«Աշխարհը», «որոշիչ պահը» եւ մեր նույն սխալները - Mediamax.am
2020 թվականի պատերազմից հետո տարբեր առիթներով հարցնում եմ ինձ՝ լավ, սրանից ավելի սարսափելի էլ ի՞նչ պիտի լինի, որ մեզ թափ տանք ու սկզբունքային, առանցքային փոփոխություններ անենք: Հերթական անգամ այդ հարցն ինքս ինձ տվեցի հունվարի 19-ին, երբ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն Ազգային Ժողովում, պատգամավորների խնդրանքով, մեկնաբանեց Ալիեւի հայտարարությունն այն մասին, թե՝ «համանախագահները չպետք է զբաղվեն ԼՂ հակամարտությամբ, քանի որ այն լուծված է, մենք լուծել ենք այս խնդիրը նրանց փոխարեն»։
«Մի բան է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, մի բան է իրականությունը, մի բան է միջազգային հանրության դիրքորոշումը։ Իրականությունն այն է, որ չնայած Ադրբեջանի՝ մեկ տարի կամ քիչ ավելի շարունակ մատուցվող դիրքորոշմանը, թե՝ ԼՂ հիմնախնդրի հարցը լուծված է եւ ոչ հիմնախնդիր, ոչ ԼՂ գոյություն չունի, մենք տեսել ենք, որ աշխարհը բոլորովին դրա հետ համաձայն չէ եւ իրականությունն էլ այդպիսին չէ»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Դառը իրականությունը, սակայն այն է, որ «աշխարհի» համաձայնությունից կամ անհամաձայնությունից անկախ` Ադրբեջանը հետեւողականորեն առաջ է տանում իր օրակարգը: Պատերազմից հետո իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներում մեկ օդանավակայան արդեն գործարկել է, մի քանիսը՝ ակտիվ կառուցում է, մի քանի հարյուր կիլոմետր ճանապարհ է կառուցել եւ օրերս գործարկելու է Բաքու-Շուշի ավտոբուսային կանոնավոր երթուղի, Հադրութում հատուկ նշանակության ուժերի նոր զորամաս է հիմնադրել, շարունակում է ժամանակակից զինատեսակներ ձեռք բերել: Այց ցանկը կարելի է շարունակել:
Իլհամ Ալիեւը իրեն թույլ է տալիս ԱՄՆ-ին հրապարակավ մեղադրել «միակողմանի հայամետ» դիրքորոշման համար եւ այցելում է Կիեւ այն պահին, երբ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի բախումն անխուսափելի է թվում: Երկու դեպքում էլ անում է այն, ինչ բխում է իր վարած քաղաքականության շահերից եւ, կարծես, առանձնապես չի մտահոգվում, թե ինչ կասի «աշխարհը»՝ այս դեպքում Ամերիկան եւ Ռուսաստանը:
1994 թվականից ի վեր՝ «աշխարհը»՝ բոլոր մակարդակներով, հազարավոր հայտարարություններ արեց այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսումն «անթույլատրելի» է: Եվ ի՞նչ, դա կանգնեցրե՞ց Իլհամ Ալիեւին 2016-ին կամ 2020 թվականին:
Արարատ Միրզոյանն ասում է, որ «հրապարակային հայտարարությունները ոչ միշտ են ամբողջությամբ կամ մասնակի համընկնում փակ սենյակներում քննարկված մոտեցումների հետ»։ Իհարկե, ոչ միշտ են համապատասխանում, եւ ի՞նչ: Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին եւ 2018 թվականից հետո նրա թիմակիցները հաճախ են վկայակոչում ժամանակին Իլհամ Ալիեւի ասած խոսքերն այն մասին, որ փակ դռների հետեւում իրեն ստիպում էին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Դա միգուցե շոյեց մեզ, բայց ոչ մի գործնական արդյունք չտվեց: Հիմա էլ ամեն ինչում «նախկիններին» մեղադրող «ներկաները» փորձում են մեր գլխի տակ փափուկ բարձ դնել՝ ասելով, որ «աշխարհը համաձայն չէ»:
Արդեն մի քանի տարի հինգշաբթի օրերին մեր կայքում վարում եմ 5/10/15 խորագիրը, որը ներկայացնում է, թե ինչ էր տեղի ունեցել շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում՝ 5, 10 եւ 15 տարի առաջ: Այս թողարկման մեջ հետաքրքիր էր «այսօրվա աչքով» հատվածներ կարդալ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հոդվածից, որը նա գրել էր 15 տարի առաջ The Wall Street Journal-ում: Նա նշել էր, որ ռուսական գազը չգնելու եւ ադրբեջանական նավթը Եվրոպա արտահանելու համար ռուսական նավթատարը չօգտագործելու Բաքվի որոշումը «որոշիչ պահ է Ադրբեջանի եւ ողջ Հարավային Կովկասի համար»։
«Գազի գինը մեզ համար միանգամից կրկնապատկվեց: Դա ավելին է, քան ուղղակի շուկայական ազդանշան, եւ դա անընդունելի է Ադրբեջանի համար: Ի պատասխան մենք որոշեցինք չգնել ռուսական գազը, ինչպես նաեւ դադարել օգտագործել ռուսական նավթատարը՝ ադրբեջանական նավթը Եվրոպա արտահանելու համար: Սա որոշիչ պահ է Ադրբեջանի եւ ողջ Հարավային Կովկասի համար: Ադրբեջանն անկեղծորեն ցանկանում է պրագմատիկ, շուկայական սկզբունքների վրա հիմնված հարաբերութուններ ունենալ Ռուսաստանի հետ, սակայն, լինելով անկախ պետություն, մենք առաջնորդվում ենք մեր ազգային շահերով», - գրել էր ադրբեջանցի նախարարը:
Երբեւէ չէի մտածի, որ կգրեմ այս բառերը, բայց փաստն այն է, որ հեռավոր 2007-ին Մամեդյարովն իրավացի էր՝ իրենց այդ որոշումն իսկապես «որոշիչ պահ» էր Հարավային Կովկասի համար։ Մենք դա չհասկացանք, չփորձեցինք հակակշիռներ ստեղծել, փոխարենը՝ առ այսօր շարունակում ենք քամահրանքով գործածել «Ադրբեջան՝ արհեստածին պետություն» բառակապակցությունը եւ ապավինել «աշխարհի անհամաձայնությանը»:

После поражения в войне 2020 года я часто задаюсь вопросом: что еще должно произойти, чтобы «встряхнуть» нас и заставить пойти на ключевые изменения в восприятии самих себя и мира. Очередной раз я задал себе этот вопрос 19 января, когда министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян прокомментировал в парламенте заявление Алиева о том, что «сопредседатели не должны заниматься нагорно-карабахским конфликтом, так этот вопрос решен: мы решили его вместо них».
«Позиция Азербайджана - это одно, а реальность и позиция по этому вопросу международного сообщества - другое. Реальность такова, что, несмотря на позицию Азербайджана о том, что нагорно-карабахский конфликт урегулирован, мы видим, что мир с этим совершенно не согласен, и позиция Азербайджана не соответствует реальности», - сказал Арарат Мирзоян.
В действительности же горькая реальность такова, что вне зависимости от согласия или несогласия «мира» Азербайджан последовательно продвигает свою повестку. На территориях, перешедших под его контроль после войны один аэропорт уже действует, еще несколько находятся в стадии активного строительства, построено несколько сотен километров дорог, в ближайшие дни будет запущен регулярный автобусный маршрут Баку-Шуши, в Гадруте сформирована новая воинская часть сил специального назначения, продолжается закупка современных вооружений. Список можно продолжить.
Ильхам Алиев позволяет себе публично обвинять США в «односторонне проармянской» позиции и посещает Киев тогда, когда столкновение между Россией и Украиной кажется неизбежным. В обоих случаях он делает то, что отвечает интересам его политики, и, похоже, его мало волнует, что скажет «мир», в данном случае - Америка и Россия.
С 1994 года «мировое сообщество» на всех возможных уровнях сделало тысячи заявлений о том, что возобновление боевых действий в Нагорном Карабахе «недопустимо». И что, это остановило Ильхама Алиева в 2016 или 2020 году?
Арарат Мирзоян говорит, что «публичные заявления не всегда полностью или частично совпадают с подходами, обсуждаемыми на закрытых встречах». Конечно, не всегда совпадают, и что? Соратники экс-президента Армении Сержа Саргсяна - как во времена его правления, так и после 2018 года, часто ссылались на однажды брошенную Ильхамом Алиевым фразу о том, что за закрытыми дверями его вынуждали признать независимость Нагорного Карабаха. Возможно, это льстило нам, но не дало никаких практических результатов. А теперь обвиняющие во всем «бывших» «нынешние» пытаются успокоить нас словами о том, что «мир не согласен».
Уже несколько лет по четвергам я веду на нашем сайте рубрику 5/10/15, в которой представляю события 5-и, 10-и и 15-и летней давности. В последнем выпуске есть выдержки из статьи министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова, опубликованной в The Wall Street Journal 15 лет назад, которые интересно прочитать через призму событий последних лет. Он писал, что решение Баку не покупать российский газ и прекратить использование российского трубопровода для экспорта азербайджанской нефти в Европу является «определяющим моментом для Азербайджана и Южного Кавказа в целом».
«Нам практически мгновенно увеличили цены на газ более чем в два раза. Это нечто большее, чем просто сигнал рынка, и это неприемлемо для Азербайджана. В ответ мы решили не покупать российский газ, а также прекратить использование российского трубопровода для экспорта азербайджанской нефти в Европу. Это определяющий момент для Азербайджана и Южного Кавказа в целом. Азербайджан искренне желает иметь прагматичные, основанные на рыночных принципах отношения с Россией, но, будучи независимым государством, мы руководствуемся собственными национальными интересами», - писал азербайджанский министр.
Никогда бы не подумал, что напишу эти слова, но факт заключается в том, что в далеком 2007 году Мамедъяров был прав – то их решение действительно было «определяющим моментом» для Южного Кавказа. Мы этого не поняли, не попытались создать противовесы, зато продолжаем по сей день повторять мантру о том, что «Азербайджан – искусственно созданное государство» и полагаться на «мировое несогласие».