Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանը կարծում է, որ Հայաստանը կարող է Իրանի համար «Հոնկոնգ» դառնալ։
Հայաստանում մեծածավալ նախագծեր իրականացնող IDeA բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացումը, անկասկած, նոր հնարավորություններ է ստեղծում Հայաստանի համար։
«Ես բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանը պետք է մտածի տարածաշրջանային «հանգույց» դառնալու մասին, հաշվի առնելով երկրի աշխարհագրական դիրքը եւ տարբեր մշակույթների ու քաղաքակրթությունների հետ գործարար կապեր ունենալու դարավոր ավանդույթները։ Իրանը աստիճանաբար «բացվելու» է արտաքին աշխարհի համար, եւ նման իրավիճակում Հայաստանի որպես հանգույց հանդես գալը էլ ավելի արդարացված կլինի», - ասել է գործարարը։
Ռուբեն Վարդանյանը նկատել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցումը եւ Եվրոպական միության հետ զարգացած առեւտրային հարաբերություններ ունենալը լրացուցիչ մրցակցային առավելություններ է տալիս Հայաստանին։
«Առաջիկայում շատ արտասահմանցի գործարարներ ու մասնագետներ մեկնելու են Իրան աշխատելու։ Հաշվի առնելով Իրանում կյանքի առանձնահատկությունները, նրանցից շատերը չեն տեղափոխվի ընտանիքների հետ։ Քանի որ Հայաստանը աշխարհագրորեն շատ մոտ է Իրանին, մենք պետք է մտածենք այնպիսի պայմաններ ստեղծելու մասին, որ այդ մասնագետների կանայք եւ երեխաները ապրեն Հայաստանում, իսկ ընտանիքի հայրերը հանգստյան օրերին այցելեն նրան», - Մեդիամաքսին ասել է Ռուբեն Վարդանյանը, ում նախագծերից մեկն է UWC Դիլիջան քոլեջը, որտեղ ուսանում են ավելի քան 200 երիտասարդներ 60 երկրներից։
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքով, նոր հնարավորություններ կստեղծվեն նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում։ «Վերջին տարիներին մենք զբոսաշրջիկների աճ են տեսնում՝ մարդիկ, մասնավորապես, այցելում են Հայաստանի հարավային տարածաշրջանները։ Նոր տուրիստական երթուղիների մշակումը թույլ կտա նրանց շարունակել ճանապարհորդությունը Հայաստանի հարավից դեպի Իրան», - նշել է բարերարը, որը 5 տարի առաջ սկսել է իրագործել «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը, որի շրջանակում գործարկվել է աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի «Տաթեւեր» ճոպանուղին, որը գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում։

Ереван/Медиамакс/. Предприниматель и филантроп Рубен Варданян считает, что Армения может стать «Гонконгом» для Ирана.
Рубен Варданян, являющийся соучредителем благотворительного фонда IDeA, реализующего масштабные проекты в Армении, сказал в эксклюзивном интервью Медиамакс, что отмена санкций в отношении Ирана, несомненно, открывает новые возможности для Армении.
«Я не раз говорил, что Армении стоит задуматься о роли регионального хаба - с учетом географического положения страны и наличия многовековых традиций предпринимательства на стыке разных культур и цивилизаций. Иран будет постепенно «раскрываться» для внешнего мира, и эта ситуация делает превращение Армении в такой «хаб» еще более оправданным», - сказал предприниматель.
Рубен Варданян заметил, что членство в Евразийском экономическом союзе и продвинутые торговые отношения с Европейским союзом являются дополнительными конкурентными преимуществами Армении.
«В ближайшие годы на работу в Иран поедут многие иностранные бизнесмены и специалисты и, с учетом особенностей жизни в Иране, многие из них не станут
забирать с собой семьи. Учитывая географическую близость Армении к Ирану и возможность летать туда и обратно на выходные, надо задуматься над тем, чтобы создать условия, в которых женам и детям иностранных бизнесменов будет комфортно жить в Армении на время работы главы семьи в Иране», - сказал Медиамакс соучредитель фонда IDeA, одним из проектов которого в Армении является первый на постсоветском пространстве колледж UWC Dilijan, в котором учатся около 200 студентов из более чем 60 стран.
По словам Варданяна, новые возможности возникнут и в сфере туризма. «В последние годы мы наблюдаем устойчивый рост числа туристов, посещающих, в частности, южные регионы Армении. Разработка новых маршрутов и туристических продуктов позволит иностранцам продолжить путешествие из Армении в Иран», - заметил филантроп, другим важным проектом которого является восстановление Татевского монастыря на юге Армении. В рамках проекта «Возрождение Татева» 5 лет назад была запущена самая длинная в мире реверсивная канатная дорога «Крылья Татева», внесенная в Книгу рекордов Гиннеса.