիաներով։ Սահմանային բախումների կամ ռազմական գործողությունների ժամանակ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված կամավորականները չեն դիտարկվի որպես ռազմագերիներ։ Արդյունքում, Բաքվի իշխանությունները լավագույն դեպքում կդատապարտեն նրանց ահաբեկչության կամ վարձկան լինելու մեղադրանքներով, իսկ վատագույն դեպքում՝ նրանք կգնդակահարվեն հենց ռազմադաշտում։ Սա անտեսելը այս դեպքում կնշանակի հետ կանգնել հայ զինվորների ճակատագրի նկատմամբ ունեցած բարոյական պարտավորությունից։
Վերոնշյալ իրավիճակը հիպոթետիկ չէ, քանի որ արդեն իսկ Ադրբեջանի իշխանությունները և զինված ուժերը բացեիբաց գնդակահարել են հայ ռազմագերիներին, որոնց լուսանկարները և տեսանյութերը նաև տարածվել են Ադրբեջանի իշխանամետ լրատվական աղբյուրներում՝ հիմնականում Տելեգրամ և այլ սոցիալական մեդիաների միջոցով։
Մեկ այլ օրինակ, որն ակնհայտ է դարձնում նման ռազմականացված խմբերին սպառնացող հնարավոր վտանգները, Ադրբեջանում՝ 2020 թ.-ի պատերազմի ժամանակ գերեվարված անձանց դատավարություններն են, չնայած նրան, որ դրանք հակասում են միջազգային քրեական իրավունքի կոնվենցիաներին։
Կարևոր է նաև նշել, որ միջազգային հանրությունը աջակցում է Հայաստանի դիրքորոշմանը. ամենավերջին գնդակահարության դեպքերը դատապարտվեցին բազմաթիվ երկրների կողմից՝ ներառյալ ԱՄՆ-ի:
Ավելին, հայ-ադրբեջանական հակամարտության մեջ միջնորդական դեր ունեցող երկրները ջանքեր են գործադրում ռազմագերիների ազատման ուղղությամբ, ինչը երբեմն հաջողությամբ է պսակվում։
Մեկ այլ միջազգային բնույթի խնդիր, որը կարող է գլուխ բարձրացնել, պաշտպանական սպառազինության ձեռք բերման հարցն է, մասնավորապես այն երկրներից, որոնք զենքի վաճառքին զգուշորեն են մոտենում, ինչպիսիք են օրինակ՝ արևվտյան երկրները։ Թեև ներկայումս Հայաստանը զենք չի գնում այդ երկրներից, այժմ կա դիվերսիֆիկացիայի միտումներ այս առումով՝ պայմանավորված ռուս-ուկրաինական պատերազմով և Մոսկվայի ու Երևանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության ոչ պաշտոնական սառեցմամբ։ Մասնավոր ֆինանսավորմամբ գործող ոչ կանոնավոր զինված խմբերի կիրառումը այս պարագայում լավագույն ուղին չէ արևմտյան սպառազինության ձեռք բերման, պահպանման և կիրառման համար անհրաժեշտ պատրաստվածություն և բարձր ստանդարտներ ցուցադրելու համար, մինչդեռ տեսականորեն Երևանը կարող է գնել այդ սպառազինությունը։
Առաջարկվող լուծումներ
Գոյություն ունեցող լուծումները օպտիմալ չեն Հայաստանի անվտանգության համար։ Միևնույն ժամանակ կան որոշ նշաններ, որ դրական տեղաշարժեր են տեղի ունենում այս առումով. կամավորական միավորների հիմնական անձնակազմը կարճաժամկետ պայմանագրեր է կնքում Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հետ և մարտական ծառայության անցնում Ադրբեջանի հետ սահմանին, որը փաստացի նրանց դարձնում է Զինված ուժերի մաս։ Սա նաև թույլ է տալիս ծառայության ընթացքում բանակից ստանալ որոշ փոքր զինատեսակներ։ Սակայն մյուս կողմից, չենք կարող ամբողջությամբ փաստել, որ այս միավորները ամբողջությամբ ինտեգրված են պետության պաշտպանական ինստիտուտների հետ։
Կամավորական խմբերի ձևավորման և կիրառման ամենաթարմ և հայտնի օրինակը ռուս-ուկրաինական հակամարտությունն է, որը սկսվել է 2014 թ.-ին։ Այն ժամանակ Ուկրաինայի Զինված ուժերը բավական վատ վիճակում էին, զորքերի մեծ մասը շարքից դուրս էին եկել, ինչը հանգեցրեց կամավորական գումարտակների ձևավորմանը, որոշ չափով այնպես, ինչպես դա եղավ Հայաստանում։ Առանցքային տարբերությունը այստեղ ուկրաինական պետության մասնակցությունն էր այս խմբերի ձևավորման գործում. բոլոր միավորումները կա՛մ մաս էին նոր ձևավորված Ազգային գվարդիայի (այն գործում էր Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարության կազմում) և Տարածքային պաշտպանության զորքերում (ստեղծված Գլխավոր շտաբի կողմից), կա՛մ մաս էին Զինված ուժերի։ Այդ խմբերից որոշները ունեին և ունեն մասնավոր ֆինանսավորում, բայց այն 100%-ով չի ծածկում գործառնական ծախսերը, այն ավելի շատ կոչված է պետական ֆինանսական կարողությունները լրացնելու, բայց ոչ՝ փոխարինելու։
Քանի որ այս պահին Հայաստանը ձևավորում է սեփական Տարածքային պաշտպանության ուժերը, ստեղծվել է լավ հնարավորություն եղած կամավորական խմբերը ընդհանուր պետական համակարգի մեջ ինտեգրելու համար։ Նրանք պետք է դառնան Տարածքային պաշտպանության գումարտակներ։ Միևնույն ժամանակ, այս խմբերը պետք է պահպանեն իրենց անունները, հրամանատարներին, ներքին ավանդույթները, ինչպես նաև դոնորների աջակցությունը, որը, սակայն, չպետք է հարուցի այս խմբերի լոյալության կամ առաջնահերթությունների հետ կապված խնդիրներ։ Այս զորքերը պետք է ֆինանսավորվեն պետության կողմից այնպես, ինչպես նոր ձևավորվող գումարտակները, իսկ մասնավոր աջակցությունը պետք է լինի միայն օժանդակ և կատարվի պետական խողովակների միջոցով։
Զուգահեռ, անկախ կամավորական խմբերի գործունեությունը պետք է խստորեն արգելվի և սահմանվեն նման խմբերի ստեղծման պետական ընթացակարգեր։
Լեոնիդ Ներսիսյանը APRI Armenia-ում ռազմական վերլուծաբան և հետազոտող է: Նա «Փոթորկին սպասող. Հարավային Կովկաս» և «Փոթորիկ Կովկասում» գրքերի համահեղինակն է:

Armenian volunteer battalions must become part of the Armed Forces - Mediamax.am
The 2020 Artsakh/Nagorno Kharabakh War revealed a number of problems in the Armenian Armed Forces—one of which was the inability to conduct an effective call-up of reservists. Once military and political leaders understood that formal mobilization of reservists did not work, this approach was replaced by jokats—the use of volunteer groups, with 40 men in each. But this strategy was also ineffective because the groups were not really integrated in the Armed Forces, personnel lacked training, and their commanders were inexperienced. After the war a new trend arose—the development of non-state volunteer units. The best known is Voma, which was formed in 2014 and participated in the 2020 Artsakh/Nagorno Kharabakh War, but there are several others, such as Tigran Mets and Azatazen. The idea of civic engagement and activity “coming from below” to fulfill functions the state is not able to perform effectively may sound like a good alternative but it can bring challenging problems and significant risks.
This article outlines the operational, material, and legal risks associated with volunteer battalions and proposes some solutions to address these issues.
The problem of integration and armament
Units such as those described above rely on civilian volunteers willing to undertake training activities—normally in the evening or at weekends. Some of these groups, including Voma and Tigran Mets, are on combat duty along the border with Azerbaijan.
The units are highly motivated, but because they conduct almost all training activities on their own and do not have much interaction with the regular army they largely operate outside the command-and-control chain (C2). This is definitely not the best use of some of the most motivated people in the country.
There are also problems with the equipment the groups use. Their clothing and individual armour are sometimes better than those used in the Armed Forces, but they can’t use any armaments except small arms (mostly assault rifles) during training. A lack of training on crew served weapons and most modern equipment makes these groups a challenge to effectively integrate with their regular army counterparts.
The third concern is that the units are entirely reliant on private finance. At present the will exists among donors in Armenia and the diaspora to support such projects—and let’s hope that won’t change. But hope is not a term that sits comfortably in military planning and the security architecture of a country in such a hard-threat environment, especially given the fact that the deployment and operations of combat-ready groups is extremely expensive.
Volunteers can be prosecuted or killed in Azerbaijan
A major problem of the non-state volunteer units is that they are not protected by existing war conventions. A volunteer member captured by Azerbaijani forces during border clashes or military conflict may not be considered a prisoner of war (POW). As a result, the Baku regime will at best prosecute them for terrorism, being a mercenary, and so on, and at worst execute them on the battlefield. Acquiescing in this situation would be to opt out of moral responsibility for the fate of Armenian soldiers.
The situation described above is not hypothetical. Azerbaijani authorities and military personnel have openly executed Armenian POWs, as evidenced by videos and photographs of such crimes coming from pro-government Azerbaijani sources—mostly via Telegram and other social media platforms.
Another case that makes plain the grave danger for militia-type troops is the ongoing prosecution by the Azerbaijani authorities of POWs captured during the 2020 Artsakh/Nagorno-Karabakh War, despite the fact this is against international penal law conventions.
It is worth noting that the international community supports the Armenian position—the most recent execution of POWs was condemned by many countries, including the United States. Moreover, most formal and de facto mediators of the Armenian–Azerbaijani conflict are working for the release of Armenian POWs and on occasion Baku has been sending them back to Yerevan. But if irregular troops were imprisoned or executed there might not be such strong support from the international community.
Another international issue that may arise is the potential difficulty created for defense procurement by countries, mostly Western ones, conducting the arms trade responsibly. At this point Armenia is not procuring weapons in those countries, but there is a trend towards diversification since the Russo-Ukrainian war and the ongoing informal freeze of military–technical cooperation between Moscow and Yerevan. Using irregular privately financed armed groups is not the best way to demonstrate responsibility and high standards of deployment, maintenance, and operation of any Western weapons that theoretically could be procured by Yerevan.
Proposed solutions
The existing situation is not optimal for Armenia’s security. At the same time there are signs of some positive processes taking place: the core personnel of several volunteer units are signing official short-term contracts with the Armenian Ministry of Defense and starting combat duty on the border with Azerbaijan, which technically makes them part of the Armed Forces. This also allows volunteers to acquire military-class small arms from the army in the course of their duty. Yet at the same time it cannot be said that units are really integrated in the state’s defense institutions.
The most famous recent example of the formation and use of volunteer units is in the Russo-Ukrainian conflict, which started in 2014. At that time the Ukrainian Armed Forces were in a very bad shape with most troops out of action, so a process of forming volunteer battalions was launched, partly similar to recent developments in Armenia. The key difference was the initial participation of the Ukrainian state in forming such units—all of them were either part of newly appeared National Guard (part of the Ukrainian Internal Affairs Ministry) and Territorial Defense troops (organized by the General Staff), or the Armed Forces. Some of the units had and still have private financing, but that does not cover 100% of operational costs—it is more to augment rather than replace the state’s financial capabilities.
As Armenia at the moment is forming its own Territorial Defense troops, there is an optimal way of integrating the existing volunteer units into the state system. They should become formal battalions of Territorial Defense. At the same time the units should preserve their names, commanders, part of their internally formed traditions, as well as their support from donors which should be organized the way which is not creating mixed loyalties and priorities. At the same time these troops should also be financed by the government at the same level as other newly formed “pure” Territorial Defense battalions and private help should be something auxiliary and conducted through official pipelines. Simultaneously, the activities of independent volunteer units should be strictly prohibited and an official pipeline for forming such units in future should be set up.
Leonid Nersisyan is a defense analyst and research fellow at APRI Armenia. He is co-author of the books Waiting for the Storm: The South Caucasus and Storm in the Caucasus.