Գերմանիայի փոխդեսպանը «ցնցված» է Ջերմուկում տեսած ավերածություններից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Գերմանիայի նորանշանակ փոխդեսպան, ներկայում գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էրիկ Թինտրուպն (Erik Tintrup) ասել է, որ «ցնցված է» ավերածությունների այն պատկերներից, որոնք տեսել է Ջերմուկում։
«Ջերմուկը գեղեցիկ բնության մեջ տեղակայված գեղատեսիլ, խաղաղ հանգստավայր է։ Երեքշաբթի այստեղ գերմանացի զբոսաշրջիկներ էլ կային։ Այն, որ բնակիչներից ոչ ոք չի զոհվել, գրեթե հրաշքի է նման, քանի որ հրետանային կրակոցները խփել են այս՝ սահմանից կիլոմետրեր հեռու գտնվող ռեստորանների և ճոպանուղու ուղղությամբ, ընդամենը մի քանի հարյուր մետր բնակելի շենքերից ու զբոսաշրջիկներով լի հյուրանոցներից հեռու»,- սեպտեմբերի 16-ին Ջերմուկ կայացած այցի ընթացքում ասել է Թինտրուպը, ում խոսքերը մեջբերում է Գերմանիայի դեսպանության ֆեյսբուքյան էջը:
Նա նաեւ ասել է, որ գերմանուհի զբոսաշրջիկն իր հյուրանոցի սենյակից կարողացել է լուսանկարել պայթյունները, այնքան մոտիկ են նրանք եղել դրանց։ «Ես չափազանց մտահոգ եմ։ Մենք ապրումակցում ենք հայ ժողովրդին»,- ասել է Էրիկ Թինտրուպը։

German deputy ambassador “shocked” by the destructions in Jermuk - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. German Deputy Chief of Mission, now Charge d'Affaires Erik Tintrup said he was “shocked” by the scenes of destruction he saw in Jermuk.
“Jermuk is a beautiful, peaceful resort located in beautiful nature. There were also German tourists here on Tuesday. It is almost a miracle that no one was killed, since artillery fire hit the restaurants and the cable kilometers away from the border, just a few hundred meters from the residential houses and hotels full of tourists,” Tintrup said on September 16, during a visit to Jermuk, as quoted by the German Embassy’s Facebook page.
He also reported that a German tourist was able to photograph the explosions from her hotel room, so close they were. “I am extremely concerned. We sympathize with the Armenian people,” Eric Tintrup said.