Շառլ Միշել. «Քննարկումն անկեղծ եւ արդյունավետ էր» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ մայիսի 22-ին Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով:
«Այսօր կրկին հյուրընկալել եմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւին եւ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին։ Սա մեր երրորդ քննարկումն էր այս ձեւաչափով։ Մենք կենտրոնացանք Հարավային Կովկասի իրավիճակի եւ երկու երկրների, ինչպես նաեւ ավելի լայն տարածաշրջանի հետ ԵՄ հարաբերությունների զարգացման վրա։
Քննարկումն անկեղծ եւ արդյունավետ էր։ Մենք դիտարկեցինք հարցերի ամբողջ փաթեթը: Մանրամասն քննարկում ունեցանք հումանիտար հարցերի, այդ թվում՝ ականազերծման, կալանավորներին ազատելու եւ անհայտ կորածների ճակատագրի լուծմանն ուղղված ջանքերի վերաբերյալ:
Մենք հասանք հետեւյալ արդյունքների.
Սահմանային խնդիրներ
Առաջիկա օրերին միջպետական սահմանին տեղի կունենա սահմանային հանձնաժողովների առաջին համատեղ նիստը։ Այն կանդրադառնա բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերում են սահմանի սահմանազատմանը եւ կայուն իրավիճակ ապահովելուն:
Հաղորդակցություններ
Ղեկավարները համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է առաջ գնալ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցում։ Նրանք համաձայնության եկան տարանցման կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ՝ արեւմտյան Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի, Ադրբեջանի տարածքով՝ Հայաստանի տարբեր մասերի, ինչպես նաեւ երկու երկրների հաղորդակցության ենթակառուցվածքների միջոցով միջազգային բեռնափոխադրումների համար:
Նրանք համաձայնության եկան սահմանների կառավարման, անվտանգության, հողի վճարների, ինչպես նաեւ մաքսային սկզբունքների շուրջ միջազգային բեռնափոխադրումների համատեքստում:
Փոխվարչապետներն այս աշխատանքն առաջ կտանեն առաջիկա օրերին։
Խաղաղության պայմանագիր
Ղեկավարները պայմանավորվեցին առաջ տանել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումները, որով կարգավորվելու են միջպետական հարաբերությունները։ Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ԱԳ նախարարների գլխավորած թիմերը առաջ կտանեն այս գործընթացը։ Սրան ի լրումն շեշտել եմ երկու ղեկավարներին, որ անհրաժեշտ է ապահովել Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներին եւ անվտանգությանը:
Սոցիալ-տնտեսական զարգացում
ԵՄ-ն երկու կողմերի հետ կշարունակի Տնտեսական խորհրդատվական խմբի աշխատանքը, որը նպատակն է տնտեսական զարգացման ապահովումը` ի շահ երկու երկրների եւ նրանց բնակչության:
Նաեւ շեշտել եմ բնակչությանը երկարաժամկետ կայուն խաղաղության նախապատրաստելու կարեւորությունը։ ԵՄ-ն պատրաստ է ուժեղացնել իր աջակցությունն այս հարցում:
Մենք պայմանավորվեցինք սերտ կապի մեջ մնալ եւ նորից հանդիպել նույն ձեւաչափով հուլիս-օգոստոս ամիսներին»:

Шарль Мишель: «Обсуждения были искреннеми и результативными» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Европейского совета Шарль Мишель выступил с заявлением по итогам трехсторонней встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Брюсселе 22 мая.
«Сегодня вновь моими гостями были президент Азербайджана Алиев и премьер-министр Армении Пашинян. Это была наша третья встреча в подобном формате. Мы сфокусировались на ситуации на Южном Кавказе и развитии отношений ЕС с обеими странами, а также с более широким регионом.
Обсуждение было искренним и результативным. Был рассмотрен весь пакет вопросов. Мы подробно обсудили гуманитарные вопросы, в том числе - вопросы разминирования, освобождения задержанных, а также усилия, прилагаемые для участия в судьбах пропавших без вести.
Мы достигли следующих результатов:
Пограничные вопросы
Первое совместное заседание пограничных комиссий состоится в ближайшие дни на межгосударственной границе. На нем будут обсуждаться все вопросы, отоносящиеся к демаркации границы и обеспечением стабильной ситуации.
Коммуникации
Лидеры сошлись во мнении, что необходимо двигаться вперед в разблокировании транспортных сообщений. Они согласовали принципы регулирования транзита через западный Азербайджан в Нахичевань, через различные отрезки Армении по территории Азербайджана, а также посредством транспортных инфраструктур обеих стран для международных грузоперевозок.
Стороны пришли к соглашению в вопросах пограничного управления, безопасности, земельных платежей, а также о таможенных принципах при международных грузоперевозках.
Вице-премьеры в ближайшие дни займутся продвижением этой работы.
Мирный договор
Лидеры договорились продвигать обсуждение будущего мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, которым будут регулироваться межгосударственные отношения. В ближайшие недели этот процесс будут продвигать рабочие группы во главе с министрами иностранных дел. В дополнение к этому я подчеркнул обеим лидерам необходимость обеспечить права и безопасность этнического армянского населения Карабаха.
Социально-экономическое развитие
ЕС продолжит работу Экономической консультативной группы с обеими сторонами, целью которой является обеспечение экономического развития во благо обеих стран и их народов.
Я также подчеркнул важность подготовки населения к прочному и долговременному миру. ЕС готов усилить поддержку в этом вопросе.
Мы договорились поддерживать тесную связь и встретиться снова в том же формате в июле-августе этого года».