Քի Վեսթի ծնունդն ու վախճանը - Mediamax.am
Հունվարի 26-ին Փարիզում կայացան Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի բանակցությունները` Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի մասնակցությամբ:
Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւ
2001 թվական
Հունվար
• Հունվարի 26-ին Փարիզում կայացան Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի բանակցությունները` Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի մասնակցությամբ:
Փետրվար
• Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը հերքեց իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Վիլայաթ Գուլիեւի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները բանավոր համաձայնության են հասել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ:
• Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հրապարակեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարբեր տարիներին արված գաղտնի առաջարկները: Հեյդար Ալիեւը հայտարարել էր, որ “եթե Ադրբեջանն ընդուներ “ընդհանուր պետության” մոդելը, մենք կկորցնեինք ինքնավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ”: Ադրբեջանում միջնորդների առաջարկների հրապարակումից մեկ օր անց, դրանք հայտնվեցին նաեւ հայկական մամուլում:
• ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշն ուղերձ հղեց նախագահ Հեյդար Ալիեւին, որում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներն անվանեց “առաջխաղացում դեպի ղարաբաղյան հակամարտության փոխընդունելի կարգավորումը”: Բուշը հայտնեց Ալիեւին, որ “Միացյալ Նահանգները պատրաստ են օգնել հակամարտության կարգավորման համար ձեր երկրի ներսում հասարակական աջակցության ստեղծման գործում”:
Մարտ
• Փարիզում կայացավ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի բանակցությունների երկրորդ փուլը` Ժակ Շիրակի մասնակցությամբ: Գնահատելով բանակցությունների արդյունքները, ֆրանսիացի առաջնորդն ասաց, որ «ղարաբաղյան խնդրի լուծման գործում դրական տեղաշարժ է նկատվել»: Նա վստահություն հայտնեց, որ «որոշակի պայմաններում, որոնց համար հողն արդեն մշակվել է, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման սերմը պետք է լավ ծիլեր տա մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը, որոնք այնուհետեւ կվերաճեն Բաքվի եւ Երեւանի համար փոխընդունելի քաղաքական քայլերի»:
• Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւն “անհաջող” անվանեց իր վերջին հանդիպումը Ռոբերտ Քոչարյանի հետ Փարիզում եւ հույս հայտնեց, որ Միացյալ Նահանգներին կհաջողվի դրական ազդել բանակցությունների ընթացքի վրա:
• Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, որ Հեյդար Ալիեւի հետ իր “դեմ առ դեմ” հանդիպումների ձեւաչափը գրեթե սպառված է: Նրա խոսքերով, կողմերն արդեն պարզել էին վիճահարույց հարցերի շուրջ միմյանց դիրքորոշումները, եւ այժմ բանակցությունները շարունակելու «հերթափոխը» պետք է ընդունեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
Ապրիլ
• Քի Ուէսթում սկսվեցին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների բանակցությունները` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ: Բանակցությունների բացմանը մասնակցում էր ԱՄՆ պետքրատուղար Քոլին Փաուէլը: Հանդիպման սկզբում Հեյդար Ալիեւը հանդես եկավ Հայաստանի եւ միջնորդների հասցեին ուղղված կոշտ քննադատությամբ: Հայաստանին Ալիեւն անվանեց “ագրեսոր եւ Լեռնային Ղարաբաղում անջատողականության կազմակերպիչ”, իսկ միջնորդներին մեղադրեց նրանում, որ նրանք “պասիվ եւ սպասողական” դիրք են որդեգրել: Ալիեւը խոսեց ավելի քան կես ժամ` ապշեցնելով միջնորդներին եւ ներկա լրագրողներին: Իր պատասխան երկուրոպեանոց խոսքում Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց, որ “ես այստեղ չեմ եկել քարոզչությամբ զբաղվելու համար»:
• ԱՄՆ Պետքարտուղար Քոլին Փաուէլը Քի Ուէսթում հայտարարեց, որ «բանակցությունները շատ դժվարին են լինելու»: «Նախագահ Բուշն ուշադրությամբ հետեւելու է դրանց ընթացքին, եւ եւս կարծում եմ, որ եթե հաջողություն ձեռքբերվի, Միացյալ Նահանգների նախագահը ցանկություն կհայտնի հանդիպել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին: Դա տեղի կունենա հիմա, թե երբեւէ ապագայում, ես չգիտեմ», - ասել է Քոլին Փաուէլը:
• Ռուսաստանը, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան “ուս ուսի աշխատում են”` ձգտելով նպաստել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը, սակայն «հակամարտության լուծման բանալին գտնվում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ձեռքերում», - Քի Ուէսթում հայտարարեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի առաջին փոխնախարար Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը, որը գլխավորում էր ռուսաստանյան պատվիրակությունը բանակցությունների ժամանակ: Տրուբնիկովը հույս հայտնեց, որ բանակցությունների առաջին օրերին ստեղծված լավ մթնոլորտը «կարող է որոշակի դրական արդյունքների բերել»:
• ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Քի Ուէսթում համատեղ կոմյունիկե ընդունեցին, որում հայտարարեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ “նոր համապարփակ առաջարկի” վրա աշխատանք սկսելու մտադրության մասին: «Չորս օր տեւած ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում նախագահները դրսեւորեցին բարի կամք եւ հակամարտության փոխզիջումների  հիման վրա լուծելու հստակ հավատարմություն”, - ասվում էր կոմյունիկեում:
• Ապրիլի 9-ին ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշի հանդիպումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ անցան “ծայրահեղ ջերմ” մթնոլորտում:
• Ֆլորիդայում կայացած բանակցությունների ընթացքում քննարկվում էին հայեցակարգերի իրագործման հնարավոր ժամկետները, որոնք մինչ այդ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները քննարկել էին Ժակ Շիրակի հետ Փարիզում, Սպիտակ Տանն անցկացված ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
• Քերի Քավանոն հայտարարեց, որ բանակցությունների հաջորդ փուլը կկայանա Ժնեւում 2001 թվականի հունիսին:
Մայիս
• Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարեց, որ խաղաղ համաձայնագիրը տարածքների հանձնում կնախատեսի միայն այն դեպքում, եթե Լեռնային Ղարաբաղին շնորհվի այնպիսի կարգավիճակ, որը կգոհացնի հայկական կողմին: Նախարարն ասաց, որ պնդում է Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ “հորիզոնական” կապի, կամ Ստեփանակերտի` Բաքվին չենթարկվելու տարբերակները: Օսկանյանը չբացառեց, որ բանակցությունների ընթացքում կարող է ի հայտ գալ երրորդ, աննախադեպ տարբերակ: ԱԳՆ ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի, եւ Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող միջանցքները չեն կարող սիմմետրիկ լինել` ելնելով աշխարհագրական պայմաններից: «Այն հարցում, թե ո՞վ կվերահսկի Նախիջեւան-Ադրբեջան միջանցքը, հնարավոր են քննարկումներ տարբեր առաջարկների շուրջ”, ասաց  Օսկանյանը, սակայն “հայկական կողմի համար, բնականաբար, գերադասելի է, որպեսզի Հայաստանի տարածքով անցնող միջանցքը հսկեն հայկական ուժերը”:
• Մեկնաբանելով Օսկանյանի հայտարարություն ները, Բաքվի “Էխո” թերթը, վկայակոչելով բանակցային գործընթացին մոտ կանգնած աղբյուրին, գրում էր, որ ղարաբաղյան կարգավորման նախագծի մանրամասները, որոնք հնչեցրել է հայ նախարարը, չեն համապատասխանում իրականությանը: «Նման կարգավորման մասին երբեք չի խոսվել, այդ թվում նաեւ` Քի Ուէսթում: Եթե բանակցությունները գրեթե անվերապահելի հաջողություն են խոստանում հայերին, ապա ինչու՞ են նրանք կասկածի տակ դնում խաղաղ կարգավորման գործընթացը` խախտելով  գաղտնիությունը”, - հարց էր բարձրացնում Բաքվի թերթի աղբյուրը:
• Մայիսի 5-ին անսպասելիորեն Բաքու ժամանեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Քերի Քավանոն: Մի քանի օր անց ամերիկացի դիվանագետը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասաց, որ Բաքու էր մեկնել Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւի անձնական խնդրանքով: «Նախագահ Ալիեւը զանգահարեց ինձ, երբ ես Գերմանիայում էի: Նախագահը խնդրեց ինձ գալ Բաքու որոշ հարցեր քննարկելու համար», - ասաց Քավանոն:
• Մայիսի 11-ին Քերի Քավանոն հանդիպեց Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին Նյու Յորքում: Հանդես գալով «Ներդրումներ Հայաստանում» համաժողովում, Քերի Քավանոն վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդները կկարողանան հասնել այնպիսի խաղաղ համաձայնության, որը կբավարարի երկու կողմերին: Սակայն, նշեց Քերի Քավանոն, սեփական ժողովրդներին փոխզիջումների անհրաժեշտության մեջ համոզելու ունակությունը յուրահատուկ թեստ կդառնա նախագահներ Ալիեւի եւ Քոչարյանի քաղաքական հնարավորությունների համար: «Մարդիկ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում գիտակցում են խաղաղության անհրաժեշտությունը: Սակայն նրանք լիովին չեն պատկերացնում, թե ինչպե՞ս գնալ փոխզիջումների», - ասաց ամերիկացի դիվանագետը:
• Մայիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի, ռուսաստանցի եւ ֆրանսիացի համանախագահները ժամանեցին տարածաշրջան: Այցի ընթացքում հայտարարվեց, որ Ժնեւի հանդիպումը, որը նախատեսվում էր անցկացնել 2001 թվականի հունիսին, հետաձգվում է անորոշ ժամանակով:
Հունիս
• Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Վիլայաթ Գուլիեւը հայտարարեց, որ «ղարաբաղյան հակամարտության «փարիզյան սկզբունքներ գոյություն չունեն»: Գուլիեւը «հայկական կողմի հերթական հորինվածք» անվանեց «փարիզյան սկզբունքների մասին» հայտարարությունները:
• Մեկնաբանելով Գուլիեւի հայտարարությունը, Օսկանյանն ասաց. «Իրականությունը կայանում է նրանում, որ Փարիզում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների երկու հանդիպումներից հետո միջնորդները հնարավոր համարեցին բանակցություններ կազմակերպել Քի Ուէսթում` Քոչարյանի եւ Ալիեւի պայմանավորվածությունները թղթին փոխանցելու նպատակով: Հենց դա ենք մենք անվանում փարիզյան սկզբունքներ կամ պայմանավորվածություններ»:
• ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները այցելեցին տարածաշրջան եւ ընդունեցին կոմյունիկե, որում դիմեցին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովրդներին եւ կոչ արեցին  «հասկանալ լուրջ փոխզիջման անհրաժեշտությունը` քաղաքական կարգավորման ապահովման համար»:
Օգոստոս
• Սոչիում կայացավ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի հանդիպումը, որի արդյունքներով Հայաստանի նախագահը հայտարարեց. «Սխալ կլինի ասել, որ մենք ընդհանուր հայտարարի եկանք»:
Նոյեմբեր
• ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կրկին ժամանեցին տարածաշրջան: Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը Երեւանում հայտարարեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները «ոչ մի արմատապես նոր բան» չեն առաջարկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին: «Մենք  աշխատում էինք սխեմայի վրա, որը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից քննարկվել էր Փարիզում եւ Քի Ուէսթում: Մենք ունեինք ավելի մանրամասն առաջարկներ կարգավորման սխեմայի տարբեր տարրերի վերաբերյալ, որն արդեն հայտնի է երկու նախագահներին: Ողջ նորույթը կայանում է դետալներում: Մենք շարունակում ենք մնալ այն կարծիքին, որ մեզ նոր սխեմա հարկավոր չէ», - նշեց ռուս դիվանագետը:
Դեկտեմբեր
• ԼՂՀ ԱԳ նախարար Նաիրա Մելքումյանը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում հայտարարեց, որ «ցավոք, Քի Ուէսթից հետո Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց նախորդ հանդիպումներում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից»: Նա նշեց, որ «հունիսին պետք է հանդիպում կայանար Ժնեում, եւ կողմերն ապրում էին շատ լուրջ ճեղքման եւ, որոշ չափով, նախագահների կողմից համաձայնեցված սկզբունքների հրապարակման կանխազգացումով»: Պատասխանելով ադրբեջանական կողմի` փարիզյան եւ քիուէսթյան պայմանավորվածություններից հրաժարվելու պատճառների մասին հարցին, Նաիրա Մելքումյանն ասաց.
«Կարծում եմ, ամենագլխավոր պատճառը, որը ստիպեց Ալիեւին հրաժարվել Քի Ուէսթում տված իր խոստումներից, Ադրբեջանի ներքին իրավիճակն է: Ալիեւը հաստատում էր իր պատրաստակամությունը շարունակել բանակցություններն այն հունով, որի մասին նրանք պայմանավորվել էին ոչ միայն նախագահ Քոչարյանի, այլեւ երեք խոշոր պետությունների նախագահների` Շիրակի, Պուտինի եւ Բուշի հետ: Դժվար թե նա նախօրոք իմանար, որ հրաժարվելու է պայմանավորվածություններից: Իմ կարծիքով, Ալիեւի վրա ուժեղ ճնշում գործադրեց նրա մերձավոր շրջապատը, որն ունակ չէր, հաշվի առնելով սուբյեկտիվ պատճառները, իրագործել Ալիեւի կողմից ստորագրված համաձայնությունները, եթե դրանց իրագործման պատասխանատվությունը փոխանցվեր իրենց: Բնականաբար, նախագահ Ալիեւին անհրաժեշտ է վերահսկել իր շրջապատը` հաշվի առնելով պաշտոնն իր որդուն փոխանցելու նրա ակնհայտ ցանկությունը”:
2002 թվական
• Միջնորդները առանձին-առանձին հանդիպեցին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահներին Նյու Յորքում եւ Վիեննայում: Հեյդար Ալիեւը հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ միջնորդներն իրեն որոշակի “նոր առաջարկներ” են ներկայացրել: Վարդան Օսկանյանն ասաց, որ Վիեննայի հանդիպման ընթացքում միջնորդները հայկական կողմին “արմատապես նոր որեւէ առաջարկներ” չեն ներկայացրել: Ռուսաստանցի միջնորդ Նիկոլայ Գրիբկովը հայտարարեց, որ համանախագահները ձգտում են “նոր տարրերով հարստացնել անցյալում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները”:
• Մարտի 8-ին ամերիկացի միջնորդ Ռուդոլֆ Պերինան Բաքվում Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց. “ժամանակն է լուծել ղարաբաղյան խնդիրը”: Նրա ռուսաստանցի պաշտոնակից Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը հայտարարեց, որ միջնորդները նոր “հեղափոխական առաջարկներ” չունեն: Դիմելով Ադրբեջանի նախագահին, Տրուբնիկովը խնդրեց “որպես ճնշում չընկալել” համանախագահների տեսակետը կարգավորման վերաբերյալ: Միաժամանակ ռուս դիվանագետը նշեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները չէին ցանկանա “դատարկ ձեռքերով” վերադառնալ տարածաշրջանից:
• Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Վիլայաթ Գուլեւը հանդես եկավ մի շարք մեղադրանքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հասցեին: Նա հայտարարեց, որ “ԵԱՀԿ-ն փակել է աչքերը Հայաստանի ագրեսիվ քաղաքականության վրա”: Գուլիեւը նաեւ դժգոհություն հայտնեց, որ միջազգային կազմակերպությունները, այդ թվում նաեւ ԵԱՀԿ-ն, “առաջադրում են հակամարտության կարգավորման նոր ուրվագծեր” եւ “կոչ են անում Ադրբեջանին հաշտվել իրականության հետ եւ հակամարտությունը լուծել փոխզիջումների հիման վրա, որոնցից մեծ մասին պետք է գնա Բաքուն”:
• ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Ստեֆան Մենիքեսը հայտարարեց. “Ամերիկայի Միացյալ Նահագները կոչ են անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ավարտին հասցնել նախորդ տարի Փարիզի եւ Քի Ուէսթի բանակցությունների ժամանակ սկսված աշխատանքը”: “Մենք կոչ ենք անում նախագահներ Քոչարյանին եւ Ալիեւին անել ամեն հնարավորը ղարաբաղյան խնդրի համապարփակ լուծմանը հասնելու համար, որը հիմնված կլինի փոխադարձ անվտանգության եւ փոխզիջումների վրա”, - ասաց ամերիկացի դիվանագետը:
• Օգոստոսի 11-ին Սադարակում կայացավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: 4 ժամ տեւած բանակցություններից հետո, Հեյդար Ալիեւն ասաց. “Բանակցային ներուժը սպառված չէ”:
Սեպտեմբեր
• Տարածաշրջան ժամանեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, թե արդյո՞ք կարելի է խոսել այն մասին, որ խաղաղ գործընթացը շարունակվում է 2001 թվականին Փարիզում եւ Քի Ուէսթում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների համաձայն, Վյաչեսլավ Տրուբնիկովն ասաց. “Իմ կարծիքով, այդ պայմանավորվածություններից նահանջ չկա”:
• Ելույթ ունենալով Եվրատլանտյան գործընկերության խորհրդի (ԵԱԳԽ) նիստում Պրահայում, Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, որ “եթե Ադրբեջանն ընդուներ կարգավորման առաջարկված նախագիծը, այսօր խաղաղ համաձայնագիրը մասամբ իրագործված կլիներ”:
2003 թվական
Հոկտեմբեր
• Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք ուժի մեջ են մնում Փարիզի եւ Քի Ուէսթի բանակցություններում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասաց. «Մենք ելնում ենք այն պայմանավորվածություններից, որոնք ձեռք են բերվել բարձրագույն մակարդակում` երկու նախագահների միջեւ: Այլ պայմանավորվածությունների մասին ես ոչինչ չգիտեմ: Առայժմ մենք ելնում ենք նրանից, ինչի վրա կանգ են առել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները գրեթե մեկ տարի առաջ կայացած իրենց վերջին հանդիպման ժամանակ”:
• Ժնեւում կայացավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Իլհամ Ալիեւի առաջին հանդիպումը:
2004 թվական
• Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը հայտարարեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը Ժնեւում “կարեւոր նշանակություն ուներ, սակայն չէր կարող հանել բոլոր հարցերը, այդ թվում այն հարցերը, որոնք վերաբերվում են ընթացակարգային կողմին”: “Բացի այդ, հարկավոր է նոր ընդհանուր հիմք մշակել բանակցությունների համար”, - հայտարարեց Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը: “Մինսկի խմբի ավելի քան տասնամյա պատմության ընթացքում առաջարկվել են կարգավորման մի քանի տարբերակներ, սակայն բոլորը մերժել են կամ Հայաստանի, կամ Ադրբեջանի կողմից: Ըստ էության, կարգավորման բոլոր հնարավոր տարբերակները այսպես կամ այնպես եղել են բանակցային գործընթացի օրակարգում”, - ասաց Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը:
• Հունվարի 20-ին Իլհամ Ալիեւը հայտարարեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է հանդես գան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման նոր առաջարկներով: Ադրբեջանի նախագահն ասաց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում “անհաջող” էր եւ Ադրբեջանի հասարակությունը “շատ բան է սպասում միջնորդներից”:
• Հունվարի 27-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարեց, որ “Իլհամ Ալիեւը գիտակցում է սեփական թուլությունը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում”: Նախարարը նշեց, որ Ադրբեջանի նախորդ նախագահը պատրաստ էր իր վրա վերցնել խնդրի լուծման պատասխանատվությունը: “Հեյդար Ալիեւը գտնում էր, որ անհրաժեշտ բարոյական իրավունք ունի հակամարտության կարգավորման համար”, - ասաց Օսկանյանը: Նրա խոսքերով, հենց դրանով էր պայմանավորված այն հանգամանքը, որ 2001 թվականին Քի Ուէսթի բանակցություններում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Հեյդար Ալիեւն ընդհուպ մոտեցան խնդրի լուծմանը: Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը  հայտարարեց, որ Հեյդար Ալիեւի մերձավոր շրջապատը, այդ թվում նրա որդի Իլհամը պատճառ դարձան, որ հետագայում Ադրբեջանի առաջնորդը հրաժարվեց Քի Ուէսթի պայմանավորվածություններից: “Հեյդար Ալիեւն այդ ժամանակ արդեն որոշակի առողջական խնդիրներ ուներ, եւ նա մտավախություն ուներ, որ չի հասցնի կյանքի կոչել ձեռքբերված պայմանավորվածությունները”, - նշեց Վարդան Օսկանյանը:
• ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը հայտարարեց, որ “բանակցային գործընթացը գործնականում փակուղի է մտել, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը կրկին չեն ցանկանում փոխզիջումների գնալ”: “Այժմ իրավիճակն այնպիսին է, որ կողմերը կառչել են իրենց դիրքորոշումներից, բացարձակ ոչ մի շարժում չկա”, - նշեց ռուսաստանցի դիվանագետը: Մերզլյակովի խոսքերով, միակ այլընտրանքը “կողմերի միջեւ գոնե ինչ-որ բանակցությունների հաստատումն է”: “Որպեսզի դա չլինի հրապարակային, այլ լինի հնարավորություն քննարկել եւ որոշել այն հարցերի շրջանակը, որի վերաբերյալ կողմերը պատրաստ են ինչ-որ բան խոսել: Դեռեւս դա չկա: Ընդհանրապես, օրակարգ չկա”, - հայտարարեց ռուս համանախագահը:
• Փետրտարի 11-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Վիլայաթ Գուլիեւը հայտարարեց, որ պաշտոնական Բաքուն “զրոյից” է սկսում ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները:
• Հայաստանի ԱԳՆ արձագանքն այդ հայտարարությանը. «Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է զրոյից սկսել բանակցային գործընթացը, ապա նա պետք է դիմի բացառապես Ստեփանակերտին, եթե վերջինս, իհարկե, համաձայնվի դրա հետ”:
• Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարեց, որ “վերջին 12 տարիների ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ոչ մի դրական քայլ չի նախաձեռնել”: “Մինսկի խմբի այսօրվա դիրքորոշումը չի կարող դրական դեր խաղալ, քանի որ այն արտահայտվում է ոչ թե խնդրի լուծմամբ, այլ դրան հետեւելով”, - հայտարարեց Ադրբեջանի նախագահը:
• Իլհամ Ալիեւը հերքեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ պայմանավորվածությունների մասին պնդումները: “Որեւէ պայմանավորվածություններ չկան: Դա ընդամենը հայկական կողմի հերթական հորինվածքն է”, - հայտարարեց նա: “Եթե նման պայմանավորվածություն կա, ապա թող հայերը պաշտոնապես հայտարարեն դրա մասին եւ հրապարակեն մամուլում: Ես խորհուրդ կտայի նրանց հրաժարվել այդ ստից: Այսօր աշխարհը թափանցիկություն է պահանջում: Անհնար է գաղտնի պահել ցանկացած համաձայնություն, նույնիսկ` գաղտնի համաձայնություն: Ես խոսել եմ Մինսկի խմբի համանախագաըհների հետ, եւ կոչ եմ անել նրանց խորհուրդ տալ այդ մարդկանց Հայաստանում հրաժարվել ստից, քանի որ դա պատիվ չի բերում բանակցություններին մասնակցող ոչ մի կողմին”, - ասաց Իլհամ Ալիեւը:
• Հայաստանի ԱԳՆ կոչ արեց պաշտոնական Բաքվին “պահմտոցի չխաղալ”, եւ “հստակ եւ ազնիվ հայտարարել”, որ չի ցանկանում ուշադրություն դարձնել վերջին տարիների ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունների արդյունքներին: Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանի նախագահի առաջարկին` “հրապարակել փաստաթղթերը, եթե այդպիսիք քան”, ապա, ինչպես նշեց Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, “գրավոր փաստաթղթերը կազմվել են ոչ թե մեր, այլ Մինսկի խմբի կողմից, եւ եթե ադրբեջանական կողմը շահագրգռված է դրանց հրապարակման մեջ, ապա թող դիմի միջնորդներին”:

Ки-Вест: взлеты и падения - Mediamax.am
26 января в Париже прошли переговоры Роберта Кочарян и Гейдара Алиева при участии президента Франции Жака Ширака.
Президент Азербайджана Гейдар Алиев
2001 год
Январь
• 26 января в Париже прошли переговоры Роберта Кочарян и Гейдара Алиева при участии президента Франции Жака Ширака.
Февраль
• Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян опроверг заявление своего азербайджанского коллеги Вилаята Гулиева о том, что президенты Армении и Азербайджана достигли устного соглашения о принципах урегулирования карабахского конфликта.
• СМИ Азербайджана опубликовали конфиденциальные предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанные в разные годы. Гейдар Алиев заявил, что «если бы Азербайджан принял модель «общего государства», мы бы потеряли суверенитет над Нагорным Карабахом». Спустя день после публикации предложений посредников в Азербайджане, они появились и в армянской печати.
• Президент США Джордж Буш направил послание президенту Гейдару Алиеву, в котором назвал встречи лидеров Армении и Азербайджана «продвижением к взаимоприемлемому урегулированию карабахского конфликта». Буш сообщил Алиеву, что «Соединенные Штаты готовы оказать помощь для создания внутри вашей страны общественной поддержки для урегулирования конфликта».
Март
• В Париже прошел второй раунд переговоров Роберта Кочарян и Гейдара Алиева с участием Жака Ширака. Оценивая итоги переговоров, французский лидер сказал, что «в решении карабахской проблемы наметился положительный сдвиг». Он выразил уверенность, что при «определенных условиях, почва для которых уже возделана, зерна мирного разрешения конфликта между Арменией и Азербайджаном должны дать хорошие всходы до конца текущего года, которые затем перерастут во взаимоприемлемые для Баку и Еревана политические шаги».
• Президент Азербайджана Гейдар Алиев назвал «неудачной» свою последнюю встречу с Робертом Кочаряном в Париже и выразил надежду, что Соединенным Штатам удастся положительно повлиять на ход переговоров.
• Роберт Кочарян заявил, что  ресурс его встреч с Алиевым в формате «один на один» почти исчерпан. По его словам, стороны уже прояснили позиции друг друга по спорным вопросам, и «эстафету» должны принять сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
Апрель
• 3 апреля в Ки Весте начались переговоры президентов Армении и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ. На открытии переговоров присутствовал госсекретарь США Колин Пауэлл. В начале встречи Гейдар Алиев выступил с жесткой критикой в адрес Армении и посредников. Армению Алиев назвал «агрессором и организатором сепаратизма в Нагорном Карабахе», а посредников обвинил в том, что они заняли «пассивную и выжидательную позицию». Алиев говорил более получаса, шокировав посредников и присутствующих журналистов. В своем ответном двухминутном слове Роберт Кочарян сказал, что «проделал столь длинный путь во Флориду для конструктивной работы, а не для участия в пропагандистской кампании».
• Государственный секретарь США Колин Пауэлл заявил в Ки Весте, что «переговоры будут очень трудными». «Президент Буш будет очень внимательно наблюдать за их ходом, и я думаю, что если будет достигнут успех, президент Соединенных Штатов выразит желание встретиться с главами Армении и Азербайджана. Случится ли это на этой неделе или когда-нибудь в будущем, я не знаю», - сказал Колин Пауэлл.
• Россия, США и Франция «работают плечом к плечу», пытаясь содействовать урегулированию карабахской проблемы, но «ключ к решению конфликта находится  в руках Азербайджана и Армении», - заявил в Ки Весте первый замминистра иностранных дел  России Вячеслав Трубников, возглавлявший на переговорах российскую делегацию. Трубников выразил надежду, что проявившаяся в первые дни переговоров положительная атмосфера встречи в Ки Весте «может привести к определенным позитивным результатам».
• Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил в Ки Весте, что «несмотря на некоторые осложения, в целом, процесс урегулирования продвигается вперед».Осканян заявил, что если подобных оценок придерживается и азербайджанская сторона, «нам будет что отпраздновать, прежде чем покинуть Ки Вест».
• Сопредседатели Минской группы приняли в Ки Весте совместное коммюнике, в котором заявили о намерении начать работу над «новым всеобъемлющим предложением» по урегулированию карабахского конфликта. «В ходе интенсивных четырехдневных обсуждений президенты продемонстрировали добрую волю и твердую приверженность необходимости решения конфликта на основе взаимных компромиссов», - говорилось в коммюнике.
• Встречи президента США Джорджа Буша с президентами Армении и Азербайджана, состоявшиеся 9 апреля, прошли «в крайне теплой» обстановке.
• В ходе переговоров во Флориде рассматривались возможные сроки реализации концепций, которые обсуждались ранее президентами Армении и Азербайджана с Жаком Шираком в Париже, заявил на брифинге в Белом Доме высокопоставленный представитель администрации США.
• Кери Кавано заявил, что следующий раунд переговоров по карабахскому урегулированию с участием президентов Армении и Азербайджана состоится в июне 2001 года в Женеве.
Май
• Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что мирное соглашение будет предусматривать возвращение территорий лишь в случае предоставления Нагорному Карабаху статуса, устраивающего армянскую сторону. Министр сказал, что Ереван настаивает на «горизонтальной» связи между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, либо - на неподчинении Степанакерта Баку. Осканян не стал исключать, что в ходе переговоров будет найден третий, беспрецедентный вариант. Глава МИД подчеркнул, что коридоры, которые должны будут связать Армению с Нагорным Карабахом, а Азербайджан - с Нахичеваном, не могут быть симметричными в силу различных географических условий. «В вопросе о том, кто будет контролировать коридор Нахичеван-Азербайджан, возможно обсуждение различных предложений», сказал Осканян, но «для армянской стороны, естественно, предпочтительнее, чтобы коридор, проходящий по территории Армении, охраняли армянские силы».
• Комментируя высказывания Осканяна, бакинская газета «Эхо», ссылаясь на источник, близкий к переговорному процессу, писала, что детали плана по карабахскому урегулированию, озвученные армянским министром, не соответствуют действительности. «О таком урегулировании не говорилось никогда, в том числе - в Ки Весте. Осканян намеренно вводит общественность в заблуждение. Если переговоры обещают армянам почти безусловный успех, зачем им ставить процесс мирного урегулирования под сомнение, нарушая конфиденциальность?», - спрашивал источник бакинской газеты.
• 5 мая с неожиданным визитом в Баку прибыл американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Кери Кавано. Несколько дней спустя американский дипломат сказал в интервью Медиамакс, что отправился в Баку по личной просьбе президента Азербайджана Гейдара Алиева. «Звонок президента Алиева застал меня в Германии. Президент попросил меня приехать в Баку для обсуждения некоторых вопросов», - сказал Кавано.
• 11 мая Кери Кавано встретился с президентом Армении Робертом Кочаряном в Нью-Йорке. Выступая на бизнес-форуме «Инвестиции в Армению», Кери Кавано выразил уверенность в том, что лидеры Армении и Азербайджана смогут добиться такого мирного соглашения, которое удовлетворит их обоих. Однако, заметил Кери Кавано, способность президентов Алиева и Кочаряна убедить свои народы в необходимости компромиссов станет своеобразным тестом их политических способностей. «Люди в Армении и Азербайджане осознают необходимость мира. Но они не вполне представляют - как идти на компромиссы», - сказал американский дипломат.
• 19 мая российский, американский и французский сопредседатели Минской группы ОБСЕ прибыли в регион. В ходе визита было объявлено, что встреча в Женеве, которую планировалось провести в июне 2001 года, переносится на неопределенный срок.
Июль
• Министр иностранных дел Азербайджана Вилаят Гулиев заявил, что ««парижских принципов» карабахского урегулирования не существует». Гулиев назвал заявления о «парижских принципах» «очередной выдумкой армянской стороны».
• Комментируя заявление Гулиева, Осканян сказал: «Реальность состоит в том, что после двух встреч президентов Армении и Азербайджана в Париже посредники сочли возможным организовать переговоры в Ки Весте с целью переноса на бумагу устных договоренностей Кочаряна и Алиева. Именно это мы называем парижскими принципами или договоренностями».
• Сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили регион и приняли коммюнике, в котором обратились к народам Армении и Азербайджана с призывом «понять необходимость серьезного компромисса для обеспечения политического урегулирования».
Август
• В Сочи прошла встреча Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева, по итогам которой президент Армении заявил: «было бы ошибкой говорить о том, что мы пришли к общему знаменателю».
Ноябрь
• Сопредседатели Минской группы ОБСЕ вновь прибыли в регион. Первый заместитель министра иностранных дел России Вячеслав Трубников заявил в Ереване, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ не предложили президентам Армении и Азербайджана «ничего радикально нового». «Мы работали над схемой, которая обсуждалась президентами Армении и Азербайджана в Париже и Ки Весте.У нас были более детальные предложения в отношении отдельных элементов схемы урегулирования, которая уже известна двум президентам. Вся новизна заключается в деталях. Мы продолжаем придерживаться мнения о том, что нам не надо изобретать новых схем», - подчеркнул российский дипломат.
Декабрь
• Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Наира Мелкумян заявила в интервью агентству Медиамакс, что «к сожалению, после Ки Веста президент Азербайджана отказался от договоренностей, достигнутых на предыдущих встречах». Она отметила, «что в июне должна была состояться встреча в Женеве, и стороны жили в предощущении очень серьезного прорыва и в определенной степени - оглашения тех принципов, о которых договорились президенты». Отвечая на вопрос о причинах отказа азербайджанского руководства от договоренностей Парижа и Ки Веста, Наира Мелкумян сказала:
«Думаю, самую главную роль в том, что Алиев был вынужден отказаться от обещаний, данных им в Ки Весте, сыграла ситуация внутри Азербайджана. Алиев подтверждал свою готовность вести переговоры в том русле, о котором они договорились не только  с президентом Кочаряном, но и с президентами трех крупных и влиятельных государств - Шираком, Путиным  и Бушем. Вряд ли он заранее знал, что откажется от договоренностей. На мой взгляд, с большой долей уверенности можно говорить, что серьезное давление на Алиева оказало его ближайшее окружение, не способное - с учетом субъективных факторов - реализовать те соглашения, которые подпишет Алиев в случае, если ответственность за их реализацию ляжет на них. Естественно, что президенту Алиеву, с учетом его очевидного желания передать этот пост своему сыну, необходимо контролировать свое окружение».
2002 год
• Посредники встретились по отдельности с президентами Азербайджана и Армении в Нью-Йорке и Вене. Гейдар Алиев заявил после встречи, что сопредседатели представили ему определенные «новые предложения». Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян сказал, что на венской встрече посредники не представили армянской стороне «каких-либо радикально новых предложений». Российский посредник Николай Грибков заявил, что сопредседатели стараются «обогатить достигнутые в прошлом договоренности новыми элементами».
• 8 марта американский посредник Рудольф Перина сказал на встрече с президентом Азербайджана в Баку: «настало время решить карабахскую проблему». Его российский коллега, первый замминистра иностранных дел России Вячеслав Трубников заявил, что у посредников нет новых «революционных предложений».Обращаясь к президенту Азербайджана, Трубников просил «не воспринимать как давление» точку зрения сопредседателей на пути урегулирования. При этом российский дипломат подчеркивал, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ не хотели  бы возвращаться из региона «с пустыми руками».
• Министр иностранных дел Азербайджана Вилаят Гулиев выступил с серией обвинений в адрес Минской группы ОБСЕ. Он заявил, что «ОБСЕ закрыла глаза на агрессивную политику Армении». Гулиев также выразил недовольство тем, что международные организации, в том числе ОБСЕ, «выдвигают иные контуры урегулирования конфликта» и «призывают Азербайджан смириться с существующей реальностью и разрешить конфликт на основе компромиссов, на большую часть которых должен пойти Баку».
• Посол США в ОБСЕ Стефан Миникес заявил: «Соединенные Штаты Америки призывают Армению и Азербайджан завершить работу, начатую на переговорах в Париже и Ки Весте в прошлом году». «Мы призываем президентов Кочаряна и Алиева сделать все возможное для достижения всеобъемлющего решения карабахской проблемы, основанного на взаимной безопасности и компромиссах», - сказал американский дипломат.
• 11 августа в приграничном селе Садарак прошла встреча президентов Армении и Азербайджана. По окончании переговоров, длившихся 4 часа, Гейдар Алиев сказал: «Переговорный потенциал не исчерпан».
Сентябрь
• В регион прибыли сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Отвечая в Ереване на вопрос Медиамакс: можно ли говорить о том, что мирный процесс продолжается в соответствии с договоренностями, достигнутыми в 2001 году на переговорах в Париже и Ки Весте, Вячеслав Трубников сказал: «На мой взгляд, отхода от этих договоренностей нет».
• Выступая на заседании Совета Евро-Атлантического Партнерства /СЕАП/ в Праге Роберт Кочарян заявил, что «если бы Азербайджан принял предложенный план урегулирования, сегодня мирное соглашение было бы уже частично реализованным».
2003 год
Октябрь
• Отвечая на вопрос, остаются ли в силе договоренности, достигнутые на переговорах в Париже и Ки Весте, российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков сказал в интервью Медиамакс: «Мы исходим из договоренностей, достигнутых на высшем уровне - между президентами двух стран. О других договоренностях я ничего не знаю. Пока мы исходим из того, на чем остановились президенты Армении и Азербайджана в ходе своей последней встречи, состоявшейся почти год назад».
• В Женеве прошла первая встреча президентов Армении и Азербайджана Роберта Кочаряна и Ильхама Алиева.
2004 год
• Первый замминистра иностранных дел России Вячеслав Трубников заявил, что встреча Роберта Кочаряна Ильхама Алиева в Женеве «имела важное значение, но не могла снять все вопросы, в том числе касающиеся процедурной стороны». «Кроме того, потребуется выработать новую общую основу для переговоров», - заявил Вячеслав Трубников. «За более чем десятилетнюю историю Минской группы предлагалось несколько вариантов урегулирования, и все они отвергались либо Арменией, либо Азербайджаном. По существу, все возможные варианты урегулирования уже так или иначе стояли в повестке переговорного процесса», - сказал замминистра иностранных дел России.
• 20 января Ильхам Алиев заявил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны выступить с новыми предложениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.  Президент Азербайджана сказал, что деятельность Минской группы ОБСЕ за последние несколько лет была «безуспешной» и подчеркнул, что общественность Азербайджана «многого ждет от посредников».
• 27 января глава МИД Армении Вардан Осканян заявил, что «Ильхам Алиев осознает собственную слабость в вопросе карабахского урегулирования». Министр подчеркнул, что прежний президент Азербайджана был готов взять на себя ответственность по решению проблемы. «Гейдар Алиев считал, что обладает необходимым моральным правом для урегулирования конфликта», - сказал Осканян. По его словам, именно этим было обусловлено то обстоятельство, что в 2001 году на переговорах в Ки Весте президенты Армении и Азербайджана Роберт Кочарян и Гейдар Алиев вплотную подошли к решению проблемы. Глава МИД Армении заявил, что ближайшее окружение Гейдара Алиева, в том числе его сын Ильхам, стали причиной того, что впоследствии азербайджанский лидер отказался от договоренностей Ки Веста. «У Гейдара Алиева уже тогда были определенные проблемы со здоровьем, и он опасался, что не успеет претворить в жизнь достигнутые договоренности», - отметил Вардан Осканян.
• Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков заявил, что «переговорный процесс практически зашел в тупик, поскольку ни Армения, ни Азербайджан по-прежнему не хотят идти на уступки». «Сейчас ситуация такова, что стороны застыли на своих позициях, нет абсолютно никакого движения», - отметил российский дипломат. По словам Мерзлякова, единственная альтернатива - «это наладить хоть какие-нибудь переговоры между сторонами». «Чтобы это было не публично, а была возможность обсудить и определить круг вопросов, по которым стороны готовы хоть о чем-то говорить. Пока этого нет. Вообще нет повестки дня», - заявил российский сопредседатель.
• 11 февраля министр иностранных дел Азербайджана Вилаят Гулиев заявил, что у официального Баку есть «полное право» начать с нуля переговоры по карабахскому урегулированию.
• Реакция МИД Армении на это заявление: «Если Азербайджан хочет начать переговорный процесс с нуля, он должен обращаться исключительно к Степанакерту, если последний, конечно, согласится на это».
• Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «за 12 лет Минская группа ОБСЕ не предприняла ни одного положительного шага». «Сегодняшняя позиция Минской группы не может играть положительной роли, так как она выражается не решением вопроса, а наблюдением за ним», - заявил президент Азербайджана.
• Ильхам Алиев опроверг утверждения о наличии договоренностей между Баку и Ереваном об урегулировании нагорно-карабахского конфликта. «Никаких договоренностей не было и нет. Это лишь очередная выдумка армянской стороны», - заявил он. «Если такая договоренность имеется, то пусть армяне официально заявят о ней или опубликуют в печати. Я бы посоветовал им отказаться от подобной лжи. Время подобных провокаций прошло. Сегодня мир требует прозрачности. Невозможно сохранить в тайне любое соглашение, даже тайное. Я говорил с сопредседателями Минской группы, и призвал их посоветовать этим людям в Армении отказаться от лжи, так как это не делает чести ни одной из сторон, ведущих переговоры», - сказал Ильхам Алиев.
• МИД Армении призвал официальный Баку «не играть в прятки», а «ясно и честно заявить» о своем нежелании принимать во внимание итоги переговоров по карабахскому урегулированию, проведенных за последние годы. Что касается предложения президента Азербайджана «опубликовать документы, если таковые имеются», то, как заметил официальный представитель МИД Армении, «письменные документы составлены не нами, а Минской группой ОБСЕ, и если азербайджанская сторона заинтересована в их публикации, пусть обращается к посредникам».