Հովարդ Սթիվենսոն. «Ամուլսարն իսկապես բարձրակարգ ծրագիր է» - Mediamax.am
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Lydian International ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի հետ
- Լիդիանը վերջերս հայտարարեց Ամուլսարի ծրագրի ֆինանսավորման մասին: Ի՞նչ է ներառում ֆինանսավորման փաթեթը, եւ ե՞րբ եք նախատեսում սկսել շահագործումը:
- Ուզում եմ գոհունակությամբ տեղեկացնել, որ մեզ հաջողվեց ապահովել ֆինանսավորման գործարքը: Orion Mine Finance-ը եւ Resource Capital Groups-ը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններ են, որոնք աշխարհի տարբեր երկրներում` այդ թվում, Կանադայում, ԱՄՆ-ում եւ այլուր, ֆինանսավորում են հանքարդյունաբերական տարբեր ծրագրեր:
Ուրախ ենք, որ Orion-ը եւ RCF-ը մեր գործընկերը դարձան Ամուլսարի ծրագրի ֆինանսավորման հարցում: Ֆինանսավորումն ապահովում է հանքի շինարարական աշխատանքների համար անհրաժեշտ միջոցների ավելի քան 75% -ը: Նախատեսում ենք ֆինանսավորման մնացած մասը լրացնել սարքավորումների` 70 մլն դոլարի ֆինանսավորմամբ, եւ բաց վաճառքի համար նախատեսված սահմանափակ քանակի բաժնետոմսերի թողարկմամբ:
Ծրագրել ենք սկսել շինարարությունը 2016թ.-ի գարնանը, բաժնետոմսերի նախատեսված թողարկումից եւ տեղակայումից հետո:
- Հայաստանում համոզմունք կա, որ հանքային ծրագրի առկայության դեպքում բազմաթիվ  կազմակերպություններ եւ միջազգային ընկերություններ ուզում են ձեռք բերել այն եւ փող աշխատել: Սակայն, կարծես ֆինանսավորում գտնելը տեւեց  գրեթե մեկ տարի: Ինչո՞ւ:
- Հանքարդյունաբերությունը, հատկապես եթե խոսքը նոր ծրագրի մասին է, եւ հատկապես եթե այն պատշաճ է կառուցվում՝ միջազգային բնապահպանական, առողջության եւ անվտանգության չափանիշներին համապատասխան, մեծ կապիտալ ներդրումներ պահանջող ոլորտ է: Հանքի կառուցումը կարող է արժենալ մի քանի հարյուր միլիոն դոլարից մինչեւ մի քանի միլիարդ, եւ այս ամբողջ կապիտալը պետք է ներդրվի մինչեւ նույնիսկ մեկ դոլար աշխատելը: Հաշվի առնելով շուկայում գների տատանումները, հանքարդյունաբերությունը շատ ռիսկային ոլորտ է: Այնպես որ, հակառակ առասպելին, հանքարդյունաբերությունը գերշահույթ չի ենթադրում:
Այն շրջանում, երբ մետաղների գները ցածր են, եւ ոլորտում տրամադրությունները անկումային են, ինչպես այժմ, բանկերը, ֆինանսական ընկերություններն ու ներդրումային ֆոնդերը շատ զգուշությամբ են հանքային ծրագրերում ներդրումներ կատարում: Նրանք պետք է վստահ լինեն, որ ծրագիրը կկարողանա վերադարձնել պարտքը եւ ներդրված կապիտալի դիմաց եկամուտ ապահովել: Ամուլսարը գրավիչ ծրագիր է: Բայց, ինչպես նշեցի, ոսկու գները խիստ խոցելի են եղել վերջին մի քանի տարիների ընթացքում: Ներդրողների վարքագիծը ամբողջ աշխարհում շատ պահպանողական է եղել. եւ փոքր ներդրողները, եւ խոշոր ներդրումային ընկերությունները զգուշավորությամբ են ներդրումներ կատարել: Այսօր մեծ ջանքեր են պահանջվում նոր հանքարդյունաբերական ծրագրերի համար ներդրողներ գտնել, եւ շնորհիվ մեր թիմի աշխատանքի եւ այն փաստի, որ Ամուլսարն իսկապես բարձրակարգ ծրագիր է` հաջողվեց շինարարության համար ապահովել ներդրումային փաթեթը:
- Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիան (ՄՖԿ) եւ ՎԶԵԲ-ը դեռեւս մասնակցո՞ւմ են ծրագրում: Ընկերությունը շարունակելո՞ւ է հետեւել ՄՖԿ-ի կատարողականի չափանիշներին:
- Թե IFC- ն, թե ՎԶԵԲ-ը Լիդիան ինթերնեյշնլ ընկերության բաժնետերերն են, եւ այո, մենք շարունակելու է ապահովել ծրագրի համապատասխանությունը կատարողականի չափանիշներին ու պահանջներին: Մեր նոր ներդրողները եւս ներդրումներ են կատարում բացառապես այնպիսի ծրագրերում, որոնք համապատասխանում են Էկվատորյան սկզբունքներին: Այդ առումով Ծրագրի համապատասխանությունը այդ չափանիշներին երաշխավորված է:
Կցանկանայի ընդգծել, որ ընկերության գործունեությունը համապատասխանում է ոլորտի լավագույն փորձին ոչ միայն այն պատճառով, որ դա ակնկալում են ներդրողները, այլ նաեւ այն պատճառով, որ դա մեր ստանձնած պարտավորությունն է եւ համոզմունքը:
Ես 25 տարի ղեկավարել եմ հանքարդյունաբերական ծրագրեր աշխարհի տարբեր մասերում, եւ կարծում եմ, որ ոլորտի լավագույն չափանիշներին հետեւելը ոչ միայն կարեւոր է, այլեւ ձեռնտու ծրագիրն իրականացնող ընկերության համար:
Հանքարդյունաբերական ծրագիրը, որը հետեւում է միջազգային  բնապահպանական, սոցիալական, առողջապահական եւ անվտանգության չափանիշներին, շատ ավելի հաջողությամբ է գործում: Հանքի լավ կառավարվող, մաքուր շահագործումը ապահովում է գոհ աշխատակազմ, բարձր արդյունավետություն, ավելի քիչ կորուստ եւ ավելի մեծ արտադրողականություն: Մենք արժևորում ենք  շահագրգիռ կողմերի աջակցությունը եւ մեր համայնքների վստահությունը, որը ձեռք են բերվել ամեն օր ցուցադրելով ծրագրի համապատասխանությունը բարձր բնապահպանական եւ սոցիալական չափանիշներին` նույնիսկ որոնողահետախուզական աշխատանքների փուլում:
- Շատերը Ամուլսարի շրջակա համայնքներում սպասում են հանքի շահագործման մեկնարկին, քանի որ ակնկալում են աշխատատեղեր, որոնք խիստ անհրաժեշտ են հատկապես տնտեսական անկայունության այս շրջանում:  Իսկ ի՞նչ կասեիք այլ շահագրգիռ կողմերի մասին՝ ամբողջ երկրի մակարդակում: Ի՞նչ է ստանալու երկիրը:
- Նախ՝ խոսքը թերեւս երկրում ամենախոշոր ներդրումային ծրագրերից մեկի մասին: Սա նշանակում է, որ ոչ միայն աշխատատեղեր կստեղծվեն համայնքներում, այլ նաեւ ծրագիրը բազմապատկիչ ազդեցություն կունենա ողջ երկրի տնտեսության վրա: Կապալառուների, մատակարարների եւ ծառայություն մատուցողների գործունեությունը կունենա տեսանելի տնտեսական ազդեցություն: Իհարկե, երբ սկսվի արտադրությունը, մենք նաեւ խոշոր հարկատու կլինենք:
Սակայն ես ցանկանում եմ կարեւորել Ամուլսարի ծրագիրը, որպես երկրում հանքարդյունաբերության նկատմամբ ընկալումը փոխելու հնարավորություն: Մենք համոզված ենք, որ Ամուլսարը լինելու է համաշխարհային կարգի ծրագիր, որը կարող է բարձրացնել հանքարդյունաբերական ծրագրերի կառավարման նշաձողը երկրում: Այն նաեւ Հայաստանը` որպես միջազգային ներդրումների համար բաց երկիր ներկայացնելու հնարավորություն է: Այսօրվա բարդ տնտեսական իրականության պայմաններում ներդրողների վստահությունը բարձրացնելը ցանկացած երկրի համար հիմնական մարտահրավերներից մեկն է: Եվ սա վերաբերում է ներդրումներին ցանկացած ոլորտում, ոչ միայն հանքարդյունաբերությանը: Մեր պրոֆեսիոնալ եւ նվիրված թիմը վստահ է, որ նախագիծը կարող է բերել շատ դրական փոփոխություններ երկրի համար, եւ դա է եղել այն շարժիչ ուժը, որով պայմանավորված է եղել թիմի ոգեւորությունը բոլոր այս տարիների ընթացքում` որոնողահետախուզական աշխատանքներից սկսած մինչեւ շինարարություն, որը, հուսով ենք, կսկսվի շուտով:

Mediamax’s interview with Howard Stevenson, President and CEO of Lydian International
- Lydian recently announced financing deal for the Amulsar project. What does the package include and when do you plan to start operation?
- I am very glad to announce that we have secured a financing deal. The Orion Mine Finance and Resource Capital Groups are international financing institutions focused on financing mining projects worldwide including in countries like Canada, the US etc.
We are pleased to have Orion and RCF as financial partners at Amulsar. The Financing provides over 75% of the construction funds needed for Amulsar. We plan to fill the remainder by arranging equipment financing of about $ 70 million and through a limited-size public equity offering.
Plan to start construction during the spring of 2016 so long as the public equity offering can be completed.
- There is always the perception in Armenia that once there is a mining project, there are many institutions or international companies eager to obtain the project to make money. However, it looks like it took almost a year to find financing. Why is it so?
- Mining, especially a greenfield project, if built properly, in line with international environmental, health and safety standards, is an extremely capital intensive industry. Building a mine may cost from several hundred million to several billion dollars and all of that capital must be invested before one dollar is earned back. Considering the price fluctuations in commodity markets it is a high risk proposition. So despite the myth, in reality mining doesn’t imply super-profits. Especially in periods when metal prices are down and sentiment in the sector is poor, like now, banks, financial Institutions and investment funds are very cautious about projects they invest into. They need to be sure the mine will be able to pay back any debt and also to provide a return on capital invested.
Amulsar is an attractive project. But as I said, gold prices were extremely vulnerable during the last couple of years. Investor behavior all over the world was very conservative and both retail investors and large investment firms were cautious to invest. It takes a lot of effort to attract investments into new mining projects these days and thanks to the work of our great team and the fact that Amulsar is truly a premium project, we finally secured the investment package for construction.
- Are IFC and EBRD still participating? Will the company still follow IFC performance standards?
- Both IFC and the EBRD are Lydian shareholders, and yes we will continue to comply with performance standards and requirements. Our new investors also invest only into projects that are compliant with Equator Principles so our adherence to those standards is assured.
I want to emphasize that the company is compliant with industry best practice not only because that is what the investors expect but also because that is our commitment and belief.
Personally I have been managing mining projects worldwide for 25 years and I do believe that it is not only important but also beneficial to implement industry best standards.  A mining project that implements world-class environmental, social, health and safety standards is far more successful. Clean and well-managed operation means greater employee satisfaction, higher efficiency, less loss and more productivity. And of course we highly value stakeholder support and the trust of our communities that has been obtained through demonstrating every day our commitment to high environmental and social standards even at exploration stage.
- Speaking of stakeholders. Many in the Amulsar surrounding communities are expecting the project to start as they expect jobs that are extremely needed especially at this time of economic austerity. How about other stakeholders, country-wide? What does the country get?
- Obviously we are talking about one of the largest investment projects in the country. This means not just jobs in the communities, but multiplier effects on the economy. The activity of contractors, suppliers and service providers will create visible economic impact. Of course, when the production starts we are going to be a large taxpayer. But what I want to emphasize is Amulsar’s importance as an opportunity to change the perception of the industry in the country.
We strongly believe that Amulsar is going to be a high class project that will raise the bar for mining projects management in Armenia. It is also an opportunity to feature Armenia as a country open for international investments. In today’s tough economic situation raising investor confidence is one of the main challenges for any country. And this refers to investments in any area, not just mining. Our very dedicated and professional team believe that the project will bring a lot of positive changes to the country and that was the driving force behind the team’s enthusiasm for all these years from exploration to start of the construction hopefully very soon.