ԵրՖի-ն կղեկավարի աշխարհահռչակ ֆիզիկոս Անի Ապրահամյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա (Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) հիմնադրամի տնօրեն է նշանակվել Նոտր Դամի համալսարանի (ԱՄՆ, Ինդիանա) ֆիզիկայի դեպարտամենտի պրոֆեսոր Անի Ապրահամյանը:
Որոշումը միաձայն ընդունվել է ԵրՖի հոգաբարձուների խորհրդի նիստում, հայտնում են Կրթության եւ գիտության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, շնորհավորելով նորանշանակ տնօրենին, հույս է հայտնել, որ Անի Ապրահամյանի ղեկավարությամբ ազգային լաբորատորիան, կառավարվելով միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, կարձանագրի գիտական լուրջ առաջընթաց:
Խորհրդի նախագահ Ներսես Երիցյանը, ներկայացնելով Անի Ապրահամյանին, նշել է, որ նա համաշխարհային ճանաչում ունեցող ֆիզիկոս է, ԱՄՆ եւ Եվրոպական մի շարք երկրների գիտական կազմակերպությունների եւ միությունների անդամ (Գիտության առաջընթացի ամերիկյան ասոցիացիա (AAAS), Ամերիկյան քիմիայի միություն (ACS), Ամերիկյան ֆիզիկայի միություն (APS), Sigma Xi, Նյու Յորքի գիտությունների ակադեմիա):
Անի Ապրահամյանը համանախագահում է ԱՄՆ-ի ազգային ակադեմիաների էլեկտրոնային իոնոյին կոլայդերի (Electron Ion Collider) հանձնաժողովը, Մաքուր եւ կիրառական ֆիզիկայի միջազգային միության (IUPAP) միջուկային գիտության կոմիտեի եւ նույն միության տարրական մասնիկների աստղաֆիզիկայի աշխատանքային խմբի, Հարավային Դակոտայի Գիտության եւ տեխնոլոգիաների կազմակերպության (Sanford Underground Laboratory) խորհրդի, ինչպես նաեւ միջուկային ֆիզիկայի ոլորտում գործող բազմաթիվ այլ գիտական հանձնաժողովների անդամ է։ 200-ից ավելի գիտական հրապարակումների հեղինակ է։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2017 թվականի նոյեմբերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել էր ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամներ Յուրի Օգանեսյանին եւ Անի Ափրահամյանին:
Նախագահը բարձր էր գնահատել նրանց պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը, ինչպես նաեւ ներդրում ունենալու հատկապես ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի բնագավառներում առաջընթացի եւ երիտասարդ գիտնականների կրթության գործում:
Հանդիպմանը կարեւորվել էր նաեւ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ու Անի Ափրահամյան եւ Յուրի Օգանեսյան տանդեմի համագործակցությունը՝ նկատի առնելով, որ Յուրի Օգանեսյանը նաեւ FAST-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:

Ереван /Медиамакс/. Директором Национальной научной лаборатории имени А.И. Алиханяна (Ереванский институт физики-ЕрФи) назначена профессор департамента физики Нотрдамского университета (США, Индиана) Ани Апрамян.
Решение было принято единогласно на заседании совета попечителей ЕрФи, сообщили в пресс-службе министерства образования и науки Армении.
Поздравив нового директора, министр образования и науки Армении Левон Мкртчян выразил надежду, что под руководством Ани Апрамян национальная лаборатория будет управляться в соответствии с международными стандартами и достигнет серьезного научного прогресса.
Председатель совета Нерсес Ерицян, представив Ани Апрамян, отметил, что она является всемирно известным физиком, членом научных организаций и объединений в США и в ряде европейских стран (Американская ассоциация содействия развитию науки (AAAS), Американское химическое общество (ACS), Американское физическое общество (APS), Sigma Xi, Нью-Йоркская академия наук).
Ани Апрамян является сопредседателем Комиссии электронного ионного коллайдера (Electron Ion Collider) Национальной академии наук США, членом комитета по атомной науке и рабочей группы по астрофизике элементарных частиц Международного союза теоретической и прикладной физики (IUPAP), совета Организации по науке и технологиям Южной Дакоты (Sanford Underground Laboratory), а также других научных комиссий в сфере ядерной физики. Является автором более 200 научных публикаций.
Медиамакс отмечает, что в ноябре 2017 года президент Армении Серж Саргсян принял иностранных членов Национальной академии наук Армении Юрия Оганесяна и Ани Апрамян.
Президент высоко оценил готовность ученых содействовать развитию науки в Армении и внести вклад в прогресс в сферах физики и математики и в образование молодых ученых.
На встрече также была отмечена важность сотрудничества тандема Апрамян-Оганесян с Научно-технологическим фондом Армении (FAST), учитывая то обстоятельство, что Юрий Оганесян является членом Совета попечителей FAST.