Հայկական կամավորական գումարտակները պետք է դառնան ԶՈՒ մաս - Mediamax.am
2020 թ.-ի Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը վեր հանեց հայկական զինված ուժերում առկա մի շարք խնդիրներ, որոնցից մեկը պահեստազորի արդյունավետ զորահավաք անցկացնելու անկարողությունն էր։ Այն բանից հետո, երբ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը գիտակցեց, որ պահեստազորի՝ օրենքով նախատեսված զորահավաքը  այլևս իրեն չի արդարացնում, վերջինս փոխարինվեց ջոկատային մոտեցմամբ՝ կամավորական փոքր՝ 40-ից բաղկացած խմբերով։ Սակայն, այս մոտեցումը նույնպես արդյունավետ չեղավ, քանի որ ջոկատները իրապես ինտեգրված չէին Զինված ուժերի մեջ, կամավորականները չունեին պատշաճ պատրաստվածություն, իսկ հրամանատարները՝ համապատասխան փորձառություն։ Պատերազմից հետո մի նոր միտում սկսեց նկատվել Հայաստանում, այն է՝ մասնավոր կամավորական միավորումների ստեղծումը։ Այս առումով ամենից հայտնին «Ողջ մնալու արվեստ» (ՈՄԱ) է, որը ձևավորվել էր 2014 թ.-ին և մասնակցել 2020 թ.-ի պատերազմին։ Կան նաև այլ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են «Տիգրան Մեծ»-ը և «Ազատազէն»-ը։ Քաղաքացիական ներգրավվման և ակտիվության՝ «ներքից վերև» սկզբունքով աշխատող այս տարբերակը, որը կոչված է իրականացնելու այն գործառույթները, որում պետությունը թերանում է,  կարող է լինել լավ այլընտրանք, բայց միևնույն ժամանակ, այն իր հետ բերում է նոր խնդիրներ և մեծ ռիսկեր։
Այս հոդվածը վեր է հանում գործառնական, նյութական և իրավական այն բոլոր ռիսկերը, որոնք կապված են կամավորական գումարտակների հետ և առաջարկում է որոշ լուծումներ այդ խնդիրներին։
Ինտեգրման և սպառազինության խնդիրը
Վերոնշյալ միավորները հիմնված են քաղաքացիական կամավորների վրա, ովքեր ցանկություն են հայտնում մասնակցել մարզումներին՝ սովորաբար երեկոյան ժամերին կամ հանգստյան օրերին։ Այս խմբերից որոշները՝ ներառյալ ՈՄԱ-ն և «Տիգրան Մեծ»-ը նաև մարտական ծառայություն են իրականացնում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին։
Այս խմբերը բավականին մոտիվացված են,  բայց լայն առնչություն չունեն կանոնավոր բանակի հետ և իրենց մարզումները անցկացնում ենք իրենք իրենցով ՝ հիմնականում դուրս մնալով բանակի կառավարման շղթայից։ Վերջինը, իհարկե, լավագույն ուղին չէ օգտագործելու երկրում առկա մոտիվացված մարդկանց ներուժը։
Կան նաև խնդիրներ հանդերձավորման հետ կապված։ Նրանց հագուստները և զրահաբաճկոնները երբեմն ավելի լավն են, քան Զինված ուժերինը, մյուս կողմից, սակայն, նրանք չեն կարող մարզումների ընթացքում օգտագործել այլ զինատեսակներ, բացի փոքր զենքերից (հիմնականում ինքնաձիգեր)։  Անձնակազմի՝ եղած զենքերի և ամենաժամանակակից սպառազինության տիրապետմանն ուղղված մարզումների բացակայությունը դժվարացնում է այս խմբերի արդյունավետ ինտեգրումը կանոնավոր բանակի հետ։
Երրորդ մտահոգությունը այն է, որ այս միավորները ամբողջությամբ հենված են մասնավոր ֆինանսների վրա։ Ներկայումս Հայաստանի և Սփյուռքի դոնորների շրջանում կա ցանկություն աջակցելու նման ծրագրերին և հուսանք, որ դա շարունակական կլինի։ Այնուամենայնիվ, հույսը այն կատեգորիան չէ, որ պետք է ընկած լինի նման լուրջ սպառնալիքներ ունեցող երկրի ռազմական պլանավորման կամ անվտանգային ճարտարապետության հիմքում, առավել ևս հաշվի առնելով այն փաստը, որ մարտական պատրաստություն ունեցող խմբերի տեղաբաշխումը և գործունեությունը հսկայական ծախսեր է պահանջում։
Կամավորները կարող են դատապարտվեն և սպանվեն Ադրբեջանում
Մասնավոր կամավորական միավորների գլխավոր խնդիրը այն է, որ նրանք պաշտպանված չեն գործող պատերազմական կոնվեցնիաներով։ Սահմանային բախումների կամ ռազմական գործողությունների ժամանակ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված կամավորականները չեն դիտարկվի որպես ռազմագերիներ։ Արդյունքում, Բաքվի իշխանությունները լավագույն դեպքում կդատապարտեն նրանց ահաբեկչության կամ վարձկան լինելու մեղադրանքներով, իսկ վատագույն դեպքում՝ նրանք կգնդակահարվեն հենց ռազմադաշտում։ Սա անտեսելը այս դեպքում կնշանակի հետ կանգնել հայ զինվորների ճակատագրի նկատմամբ ունեցած բարոյական պարտավորությունից։
Վերոնշյալ իրավիճակը հիպոթետիկ չէ, քանի որ արդեն իսկ Ադրբեջանի իշխանությունները և զինված ուժերը բացեիբաց գնդակահարել են հայ ռազմագերիներին, որոնց լուսանկարները և տեսանյութերը նաև տարածվել են Ադրբեջանի իշխանամետ լրատվական աղբյուրներում՝ հիմնականում Տելեգրամ և այլ սոցիալական մեդիաների միջոցով։
Մեկ այլ օրինակ, որն ակնհայտ է դարձնում նման ռազմականացված խմբերին սպառնացող հնարավոր վտանգները, Ադրբեջանում՝ 2020 թ.-ի պատերազմի ժամանակ գերեվարված անձանց դատավարություններն են, չնայած նրան, որ դրանք հակասում են միջազգային քրեական իրավունքի կոնվենցիաներին։
Կարևոր է նաև նշել, որ միջազգային հանրությունը աջակցում է Հայաստանի դիրքորոշմանը. ամենավերջին գնդակահարության դեպքերը դատապարտվեցին բազմաթիվ երկրների կողմից՝ ներառյալ ԱՄՆ-ի:
Ավելին, հայ-ադրբեջանական հակամարտության մեջ միջնորդական դեր ունեցող երկրները ջանքեր են գործադրում ռազմագերիների ազատման ուղղությամբ, ինչը երբեմն հաջողությամբ է պսակվում։
Մեկ այլ միջազգային բնույթի խնդիր, որը կարող է գլուխ բարձրացնել, պաշտպանական սպառազինության ձեռք բերման հարցն է, մասնավորապես այն երկրներից, որոնք զենքի վաճառքին զգուշորեն են մոտենում, ինչպիսիք են օրինակ՝ արևվտյան երկրները։ Թեև ներկայումս Հայաստանը զենք չի գնում այդ երկրներից, այժմ կա դիվերսիֆիկացիայի միտումներ այս առումով՝ պայմանավորված ռուս-ուկրաինական պատերազմով և Մոսկվայի ու Երևանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության ոչ պաշտոնական սառեցմամբ։ Մասնավոր ֆինանսավորմամբ գործող ոչ կանոնավոր զինված խմբերի կիրառումը այս պարագայում լավագույն ուղին չէ արևմտյան սպառազինության ձեռք բերման, պահպանման և կիրառման համար անհրաժեշտ պատրաստվածություն և բարձր ստանդարտներ ցուցադրելու համար, մինչդեռ տեսականորեն Երևանը կարող է գնել այդ սպառազինությունը։
Առաջարկվող լուծումներ
Գոյություն ունեցող լուծումները օպտիմալ չեն Հայաստանի անվտանգության համար։ Միևնույն ժամանակ կան որոշ նշաններ, որ դրական տեղաշարժեր են տեղի ունենում այս առումով. կամավորական միավորների հիմնական անձնակազմը կարճաժամկետ պայմանագրեր է կնքում Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հետ և մարտական ծառայության անցնում Ադրբեջանի հետ սահմանին, որը փաստացի նրանց դարձնում է Զինված ուժերի մաս։ Սա նաև թույլ է տալիս ծառայության ընթացքում բանակից ստանալ որոշ փոքր զինատեսակներ։ Սակայն մյուս կողմից, չենք կարող ամբողջությամբ փաստել, որ այս միավորները ամբողջությամբ ինտեգրված են պետության պաշտպանական ինստիտուտների հետ։
Կամավորական խմբերի ձևավորման և կիրառման ամենաթարմ և հայտնի օրինակը ռուս-ուկրաինական հակամարտությունն է, որը սկսվել է 2014 թ.-ին։ Այն ժամանակ Ուկրաինայի Զինված ուժերը բավական վատ վիճակում էին, զորքերի մեծ մասը շարքից դուրս էին եկել, ինչը հանգեցրեց կամավորական գումարտակների ձևավորմանը, որոշ չափով այնպես, ինչպես դա եղավ Հայաստանում։ Առանցքային տարբերությունը այստեղ ուկրաինական պետության մասնակցությունն էր այս խմբերի ձևավորման գործում. բոլոր միավորումները կա՛մ մաս էին նոր ձևավորված Ազգային գվարդիայի (այն գործում էր Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարության կազմում) և Տարածքային պաշտպանության զորքերում (ստեղծված Գլխավոր շտաբի կողմից), կա՛մ մաս էին Զինված ուժերի։ Այդ խմբերից որոշները ունեին և ունեն մասնավոր ֆինանսավորում, բայց այն 100%-ով չի ծածկում գործառնական ծախսերը, այն ավելի շատ կոչված է պետական ֆինանսական կարողությունները լրացնելու, բայց ոչ՝ փոխարինելու։
Քանի որ այս պահին Հայաստանը ձևավորում է սեփական Տարածքային պաշտպանության ուժերը, ստեղծվել է լավ հնարավորություն եղած կամավորական խմբերը ընդհանուր պետական համակարգի մեջ ինտեգրելու համար։ Նրանք պետք է դառնան Տարածքային պաշտպանության գումարտակներ։ Միևնույն ժամանակ, այս խմբերը պետք է պահպանեն իրենց անունները, հրամանատարներին, ներքին ավանդույթները, ինչպես նաև դոնորների աջակցությունը, որը, սակայն, չպետք է հարուցի այս խմբերի լոյալության կամ առաջնահերթությունների հետ կապված խնդիրներ։ Այս զորքերը պետք է ֆինանսավորվեն պետության կողմից այնպես, ինչպես նոր ձևավորվող գումարտակները, իսկ մասնավոր աջակցությունը պետք է լինի միայն օժանդակ և կատարվի պետական խողովակների միջոցով։
Զուգահեռ, անկախ կամավորական խմբերի գործունեությունը պետք է խստորեն արգելվի և սահմանվեն նման խմբերի ստեղծման պետական ընթացակարգեր։
Լեոնիդ Ներսիսյանը APRI Armenia-ում ռազմական վերլուծաբան և հետազոտող է: Նա «Փոթորկին սպասող. Հարավային Կովկաս» և «Փոթորիկ Կովկասում» գրքերի համահեղինակն է:

Армянские добровольческие батальоны должны стать частью ВС - Mediamax.am
Арцахская/Нагорно-Карабахская война 2020 года выявила ряд проблем в вооруженных силах Армении, одной из которых была неспособность провести эффективный призыв резервистов. Как только военные и политические лидеры поняли, что официальная мобилизация резервистов не сработала, этот подход был заменен использованием добровольческих групп («джокатов»), по 40 человек в каждой. Но и эта стратегия оказалась неэффективной, поскольку группы не были по-настоящему интегрированы в вооруженные силы, личный состав не был обучен, а их командиры не имели опыта. После войны возникла новая тенденция - развитие негосударственных добровольческих подразделений. Самым известным из них является "Вома", которая была сформирована еще в 2014 году и приняла участие в Арцахской/Нагорно-Карабахской войне 2020 года, но есть и ряд других отрядов, таких как "Тигран Мец" и "Азатазен". Идея гражданской активности и деятельности "снизу" для выполнения функций, которые государство не в состоянии эффективно выполнять, может показаться хорошей альтернативой, но она может нести в себе сложные проблемы и значительные риски.
В этой статье описываются оперативные, материальные и юридические риски, связанные с добровольческими батальонами, и предлагаются некоторые решения для их устранения.
Проблема интеграции и вооружения
Подразделения, подобные описанным выше, опираются на гражданских добровольцев, готовых участвовать в тренировках - как правило, в вечернее время или в выходные дни. Некоторые из этих групп, включая "Вома" и "Тигран Мец", несут боевое дежурство вдоль границы с Азербайджаном.
Эти подразделения высоко мотивированы, но поскольку они проводят почти все учебные мероприятия самостоятельно и мало взаимодействуют с регулярной армией, они в основном действуют вне общей цепи управления. Это определенно не лучшее применение для одних из самых мотивированных людей в стране.
Существуют также проблемы с оборудованием и техникой, которое используют добровольческие группы. Их снаряжение и индивидуальная броня нередко лучше той, что используется в вооруженных силах, но они могут использовать исключительно легкое стрелковое вооружение во время тренировок. Отсутствие подготовки по владению сложным вооружением и наиболее современным снаряжением делает эти группы трудно интегрируемыми в регулярную армию.
Третья проблема заключается в том, что эти подразделения практически полностью зависят от частного финансирования. В настоящее время доноры в Армении и диаспоре готовы поддержать такие проекты, и будем надеяться, что эта ситуация не изменится. Но надежда — это не то понятие, которое нужно использовать в военном планировании и архитектуре безопасности страны в условиях столь широких угроз, в особенности учитывая тот факт, что развертывание и функционирование боеспособных отрядов обходится очень дорого.
В Азербайджане добровольцы могут быть привлечены к ответственности или убиты
Основная проблема негосударственных добровольческих подразделений заключается в том, что они не защищены существующими военными конвенциями. Член добровольческого отряда, захваченный азербайджанскими войсками в плен во время пограничных столкновений или военного конфликта, не может считаться военнопленным в полной мере. В результате бакинский режим в лучшем случае будет преследовать их по уголовным статьям за терроризм, наемничество и так далее, а в худшем и вовсе казнит на поле боя. Не менять ничего в этой ситуации означает фактический отказ от моральной ответственности за судьбу армянских солдат.
Описанная выше ситуация не является гипотетической. Власти и военнослужащие Азербайджана открыто казнили армянских военнопленных, о чем свидетельствуют видео и фотографии таких преступлений, поступающие из проправительственных азербайджанских источников - в основном через Telegram и другие социальные сети.
Еще одним примером, который наглядно демонстрирует серьезную опасность применения негосударственных добровольческих отрядов, является продолжающееся преследование азербайджанскими властями военнопленных, захваченных во время Арцахской/Нагорно-Карабахской войны 2020 года несмотря на то, что это противоречит международным конвенциям по уголовному праву.
Стоит отметить, что международное сообщество в целом поддерживает позицию Армении - недавняя казнь военнопленных была осуждена многими странами, включая США.
Более того, большинство формальных и де-факто посредников армяно-азербайджанского конфликта добиваются освобождения армянских военнопленных, и в отдельных случаях Баку отправляет их обратно в Ереван. Но если нерегулярные войска будут заключены в тюрьму или казнены, то такой явной поддержки со стороны международного сообщества может и не быть.
Другой международный вопрос, который может возникнуть, — это потенциальные трудности, создаваемые для оборонных закупок в странах, ответственно ведущих торговлю оружием (в основном западные). На данный момент Армения не закупает оружие в этих странах, но существует тенденция к диверсификации поставок после начала Русско-Украинской войны и продолжающейся неофициальной заморозки военно-технического сотрудничества между Москвой и Ереваном. Использование нерегулярных вооруженных групп, финансируемых из частных источников, - не лучший способ продемонстрировать ответственность и высокие стандарты развертывания, обслуживания и эксплуатации западного оружия, которое теоретически может быть закуплено Ереваном.
Предлагаемые решения
Сложившаяся ситуация не является оптимальной для обеспечения безопасности Армении. В то же время есть признаки некоторых позитивных процессов: основной состав нескольких добровольческих подразделений подписывает официальные краткосрочные контракты с Министерством обороны Армении и только после этого заступает на боевое дежурство на границе с Азербайджаном, что технически делает их частью вооруженных сил на этот период. Это также позволяет добровольцам получать от армии стрелковое оружие военного класса в ходе несения службы. Но в то же время нельзя сказать, что отряды действительно интегрированы в оборонные институты государства.
Самый известный недавний пример формирования и масштабного использования добровольческих подразделений — это российско-украинский конфликт, начавшийся в 2014 году. В то время украинские вооруженные силы находились в очень плохом состоянии, большинство войск были небоеспособны и поэтому был запущен процесс формирования добровольческих батальонов, отчасти похожий на недавние события в Армении. Ключевым отличием было изначальное участие украинского государства в формировании таких подразделений - все они входили либо в состав новоявленных Национальной гвардии (часть МВД Украины), войск территориальной обороны (организованных Генеральным штабом), либо в состав Вооруженных сил. Некоторые из них финансировались и продолжают финансироваться из частных источников, но это не покрывает 100% расходов подразделений, а скорее дополняет, чем заменяет финансовые возможности государства.
Поскольку Армения в настоящее время формирует собственные войска территориальной обороны, существует оптимальный способ интеграции существующих добровольческих подразделений в государственную систему. Они должны стать официальными батальонами территориальной обороны. При этом подразделения должны сохранить свои названия, командиров, часть своих внутренне сформированных традиций, а также поддержку от доноров, которая должна быть организована таким образом, чтобы не создавать конфликтов интересов и приоритетов. В то же время эти подразделения должны финансироваться государством на том же уровне, что и другие вновь сформированные «с нуля» батальоны территориальной обороны, а частная помощь должна стать чем-то вспомогательным и осуществляться через официальные каналы. Одновременно следует строго запретить деятельность независимых добровольческих подразделений и создать официальный механизм для формирования таких подразделений в будущем, которые изначально будут частью государственных военных институтов.
Леонид Нерсисян - военный аналитик и исследователь APRI Armenia, соавтор книг «В ожидании бури: Южный Кавказ» и «Буря на Кавказе».