«Տրանսկովկասյան արահետ» ՀԿ-ն Կովկասի եւ Հայկական լեռնաշխարհի տարածքով ձգվող երկարաձիգ քայլարշավային արահետ է կառուցում: Մի քանի տարվա աշխատանքներից հետո արշավորդները կկարողանան Մեղրի քաղաքից մինչեւ Բաթում հասնել մեկ ընդհանուր զբոսաշրջային արահետով: Քարտեզագրման եւ կառուցման աշխատանքները սկսվել են 2016-2017 թթ.-ից: Կառուցմանը մասնակցում են արտասահմանցի եւ հայ կամավորներ, տեղացի մասնագետներ, գյուղացիներ:
Կովկասի համար արահետ ոչ կովկասցի ճամփորդների կողմից
Միջազգային ստանդարտներին համապատասխան արահետ կառուցելու գաղափարը ճանապարհորդներ Թոմ Ալենի եւ Փոլ Ստեֆանսինն է. արահետը հնարավորություն է տալու ճամփորդներին քայլարշավելով բացահայտել տարածաշրջանը:
«Ուզում էի քայլել Հայաստանից դեպի Վրաստան, չկարողացա: Չկար ոչ մի տեղեկություն տարածաշրջանում քայլարշավելու համար: Միայն որոշ ուղեկցորդներ կային, որոնք վճարովի արշավներ էին կազմակերպում, բայց ես ինքնուրույն էի ուզում քայլել, ինչպես արել եմ Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում: Քանի որ ես մասնագիտացած եմ ճամփորդության եւ ուսումնասիրությունների ոլորտում, մտածեցի՝ ինչու չփորձեմ ինքս կառուցել»,- մեզ հետ զրույցում պատմում է Թոմը:
Թոմ Ալենը Թոմ Ալենը
Անգլիացի ճանապարհորդը 2015-ին տեղափոխվել է Հայաստան՝ կինը հայ է: Գրասենյակային աշխատանքները նրա համար չեն, ուզում էր զբաղմունքը կապ ունենա բնության ու հատկապես լեռների հետ, նաեւ ցանկանում էր ինչ-որ ձեւով նպաստել Հայաստանին:
Թոմը հանդիպեց ամերիկացի ճանապարհորդ Փոլին, վերջինս վաղուց էր տեղափոխվել եւ հաստատվել Վրաստանում: Նրանց առաջին հանդիպումը Facebook-ով էր: Թոմն արդեն պատրաստվում էր գնել «transcaucasiantrail.com» դոմեյնային անվանումը, բայց չի հաջողվում, որովհետեւ Փոլը երեք ամիս առաջ էր այն գնել: Անվանումը Facebook-ում փնտրելիս Թոմը գտավ Փոլին, բացահայտեցին, որ երկուսն էլ միեւնույն գաղափարն ունեն ու սկսեցին միասին աշխատել:
Փոլ Ստեֆանսը Փոլ Ստեֆանսը
«Տրանսկովկասյան արահետ» (Transcaucasian Trail) զբոսաշրջության զարգացման ՀԿ-ն գրանցվել է 2016-ին եւ հանդիսանում է Վաշինգտոնում գտնվող «Տրանսկովկասյան արահետ ասոցիացիայի» ներկայացուցչությունը Հայաստանում: Թոմ Ալենը հանդիսանում է հայաստանյան ՀԿ-ի նախագահ եւ համահիմնադիրը, իսկ Փոլ Ստեֆանսը ղեկավարում է վրաստանյան կազմակերպությունը:
Արահետն ազգություն ու պատերազմ չի ճանաչում
Վերջնանպատակը՝ մի կողմից Բաթում քաղաքից մինչեւ Մեղրի մեկ ընդհանուր զբոսաշրջային արահետ ունենալն է, մյուս կողմից՝ Սեւ ծովը Կասպից ծովին կապող եւ Կովկասյան լեռնաշղթայով անցնող արահետն է, որը կարող է օգտագործվել քայլարշավորդների, նաեւ հեծանվորդների ու ձիարշավորդների կողմից:
Ադրբեջանում դեռ ոչինչ չի կառուցվում. Փոլը զբաղված է Վրաստանի հատվածով, իսկ Թոմն այստեղ է: Երբ վերջացնեն տեղի աշխատանքները, ճանապարհորդ ընկերները հույս ունեն, որ արահետը շարունակություն կունենա:
«Քայլարշավելը բնության ու լեռների հետ է կապված: Եթե հետեւում ես լեռներին, հասնում ես մինչեւ Ադրբեջան: Նախատեսում ենք, որ արահետն անցնի երեք երկրներով: Իհարկե, կան հասկանալի քաղաքական խոչընդոտներ, սակայն, մյուս կողմից, ոչ մի բան չի խանգարում, որ արահետը գոյություն ունենա: Շատ զբոսաշրջիկներ են ցանկանում քայլել երեք երկրներով»,- ասում է Թոմը:
Շուտով կավարտեն երեք տարի տեւած ուսումնասիրության աշխատանքները, իսկ կառուցման համար տարիներ են պետք: Երկու ճանապարհորդ արդեն քայլել են Հայաստանի հարավային սահմանից մինչեւ Սեւ ծով՝ Տրանսկովկասյանի պաշտոնապես բացված եւ չբացված երթուղիներով: Նրանք օգտվել են Թոմենց տրամադրած տեղեկությունից: Այսինքն՝ արահետով քայլելն արդեն հնարավոր է. այս տարի էլ երկու գերմանացի աղջիկներ են պատրաստվում քայլել նույն ճանապարհը:
«Աշխարհում մոտ 10 տարի է տեւում նման արահետների կառուցումը, չնայած երկարաձիգ արահետների համար երբեւէ ավարտ չկա. աշխատանքները մշտապես կարող են շարունակվել ու զարգանալ»,- պատմում է Փոլը:
Հին ու նոր ծրագրերը
էքսպեդիցիայի արդյունքների հիման վրա 2017-ին «Դիլիջան» ազգային պարկում կառուցվել, կահավորվել եւ թարմացվել է ընդհանուր երկարությամբ մոտ 85 կմ քայլարշավային եւ հեծանվային արահետ, որը Բաթումից Մեղրի ձգվող արահետի մի մասն է:
Ծրագրում ներգրավված էին 22 օտարերկրացի կամավորներ՝ աշխարհի 11 երկրներից եւ 26 տեղացի կամավորներ՝ Հայաստանի հինգ մարզերից: Մեկ տարի անց կազմակերպվել էր խմբային դրամահավաք-քայլարշավ. արտասահմանցի արշավորդներ քայլել էին այդ արահետով, ու յուրաքանչյուրը հանգանակել էր 1 200 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ արհետների կառուցման հետագա ծրագրերի համար:
Կազմակերպվում են նաեւ Հայաստան-Վրաստան տեղացի կամավորների փոխանակման ծրագրեր: 2018-ին էլ վճարվել էր տեղացի մասնագետներին, նաեւ գյուղացիներին՝ կառուցմանն օգնելու, իսկ հետագայում սպասարկումներ իրականացնելու համար: Բացի արահետներից կառուցվում են նաեւ կամուրջներ:
Այս ամռանը կամավորական ծրագիր է կազմակերպվելու՝ արտասահմանցի եւ տեղացի կամավորների ներգրավմամբ: Արտասահմանցի կամավորներն արդեն կարող են դիմել ծրագրին: Աշխատանքային ճամբարը կտեւի երկու ամիս. կձեւավորվեն խմբեր, յուրաքանչյուրը կաշխատի երկու շաբաթ, հետո կգան նորերը: Շուտով հայտարարությունը կլինի նաեւ հայ կամավորների համար. ցանկալի է լինել ֆիզիկական նորմալ մարզավիճակում, պատրաստ լինել ապրել եւ աշխատել բնության մեջ:
Արահետաշինությունը «վարակիչ» է
Աշոտ Դավթյանը, որը «Տրանսկովկասյան արահետ» հայկական ՀԿ-ի փոխնախագահն է եւ գործադիր տնօրենը, ի սկզբանե միացել էր թիմին որպես կամավոր: Աշոտը մինչ այդ ֆինանսական ոլորտում էր աշխատում, 2017-ին է իմացել ՀԿ-ի առաջին ծրագրի մասին ու քանի որ մշտապես երազել է աշխատել տուրիզմի ոլորտում, արահետաշինությունը որպես նոր մասնագիտություն է սովորել: Մի շարք ծրագրեր է ղեկավարել ու դարձել է թիմի հիմնական անդամ:
Աշոտ Դավթյանը Աշոտ Դավթյանը
«Մինչ այդ չգիտեի, որ նման մասնագիտություն կա: Երբ կառուցում եմ արահետը, հետո ամեն անգամ այդ արահետով քայլելիս, թվում է՝ իմ ձեռքերով սարքած տան մեջ եմ քայլում: Այդ պատճառով էլ ուզում եմ միշտ հոգ տանել ու պահպանել այն»,- ասում է Աշոտը:
Այս ծրագրով Տրանսկովկասյանի անդամներն ուզում են Հայաստան բերել արահետաշինության մշակույթը: Այստեղ հին արահետներ շատ կան, որոնք կամ դարձել են ավտոմեքենայի ճանապարհ, կամ մնացել են խոտերի տակ:
«Առաջ տուրիստներին ուղեկցում էին մեքենայի ճանապարհներով եւ դրանք էին արահետ անվանում, բայց արահետը հատուկ չափեր ու ստանդարտներ ունի: Արահետները նեղ կածաններն են, որոնցով քայլելիս մարդիկ հաճույք են ստանում, եւ կառուցվում են ոչ թե բահերով ու քլունգով, այլ հատուկ գործիքներով»,-ասում է Աշոտը:
Օգտվողները, աջակիցներն ու ակնկալիքները
Նախագծի հեղինակներն ընդգծում են, որ ծրագրի նպատակներից է նաեւ համայնքների զարգացումը:
«Աշխարհում շատ կան նման երկարաձիգ արահետներ, որոնք ապացուցել են՝ կառուցվելուց հետո մոտակա գյուղերն ու քաղաքներն ավելի շատ զբոսաշրջիկներ են այցելել: Այս արահետի ստեղծումը նպաստելու է տուրիզմի զարգացմանը: Արահետը կառուցվելու է եւ՛ գյուղեր կապող հատվածներով, եւ՛ վայրի տեղերով, որովհետեւ ճանապարհորդները սիրում են նաեւ քայլել անբնակ հատվածներով»,-ասում է Աշոտը:
Նախագծի տարբեր ծրագրերին աջակցել են մի շարք գործընկերներ, ինչպիսիք են «Կովկասի բնության», «Հրայր եւ Աննա Հովնանյան» հիմնադրամները, Հայ կամավորների կորպուսը, «Դիլիջան» ազգային պարկը, «Արահետներ փոփոխության համար» ՀԿ-ն: Առաջին աջակիցներից էր «Land Rover» ընկերությունը, որը շարունակում է տրամադրել հատուկ մոդելի Land Rover Defender մեքենա էքսպեդիցիոն աշխատանքների համար:
Տրանսկովկասյանի թիմը մշտապես համագործակցության է հրավիրում բոլոր հետաքրքրված անձանց եւ կառույցներին միանալու 2019-ի եւ ապագա ծրագրերին:
«Իրականում, ամենակարեւոր գործընկերները գյուղացիներն են: Քանի որ այս ամենն առաջնային նրանց համար է արվում, եւ նրանք են օգտվելու արահետից, մենք ակնկալում ենք, որ գյուղացիները հոգ տանեն ու պահպանեն արահետը, որպեսզի զբոսաշրջիկները շարունակեն այցելել իրենց բնակավայրերը»,-ամփոփում է ՀԿ-ի գործադիր տնօրենը:

Transcaucasian Trail is developing a long-distance hiking trail that follows the Greater and Lesser Caucasus Mountains, including the Armenian highlands. A few years later hikers will be able to travel from Meghri (Armenia) to Batumi (Georgia) by a unified trail network. Mapping and construction of the trail began in 2016-2017 and involved foreign and Armenian volunteers, local experts and villagers.
Foreign explorers build a trail for Caucasus
Explorers Tom Allen and Paul Stephens were the ones to come up with the idea of developing an international standards-compliant hiking trail across the Caucasus to enable others to discover the beauty of the region.
“I wanted to hike from Armenia to Georgia, but I couldn’t: there was no information about hiking in the region, only a few guides who offered paid tours. But I wanted to hike on my own as I did in Europe and the United States. I am a professional explorer, so I thought, why not try to build a trail on our own?” said Tom.
Tom Allen Tom Allen
The English-born explorer is married to an Armenian woman, he moved to Armenia in 2015. Office work is not for him, so he looked for a job related to nature, mountains in particular. Additionally, Tom wanted to help develop Armenia in some way.
He became acquainted with American explorer Paul Stephens on Facebook and learned that Paul had long wanted to move and settle in Georgia. Tom was preparing to buy the domain transcaucasiantrail.com, but he couldn’t do it, because Paul had already bought it three months earlier. While searching for the name on Facebook, Tom found Paul and discovered they both had the same idea. So, they started working together.
Paul Stephens Paul Stephens
Registered in 2016, Transcaucasian Trail is an NGO supported by Transcaucasian Trail Association (TCTA), which is a non-profit corporation registered in Washington, D.C. Tom Allen is the co-founder and president of the Armenian branch and Paul Stephens leads the Georgian office.
The trail recognizes no war or nationality
The ultimate goal is to develop a hiking trail through the Caucasus Mountains, which extends from Meghri to Batumi and links the Black Sea with the Caspian Sea. The trail is designed for hikers, but it can be used by cyclists and riders as well.
Azerbaijan isn’t engaged in the project yet. Paul registered his NGO in Georgia and Tom is based in Armenia, and both hope that the trail will extend further after the work is done in these two countries.
“Hiking is connected with nature and mountains. If you follow the mountains, you reach Azerbaijan. We plan to take the trail trough three countries. Of course, there are political issues, but on the other hand, nothing really stands in the way of our trail. Many tourists want to hike through all three countries of South Caucasus,” said Tom.
The three-year research is about to end and the actual construction will take years. Two hikers have already traveled from the southern borders of Armenia to the Black Sea through the explored and unexplored sections of the trail. They used the data provided by Tom’s office, so hiking by the new trail is already possible. Two more hikers, women from Germany, plan to try it this year.
“Development of such a trail usually takes around ten years, although there is never an end to the work on a long-distance trail like this: it goes on, and on, and on,” explained Paul.
Old and new programs
Nearly 85km of hiking and cycling routes, a section of the Meghri-Batumi trail, were constructed, equipped and improved in Dilijan National Park in 2017.
The project involved 22 foreign volunteers from 11 countries and 26 local volunteers from five marzes of Armenia. The organizers held a fund-raising hike in 2018, in which each participant raised and contributed USD 1,200 as a donation towards the ongoing work in Armenia.
There are also plans for Armenia-Georgia local volunteer exchange programme. Local experts and villagers were hired to help with the trailbuilding and maintenance. In addition, they constructed several bridges.
Transcaucasian Trail will organize a volunteer program this summer, which is to involve both foreign and local volunteers. The former can already apply. The trailbuilding camp will last for two months, each group working for two weeks. The NGO is preparing the announcement for Armenian volunteers as well: to participate, you need to be in good health and physical shape, and ready to live and work outdoors.
Trail development is “infectious”
TCT Armenia Director Ashot Davtyan initially joined the team as a volunteer. He was employed in finance before he found out about the TCT in 2017. Ashot always dreamed about working in tourism sector and learned trailbuilding as a new profession. He has managed several programs since then and joined the team on permanent basis.
Ashot Davtyan Ashot Davtyan
“I did not even know it was a profession. When I build the trail and then walk it, I feel like walking in the house I built. That is why I want to maintain it and take care of it,” he said.
The members of TCT team want to install the trailbuilding culture in Armenia through this program. There are many old trails that have become overgrown or turned into motor roads.
“People would guide tourists on motor roads and call them trails, but the real trail has specific standards. A trail is a narrow lane that people enjoy working, and it is build with appropriate tools, not with shovels and picks,” Ashot explained.
The users, the supporters, and the expectations
TCT members highlight that another goal of the program is to support local communities.
“There are many similar long-distance trails in the world, which proved to attract more tourists to adjacent villages and cities. The construction of this trail will promote the development of tourism. Our trail goes both through the areas linking villages and the wilderness, because explorers like to walk in unpopulated lands as well,” Ashot added.
The Transcaucasian Trail has several partners: Caucasus Nature Fund, Hirair and Anna Hovnanian Foundation, Armenian Volunteers Corps, Dilijan National Park, Trails for Change NGO, and the early support of the project, Jaguar Land Rover, which provides Land Rover Defender for exploration and mapping works.
TCT is ready to cooperate with all concerned individuals and entities and invites them to join the programs in 2019.
“In fact, the most important partners are the local people. This project is done for them first, they will be the ones using the trails, and we expect them to maintain it so the tourists keep coming,” concluded Ashot.