Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսը տեղեկություններ է ստացել այն մասին, որ խնդիրներ են առաջացել Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեության շարունակության հետ կապված:
Տեղեկությունները մեկնաբանելու խնդրանքով Մեդիամաքսը դիմել է Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակ եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն:
Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակից Մեդիամաքսին հայտնել են, որ «ԵԱՀԿ անդամ երկրները դեռ կոնսենսուսի չեն եկել կազմակերպության մի շարք դաշտային առաքելությունների մանդատը երկարաձգելու վերաբերյալ»:
«ԵԱՀԿ Նախագահությունը շարունակում է բանակցությունները՝ այդ հարցի շուրջ արագ համաձայնության հասնելու համար»,- ավելացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակից:
Այստեղ նաեւ նշել են, որ ԵԱՀԿ այն դաշտային առաքելությունները, որոնց մանդատների երկարաձգման շուրջ քննարկումներ են ընթանում, շարունակում են բաց մնալ եւ իրականացնել վարչական, մանդատի հետ չառնչվող աշխատանքներ:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն ձեռնպահ մնաց մեկնաբանություններից:
Մեդիամաքսի տեղեկություններով, ստեղծված իրավիճակի հետ անմիջական առնչություն ունի Ադրբեջանը:
Նշենք, որ Հայաստանը միակ երկիրն է Հարավային Կովկասում, որտեղ կա ԵԱՀԿ գրասենյակ:
Բաքվում 2000 թվականի ամռանը բացված ԵԱՀԿ գրասենյակը իր գործունեությունն ավարտեց 2014թ. հունվարի 1-ին:
Թբիլիսիում 1992 թվականին բացված ԵԱՀԿ առաքելության մանդատը լրացավ 2008 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակ բացելու որոշումը կայացվել էր կազմակերպության Մշտական խորհրդի նիստում՝ 1999թ. հուլիսին: Որոշման մեջ նշված է, որ ԵԱՀԿ եւ Հայաստանի փոխադարձ համաձայնությամբ, գրասենյակի գործունեության ժամկետն ամեն անգամ պետք է երկարացվի 12 ամսով:
2016 թվականի մարտից Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարն է ռուսաստանցի դիվանագետ, դեսպան Արգո Ավակովը:

The future of OSCE Office in Yerevan is uncertain
Yerevan /Mediamax/. Mediamax received information, according to which there are problems with extension of OSCE Office operation in Yerevan.
Mediamax contacted OSCE Office in Yerevan and Ministry of Foreign Affairs of Armenia for comments.
OSCE Office in Yerevan informed Mediamax that “Participating States have not yet reached consensus on extension of mandates of a number of OSCE field operations.”
“The Chairmanship continues to lead negotiations on this with the aim of early agreement,” OSCE Office added. They also mentioned that pending agreement on mandate extension by the participating States, the field operations remain open and will continue administrative, non-mandate-related work.
Armenian MFA abstained from commenting.
According to Mediamax’s information, Azerbaijan is directly related to this situation.
Let us remind that Armenia is the only country in Southern Caucasus, which has OSCE Office.
OSCE Office, which was established in Baku in the summer of 2000, stopped its operation on January 1, 2014.
Mandate of OSCE Mission, opened in Tbilisi in 1992, expired on December 31, 2008.
Mediamax notes that the decision to establish OSCE Office in Yerevan was made during the session of OSCE Permanent Council in July, 1999. The decision reads that the initial period of duration will be prolonged for periods of twelve months by mutual agreement between the OSCE and the Republic of Armenia.
Russian diplomat, ambassador Argo Avakov assumed the position of the Head of the OSCE Office in Yerevan in March 2016.