- Ընկե՛ր Ղոնյան, վերցրեք մանրը,- վազելով գալիս են երրորդ դասարանցիները՝ ձեռքներին մանրադրամ ու պաղպաղակ:
Պաղպաղակը «վաստակել են» ֆիզկուլտուրայի դասին։ Ընկեր Ղոնյանը պարգեւների հարցում առատաձեռն է. եթե լավ վարքով ու առաջադիմությամբ աչքի ընկնեն, արշավների կգնան, ընկեր Ղոնյանի հեծանիվը կքշեն, նրա տանը հյուրընկալվեն։
Արցախի Բերձոր շրջանի Արծվաշենի դպրոցում նաեւ հարեւան գյուղի՝ Մխանցի երեխաներն են սովորում։ Վեց դասասենյակը բավարարում է 1-12-րդ դասարանների աշակերտներին։ Դասարանները հիմնականում երկկոմպլեկտ են։ Արմինեին «բաժին է ընկել» ամենամեծ՝ 3-րդ դասարանը 6 աշակերտով։
- Կնկարեք ծուլության ու աշխատասիրության պայքարը։ Օրագրերը բացեք, տնայինը նշեք, որ գնաք տուն։
- Տո՞ւն,- դժգոհում են։
Արծվաշեն համայնքում երեխաների համար զբաղմունք ու հետաքրքրություններ չկան։ Գյուղը նոսր է բնակեցված, տներն իրարից հեռու են։ Դասերից հետո ամեն մեկը փակվում է իր տանը, եւ Արծվաշենի ակտիվությունը դադարում է։ Նաեւ այդ պատճառով երեխաները փորձում են, որքան հնարավոր է, երկար մնալ դպրոցում։
Դասերից հետո ցածր դասարանի աշակերտները հավաքվում են ընկեր Ղոնյանի շուրջը, որ փայտիկներով մանդալաներ գործեն։ Երեխաներն աղմկելով, իրար հերթ չտալով՝ գունավոր թելեր են ընտրում, ընկեր Ղոնյանը համբերատար բացատրում է գործելու կանոններն ու ուղղում խճճված աշխատանքները։
Արմինեն Արցախի վերաբնակեցված այս համայնք եկել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ծրագրով։ Երիտասարդ դասվարին աշակերտներն ընտելացան աստիճանաբար։ Սկզբում ոմանք ակնհայտ ցույց էին տալիս՝ դասն իրենց հետաքրքիր չէ։
«Փորձում էի հետաքրքիր բաներով գերել էրեխեքին, որովհետեւ զգացի, որ միշտ նույնն են արել՝ դպրոց, տուն, դասագիրք, երկու գնդակ դպրոցի բակում։ Առաջին օրվանից սկսեցինք թեւնոցներ գործել, հետո բարձիկների նման շնիկներ, ամպիկներ էինք կարում։ Նույնիսկ ամենապստիկներն ամբողջ օրը թել ու ասեղով էին ման գալիս։ Շատ ուրախացա, զգացի, որ էրեխեքին ինչ էլ տաս՝ լինի թել-ասեղ, փայտիկ՝ վրան ինչ-որ բան նկարած, ամեն ինչ ուրախությամբ են ընդունում, խաղում են դրանով»։
Արմինեն դպրոց է տեղափոխել իր կարի մեքենան. բարձր դասարանի աղջիկների հետ շորեր են կարում։ Իհարկե, ինքն օգնել է, բայց ասում է՝ կարեւոր է, որ երեխաները նստեցին մեքենայի առջեւ ու իրենց փորձեցին այդ գործում։
«Էրեխեքն էնքան թաքնված տաղանդներ ունեն, միջավայր է պետք, որ բացահայտեն, ցույց տան իրենց։ Կարող են դասերը լավ չսովորել, բայց ստեղծագործ մարդու միտքը հնարավոր չէ թաքցնել»։
Արմինեն փորձում է բացահայտել աշակերտների տաղանդներն ու սովորեցնում է նրանց նկատել ու գնահատել փոքրիկ դրական արարքները։ 3-րդ դասարանի պատին վարքի կանոնների պաստառն է, որտեղ ամեն աշակերտ իր ծաղիկն ունի։ Ըստ դրսեւորած վարքի՝ օրվա վերջում յուրաքանչյուրը մի գույնի թերթիկ է վաստակում՝ նախատեսված աշխատասիրության, քաղաքավարության, զիջելու, հարգանքի համար։
«Կենտրոնանում ենք լավի վրա։ Կարող է երեխան մի ամբողջ էջ գրել վատ ձեռագրով, ես կգտնեմ մի տառ ու կասեմ՝ վա՜յ, էս ինչ սիրուն ես գրել։ Հաջորդ օրը գալիս, ասում է՝ ընկե՛ր Ղոնյան, նայեք՝ քանի՞ սիրուն տառ եք գտնում։ Ես էլ նստում, հաշվում եմ։ Կամ գալիս են՝ ես շանը կեր եմ տվել, ես էս ինչ լավ բանն եմ արել, միայն թե արժանանան էդ թերթիկին»։
Արմինեն մանկավարժ ու լրագրող է, բայց երկու մասնագիտությամբ էլ երբեք չի զբաղվել։ Երազում էր աշխատանքի մասին, որը կաներ սիրով ու կզգար դրա կարեւորությունը։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ծրագրին դիմել էր հույսով, որ իրեն կուղարկեն Արցախի որեւէ համայնք, որտեղ ուսուցչի կարիք կլինի։
- Պայմանավորվեցինք,- ձեռքը աշակերտուհուն է պարզում Արմինեն,- մինչեւ երկուշաբթի սովորում ես բազմապատկման աղյուսակը, եւ գրում ես ո՞նց։
- Խմանքով։
- Չէ, առաջին տառը՝ ն. խնամքով։
Երեխաները գիտեն՝ ամեն անգամ ընկեր Ղոնյանի Երեւան գնալ-գալուց հետո դասարանում մի նոր բան է ավելանում։ Փայտե արկղեր էին նվեր ստացել, միահամուռ ներկել են, գրապահարան սարքել ու նվեր ստացած գրքերը տեղավորել։
- Կլինի՞ դերերով կարդանք, ոնց որ «Սուտասանը» կարդացինք։
- Կլինի՞ ես բարակ գրքերը տանեմ։
- Դե, ես էլ հաստը կվերցնեմ,- գրքերն իրար մեջ են բաժանում 3-րդ դասարանցիները։
«Սկզբում էրեխեքը ոչ մի բանի հանդեպ հետաքրքրություն չունեին։ Հիմա գալիս են՝ ընկե՛ր Ղոնյան, գրքերը վերջացել են, բա ի՞նչ ենք անելու, մեզ էլի գրքեր են պետք։ Շատ եմ ուրախանում, որ գիրք վերցնում են նույնիսկ դժվարությամբ կարդացողները։ Տանում են, մի քանի էջ կարդում, հոգնում, հետ են գալիս՝ կարդացինք։ Գիտեմ, որ մի էջ են կարդացել, բայց այդքանն էլ ինձ համար շատ-շատ է։ Էդպես, ուրախ ապրում ենք»։
Եթե դպրոցում անցկացրած մի քանի ժամը աշխուժացնում է աշակերտների կյանքը, ապա նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար գյուղում ոչ մի հետաքրքրություն ու զբաղմունք չկա։ Արմինեն ասում է՝ խաղահրապարակ կառուցելու ու գյուղապետարանի շենքի մի հատվածը մանկական զարգացման կենտրոն դարձնելու ծրագիր ունեն: Եթե ստացվի, կկարողանան լցնել երեխաների ազատ ժամանակն ու նրանց կպատրաստեն դպրոց գնալու:
Հիմա Արմինեն իր տան մի անկյունը հատուկ կահավորել է փոքրիկ հյուրերի համար։ 3-րդ դասարանի վեց աշակերտը ծնողների ու փոքր քույր-եղբայրների հետ երբեմն հյուրընկալվում են նրան։ Գյուղից դուրս գալու ցանկացած առիթ, հատկապես՝ ընկեր Ղոնյանին հյուր գնալու, երեխաների համար կարեւոր իրադարձություն է։
Արմինեն ապրում է հարեւան Մխանց գյուղում, որովհետեւ Արծվաշենում հարմար տուն չկա։ Փոքրիկ տունը «վերակառուցել» է, իր ձեռքի աշխատանքներով կահավորել, բնավորություն ու գույն տվել։
«Անհարմարությանը սովոր չէի, բայց երբ տեսա, թե էրեխեքն ինչ պայմաններում են ապրում, ինքս ինձ ասացի՝ դու իրավունք չունես դժգոհելու։ Եթե եկել ես ինչ-որ բան փոխելու, բայց ուզում ես գնալ, պատկերացրու՝ ինչ կլինի դրանից հետո. քո փոխարեն ուրիշը չի գա, էրեխեքը ոչ մի բան չեն ստանա։ Իրոք, չեմ ափսոսում, որ եկել եմ»։
Ինտերիերի ձեւավորմանը երբեմն նաեւ երեխաներն են մասնակցում, խորհուրդներ տալիս։ Որոշել են պատերից մեկին ծիածանից իջած գունավոր կաթիլներ նկարել։
«Նախկինում ես գույներ չէի սիրում։ Էստեղ զգացի, թե ինչքան կարոտ եմ գույների։ Նույնը նաեւ էրեխեքի մոտ էր։ Ես զարմացած նայում էի նրանց մռայլ, անգույն նկարներին ու մտածում, որ էդպես նկարել կարող եմ ես, բայց ոչ երրորդ դասարանի աշակերտը։ Հիմա սեւը, մոխրագույնը, դարչնագույնը հանել են եւ միայն վառ գույներ են օգտագործում։ Ես իրենց մեջ ինձ եմ տեսնում։ Ներդաշնակ է ամեն ինչ ու շատ սիրուն»։
Արմինեն սեփական փորձառությունից գիտի՝ աշակերտը գործնական քայլերով դասն ավելի հեշտ է հասկանում, քան դասագրքային ճշմարտությունները սերտելով։ Ու այդ պատճառով նոր թեմաներ ուսումնասիրելու համար հաճախ դուրս են գալիս դասարանից։
Հիմա երեխաներն անհամբեր սպասում են, թե երբ է երկինքը պարզվելու, որ կարողանան աստղադիտակով լուսնին ու աստղերին նայել։ Աստղադիտակն Արմինեն բերել է, որ երրորդ դասարանցիների՝ երկնային մարմինների մասին դասը պատկերավոր լինի։ Աստղադիտակին նաեւ մյուս դասարանների ու հարեւան գյուղերի աշակերտներն են սպասում։
«Էրեխեքից մեկը բացիկ էր պատրաստել, լուսին, արեւ էր նկարել ու մի քանի մարդ։ Հարցնում եմ՝ ի՞նչ ես պատկերել, ասում է՝ մեր դասարանն է ու Դուք, տիեզերքում թափված ենք»։
Աշակերտները հաճախ են ընկեր Ղոնյանին խնդրում աչքերը փակ մտնել դասարան, որտեղ նրան անակնկալներ են սպասվում՝ բացիկ, նկար, ծաղիկ։ Եթե նկատեն, որ ընկեր Ղոնյանը «լուրջ է», այսինքն՝ տխուր, ուրեմն մանկական բոլոր հնարքները գործի կդնեն։
«Անհնար է մնալ նույնը։ Նույնիսկ եթե հոգնած, տխուր ես գալիս դպրոց, փոխվելու ես, ուրախանալու ես»։
Դպրոցի ակտիվ անցուդարձին հակառակ՝ Արմինեի տանը լուռ է, հանգիստ։ Մոտ հարեւանությամբ տներ չկան, խաղաղ կյանքին նույնիսկ կատուն ու շունն են ինտեգրվել ու համերաշխ ապրում են նույն բակում։ Արմինեն վայելում է խաղաղությունը։ «Ինձ գտնում եմ մենակության ու էրեխեքի մեջ»,- ասում է։
Ազատ ժամանակը տրամադրում է սիրելի զբաղմունքին՝ զարգացնող գրքեր է կարում։ Համոզված է, որ եթե երեխան հենց փոքր տարիքից առնչվի գրքերին, անպայման կսիրի կարդալը։
Երեխաների հաջողությունների մասին խոսելիս Արմինեն չի մոռանում նաեւ իր ձեռքբերումները։
«Ավելի ուժեղ եմ դարձել, խնդիրներից, մարտահրավերներից չեմ վախենում։ Ավելի հեշտ եմ գտնում լուծումներն այն խնդիրների, որոնց առաջ գերադասում էի չխառնվել։ Հիմա հակառակն է, հասկանում եմ, որ եթե ես չանեմ, ուրիշը չի անի, եթե էդ խնդրին ընդառաջ չգնամ, լուծումներ չփնտրեմ, ոչ ոք չի անի։
Այստեղ ես հասկացա՝ ինչով եմ ուզում զբաղվել կյանքում։ Անընդհատ պրպտում էի, ինձ փորձում էի տարբեր ոլորտներում, միջավայրերում, վերջը հասա այն կետին, որ իմ աշխատանքն արժեւորված եմ զգում։ Էրեխեքի հետ աշխատանքը միակողմանի չէ. ինչքան տալիս եմ, մի այդքան էլ ես եմ ստանում։ Կարող է խենթություններ անեն, դասին կարգին չմասնակցեն, բայց էդ ամենի մեջ էնքան սեր կա։ Ես ինձ շատ լավ եմ զգում բոլոր 6-ի եւ ամեն մեկի հետ առանձին-առանձին։ Ես իրենց եմ սիրում, իրենք՝ ինձ։ Զգում եմ ջերմությունը ու չգիտեմ՝ ծրագրի ավարտից հետո ինչ եմ անելու։ Շատ կկարոտեմ բոլորին»։
Արմինեն դեռ մի տարի էլ դասավանդելու է Արցախում։ Բայց բաժանվելու միտքն անհանգստացնում է իրեն էլ, աշակերտներին էլ։ Օրեր առաջ գրատախտակին ընկեր Ղոնյանի համար տուն էին նկարել ու խնդրել, որ երկար մնա իրենց գյուղում։

“Here, Ms. Ghonyan, take your change,” say the 2nd graders, running up to the teacher with the coins and the ice-cream in their hands.
The kids have “earned” ice-cream at the PE lesson. Ms. Ghonyan is generous when it comes to prizes: if you behave and study well, she will take the class to a hiking trip, lend her bicycle, or invite a gathering at her house.
The school in Artsvashen village (Berdzor region, Artsakh) is attended by children from the neighboring Mkhants community as well. Six classrooms suffice for the students of the 1st to the 12th grades. Most classes include two grades. Armine teaches the largest, 3rd grade, which is comprised of 6 pupils.
“Alright, for homework, draw the struggle between laziness and hard work. Write it down in your record books. It’s time to go home, kids.”
“Is it already?” they complain.
There are no clubs or recreational spaces for children in Artsvashen. The village is sparsely populated and the houses stand at a distance from each other. Life stops after classes, because the students just go each to their house and stay there, which is one of the reasons they try to spend more time in the school.
Younger pupils join Ms. Ghonyan after classes to make mandalas. It’s noisy in the classroom, kids interrupt each other all the time while selecting multicolor threads, and Ms. Ghonyan patiently explains how to make the mandala and helps out when a student gets confused.
Armine Ghonyan arrived in this re-populated village in Artsakh as a fellow of Teach For Armenia (TFA). It took some time for the children to get used to her. In the beginning, certain pupils even demonstrated openly they did not find her lessons interesting.
“I tried to get them interested, because I realized that they had had the same routine for a long time: school, home, homework, a couple of games in the school yard. We started knitting mittens from day one, and later we sewed toy dogs and clouds. Even the youngest children had a needle and a thread in their hands the whole day. I was so happy to see they could make a toy of anything, be it the threads or small sticks with pictures,” tells Armine.
Armine has brought her sewing machine to the school and teaches girls from higher grades to sew clothes. She helped the children along the way, of course, but Armine says the most important point is that they tried to learn something new.
“Children have so many hidden talents. They need a good environment to discover and show what they can do. They might not be top students, but you cannot hide their creativeness,” she says.
Armine is trying to uncover the kids’ talents and teaches them to notice and appreciate small positive acts. There is a post with behavior rules, hanging on the wall in her class, and each pupil has a flower drawn next to their name. The custom is that at the end of the day students get pieces of color paper, which are awarded for hard work, civility, compromise and respectful behavior.
“We focus on good things. The kid might write an entire page in poor handwriting, but I will find a pretty letter and praise it. Next day the kid brings me the notebook and says: “Ms. Ghonyan, how many pretty letters can you find?” And I count them. Sometimes they come to the school and tell me they fed the dog or did some other act of kindness, so, everything to get that piece of color paper!” says Armine.
She a teacher and journalist by profession, but she never actually worked in either sphere. Armine dreamed of a job that she’d love doing, a job that would feel important. Armine applied to TFA with the hope of an assignment to a village in Artsakh, which was in need of a teacher.
“We’ve agreed then,” Armine holds out her hand to shake hands with the girl, “you have the multiplication table learned by Monday. How do you write it down?”
“Careful.”
“Carefully.”
The children know that Ms. Ghonyan’s trips to Yerevan mean the classroom will acquire new things. Once they were gifted wooden boxes, which they painted together and turned into a bookcase, where they keep the gifted books.
“Can we role play like we did for the ‘Liar’?”
“Can I take the small books?”
“Well, I’ll take the big ones then,” the 3rd grade students divide the books among themselves.
“They were not interested in anything first. Now they come to me after finishing the books and ask what they can do next, what books they can read next. It makes me happy when even the pupils who read with difficulty take books. I know they only read a page or two, but it is still a lot for me. So, we are happy,” tells Armine.
School age kids have the classes and the extracurricular activities, but children aged 6 and younger are left out. Armine says the village plans to build a playground and create a children’s development center in a part of the administration building. If the plans work out, the young ones will have something to do and a place to prepare for school.
Meanwhile, Armine has accommodated a cozy corner of her house for young guests. The six 3rd grade students visit her sometimes with their parents and younger siblings. Any time they can venture outside the village, especially to visit Ms. Ghonyan, is an important event in the children’s life.
Armine lives in the neighboring village, Mkhants, because there was no suitable house for her in Artsvashen. She has breathed a new life into the small house, decorating it with her handicraft and giving the house colors and a character.
“I wasn’t used to lack of comfort, but when I saw the conditions that the kids lived in, I told myself I had no right to be displeased. If you’ve come to change something and you want to leave, imagine what happens afterwards: another will not come in your place and the children will not get education. I really don’t regret coming here,” says Armenia.
Children partake in interior design as well sometimes. Recently they decided to paint multicolor raindrops, falling down from a rainbow, on one of the walls.
“I wasn’t fond of colors before, but after moving here I started missing them. The same was true for the kids. I was surprised to see their gloomy, bleak drawings. I thought: “I could paint something like that, but surely not the 3rd grade kids.” Now they’ve excluded black, grey and brown from their color palette and they only use bright colors. I see myself in them. Bright colors make everything harmonious and beautiful,” explains Armine.
She knows from personal experience that learning something through practice is much easier than cramming book knowledge. That is why they often go outside to study new topics.
Now the children can’t wait for the skies to clear so that they can look at the moon and stars through the telescope. Armine brought it to make the lesson about celestial objects more illustrative. Students from other grades and neighboring villages also anticipate star gazing.
“One of the students drew a card: the moon, the sun and people. The kid said it depicted the class and me, in the center of the universe,” Armine tells with a smile.
Children often ask Ms. Ghonyan to come into the classroom with her eyes closed - they give her surprise gifts such as cards, pictures and flowers. If they notice that Armine is “serious”, i.e. sad, they use all tricks in their arsenal to cheer her up.
“You can stay sad. Even if you’re tired and upset, you just see the kids and everything changes, and you feel good again,” says Armine.
Contrary to the noise and active life in the school, Armine’s house is quiet and calm. There aren’t any other houses nearby, and even the cat and the dog have gotten so used to it that they share the yard peacefully. Armine enjoys the quiet life. “I find myself in solitude and the children,” she says.
Ms. Ghonyan dedicates free time to her favorite hobby, making learning books for children. Armine is certain children will love reading if they are given books at an early age.
She recalls her achievements as well, when she talks about the pupils’ progress.
“I’ve become stronger, I am not afraid of problems and challenges. Now it is easier for me to find solutions to problems that I preferred not to get involved in before. I understand that if I don’t do it, others won’t either, and if I don’t face the challenge, nobody will.
Here I found what I wanted to do in life. I was seeking for answers, trying different occupations and environments, and finally I am doing a job that I see is important. Working with children isn’t one-sided: you receive as much as you give. The kids might misbehave and be lazy, but there is so much love in them. I feel great in the company of my 6 pupils all together and each of them individually. I love them and they love me. I can feel the warmth and I don’t know what I’m going to do when the TFA program ends. I will miss everyone so much,” Armine confesses.
She will spend another year in Artsakh, but the thought of saying goodbye concerns her and the children equally. A few days ago, they drew a house on the blackboard and asked her: “Ms. Ghonyan, stay in Artsvashen.”