Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսը տեղեկություններ է ստացել այն մասին, որ խնդիրներ են առաջացել Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեության շարունակության հետ կապված:
Տեղեկությունները մեկնաբանելու խնդրանքով Մեդիամաքսը դիմել է Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակ եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն:
Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակից Մեդիամաքսին հայտնել են, որ «ԵԱՀԿ անդամ երկրները դեռ կոնսենսուսի չեն եկել կազմակերպության մի շարք դաշտային առաքելությունների մանդատը երկարաձգելու վերաբերյալ»:
«ԵԱՀԿ Նախագահությունը շարունակում է բանակցությունները՝ այդ հարցի շուրջ արագ համաձայնության հասնելու համար»,- ավելացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակից:
Այստեղ նաեւ նշել են, որ ԵԱՀԿ այն դաշտային առաքելությունները, որոնց մանդատների երկարաձգման շուրջ քննարկումներ են ընթանում, շարունակում են բաց մնալ եւ իրականացնել վարչական, մանդատի հետ չառնչվող աշխատանքներ:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն ձեռնպահ մնաց մեկնաբանություններից:
Մեդիամաքսի տեղեկություններով, ստեղծված իրավիճակի հետ անմիջական առնչություն ունի Ադրբեջանը:
Նշենք, որ Հայաստանը միակ երկիրն է Հարավային Կովկասում, որտեղ կա ԵԱՀԿ գրասենյակ:
Բաքվում 2000 թվականի ամռանը բացված ԵԱՀԿ գրասենյակը իր գործունեությունն ավարտեց 2014թ. հունվարի 1-ին:
Թբիլիսիում 1992 թվականին բացված ԵԱՀԿ առաքելության մանդատը լրացավ 2008 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակ բացելու որոշումը կայացվել էր կազմակերպության Մշտական խորհրդի նիստում՝ 1999թ. հուլիսին: Որոշման մեջ նշված է, որ ԵԱՀԿ եւ Հայաստանի փոխադարձ համաձայնությամբ, գրասենյակի գործունեության ժամկետն ամեն անգամ պետք է երկարացվի 12 ամսով:
2016 թվականի մարտից Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարն է ռուսաստանցի դիվանագետ, դեսպան Արգո Ավակովը:

Будущее ереванского офиса ОБСЕ остается неопределенным
Ереван /Медиамакс/. Медиамакс получил сведения о возникновении проблем с продлением мандата офиса ОБСЕ в Ереване.
С просьбой прокомментировать данную информацию Медиамакс обратился в ереванский офис ОБСЕ и Министерство иностранных дел Армении.
В ереванском офисе ОБСЕ Медиамакс сообщили, что «страны-члены ОБСЕ пока не пришли к консенсусу относительно продления мандата ряда полевых миссий организации».
«Председательство ОБСЕ продолжает переговоры по данному вопросу для скорейшего достижения соглашения», - добавили в офисе ОБСЕ. Здесь также отметили, что полевые миссии ОБСЕ, о продлении мандатов которых идут обсуждения, продолжают работать и осуществлять административную, не относящуюся к мандату деятельность.
МИД Армении от комментариев воздержался.
По данным Медиамакс, непосредственное отношение к сложившейся ситуации имеет Азербайджан.
Отметим, что Армения является единственной страной на Южном Кавказе, где действует офис ОБСЕ.
Открывшийся в 2000 году в Баку офис ОБСЕ прекратил деятельность 1 января 2014 года.
Мандат миссии ОБСЕ, открывшейся в Тбилиси в 1992 году, истек 31 декабря 2008 года.
Медиамакс отмечает, что решение об открытии офиса ОБСЕ в Ереване было принято на заседании Постоянного совета организации в июле 1999 года. В решении отмечалось, что при взаимном соглашении ОБСЕ и Армении срок действия офиса каждый раз может продлеваться на 12 месяцев.
С марта 2016 года руководителем миссии ОБСЕ в Ереване является российский дипломат, посол Арго Аваков.