ԵրՖի-ն կղեկավարի աշխարհահռչակ ֆիզիկոս Անի Ապրահամյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա (Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) հիմնադրամի տնօրեն է նշանակվել Նոտր Դամի համալսարանի (ԱՄՆ, Ինդիանա) ֆիզիկայի դեպարտամենտի պրոֆեսոր Անի Ապրահամյանը:
Որոշումը միաձայն ընդունվել է ԵրՖի հոգաբարձուների խորհրդի նիստում, հայտնում են Կրթության եւ գիտության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, շնորհավորելով նորանշանակ տնօրենին, հույս է հայտնել, որ Անի Ապրահամյանի ղեկավարությամբ ազգային լաբորատորիան, կառավարվելով միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, կարձանագրի գիտական լուրջ առաջընթաց:
Խորհրդի նախագահ Ներսես Երիցյանը, ներկայացնելով Անի Ապրահամյանին, նշել է, որ նա համաշխարհային ճանաչում ունեցող ֆիզիկոս է, ԱՄՆ եւ Եվրոպական մի շարք երկրների գիտական կազմակերպությունների եւ միությունների անդամ (Գիտության առաջընթացի ամերիկյան ասոցիացիա (AAAS), Ամերիկյան քիմիայի միություն (ACS), Ամերիկյան ֆիզիկայի միություն (APS), Sigma Xi, Նյու Յորքի գիտությունների ակադեմիա):
Անի Ապրահամյանը համանախագահում է ԱՄՆ-ի ազգային ակադեմիաների էլեկտրոնային իոնոյին կոլայդերի (Electron Ion Collider) հանձնաժողովը, Մաքուր եւ կիրառական ֆիզիկայի միջազգային միության (IUPAP) միջուկային գիտության կոմիտեի եւ նույն միության տարրական մասնիկների աստղաֆիզիկայի աշխատանքային խմբի, Հարավային Դակոտայի Գիտության եւ տեխնոլոգիաների կազմակերպության (Sanford Underground Laboratory) խորհրդի, ինչպես նաեւ միջուկային ֆիզիկայի ոլորտում գործող բազմաթիվ այլ գիտական հանձնաժողովների անդամ է։ 200-ից ավելի գիտական հրապարակումների հեղինակ է։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2017 թվականի նոյեմբերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել էր ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամներ Յուրի Օգանեսյանին եւ Անի Ափրահամյանին:
Նախագահը բարձր էր գնահատել նրանց պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը, ինչպես նաեւ ներդրում ունենալու հատկապես ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի բնագավառներում առաջընթացի եւ երիտասարդ գիտնականների կրթության գործում:
Հանդիպմանը կարեւորվել էր նաեւ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ու Անի Ափրահամյան եւ Յուրի Օգանեսյան տանդեմի համագործակցությունը՝ նկատի առնելով, որ Յուրի Օգանեսյանը նաեւ FAST-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:

Photo: https://womenlead2016.nd.edu
Yerevan /Mediamax/. Professor Ani Aprahamian of the Physics Department of the University of Notre Dame (Indiana, USA) has been appointed Director of A.I. Alikhanyan National Science Laboratory (Yerevan Physics Institute, YerPhI).
The press service of the Ministry of Education and Science has informed that the unanimous decision on this appointment has been made at the session of YerPhI Board of Trustees.
Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan has congratulated Ani Aprahamian and expressed the hope that under her guidance the laboratory, run according to international standards, will record a significant scientific progress.
During the introduction, Chair of the Board of Trustees Nerses Yeritsyan has noted that Prof. Aprahamian is a world-famous physicist, member of several scientific organizations and associations in the U.S. and Europe (American Association for the Advancement of Science (AAAS), American Physical Society (APS), Sigma Xi, and New York Academy of Sciences).
Ani Aprahamian is the co-chair of a committee with the National Academy of Science on a U.S. Electron Ion Collider Facility, U.S. Liaison for the International Union of Pure and Applied Physics (IUPAP) Commission on Nuclear Science, as well as member of IUPAP Working Group on Astro-Particle Physics, the Board of Directors for South Dakota Science and
Technology Authority (Sanford Underground Laboratory), and many other science commissions on nuclear physics. She has authored over 200 scientific publications.
It is worth mentioning that in November 2017, Armenian President Serzh Sargsyan received the foreign members of the National Academy of Sciences of Armenia, Yuri Oganessian and Ani Aprahamian.
President Sargsyan shared his appreciation for the physicists’ readiness to support scientific development in Armenia and to contribute to advancement of physics, mathematics, and education for young scientists.
The parties attached importance to collaboration with the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), given the fact that Yuri Oganessian is a member of the FAST Board of Trustees.