Լուսանկարը` Դավիթ Ղահրամանյան/Մեդիամաքս
Աշխատելու, բժիշկի կամ պարզապես հարազատներին այցելելու, լվացք կամ արդուկ անելու կամ ուղղակի ընթրելու համար Արցախում այսօր նյութական միջոցներից զատ մեկ բան էլ է հարկավոր ունենալ. էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումների տվյալ օրվա գրաֆիկը:
Դեկտեմբերի 12-ից Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու՝ ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» կողմից արգելափակման հետեւանքով տեղաշարժի, բուժօգնության ընտրության, մասնակիորեն նաեւ կրթության իրավունքից զրկված, սննդի ձեռք բերման համար 90-ականների կտրոնային համակարգը վերհիշել ստիպված արցախահայությունը այս ամենից զատ բախվել է ադրբեջանական «գազային տեռորի» եւ էլեկտրաէներգիայի սակավության լուրջ ճգնաժամի հետ:
ՀՀ-ից Արցախը սնուցող միակ գազատարի «փականը», որը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքում, արցախյան մերօրյա հումորային անեկդոտների թիվ մեկ «հերոսն է»: Շրջափակման սկզբից ի վեր արդեն 7 անգամ անջատված գազն այս պահին վերադարձել է արցախցիների տներ, սակայն մինչեւ երբ՝ ոչ ոք չգիտի: Ի վերջո՝ երբեմն դա տեւում է մի քանի օր, երբեմն՝ հաշված ժամեր: Արցախում ծիծաղում են՝ երեւի Շուշիում թղթախաղ են խաղում, ով պարտվեց՝ այդ օրը կողպում է փականը:
Հունվարի 13-ին Հայաստանից Արցախ գնացող բարձրավոլտ էլեկտրագծի վթարը Լաչինի միջանցքի Աղավնո-Բերձոր հատվածում է՛լ ավելի բարդացրեց առանց այդ էլ ձմռան պայմաններում շրջափակման մեջ հայտնված արցախահայության վիճակը: Մինչ օրս հանրությանը հստակ հայտնի չէ՝ վթարը տեխնիկակա՞ն է, թե կողմնակի միջամտության արդյունք: Թեեւ հաշվի առնելով, որ ադրբեջանցիները ոչ մի կերպ թույլ չեն տալիս հայ մասնագետներին տեղում շտկել խնդիրը՝ գերակշռում է կարծիքը, որ վթարն, այնուամենայնիվ, արհեստական միջամտության արդյունք է:
Անճանաչելի Սարսանգը
Նախկինում Արցախը ոչ միայն ինքնաբավ էր էլեկտրաէներգիայի ապահովման հարցում, այլեւ փոխհոսքերի միջոցով արտահանում էր այն Հայաստանի Հանրապետություն: Սակայն դա հին ու բարի ժամանակներում, որոնք, ինչպես գրեթե ամեն ինչ, մնացին 2020-ից այն կողմ:
44-օրյա պատերազմի հետեւանքով Արցախի 36 ՀԷԿ-երից 30-ն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Այժմ Արցախին մնացած 6 ՀԷԿ-երից միակը, որն ունակ է սնուցել Արցախն էներգետիկ ճգնաժամի այս պայմաններում, Մարտակերտի շրջանում գտնվող Սարսանգի ջրամբարից սնուցվող «Սարսանգ ՀԷԿ»-ն է: Մյուս 5 փոքր կայանները սակավաջրության պատճառով չեն գործում, սակայն նույնիսկ այլ պարագայում նրանց հզորությունը միասին վերցրած չի գերազանցում 25 ՄՎտ-ը:
Թարթառ գետի վրա 1970-ականներին կառուցված Սարսանգի ռեկորդակիր ջրամբարն ամենամեծն է ոչ միայն Արցախի տարածքում, այլեւ չափսերով գերազանցում է նույնիսկ Հայաստանի ամենամեծ Ախուրյանի ջրամբարը: Այսօր՝ Սարսանգի ջրամբարը շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի միակ հույսն է: Ջրի մակարդակն էապես իջած Սարսանգը, ցավոք, արցախցիները երբեք այսքան ցամաքած չեն տեսել:
Արցախի ջրամբարներից միայն երկուսն են էներգետիկ՝ Սարսանգի եւ Մատաղիսի ջրամբարները: Վերջինս ադրբեջանական վերահսկողության տակ է 2020-ի սեպտեմբերի վերջից: Ադրբեջանցիները պատերազմը դեռ չավարտված՝ շտապեցին վերանվանել Մատաղիսը «Սուգովուշան», բառացի՝ ջրին հանդիպած: Ի դեպ, 2023թ. հունվարին ադրբեջանական մամուլում տարածվել էին Մատաղիսի ջրամբարի լուսանկարները, որտեղ երեւում էր դրա մակարդակի խիստ իջեցումը: Ադրբեջանում այս պատկերը խիստ հակասական քննարկումների առիթ էր դարձել:
Արտակարգ դրության պայմաններում Սարսանգի ջրամբարի ռեսուրսների վերաբերյալ տեղեկատվությունը պարբերաբար թարմացնում է ոչ թե Տեղական ինքնակառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարությունն, այլ Արցախի Անվտանգության խորհուրդը: Տեղեկատվությունը, հասկանալի պատճառներով, ներկայում բաց աղբյուրներին հասու չէ:
Հատկանշական է, որ մինչ Արցախյան երկրորդ պատերազմն Ադրբեջանը տարիներ շարունակ մեղադրում էր հայկական կողմին Սարսանգի ջրային ռեսուրսները չարաշահելու եւ նույնիսկ՝ դեպի Ադրբեջան հոսող Թարթառ գետում պայթուցիկներ տեղադրելու համար: 2013 թվականի  օգոստոսի 14-ին Արցախի փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը հայտարարել էր, որ իշխանությունները պատրաստ են Ադրբեջանի հետ երկխոսություն սկսել ջրային ռեսուրսների համատեղ կառավարման շուրջ: Աղաբեկյանի առաջարկը, իհարկե, մնաց անպատասխան:
Արդեն 2022-ի օգոստոսին Սարսանգի ջրամբար են այցելել նաեւ ադրբեջանցի մասնագետներ: Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ նրանք Ադրբեջանի «Մելիորացիա եւ ջրային տնտեսություն» ընկերության աշխատակիցներն էին: Նույն օրերին Արցախի Տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն տարածեց, նշելով, որ 2020թ. պատերազմից հետո ջրային ռեսուրսների կառավարման, հանրությանը մատակարարվող խմելու եւ ոռոգման ջրերի անվտանգության ապահովման նպատակով Արցախի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պարբերաբար հանդիպումներ են ունենում։
Այսօր, սակայն, հարցը, թե արդյոք այդ հանդիպումներում ձեռք բերված կապերն ու պայմանավորվածությունները ծառայում են ադրբեջանական շրջափակման հետեւանքով լուրջ բնապահպանական ու էներգետիկ խնդիրների առաջ կանգնած Արցախում վերոնշյալ հարցերի լուծմանը, հրետորական է…
Անլույս հույսը
Տանը վերմակներով շրջող փոքրիկները, ցրտի ու թերսնուցման հետեւանքով հատկապես երեխաների ու մեծահասակների շրջանում սրվող առողջական խնդիրներն ու լոգանքի համար փայտի վառարանի վրա տաքացող ջուրը ներկայի Արցախում ոչ թե 90-ականների հիշողությունն է, այլեւ ավելի քան իրական ներկան:
Ցուրտ ձմռան պայմաններում 120 000 արցախահայությանը ջերմացնելու հարցում ամբողջովին միայնակ մնացած Սարսանգը, սակայն, ունակ է բավարարել ներքին էներգետիկ պահանջարկի միայն 60 տոկոսը, ինչի հետեւանքով ՀՀ-ից Արցախ հասնող էլեկտրագծի վթարի հենց հաջորդ օրվանից «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ն ստիպված է եղել անցնել հովհարային անջատումների՝ խնայելու համար եղած սահմանափակ ռեսուրսները: Նախ օրական 2, այնուհետեւ 4, իսկ այժմ էլ 6 ժամ են ստիպված Արցախում մնալ առանց հոսանքի:
Ադրբեջանի կողմից ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարման արգելափակման օրերին էներգետիկ ճգնաժամն է՛լ ավելի է խորանում. օդային գծերի շուրջ 3 անգամ ավելացող գերծանրաբեռնվածության հետեւանքով վթարային անջատումներ են տեղի ունենում եւ բնակչությունը փաստացի զրկվում է էլեկտրաէներգիայից նաեւ հովհարային անջատումների գրաֆիկից դուրս:
Ստեփանակերտի քաղաքապետարանը սահմանափակ քանակով վառելափայտ է տրամադրում դրա կարիքն ունեցող ընտանիքներին, քանի որ փայտի վառարանները, որոնց ստեփանակերտցիները վաղուց հրաժեշտ էին տվել, այսօր դարձել են էներգետիկ ճգնաժամը հաղթահարելու միակ քիչ թե շատ կայուն տարբերակը:
Սոցցանցերի տարբեր հարթակներում նախկինում հազարավոր տեղահանվածների՝ Ստեփանակերտում վարձով տան անվերջանալի փնտրտուքներին այժմ եկել են փոխարինելու փայտի վառարանների կամ դրանց մասերի հայթայթման հուսահատ հայտարարությունները: Իհարկե, անտառաշատ Հադրութն ու Քարվաճառը կորցնելուց հետո Արցախն այսօր այս հարցում իրեն ճոխություններ թույլ տալ չի կարող:
Դպրոցներում գազով ջեռուցման բացակայության պայմաններում արդեն բազմիցս ժամանակավորապես դադարեցվում եւ նորից վերականգնվում են հանրապետության դպրոցների մեծ մասի դասապրոցեսները: Միայն 9-12 դասարանցիների դասապրոցեսը կազմակերպելու համար երեխաներին ավելի արեւկող սենյակներ տեղափոխում, տեղ-տեղ փայտի վառարանների տեղադրում եւ էլ ինչ ասես, որ չեն մտածում ճգնաժամային պայմաններում ոչ առաջին անգամ աշխատող Արցախի ԿԳՄՍ-ում՝ դպրոցական եւ նախադպրոցական տարիքի ավելի քան 20 000 երեխայի կրթության իրավունքն իրացնելու համար:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում «Արցախէներգո»-ի տնօրենի առաջին տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը նշեց՝ չեն բացառում, որ հովհարային անջատումների նոր գրաֆիկ կունենան արցախցիները, քանի որ էլեկտրաէներգիայի խնայումն այլընտրանք չունի այս պահին.
«Ստիպված ենք կոչ անել մարդկանց առավել խնայողաբար օգտագործել էլեկտրաէներգիան, նույնիսկ՝ գազի առկայության պարագայում, քանի որ մենք ամեն օր ստիպված մաշում ենք մեր ունեցած սահմանափակ ռեսուրսը: Մենք պետք է գիտակցենք, որ ճանապարհի բացման պարագայում էլ այս խնդիրը չի վերանալու եւ սա ամենալուրջ ճգնաժամն է այս պահին, քանի որ սնունդը այս կամ այն կերպ բերվում է, բայց այս խնդիրը մնում է օրհասական»:
Գաբրիելյանի խոսքով՝ ՀՀ-ից Արցախ եկող բարձրավոլտ գծերի վնասման վայրում նորոգման աշխատանքներից կամ դրա շուրջ շարունակվող աշխատանքներից նորություններ դեռ չկան:
Արդյո՞ք դեպի Արցախ նոր ճանապարհի՝ ապրիլի 1-ից գործարկվելիք Տեղ-Կոռնիձոր հայաստանյան հատվածում նոր էլեկտրագծերի կառուցմանը զուգահեռ Արցախի կողմից նույնպես աշխատանքներ տարվո՞ւմ են՝ Արցախի համապատասխան մարմինները դեռ պաշտոնական տեղեկատվություն չեն տարածում՝ իրավիճակի վրա ազդող կողմնակի ռիսկերից խուսափելու համար:

Photo: Davit Ghahramanyan/Mediamax
To do common things in Artsakh today – like to work, to see a doctor or visit relatives, to do laundry or ironing or just to dine – apart from material means, people need one more thing: the schedule of power cut for a given day.
As a result of the blockade of the Goris-Stepanakert highway from December 12 by the so-called Azerbaijani “eco-activists”, the Armenians of Artsakh, forced to remember the voucher system of the 1990s for purchasing food, apart from being deprived of free movement, the choice of medical care, the right to education, are also facing Azerbaijani “gas terror” and the serious crisis of power shortage.
The “valve” of the only gas pipeline feeding Artsakh from Armenia, which is in the territory that appeared under the control of Azerbaijan, is the number one “hero” of current jokes in Artsakh. The gas, which has been cut off 7 times since the beginning of the blockade, has now returned to the homes of Artsakh residents, but until when, no one knows. Sometimes it takes a few days, sometimes it is a matter of hours. People in Artsakh joke, saying maybe they are playing cards there in Shushi and whoever loses locks the valve that day.
On January 13, the accident on the high-voltage power line in the Aghavno-Berdzor section of the Lachin Corridor even more complicated the situation the Artsakh Armenians appeared in following the winter siege. To date, it is unclear whether the accident was technical or it was a result of external intervention. But since the Azerbaijanis do not allow the Armenian specialists to fix the problem on the ground, the prevailing opinion is that the accident was caused by artificial intervention.
The unrecognizable Sarsang
Previously, Artsakh was not only self-sufficient in providing electricity, but also exported it to the Republic of Armenia through cross-flows. But that was in the good old days, which, like almost everything, remained beyond 2020.
As a result of the 44-day war, 30 out of the 36 HPPs of Artsakh appeared under the control of Azerbaijan. Currently, the only one of the 6 HPPs remaining in Artsakh, which is able to feed Artsakh in the conditions of energy crisis, is the “Sarsang HPP” powered by the Sarsang reservoir in the Martakert region. The other 5 small plants do not operate due to lack of water, but even otherwise their combined capacity does not exceed 25 MW.
The Sarsang reservoir, built on the Tartar River in the 1970s, is the largest not only in the territory of Artsakh, but surpasses even the largest Akhuryan reservoir in Armenia. Today, the Sarsang reservoir is the only hope of the blockaded Artsakh. The people of Artsakh have never seen Sarsang, the water level of which has significantly dropped, so dried up.
Only two of Artsakh’s reservoirs provide energy: Sarsang and Mataghis reservoirs. The latter has been under Azerbaijani control since the end of September 2020. Before the end of the war, the Azerbaijanis hurried to rename Mataghis into “Sugovushan”, literally “meeting the water.” By the way, in January 2023, photos of the Mataghis reservoir were published in the Azerbaijani media, showing a severe decrease in its level. In Azerbaijan, these photos provoked highly controversial discussions.
In the state of emergency, the information about the resources of Sarsang reservoir is regularly updated not by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures, but by the Security Council of Artsakh. For clear reasons the information is currently not available in open sources.
It is noteworthy that before the second Artsakh war, Azerbaijan for years accused the Armenian side of abusing the water resources of Sarsang and even planting explosives in the Tartar River flowing to Azerbaijan. On August 14, 2013, Artsakh Deputy Prime Minister Artur Aghabekyan stated that the authorities were ready to start a dialogue with Azerbaijan on the joint management of water resources. Naturally, Aghabekyan’s proposal remained without response.
Already in August 2022, Azerbaijani specialists visited the Sarsang reservoir. The Azerbaijani side said the visitors were the employees of the Azerbaijani Melioration and Water Management company. During the same days, the Artsakh Information Center issued a statement, noting that after the 2020 war, the representatives of Artsakh and Azerbaijan meet regularly to ensure the safety of drinking and irrigation water supplied to the public, management of water resources.
Today, however, the question of whether the ties and agreements reached in those meetings serve to solve the above-mentioned issues in Artsakh, which is facing serious environmental and energy problems as a result of the Azerbaijani blockade, is rhetorical...
Lightless hope
Children walking in blankets at home, health problems aggravating as a result of cold and malnutrition, and water heated on a wood stove for bathing are not the memories of the 90s, but the real present in Artsakh.
Sarsang, which remained completely alone in heating the 120,000 Artsakh Armenians in the cold winter conditions, however, is able to meet only 60 percent of the domestic energy demand. Due to this, following the disruption of the power line coming from Armenia to Artsakh, “Artsakhenergo” CJSC has been forced to resort to a blackout to save the limited resources. First, the people in Artsakh had to stay without electricity for 2, then 4, and now 6 hours a day.
On the days when Azerbaijan blocks gas supply from Armenia to Artsakh, the energy crisis in Artsakh deepens even more. Almost 3-fold increase in overload of the overhead lines result in emergency shutdowns, leaving the population without electricity even beyond the blackout schedule.
The Municipality of Stepanakert provides a limited amount of firewood to families who need it, because wood stoves, which the residents got rid of from a long time ago, have become the only more or less stable option for overcoming the energy crisis.
Desperate announcements for finding wood stoves or their parts have now replaced the never-ending search for a rented house in Stepanakert by thousands of displaced people. Of course, after losing the forested Hadrut and Karvachar, Artsakh today cannot afford luxuries in this matter.
Due to the lack of gas heating, the lessons in most of the schools of the republic have been temporarily suspended and then resumed again many times. To organize the studies of at least 9-12 graders, wood stoves have been installed in some places. There is nothing Artsakh Ministry of Education, Science, Culture and Sports has not though of to ensure the right of more than 20,000 school and pre-school age children to receive education even in critical conditions.
Speaking with Mediamax, the first deputy director of “Artsakhenergo” Tigran Gabrielyan said that they do not rule out the possibility of a new schedule of blackout, because there is no alternative to saving electricity at the moment.
“We have to urge people to use electricity more sparingly, even when having gas, because every day we have to use the limited resource we have. We must realize that even if the road opens, this problem will not disappear and this is the most serious crisis at the moment, because food is being supplied in one way or another, while this problem remains critical.”
Gabrielyan said that there is still no information about the repair works at the damaged site of the high-voltage lines coming from Armenia to Artsakh.
As to whether Artsakh too carries out works along with the construction of new power lines in the Armenian section of Tegh-Kornidzor new road to be operated from April 1, the relevant bodies of Artsakh do not provide official information to avoid side risks affecting the situation.