Փելոսին, Թայվանը, Ամուլսարն ու Հատիսը - Mediamax.am
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների Պալատի խոսնակի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում մարդիկ հաճախ էին հիշատակում Թայվանը, որտեղ Նենսի Փելոսին այցելել էր վերջերս:
Թայվանը տնտեսական մեծ հաջողություններ գրանցեց XX դարի երկրորդ կեսին եւ Սինգապուրի, Հոնկոնգի եւ Հարավային Կորեայի հետ միասին համարվում է «Ասիական 4 վագրերից մեկը»: Այսօր Թայվանը աշխարհի 19-րդ տնտեսությունն է: Կարծում եմ, այսքանը բավարար է Հայաստանի եւ Թայվանի միջեւ բոլոր զուգահեռները բացարձակ հիմարություն անվանելու համար:
Երբ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը հարձակում սկսեց Հայաստանի եւ, մասնավորապես, Ջերմուկի վրա, ես մտածում էի ոչ թե Թայվանի, այլ Ամուլսարի ծրագրի մասին: Մտածում էի, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանի եւ նրա կառավարության ջանքերով այդ ծրագիրը չսպանվեր, ապա Ջերմուկի հարեւանությամբ ամերիկյան եւ բրիտանական կապիտալի կողմից ներդրված 400 միլիոն դոլարը կարող էր զսպող դեր ունենալ Ալիեւի համար:
4,5 տարվա ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը որեւէ որոշում կայացնելու համարձակություն չունեցավ՝ այն պատվիրակելով «ակտիվիստներին», որոնք տարիներ շարունակ «պոստեր էին պահում» Ամուլսարի «մատույցներում»: Դավոսն ու Ամուլսարը՝ միմյանց շատ մոտիկ ու շատ հեռու սյունակում ժամանակին հավաքագրել էի Փաշինյանի եւ նրա զինակիցների իրարամերժ հայտարարությունները խնդրի մասին:
Երբ ԱՄՆ եւ Մեծ Բրիտանիայի դեսպանները տեսախցիկների առջեւ ու փակ հանդիպումներում խոսում էին Ամուլսարի ծրագրի կարեւորության մասին, Փաշինյանը չէր գիտակցում, որ պատերազմի մշտական վտանգի մեջ ապրող երկրում արեւմտյան խոշոր ներդրում ունենալը լրացուցիչ «անվտանգության բարձիկ» է:
Նրա փաստացի հովանավորությունը վայելող «ակտիվիստները» պնդում էին, որ «փրկում են Սեւանը»՝ անտեսելով բազմաթիվ ուսումնասիրություններն այն մասին, որ Ամուլսարի շահագործումը Սեւանին վնաս չի հասցնելու: Այսօր Ամուլսարում գործող հանք չունենք, բայց ունենք Սեւանա լճին ընդհուպ մոտեցած թշնամի:
Իր պաշտոնավարման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը որեւէ իրական քայլ չձեռնարկեց խոշոր օտարերկրյա ներդրումների խթանումը խրախուսելու համար: Ավելին, երբ նրան ասում էին, որ Ամուլսարը վատ ազդանշան է պոտենցիալ ներդրողների համար, նա այդ զգուշացումները բանի տեղ չէր դնում:
Իհարկե, եթե գործարանը Ամուլսարում կառուցված լիներ, դա չէր երաշխավորելու, որ Ալիեւը Ջերմուկի վրա գրոհելու հրահանգ չէր տալու: Բայց կարդացեք Գերմանիայի փոխդեսպանի արձագանքը Ջերմուկ կատարած այցի մասին եւ հասկացեք, որ այն այդպիսին չէր լինի, եթե Ջերմուկում գերմանացի զբոսաշրջիկներ եղած չլինեին: Իսկ հիմա պատկերացրեք՝ ինչպիսին կլիներ Փելոսիի կամ ամերիկացի այլ պաշտոնյաների արձագանքը, եթե հարձակման ընթացքում վտանգվեր կամ տուժեր արեւմտյան կապիտալով Ամուլսարում կառուցված գործարանը:
Վերջին ամիսներին Նիկոլ Փաշինյանի «ոխերիմ բարեկամ» Գագիկ Ծառուկյանը վարչապետի ակնհայտ թողտվությամբ (եւ առանց անհրաժեշտ թույլտվությունների) սեփականաշնորհում է Հատիս լեռը՝ Քրիստոսի արձան տեղադրելու շղարշի տակ: Բայց «Հատիսը սար է մնալու» կոչեր չեն հնչում, ակտիվիստների կողմից «պոստեր» չեն տեղադրվում:
2020 թվականի պատերազմի առաջին տարելիցի կապակցությամբ գրել էի Երբ փող չունես, բայց հաղթել ես ուզում հոդվածը: Ցավոք, այն արդիական է նաեւ պատերազմի երկրորդ տարելիցի շեմին:

Pelosi, Taiwan, Amulsar and Hatis
During the visit of the Speaker of U.S. House of Representatives Nancy Pelosi people often mentioned Taiwan where she visited recently.
Taiwan achieved great economic success in the second half of the 20th century and, along with Singapore, Hong Kong and South Korea, is considered one of the “Four Asian tigers”. Today, Taiwan is the 19th largest economy in the world. I think this is enough to call all parallels between Armenia and Taiwan absolute nonsense.
When on September 13, Azerbaijan launched an attack on Armenia and on Jermuk, in particular, I was not thinking about Taiwan, but about Amulsar mine project. I was thinking that if this project was not killed with the efforts of Nikol Pashinyan and his government, the 400 million USD invested by American and British capital near Jermuk could have been a deterrent for Aliyev.
Over 4.5 years, Nikol Pashinyan did not have the courage to make any decision, delegating it to “activists”, who for years held “combat posts” near Amulsar.
When the ambassadors of the US and UK talked about the importance of the Amulsar project in front of cameras and at closed meetings, Pashinyan did not realize that having a large Western investment in a country living in constant danger of war is an additional “security cushion”.
The “activists” enjoying his patronage claimed that they were “saving Sevan”, ignoring numerous studies proving that the exploitation of Amulsar would not harm the lake. Today, we do not have an active mine in Amulsar, but we have an enemy that has reached close to Lake Sevan.
During his tenure, Nikol Pashinyan did not take any real steps to encourage the promotion of foreign investments. Moreover, when he was told that Amulsar was a bad signal for potential investors, he ignored the warnings.
Of course, the construction of a plant in Amulsart would not guarantee that Aliyev would not order to attack Jermuk. But if to read the post of the deputy ambassador of Germany about the visit to Jermuk, it becomes clear that his reaction would not have been such if not German tourists who were in Jermuk that time. And now imagine what would be the reaction of Pelosi or other American officials if the plant built in Amulsar with western capital was threatened or damaged during the attack.
In recent months, Nikol Pashinyan’s “frenemy” Gagik Tsarukyan has been privatizing Mount Hatis with the apparent connivance of the prime minister (and without the required permits) under the guise of installing a statue of Christ, but there are no calls from the activists that “Hatis will remain a mountain” and there are no “combat posts”.
On the occasion of the first anniversary of the 2020 war, I wrote “Strong and flexible economy should become our only ideology” article. Unfortunately, it is also relevant on the eve of the second anniversary of the war.