Շառլ Միշելին «փուռն է տալիս», մեզ էլ ապուշի տեղ է դնում - Mediamax.am
«Տաք հետքերով» հոդված գրել չեմ սիրում՝ թեման պետք է «եփվի»՝ հնարավորինս գոլորշիացնելով հույզերը: Բայց այսօր Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային Ժողովում այնպիսի բաներ է խոսել, որ չեմ կարող ինձ զսպել:
Մայիսի 22-ին Բրյուսելում կայացավ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի արդյունքներով Շառլ Միշելը հանդես եկավ ծավալուն հայտարարությամբ:
Մայիսի 25-ին՝ Ազգային Ժողովում պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, Նիկոլ Փաշինյանը գերազանցեց ինքն իրեն՝ ցանկալին իրականի տեղ ներկայացնելու հարցում:
Նա ասաց, որ Բրյուսելում տեղի է ունեցել շատ լուրջ քննարկում, որի արդյունքներով արձանագրվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի դիրքորոշումների տարբերությունները.
«Ադրբեջանը ԼՂ հիմնախնդիրը համարում է լուծված է, Հայաստանը համարում է, որ այն լուծված չէ: Խաղաղության բանակցությունների հնարավոր համատեքստում Ադրբեջանը ներկայացրել է իր հինգ սկզբունքները, մենք ներկայացրել ենք մեր դիտարկումները եւ օրակարգը ու ասել, որ այդ հենքի վրա պետք է տեղի ունենան բանակցություններ: Մեր առաջադրած սկզբունքներում առաջադրված է ԼՂ հայության անվտանգությունը, իրավունքները եւ ԼՂ վերջնական կարգավիճակի ճշգրտումը: Քանի որ քննարկումների արդյունքում կողմերի միջեւ ձեւակերպումների շուրջ համաձայնություն չի եղել, Եվրամիության խորհրդի նախագահը որոշել է հայտարարություն անել, որը հնարավորինս շատ էլեմենտներ կարտահայտեր երկու կողմերի դիրքորոշումներից: Ինչքանով է ստացվել, ինչքանով է ճշգրիտ, դա ուրիշ քննարկման հարց է»:
Այսինքն, Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է մեզ համոզել, որ Եվրամիության ղեկավարներից մեկը փորձել է «փազլ» հավաքել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի դիրքորոշումներից՝ ամեն մեկից «մի քիչ» վերցնելով: Վերջին 4 տարիների ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը մեկ անգամ չէ ապացուցել, որ դիվանագիտության եւ միջազգային հարաբերությունների յուրատեսակ ընկալում ունի, բայց այս անգամ նա գերազանցել է ինքն իրեն:
Մի քանի մեջբերում անեմ Շառլ Միշելի հայտարարությունից.
«Նրանք համաձայնության եկան (ընդգծումն իմն է-Ա.Թ.)տարանցման կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ՝ արեւմտյան Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի, Ադրբեջանի տարածքով՝ Հայաստանի տարբեր մասերի, ինչպես նաեւ երկու երկրների հաղորդակցության ենթակառուցվածքների միջոցով միջազգային բեռնափոխադրումների համար»:
«Նրանք համաձայնության եկան (ընդգծումն իմն է-Ա.Թ.) սահմանների կառավարման, անվտանգության, հողի վճարների, ինչպես նաեւ մաքսային սկզբունքների շուրջ միջազգային բեռնափոխադրումների համատեքստում»:
«Ղեկավարները պայմանավորվեցին (ընդգծումն իմն է-Ա.Թ.) առաջ տանել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումները, որով կարգավորվելու են միջպետական հարաբերությունները»։
Առնվազն երեք կետում Եվրոպական խորհրդի նախագահ հստակ եւ միանշանակ խոսում է ձեռքբերված համաձայնությունների եւ պայմանավորվածությունների մասին եւ որեւէ կետում չի ակնարկում անհամաձայնությունների մասին:
Մեծ ճիգ գործադրեմ ու փորձեմ հավատալ Փաշինյանի խոսքերին: Բայց ի՞նչ է նշանակում «Ինչքանով է ստացվել, ինչքանով է ճշգրիտ, դա ուրիշ քննարկման հարց է»:
Ցանկացած մարդ, ով տարրական պատկերացում ունի դիվանագիտության մասին, կարող է փաստել, որ նման հայտարարությունները հրապարակվելուց առաջ համաձայնեցվում են կողմերի հետ: Այլ տարբերակ լինել չի կարող: Այլընտրանքը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե Փաշինյանն ու իր թիմի անդամները չեն ցանկացել նախապես ծանոթանալ Միշելի հայտարարության տեքստին: Եթե Հայաստանի եւ Արցախի ապագայի համար ուղենիշային կարեւորություն ունեցող փաստաթղթերից մեկի մասին պետության ղեկավարն ասում է «ինչքանով է ստացվել, ինչքանով է ճշգրիտ, դա ուրիշ քննարկման հարց է», ցավոք, դա էլ բացառել չենք կարող:
Այս հոդվածն այն մասին չէ, թե արդյո՞ք «լավն» է կամ «վատն» է Շառլ Միշելի հայտարարությունը: Այն մասին է, որ պետությունը կառավարվում է ինքնուս վարչապետի կողմից, որին թվում է, թե կարող է Շառլ Միշելին «փուռը տալ»՝ սեփական դեմքը փրկելու համար, մեզ էլ՝ ապուշի տեղ դնել:

Пашинян подставляет Мишеля, а нас держит за идиотов - Mediamax.am
Не люблю писать по «горячим следам» - предпочитаю сначала «выпарить» эмоции. Но после сказанного Николом Пашиняном 25 мая в парламенте сдержаться было не под силу.
22 мая в Брюсселе состоялась встреча президента Европейского совета Шарля Мишеля с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, после чего Мишель выступил с обстоятельным заявлением.
25 мая, отвечая на вопросы депутатов в парламенте, Никол Пашинян, выдавая желаемое за действительное, превзошел сам себя.  Он сказал, что в Брюсселе состоялась «очень серьезная дискуссия», в результате которой были зафиксированы различия в позициях Армении и Азербайджана:
«Азербайджан считает нагорно-карабахский конфликт решенным, Армения – нет. В контексте мирных переговоров Азербайджан представил свои пять принципов, мы представили наши замечания и повестку, отметив, что переговоры должны вестись на этой основе. В наших принципах отражены вопросы безопасности и прав армян Нагорного Карабаха и уточнение окончательного статуса. Поскольку в результате обсуждений между сторонами не было достигнуто согласия по формулировкам, председатель Европейского Совета решил сделать заявление, которое отражало бы как можно больше общих элементов позиций обеих сторон. Насколько получилось, насколько точно – это вопрос для отдельного обсуждения»:
Иными словами, Никол Пашинян пытается убедить нас в том, что один из лидеров Евросоюза пытался собрать «пазл» из позиций Армении и Азербайджана, взяв «по чуть-чуть» от каждой из них. За последние 4 года Пашинян не раз доказывал, что обладает своеобразным восприятием дипломатии и международных отношений, но в этот раз он побил все рекорды.
Приведу несколько отрывков из заявления Шарля Мишеля:
«Лидеры сошлись во мнении (выделено мной – А.Т.), что необходимо двигаться вперед в разблокировании транспортных сообщений. Они согласовали принципы регулирования транзита через западный Азербайджан в Нахичевань, через различные отрезки Армении по территории Азербайджана, а также посредством транспортных инфраструктур обеих стран для международных грузоперевозок».
«Стороны пришли к соглашению  (выделено мной – А.Т.) в вопросах пограничного управления, безопасности, земельных платежей, а также о таможенных принципах при международных грузоперевозках.
«Лидеры договорились  (выделено мной – А.Т.) продвигать обсуждение будущего мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, которым будут регулироваться межгосударственные отношения».
Как минимум в трех местах председатель Европейского Совета ясно и недвусмысленно говорит о достигнутых договоренностях, не намекая на разногласия ни в одном пункте.
Можно приложить большие усилия и попытаться поверить словам Пашиняна. Но что означает фраза «насколько получилось, насколько точно – это вопрос для отдельного обсуждения»?
Каждый, кто хоть немного разбирается в дипломатии, скажет, что подобные заявления согласовываются со сторонами до публикации. Другого варианта быть не может. Альтернатива возможна только в том случае, если Пашинян и члены его команды не пожелали заранее ознакомиться с текстом заявления Мишеля. И если об одном из документов, имеющих важное значение для будущего Армении и Арцаха, глава государства говорит, «насколько получилось, насколько точно – это вопрос для отдельного обсуждения», то, к сожалению, и этого нельзя исключать.
Эта статья не о том, «хорошее» или «плохое» заявление Шарля Мишеля. Она о том, что государством управляет самоучка, которому кажется, что он может «подставить» Шарля Мишеля, чтобы выгородить себя, а нас - принимать за идиотов.