Անձնականն ու ընդհանուրը, ծառայողականն ու պետականը տարբերելու ունակությունն ազգային հասունության կարեւոր հատկանիշ է: Նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից Սահմանադրական դատարանի նախագահի թափուր պաշտոնի համար հերթական թեկնածուի առաջադրման հետ կապված վերջին իրադարձությունները տարբեր քաղաքական ուժերի ուղեղներում եւ գործողություններում լիակատար խառնաշփոթի պահպանման վառ ցուցիչ դարձան: Հարցը նույնիսկ ոչ թե Վահե Գրիգորյանի անձի եւ հակասականության, այլ ավելի խորքային խնդիրների մեջ է, որոնք շարունակում են քայքայել հայկական պետականությունը: Ակնհայտ է, որ ժամանակակից Հայաստանում գործում է երկու կոորդինատային համակարգ, եւ յուրաքանչյուր քաղաքական գործիչ, փորձագետ, բժիշկ, ուսուցիչ եւ տաքսու վարորդ պետք է շատ հստակ ընտրություն կատարի. կամ «սպիտակ» եք, կամ «սեւ», կամ «հեղափոխական» եք կամ «հակահեղափոխական», կամ ցանկանում եք, որ պայմանական հավաքական «Փաշինյանը» հաջողի կամ ամբողջ սրտով աջակցում եք հակառակորդ թիմերին: Սա զրոյական գումարով ներքին խաղ է, որտեղ ոմանց հաղթանակն ավտոմատ կերպով ենթադրում է մյուսների պարտությունը: Ստեղծված իրավիճակը կանխորոշեց չեզոքության վախճանն ու նրա հետ մեկտեղ սառնասրտորեն մտածելու եւ վերլուծելու հնարավորությունները:
Նման հանգամանքներում պետական դիմադրողականության պահպանության ամբողջ բեռն ընկավ նախագահի ինստիտուտի ուսերին: Լինել պետականամետ գործիչ նշանակում է ռիսկի դիմել եւ հարվածի ենթարկվել բոլոր կողմերից: Ամբողջ տարվա ընթացքում սահմանափակ լիազորություններ ունեցող Արմեն Սարգսյանը չի զբաղվել պոպուլիզմով եւ բաժանարար գծերի ստեղծմամբ, այլ փորձել է սկսել պետական եւ ազգային շինարարության գործընթացը: Նրա բազմաթիվ նախաձեռնությունները՝ տնտեսության, կրթության եւ նորարարությունների բնագավառներում իշխանությունների, ընդդիմության, ԶԼՄ-ների եւ փորձագիտական հանրության կողմից պատշաճ ուշադրության չարժանացան: Համաշխարհային էլիտաների հետ հանդիպումներն ու առաջատար միջազգային հարթակներում ելույթները պետության ղեկավարի կարգավիճակում (5-րդ գլուխ, 123-րդ հոդված) առաջացրին լոկ նախանձի եւ վախի զգացումներ: Ահա թե ինչու յուրաքանչյուր քաղաքական գործիչ նախագահի եւ նրա վարչակազմի գործողություններն ընկալում էր իր իսկ անբարոյականության եւ ճիշտ ու սխալի մասին սուբյեկտիվ պատկերացումների պրիզմայով:
Հակառակորդները խուճապահար փնտրում են նախագահի անձնական շահը, քանի որ առանց այդ Y-ի բոլոր սովորական բանաձեւերը քանդվում են: Անկասկած, այդ անձնական շահը գոյություն ունի: Սակայն դրանք ոչ թե հասարակ ֆինանսական (հարուստ մարդ) եւ քաղաքական (անցել է ամբողջ այդ ուղին) դիվիդենտներ են, այլ Հայաստանին օգնելու ցանկություն՝ տուրբուլենտ աշխարհում գոյատեւելու եւ իր տեղը գտնելու գործընթացում: Ինչո՞ւ: Լինելով գլոբալ մտավորական՝ նախագահ Սարգսյանը հասկանում է, որ արտաքին աշխարհի վերաբերմունքն իր հայ երեխաների եւ թոռների նկատմամբ ուղիղ համեմատական կլինի նրանց ծագման երկրի ընկալմանը: Ամուր պետականությունը լուրջ աշխարհաքաղաքական սուբյեկտի հեղինակության հետ մեկտեղ հայ ժողովրդի եւ աշխարհով մեկ սփռված բազմամիլիոն համայնքի անվտանգության միակ երաշխավորն է: Լինելով ստրատեգ՝ նախագահը բացառապես այնպիսի որոշումներ է կայացնում, որոնք ուղղված են այս գերհեռահար նպատակին հասնելուն: Եթե հետեւենք նրա գործողությունների ալգորիթմին եւ հաջորդականությանը, ապա կարող ենք տեսնել ամբողջական պատկերը եւ հասկանալ նրա քաղաքական որոշումների դրդապատճառները:
Իր հիմնական քայլը նախագահ Սարգսյանը կատարեց անցյալ տարվա իրադարձությունների ընթացքում՝ դառնալով այն մարդը, որը ամբողջ հայության համար խորհրդանշական՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվան ընդառաջ նստեցրեց բոլորին բանակցային սեղանի շուրջ եւ արագացրեց այդ պահի դրությամբ միակ ճիշտ որոշման ընդունումը: Այդ ժամանակ նա արդեն իսկ սահմանեց իր մետաֆիզիկական գործառույթը. ազգի հայր եւ իրավարար-պետականամետ գործիչ, որն անաչառ եւ չեզոք կերպով պաշտպանում է երկիրը եւ ազգին: Երկրորդ քայլը կատարվեց խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ Ազգային ժողովի ամբիոնից Սարգսյանը հայտարարեց զսպումների եւ հակակշիռների համակարգի ձեւավորման կարեւորության մասին: Սակայն նոր իշխանությունները, որոնք քննադատում էին Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք ընդունված հենց այս նույն Սահմանադրությունը, դեռեւս չեն ձգտում պետական համակարգի առողջացմանն ուղղված բարեփոխումներ կատարել: Ընդհանուր առմամբ, այդ քայլերը բացահայտեցին նոր նախագահի երկու հիմնասյուները`պետականություն եւ օրինականություն: Երրորդ քայլը վերջերս արվեց, երբ հայտնի դարձավ Վահե Գրիգորյանի առաջադրման մասին: Ինչո՞ւ է հեռատես ստրատեգը նման քայլի դիմում եւ ինչո՞վ էր պայմանավորված այդ որոշումը:
Նախեւառաջ՝ Սարգսյանը հերթական անգամ մերկացրեց հայկական քաղաքական աշխարհի խորքային արատները: Գրիգորյանը հայտարարություններ էր արել այն մասին, որ գործող նախագահը չունի լեգիտիմություն եւ չպետք է պաշտոնավարի: Նման մոտեցումն անհրաժեշտ փաստարկների եւ հետեւողականության դեպքում կարող է հարգանք առաջացնել: Նման պարագայում պարոն Գրիգորյանը պետք է հայտարարեր, որ կարիք չունի, որպեսզի իր թեկնածությունն առաջադրի պետության ոչ լեգիտիմ ղեկավարը: Տրամաբանական եւ արժանի հանգուցալուծում կլիներ ամբողջությամբ հրաժարվել որեւէ պաշտոն զբաղեցնելուց, եթե այդ գործընթացում իր մասնակցությունն ունի Արմեն Սարգսյանը: Իրականում, մենք ականատես ենք դառնում միանգամայն հակառակ վարքային մոդելի, երբ պաշտոն ստանալու ցանկությունը լիակատար ջախջախմամբ հաղթում է սեփական իդեալներին եւ սկզբունքներին հավատարմությանը: Արդյոք նման մարդը պե՞տք է Սահմանադրական դատարանին: Նախագահը, հետեւելով պատվի եւ իրավունքի ոգուն, որոշումը թողեց Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին՝ ի դեմս ընտրված խորհրդարանականների:
Երկրորդը՝ մենք տեսանք բոլոր քաղաքական եւ մերձքաղաքական խմբերի երկերեսանիությունը եւ կեղծավորությունը: «Իմ քայլը» խմբակցությունով ներկայացված գործող իշխանություններն արգելափակում էին Սահմանադրական դատավորի նախորդ բոլոր թեկնածուներին: Այդ բոլոր մարդիկ համապատասխանում էին անհրաժեշտ ցենզերին, լավ հեղինակություն ունեին, քաղաքականացված չէին եւ օժտված էին անհրաժեշտ գիտելիքներով եւ փորձով: Այլ կերպ ասած, նրանք չեզոք մասնագետներ էին եւ դա նրանց հիմնական «թերությունն» էր, քանի որ կանոնը պարզ է. կամ «սպիտակ» ես կամ «սեւ», այլոց մուտքն արգելված է: Իր հերթին, ընդդիմությունը (ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ ոչ համակարգային) առանձնապես վրդովված չէր մեծամասնության գործողություններից եւ չէր փորձում հակազդել այդ գործընթացին: Ինչո՞ւ: Պատճառը նույնն է՝ չեզոք մասնագետ ոչ մեկին պետք չէ: Նախագահ Սարգսյանի ռազմավարական տեսլականը հանգեցրեց այս անսպասելի քայլին, եւ այժմ «քաղաքական գործիչները» Ազգային ժողովում իրար կոկորդ կկրծեն՝ հեռու նախագահի ինստիտուտի պետական պատերից:
Եվ, վերջապես, երրորդը` նախագահը եւս մեկ անգամ հիշեցրեց գործող Սահմանադրության խնդիրների մասին: Դժգոհ քննադատները բոլոր նետերն ուղղում են Սարգսյանի դեմ՝ հայտարարելով այն մասին, որ նա չի կատարում երկրի գլխավոր օրենքի երաշխավորի իր գործառույթը: Ցավոք սրտի, նախագահն իսկապես չի կարող լիովին կատարել իր առաքելությունը, բայց միայն այն պատճառով, որ Սահմանադրության հեղինակները եւ այն ընդունած խորհրդարանականները (Սերժ Սարգսյանի օրոք) դրա համար անհրաժեշտ գործիքներ չեն ստեղծել: Իսկ ներկայիս իշխանությունները, ինչպես արդեն նշվել է, չեն շտապում փոփոխություններ կատարել (դժվար է կիսվել անսահմանափակ իշխանությամբ, նույնիսկ եթե խոսքն ընդհանուր շահերի մասին է): Նշեմ, որ նախագահը չի նշանակում, այլ պարզապես առաջադրում է այն թեկնածուին, որին իր հավանությունը պետք է տա խորհրդարանը: Այսինքն, նա ի սկզբանե կախման մեջ է ընկնում պատգամավորների սուբյեկտիվ նախընտրություններից, որոնց համար իրենց նեղ խմբերի շահերը (իսկ հայկական քաղաքական մշակույթի դեպքում՝ առաջնորդի կամ «պապայի» շահերը) վեր են պետական եւ ազգային շահերից:
Այս երեք քայլերով նախագահ-պետականամետ գործիչ Արմեն Սարգսյանը շախ եւ մատ արեց բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում էին նախագահի ինստիտուտը ներքաշել «սպիտակների» եւ «սեւերի» առճակատման մեջ: Հասարակությունը պետք է հասկանա, որ պետության ղեկավարը գործում է ոչ թե «դեմ», այլ «կողմ», ոչ թե «հակա»-ի, այլ «մետ»-ի տրամաբանության մեջ: Նրանք, ովքեր ակնկալում էին, որ նախագահը թույլ կտա օգտագործել իր կողմից ղեկավարվող պետական ինստիտուտն իբրեւ բռնցքամարտի տանձիկ, չարաչար սխալվեցին:

Президентская логика - Mediamax.am
Способность отличать личное и общее, чиновничье и государственное – главный признак национальной зрелости. Последние события, связанные с выдвижением президентом Арменом Саркисяном очередного кандидата на вакантную должность в Конституционный суд, стали ярким индикатором сохранения абсолютного беспорядка в головах и действиях разных политических сил. И вопрос даже не в личности и противоречивости Ваге Григоряна, а в более глубинных проблемах, которые продолжают разъедать армянскую государственность. Очевидно, что в современной Армении действуют две системы координат, и каждый политик, эксперт, врач, учитель и таксист должны сделать совершенно конкретный выбор: вы «белый» либо «черный», «революционер» или «контрреволюционер», хотите успеха условного коллективного «Пашиняна» или всей душой болеете за противоположные команды. Это некая внутренняя игра с нулевой суммой, где победа одних автоматически означает поражение других. Ситуация предопределила кончину нейтралитета, а с ней и возможности хладнокровного мышления и анализа.
В подобных обстоятельствах вся тяжесть защиты государственного иммунитета легла на институт Президентства. Быть государственником означает брать на себя риски и принимать удары со всех сторон. На протяжении всего года Армен Саркисян, имеющий ограниченные полномочия, занимался не популизмом и созданием разделительных линий, а пытался запустить процесс государственного и национального строительства. Его многочисленные инициативы в области экономики, образования и инноваций остались без должного внимания властей, оппозиции, масс-медиа и экспертной среды. Встречи с мировыми элитами и выступления на ведущих международных площадках в качестве главы государства (глава 5 статья 123) вызывали исключительно чувства зависти и боязни. Именно поэтому каждый политик воспринимал действия президента и его администрации сквозь призму собственной испорченности и субъективных представлений о правильном и неправильном.
Противники трепетно ищут личный интерес президента, ведь без этой Y ломаются все привычные формулы. Этот личный интерес, без сомнения, существует. Однако это не банальные финансовые (человек состоятельный) и политические (прошел весь этот путь) дивиденды, а желание помочь Армении выжить и найти свое место в меняющемся турбулентном мире. Почему? Будучи глобальным мыслителем, президент Саркисян осознает, что отношение внешнего мира к его армянским детям и внукам будет пропорционально восприятию страны их происхождения. Сильная государственность с репутацией серьезного мирополитического субъекта – единственный гарант глубинной безопасности армянской нации и многомиллионной общины, которая разбросана по всему миру. Будучи стратегом, президент принимает исключительно те решения, которые нацелены на достижение этой сверхдолгосрочной цели. Если мы проследим за алгоритмом и последовательностью его действий, то сможем увидеть всю картину целиком и понять мотивы принятия им политических решений.
Свой основной ход президент Саркисян сделал еще во время прошлогодних событий, став тем, кто перед символичным для всего армянства днем памяти жертв геноцида усадил всех за стол переговоров и форсировал принятие единственно верного на тот момент решения. Уже тогда он обозначил свою метафизическую функцию – отец нации и арбитр-государственник, который беспристрастно и нейтрально защищает страну и нацию. Второй ход был сделан после парламентских выборов, когда Саркисян с трибуны Национального собрания заявил о важности формирования системы сдержек и противовесов. Однако новые власти, критиковавшие эту же Конституцию, принятую в период правления Сержа Саргсяна, пока не стремятся к реформам по оздоровлению государственной системы. В целом, эти ходы выявили два фундаментальных столпа нового президента: государственность и законность. Третий ход был сделан недавно, когда стало известно о выдвижении Ваге Григоряна. Почему дальновидный стратег пошел на подобный шаг и чем он был мотивирован?
Первое – Саркисян в очередной раз обнажил все глубинные пороки армянского политического мира. Григорян делал заявления о том, что нынешний президент не обладает легитимностью и не должен занимать свой пост. Подобный подход при нужной аргументации и последовательности может вызывать уважение. В этом случае господин Григорян должен был объявить о том, что не нуждается в том, чтобы его кандидатуру представлял нелегитимный глава государства. Логичным и достойным итогом стал бы полный отказ занимать какую-либо должность, если в этом процессе имеется участие Армена Саркисяна. На деле мы видим совершенно противоположную поведенческую модель, когда желание получить должность с тотальным разгромом переиграло верность собственным идеалам и принципам. Нужен ли такой человек Конституционному суду? Президент, следуя духу чести и закона, оставил решение за народом Республики Армения в лице избранных парламентариев.
Второе – мы увидели двуличие и лицемерность всех политических и около политических групп. Действующие власти, представленные в парламенте блоком «Мой Шаг», блокировали всех предыдущих кандидатов на должность конституционного судьи. Все эти люди соответствовали необходимым цензам, имели хорошую репутацию, не были политизированы и обладали нужными знаниями и опытом. Иными словами, это были нейтральные профессионалы, и в этом был их самый главный «недостаток», ведь правило простое - ты «белый» либо «черный», иным вход воспрещен. В свою очередь, оппозиция (как парламентская, так и вне системная) не особо возмущалась действиями партии большинства и не пыталась этому противодействовать. Почему? Причина та же – нейтральный профессионал не нужен никому. Стратегическое видение президента Саркисяна привело к этому неожиданному шагу, и теперь «политиканы» будут грызть друг другу горло в Национальном собрании, подальше от государственных стен института Президентства.
И, наконец, третье – президент еще раз напомнил о проблемах нынешней Конституции. Недовольные критики вешают всех собак на Саркисяна, говоря о том, что он не выполняет свою функцию гаранта основного закона страны. К сожалению, президент действительно не может полноценно исполнять свою миссию, но лишь по той причине, что составители Конституции и принявшие ее парламентарии (времена Сержа Саргсяна) не создали для этого необходимых инструментов. Нынешние же власти, как уже отмечалось, не спешат вносить коррективы (сложно делиться неограниченной властью, даже если речь об общих интересах). Подчеркну, что президент не назначает, а всего лишь выдвигает кандидата, который должен быть утвержден парламентом. То есть, он изначально попадает в зависимость от субъективных пристрастий депутатов, для которых интересы своих узких групп (а в случае с армянской политической культурой – лидером или «папой») превыше государственных и национальных интересов.
Этими тремя ходами президент-государственник Армен Саркисян поставил шах и мат всем тем, кто хотел втянуть институт Президентства в противостояние «белых» и «черных». Общество должно осознать, что глава государства действует «не против» а «за», не в логике «анти», а «про». Те, кто ожидал, что президент позволит использовать возглавляемый им государственный институт в качестве боксерской груши, сильно просчитались.