Գերմանիայի փոխդեսպանը «ցնցված» է Ջերմուկում տեսած ավերածություններից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Գերմանիայի նորանշանակ փոխդեսպան, ներկայում գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էրիկ Թինտրուպն (Erik Tintrup) ասել է, որ «ցնցված է» ավերածությունների այն պատկերներից, որոնք տեսել է Ջերմուկում։
«Ջերմուկը գեղեցիկ բնության մեջ տեղակայված գեղատեսիլ, խաղաղ հանգստավայր է։ Երեքշաբթի այստեղ գերմանացի զբոսաշրջիկներ էլ կային։ Այն, որ բնակիչներից ոչ ոք չի զոհվել, գրեթե հրաշքի է նման, քանի որ հրետանային կրակոցները խփել են այս՝ սահմանից կիլոմետրեր հեռու գտնվող ռեստորանների և ճոպանուղու ուղղությամբ, ընդամենը մի քանի հարյուր մետր բնակելի շենքերից ու զբոսաշրջիկներով լի հյուրանոցներից հեռու»,- սեպտեմբերի 16-ին Ջերմուկ կայացած այցի ընթացքում ասել է Թինտրուպը, ում խոսքերը մեջբերում է Գերմանիայի դեսպանության ֆեյսբուքյան էջը:
Նա նաեւ ասել է, որ գերմանուհի զբոսաշրջիկն իր հյուրանոցի սենյակից կարողացել է լուսանկարել պայթյունները, այնքան մոտիկ են նրանք եղել դրանց։ «Ես չափազանց մտահոգ եմ։ Մենք ապրումակցում ենք հայ ժողովրդին»,- ասել է Էրիկ Թինտրուպը։

Вице-посол Германии потрясен увиденными в Джермуке разрушениями - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-посол Германии в Армении, временный поверенный Эрик Тинтруп заявил, что «потрясен» разрушениями, увиденными в Джермуке.
«Джермук - красивый, тихий курорт, расположенный среди прекрасной природы. Во вторник здесь также были немецкие туристы. То, что никто из жителей не погиб - равносильно чуду, так как артиллерийский огонь велся по этим ресторанам и канатной дороге за километры от границы, всего в нескольких сотнях метров от жилых домов и гостиниц, полных туристов», - эти слова Тинтрупа в ходе визита в Джермук 16 сентября приводит официальная страница посольства Германии в Фейсбук.
Дипломат также сообщил, что немецкая туристка смогла сфотографировать взрывы из своего гостиничного номера.