Շառլ Միշել. «Քննարկումն անկեղծ եւ արդյունավետ էր» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ մայիսի 22-ին Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով:
«Այսօր կրկին հյուրընկալել եմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւին եւ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին։ Սա մեր երրորդ քննարկումն էր այս ձեւաչափով։ Մենք կենտրոնացանք Հարավային Կովկասի իրավիճակի եւ երկու երկրների, ինչպես նաեւ ավելի լայն տարածաշրջանի հետ ԵՄ հարաբերությունների զարգացման վրա։
Քննարկումն անկեղծ եւ արդյունավետ էր։ Մենք դիտարկեցինք հարցերի ամբողջ փաթեթը: Մանրամասն քննարկում ունեցանք հումանիտար հարցերի, այդ թվում՝ ականազերծման, կալանավորներին ազատելու եւ անհայտ կորածների ճակատագրի լուծմանն ուղղված ջանքերի վերաբերյալ:
Մենք հասանք հետեւյալ արդյունքների.
Սահմանային խնդիրներ
Առաջիկա օրերին միջպետական սահմանին տեղի կունենա սահմանային հանձնաժողովների առաջին համատեղ նիստը։ Այն կանդրադառնա բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերում են սահմանի սահմանազատմանը եւ կայուն իրավիճակ ապահովելուն:
Հաղորդակցություններ
Ղեկավարները համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է առաջ գնալ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցում։ Նրանք համաձայնության եկան տարանցման կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ՝ արեւմտյան Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի, Ադրբեջանի տարածքով՝ Հայաստանի տարբեր մասերի, ինչպես նաեւ երկու երկրների հաղորդակցության ենթակառուցվածքների միջոցով միջազգային բեռնափոխադրումների համար:
Նրանք համաձայնության եկան սահմանների կառավարման, անվտանգության, հողի վճարների, ինչպես նաեւ մաքսային սկզբունքների շուրջ միջազգային բեռնափոխադրումների համատեքստում:
Փոխվարչապետներն այս աշխատանքն առաջ կտանեն առաջիկա օրերին։
Խաղաղության պայմանագիր
Ղեկավարները պայմանավորվեցին առաջ տանել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումները, որով կարգավորվելու են միջպետական հարաբերությունները։ Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ԱԳ նախարարների գլխավորած թիմերը առաջ կտանեն այս գործընթացը։ Սրան ի լրումն շեշտել եմ երկու ղեկավարներին, որ անհրաժեշտ է ապահովել Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներին եւ անվտանգությանը:
Սոցիալ-տնտեսական զարգացում
ԵՄ-ն երկու կողմերի հետ կշարունակի Տնտեսական խորհրդատվական խմբի աշխատանքը, որը նպատակն է տնտեսական զարգացման ապահովումը` ի շահ երկու երկրների եւ նրանց բնակչության:
Նաեւ շեշտել եմ բնակչությանը երկարաժամկետ կայուն խաղաղության նախապատրաստելու կարեւորությունը։ ԵՄ-ն պատրաստ է ուժեղացնել իր աջակցությունն այս հարցում:
Մենք պայմանավորվեցինք սերտ կապի մեջ մնալ եւ նորից հանդիպել նույն ձեւաչափով հուլիս-օգոստոս ամիսներին»:

Charles Michel: “Discussion was frank and productive” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President Charles Michel of the European Council issued a statement following a trilateral meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
“Today I hosted President Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Pashinyan of Armenia again. This was our third discussion in this format. We focused on the situation in the South Caucasus and the development of EU relations with both countries as well as the broader region.
The discussion was frank and productive. We reviewed the entire set of issues. We had a detailed discussion on humanitarian issues, including demining, and efforts to free detainees and address the fate of missing persons.
We reached the following outcomes:
Border issues
The first joint meeting of the Border Commissions will take place on the inter-state border in the coming days. It will address all questions related to the delimitation of the border and how best to ensure a stable situation.
The leaders agreed on the need to proceed with unblocking the transport links. They agreed on the principles governing transit between western Azerbaijan and Nakhichevan, and between different parts of Armenia via Azerbaijan, as well as international transport through communications infrastructure of both countries. Notably they agreed on principles of border administration, security, land fees but also customs in the context of international transport.
The Deputy Prime Ministers will take this work forward in the coming days.
Peace Agreement
The leaders agreed to advance discussions on the future peace treaty governing inter-state relations between Armenia and Azerbaijan. Teams led by the Foreign Ministers will take forward this process in the coming weeks. In addition to this track, I also stressed to both leaders that it was necessary that the rights and security of the ethnic Armenian population in Karabakh be addressed.
Socio-economic development
The EU will take forward with both parties the work of the Economic Advisory Group, which seeks to advance economic development for the benefit of both countries and their populations.
I also stressed the importance of preparing the populations for long-term sustainable peace. The EU is ready to step up its support.