Լիանա Սահակյան. Ռապսոդիա վարդագույնով` մաս V - Mediamax.am
50-ականների վերջին տարածվեցին այսպես կոչված «վեչերները»: Սովորաբար երիտասարդները հավաքվում էին որեւէ մեկի տանը.այդ երեկոների ընթացքում հաճախ ծանոթություններ էին հաստատվում: Դանդաղ պարերը նպաստում էին նորաթուխ զույգերի մերձեցմանը: Եթե սկզբում պարողների միջեւ որոշակի տարածություն էր պահպանվում, ապա տղայի եւ աղջկա մերձեցմանը զուգընթաց նրանց միջեւ տարածությունը գնալով կրճատվում էր, ընդ որում` աղջկա ձեռքերը հայտնվում էին պատանու ուսերին, իսկ տղան գրկում էր նրա գոտկատեղից:  Ի վերջո, դա վերածվում էր գրկախառնության, եւ սիրահարվերի այտերը հպվում էին միմյանց: Նույնիսկ նրանք, ովքեր պարել չգիտեին, օրորվում էին բլյուզի հնչյունների ներքո :
Դանդաղ պարերից բացի՝ հնչում էին նաեւ բուգի-վուգիի, ռոքնռոլի, այնուհետեւ թվիսթի ու շեյքի վարակիչ ռիթմերը: Երաժշտության ընտրությունը նույնպես արտացոլում էր երիտասարդության ճաշակն ու նախասիրությունները: Որոշ երեկոների ընթացքում գերակշռում էր ամերիկյան երաժշտությունը՝ Էլվիս Փրեսլիից մինչեւ Ռեյ Չարլզ, որոշների ընթացքում՝ ֆրանսիականը՝ Ադամո, Ազնավուր, Մարգարյան: Բայց կային հիթեր, որ հնչում էին ամեն երեկո՝ «Մալենկի ցվետոկը», Ռեյի «Ջորջիան» կամ Պեպինո Գալիարդիի «Տամե տամերոնը»:
Առհասարակ, յուրաքանչյուր երեկոն ուներ իր սցենարը: Նախ՝ պարեր, հետո՝ խաղեր, (այն ժամանակ մոդայիկ մնջախաղը, ԿՎՆ-ը՝ (ուրախների ու հնարամիտների ակումբ)), այնուհետեւ՝ եթե որեւէ մեկը կիթառ էր նվագում, երգում էին «բլատնոյ» երգեր: Մեծ  ժողովրդականություն էին վայելում Օկուջավայի («Վերջին տրոլեյբուսը», «Ամբողջ գիշեր աքաղաղները կանչեցին», «Աղջիկն արտասվում է»...), «Դեղին վարդը թախիծի նշան է», «Թեյատնակը նման է կոնֆետի տուփի», «Ձմեռային երեկոն լավն է», ինչպես նաեւ գողական(Կռուկները», «Դերիբասովսկիում բացվել է գարեջրատուն» եւ այլն) ու «Ես բատալյոնում հետախույզ էի» անպարկեշտ երգերը:
Իսկ վերջում համարձակ խմբերում «բրիս-մյաու» կամ «բուտիլկա» էին խաղում՝ համբույրներով:   Այդ միամիտ չարաճճիությունները մանկական թոթովանք էին այսօրվա վուլգար ժամանակների համեմատ:
Երբեմն լուրեր էին պտտվում «երկնագույն երեկոների» մասին:  Այն ժամանակ այս գույնը ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշման հետ չէր ասոցացվում, իսկ Երեւանի՝ մեզ ծանոթ միակ նույնասեռականը Գուրգենչիկն էր՝ ընգդծված հոնքերով եւ կանացի քայլվածքով մի տարեց խեղճ մարդ, ում մասին տարբեր զվարճալի անհեթեթություններ էին պատմում:
Ինչ վերաբերում է առեղծվածային երեկոներին, ասում էին, թե այդ երեկոներն անցկացվում են երկնագույն լույսի ներքո, եւ դրանց ընթացքում ազատ սեռական հարաբերություններ են թույլատրվում տղաների ու աղջիկների միջեւ: Նույնիսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաների զավակների անուններ էին նշվում: Սակայն դա ավելի շուտ քաղաքային առասպել էր, որը համ ու հոտ էր տալիս քաղաքի բնակիչների համեստ կյանքին:
Ծնողները երեկոյան հնազանդորեն հեռանում էին տնից՝  երիտասարներին ազատ մթնոլորտում ժամանակ անցկացնելու հնարավորություն տալով: Մեծերի նման ժողովրդավար վերաբերմունքը եւս նպաստում էր մեր ձեւավորմանն ու կայացմանը: Դա, իհարկե, ծնողների վստահության դրսեւորումն էր. մենք էլ  փորձում էինք չհիասթափեցնել նրանց, թեեւ, բնականաբար, խուլիգանություն անում էինք՝ գաղտնի ծխելով եւ խմելով: Աղջիկների շրջանում ծխելն ազատության նշան էր, սակայն մեծամասնության համար այն ցուցադրական բնույթ էր կրում:
Մեր Երեւանն այդ տարիներին յուրօրինակ ու ժամանակակից քաղաքի կարգավիճակ էր ձեռք բերել. մեզ մոտ էին գալիս զբոսաշրջիկներ ամբողջ ԽՍՀՄ-ից: Հյուրախաղերով Երեւան էին այցելում ինչպես ԽՍՀՄ-ի,այնպես էլ օտարերկրյա արտիստները:
Մայրաքաղաքի մշակույթային կյանքը եռում էր: Մարդիկ ձգտում էին դեպի մշակույթը, եւ դրա համար ստեղծված էին բոլոր պայմանները: Դրա վառ ապացույցը  երաժշտական դպրոցների, թատրոնների, ֆիլհարմոնիաների եւ  պատկերասրահների քանակն էր: Երեւանցիների հպարտությունը Մատենադարանն էր, որտեղ մշտապես  հրավիրվում էին մայրաքաղաքի հյուրերը:
Գիտությունը նույնպես տեղում չէր դոփում: Ելնելով գիտահետազոտական ինստիտուտների ու զանազան բնագավառի հոյակապ մասնագետների  քանակից՝ այն ժամանակների Երեւանը առանց տարակուսանքի կարելի էր գիտության քաղաք անվանել: Հատկապես հայտնի էին մեր ֆիզիկոսներն ու մաթեմատիկոսները:
Տեղին է հիշատակել նաեւ 60-ականների շախմատային բումը, որին նպաստեց 1963 թ.-ին Բոտվիննիկի ու Տիգրան Պետրոսյանի միջեւ կայացած խաղը աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար:
Լավ հիշում եմ երկրպագուներով լեցուն օպերայի հրապարակը: Օպերայի շենքին մի հսկա շախմատային տախտակ էր կախված, որի վրա տեղաշարժում էին  խաղաքարերը: Մարդիկ գրանցում էին բոլոր քայլերը, ժամերով գլուխ կոտրում կոմբինացիաների վրա: Ամբողջ հրապարակը ողողված էր երկրպագուների դրական  էներգիայով: Նույնիսկ Մոսկվայից լեգենդներ էին հասնում. թե հայերի հայրենասիրությունն այն աստիճանի է հասել, որ աշխատանքի գնալու փոխարեն բոլորը  մոլեռանդորեն հետեւում են խաղերի  ընթացքին…
Շախմատը միշտ էլ ժողովրդականություն է վայելել մեզ  մոտ, իսկ Պետրոսյանի հաղթանակից հետո շախմատային խմբակների թիվը եռապատկվեց: Շախմատ էին խաղում թե՛ մեծերը, թե՛ փոքրերը: Զբոսայգիների նստարաններին թոշակառուները շախմատի, շաշկիի ու նարդիի մրցաշարեր էին կազմակերպում. դա նոր երանգ էր քաղաքի գունապնակում…
Սպորտի մասին խոսելիս չի կարելի չնշել, թե ինչ բարձր մակարդակի վրա էր այն 50-60-ականներին: Հենց այդ  ժամանակ էր, որ աշխարհի ու օլիմպիական չեմպիոններ դարձան Ալբերտ Ազարյանը, Հրանտ Շահինյանը, Վլադիմիր Ենգիբարյանը, Իգոր Նովիկովը, Նորիկ Մուշեղյանը: Նրանք ոսկե տառերով իրենց անունները գրեցին համաշխարհային սպորտի պատմության մեջ: Սակայն նրանց ամենանշանակալի ներդրումը մեծ սպորտից հեռանալուց հետո բարձրորակ մարզական դպրոցների բացումն էր, որոնք մեր ազգին  հայտնի  մարզիկների մի քանի սերունդ տվեցին: Այլ կերպ ասած՝ հայ մարզիչներն ու մարզիկները այդ տարիներին պատշաճ բարձրության վրա էին:
Հետադարձ հայացք գցելով՝ կարելի է վստահաբար ասել, որ 60-ականները Երեւանի համար «ոսկե դար» էին: Արվեստի բնագավառում իրենց մասին հայտնեցին Քոչարը, երիտասարդ Մինասը, Սիլվա Կապուտիկյանը, Շիրազը եւ աննման Պարույր Սեւակը: Հայ բանաստեղծների  գործերը ռուսերեն էին թարգմանվում այնպիսի հրաշալի թարգմանիչների կողմից, ինչպիսիք էին Ն. Տիխոնովը, Վ. Զվյագինցեւան: Ռուսաստանում ճանաչում եւ սիրում էին մեր բանաստեղծներին ու կոմպոզիտորներին, մասնավորապես՝ Սիլվա Կապուտիկյանին ու Առնո Բաբաջանյանին, որին ուղղակի աստվածացնում էին: Նրա երաժշտությունը, հատկապես երգերը, լիովին համապատասխանում էին ժամանակին՝ անչափ մեղեդային էին ու ոճային: Հայաստանում նրա երգերը հիմնականում Ժան Թաթլյանն էր կատարում, Ռուսաստանում՝ Մուսլիմ Մագոմաեւը:
Թատերաբեմերին Փափազյանի, Ներսեսյանի, Ավետյանի նման անգերազանցելի դասականների կողքին հայտնվեցին երիտասարդ, ոչ պակաս տաղանդավոր Ֆրունզիկ Մկրտչյանը, Խորեն Աբրահամյանը, Արմեն Ջիգարխանյանը...
Մի խոսքով՝ քաղաքն ապրում էր եռուն մշակույթային կյանքով: Այն ժամանակ ընդունված էր բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին կից դրամատիկական, վոկալ-գործիքային խմբեր ունենալը: Ավելի հասարակ ընտանիքների երեխաները հաճախում էին Պիոներ պալատներին կից տարբեր խմբակներ:
Ամեն մի հյուրախաղ իրադարձություն էր մեզ՝ երեւանցիներիս համար: Ֆիլհարմոնիայի ու օպերային թատրոնի դահլիճները լեփ-լեցուն էին: Ագահորեն  կլանում էինք արվեստի կենսունակ ուժը, ապրում տպավորություններով, վիճում, քննարկում այս կամ այն նյութը:
Դասական երաժշտությունն ու  գրականությունը ձեւավորեցին մեր ճաշակը, դարձան այն հիմքը, որի վրա կառուցվեց մեր ողջ հոգեւոր կյանքը: Այն ժամանակ դրան մեծ նշանակություն էինք տալիս՝ նյութական ցանկացած բանի վերից եւ արհամարհանքով նայելով:
Ընթերցանությունը նույնպես այն տարիների երիտասարդներին բնորոշ առանձնահատկություն էր: Առկա  ցենզուրայի դաժան պայմաններում մեզ հաջողվում էր հետ չմնալ արվեստի նոր միտումներից ու ուղղություններից: Գերադասում էինք արեւմտյան գրականությունը: Ռեմարկին, Հեմինգուեյին ու Բելին փոխարինելու եկան Քամյուն, Կաֆկան, Սագանը, Սիմոն դե Բովուարը, Մորուան ու Մորիակը: Իսկ խորհրդային հեղինակներից առաջադեմ ու ժամանակակից էին համարվում Աքսենովը, Եվտուշենկոն, Վոզնեսենսկին: Գրքերը եւ հատկապես ամսագրերը ձեռքից ձեռք էին փոխանցվում  եւ ընթերցվում էին մինչեւ քրքրվելը:
Մենք շրջապատված էինք ոչ միայն հասակակիցներով, այլեւ համախոհներով: Եվ «քաղաքի տղա», «քաղաքի աղջիկ» հասկացությունները  հենց դա էին նշանակում ՝ ընդհանուր հոգեւոր գաղափարներով ու ճաշակով համախմբված մարդկանց  համայնք: Քաղաքի կենտրոնը կենտրոնակետն էր, որտեղ հավաքվում էր  «ոսկե երիտասարդությունը»:
Այդ համայնքի նշանակությունն ամբողջությամբ հասկանալու համար կարելի է մի համոզիչ ու վառ օրինակ բերել: Նույնիսկ տարիներ անց, երբ մեզանից շատերը տարբեր պատճառներով ցրված են աշխարհով մեկ, բավական է հանդիպել 60-ականների Երեւանում ապրող մեկին, որպեսզի անմիջապես ջերմ ու ընկերական հարաբերություններ հաստատվեն՝ անկախ նրանից՝ երիտասարդ տարիներին իրար ճանաչել եք, թե ոչ:
60-ականների լուսավոր էներգետիկան իր հույսի, հավատի եւ սիրո աուրայով պարուրել էր ողջ երկրագունդը: Հենց այդ տարիներին մարդիկ սկսեցին ավելի հաճախ ճանապարհորդել ինչպես ԽՍՀՄ-ի տարածքում, այնպես էլ դրանից դուրս, թեեւ հիմնականում  սոցիալիստական ճամբարի երկրներում: Դա իր հերթին նույնպես նպաստում էր աշխարհայացքի ընդլայնմանն ու ինքնահաստատմանը: Ռուսերենի իմացությունը մեզ շատ էր օգնում, հատկապես Ռուսաստանում: Գուցե հենց երկու լեզուների  տիրապետելու շնորհիվ է, որ մեր սերունդը զերծ էր այլատյացությունից (քսենոֆոբիա): Մեր մաքուր ու միամիտ հոգիները բառացիորեն էին ընկալում սոցիալիզմի բարոյական դրույթները: Եվ ժողովուրդների միջեւ խաղաղության ու բարեկամության հասկացությունը ենթագիտակցորեն ընկալվում էր որպես սովորական երեւույթ: 60- ականների այդ «խմորիչի» շնորհիվ մենք դաստիարակվեցինք որպես ընկերությանն ամբողջ հոգով նվիրվող մարդիկ, որոնք մերժում են «կիսատ-պռատ»  հարաբերությունները:
Մեզ բոլորիս հատուկ էր աշխարհաքաղաքացիությունը (կոսմոպոլիտիզմը), սակայն մենք միեւնույն ժամանակ անկեղծորեն սիրում էինք Հայաստանն ու մեր քաղաքը, ինչպես  լիարժեք ու լիիրավ մարդիկ: Բոլորս միամտորեն կարծում էինք, թե մեր հնարավորություններն անսահման են: Տարիքից ելնելով՝ մեզ առանձնապես չէին մտահոգում  երկրի քաղաքական մեկուսացումն ու խոչընդոտները: Մեզ վրա դեռեւս չէինք զգացել կեղծիքի, նենգության, անհեռանկարության դատարկ հիմքերի վրա կառուցված այդ բացարձակապես արհեստական ու այլանդակ համակարգի ողջ բեռը:
Իսկ մինչ այդ ճախրում էինք երկնքում ձեւավորվելով որպես ժամանակակից, սակայն իդեալիզմով ու պատրանքներով կուրացած մարդիկ, չպատկերացնելով, թե որքան մոտ է  դառը արթնացումը: Եվ քաղաքը շնորհիվ իր երիտասարների օրեցօր թարմանում ու երիտասարդանում էր:
Այն երանելի տարիներին Երեւանում քիչ էին ավտոմեքենաները (մանավանդ՝ սեփական), փոխարենը շատ էին տրանսպորտային միջոցները՝ ավտոբուսները, տրոլեյբուսները, տաքսիներն ու տրամվայները: Հենց տրամվայներն էին քաղաքին մայրաքաղաքի  շունչ հաղորդում, յուրօրինակ համ ու հոտ տալիս:: Ցավալի է, որ նրանք այլեւս չկան այսօրվա Երեւանում…
Հիմա ես հասկանում, որ տրամվայներն այն՝ պրագմատիզմից հեռու դարաշրջանի  խորհրդանիշերից մեկն էին: Մարդիկ ապրում էին առանց շտապելու՝ կարծես վայելելով յուրաքանչյուր վայրկյանը, նախընտրելով երթեւեկել տրամվայներով, որոնք, ինչպես հայտնի է, չեն առանձնանում իրենց արագությամբ առանձնանում:
Հաճախ ընկերուհիներով նստում էինք տրամվայ եւ հենց այնպես, աննպատակ հասնում մինչեւ վերջին կանգառը: Վագոնների համաչափ օրորը մեդիտացիայի նման էր գործում՝ հանգստացնում էր, իսկ կողքից առկայծում էին վարդագույն շենքերը՝ պարուրված երեւանյան առատ արեւով: Մեր հոգիներում անդորր էր ու լուռ երջանկություն:
Քաղաքի յուրաքանչյուր փողոց ուներ իր դեմքն ու խորհրդանիշը. այսպես, օրինակ, Բաղրամյան պողոտայով տարածվում էր փշատենիների անուշ բույրը, Մոսկովյան փողոցն առանձնանում էր իր պուրակների զովությամբ, Թումանյան փողոցը՝ «Կարապի լճով» ու անկրկնելի, չուգունե վանդակաճաղերով, որոնք շրջանակի մեջ էին առնում մեր հպարտությունը՝ Օպերայի շենքը:
Յուրաքանչյուր շենք յուրօրինակ էր եւ անկրկնելի:Տուֆի բոլոր երանգներն ունեցող մեր քաղաքի կենտրոնն իր ինքնատիպությամբ եւ արտակարգ գեղեցկությամբ աչք էր շոյում եւ լավատեսություն ներշնչում իր բնակիչներին:

Лиана Саакян. «Рапсодия в розовом цвете»: часть V - Mediamax.am
Продолжаем публикацию книги Лианы Саакян «Рапсодия в розовом цвете», посвященной Еревану 60-х годов. Предыдущие главы читайте здесь.
С конца 50-х вошли в моду так называемые «вечеринки». Обычно у кого-нибудь собиралась определенная компания молодых людей, но и на этих вечеринках завязывались знакомства. А медленные танцы способствовали сближению новоиспеченных парочек. Если  сначала между танцующими выдерживалась определенная дистанция, то по мере сближения парня и девушки расстояние все больше и больше сокращалось,  причем уже руки девушки лежали на плечах парня, а он держал ее за талию, и в конце концов  это был танец в  обнимку, а у влюбленных еще и щеки были прижаты друг к другу. Даже те, кто не умел танцевать, раскачивались в такт  музыке, чаще всего блюза.
Кроме медленных танцев, звучали зажигательные ритмы сначала буги-вуги и рок-н-ролла, затем твиста и шейка. На вечеринках крутили самые модные в то время хиты. Здесь также выбор музыки отражал вкусы и предпочтения молодежи.  На одних вечеринках преобладала  американская музыка, начиная с Элвиса Пресли и кончая Реем Чарльзом. У других - французская - с Адамо, Азнавуром и Маркаряном. Но были хиты, которые звучали на каждой  вечеринке, например, «Маленький цветок», «Джорджия» Рея Чарльза или «Тамо тамерон» Пепино Галиарди.
Вообще, каждая вечеринка имела свой определенный сценарий: во-первых, танцы, во-вторых, игры (модные в ту пору «Пантомима», КВН), в-третьих, если кто-нибудь играл на гитаре, то пелись блатные песни. Тогда популярностью пользовались песни Окуджавы («Последний троллейбус», «Всю ночь кричали петухи», «Девочка плачет»…), а также «Желтая роза - эмблема печали», «Чайный домик, словно бонбоньерка» или «Зимний вечер хорош», песни с воровской тематикой («Журавли», «На Дерибасовской окрылася пивная» и т.д.) и похабные, как «Я был в батальоне разведчик».
А под конец в более смелых компаниях играли в «Брысь-мяу», или в «Бутылочку» с поцелуйчиками. Эти наивные шалости были, как говорится, детским лепетом на лужайке по сравнению с нынешним циничным веком.
Иногда доходили слухи о каких-то «голубых вечерах». Голубой цвет тогда не ассоциировался с нетрадиционной ориентацией,  а в Ереване все мы знали одного единственного гомосексуалиста Гургенчика – бедного пожилого человека с  подведенными бровями и женственной походкой, про которого рассказывали разные смешные нелепицы,
Так вот,  якобы эти вечеринки проводились при голубом освещении, где позволялись фривольные отношения между парнями и девушками, даже назывались имена детей высокопоставленных лиц. Но это носило скорее характер городского мифа, чем чего-то реального, и  только привносило перчинку в размеренную жизнь обывателей.
Молодежь так приучила своих родителей, что они покорно уходили из дома перед вечеринкой, предоставляя молодым возможность проводить время в свое удовольствие. Такая демократичность со стороны старших тоже способствовала нашему формированию и становлению. Это,  конечно, был акт доверия со стороны родителей, и, по крайней мере, большинство из нас старалось их не разочаровать, хотя и мы, естественно, хулиганили, тайком от них покуривая и выпивая. Курение среди девочек считалось  признаком эмансипированности, но у большинства это носило, скорее, формальный,  показушный характер, от случая к случаю.
Наш  Ереван в эти годы приобрел статус самобытного и современного города, и люди со всего Союза стали приезжать к нам в качестве туристов, участились также гастроли как из союзных республик, так и из-за рубежа.
Культурная жизнь столицы била ключом. Люди большинстве в своем тянулись к культуре, и для этого были созданы все возможности. Показателем являлось количество музыкальных школ, театров, кинотеатров, филармоний, картинных галерей. Гордостью ереванцев был Матенадаран, куда всегда водили гостей столицы.
Наука тоже не стояла на месте. Ереван тех лет можно было  смело назвать наукоградом по количеству научно-исследовательских институтов и замечательных специалистов в разных  отраслях. Особенно славились наши физики и математики.
Уместно также упомянуть шахматный бум, охвативший Ереван 60-х. Этому способствовал матч на звание чемпиона мира 1963 года между Ботвинником и Тиграном Петросяном.
Я отчетливо помню оперную площадь, заполненную болельщиками. На здании оперы висела громадная шахматная доска, по которой передвигали шахматные фигуры. Люди записывали ходы, часами ломая головы над комбинациями. Вся площадь была объята светлой энергией болельщиков.  Даже в Москве слагали легенды, что армяне не ходят на работу, а фанатично следят за матчем…
Шахматы всегда были популярны среди нашего народа, особенно после победы  Петросяна количество шахматных кружков просто зашкаливало, в шахматы играли и стар и млад. Наши пенсионеры в аллеях парков на лавочках устраивали турниры игры в шахматы, шашки и, конечно, нарды.
Затронув тему спорта, нельзя не отметить высокий его уровень в нашей республике в 50-60 годы. Именно в этот период стали чемпионами мира и олимпийских игр Альберт Азарян,  Грант Шагинян, Владимир Енгибарян, Игорь Новиков. Они вписали свои имена в историю всемирного спорта золотыми буквами. Но самый значительный их вклад заключался в том, что после ухода из большого спорта многие из них открыли свои спортивные школы с высоким уровнем обучения. Они вырастили не одно поколение известных спортсменов, которые оказались достойными их преемниками.  Иначе говоря, статус армянских тренеров и спортсменов в те годы находился на достойной высоте.
Оборачиваясь назад, можно с уверенностью сказать, что для Еревана 60-е стали  «золотым веком». В области искусства во весь голос уже заявили о себе Кочар и молодой Минас,  Сильва Капутыкян, Шираз  и ни на кого не похожий могучий Паруйр Севак. Стихи армянских  поэтов переводились на русский язык прекрасными переводчиками такими, как Николай Тихонов и Вера Звягинцева. В России знали и любили наших поэтов и композиторов, в особенности, Сильву Капутикян и Арно Бабаджаняна, которого просто боготворили. Его музыка, в частности, песни, полностью соответствовали времени, были очень мелодичными и стильными одновременно. Исполнителями его песен были Жан Татлян в Армении и Муслим Магомаев в Москве.
На театральных подмостках, помимо непревзойденных классиков, как Папазян, Нерсесян, Аветян, появились молодые и не менее  талантливые Фрунзик Мкртчян,  Хорен Абрамян, Армен Джигарханян…
Одним словом, город жил полнокровной культурной жизнью. Характерным для того времени было при высших учебных заведениях иметь свои драмкружки, вокально-инструментальные ансамбли. Дети из более простых семей тоже посещали различные кружки при Дворцах пионеров.
Каждые гастроли становились для нас, ереванцев, событием. Залы филармоний и оперного театра были переполнены – так мы жадно впитывали живительную силу искусства и какое-то время жили этими впечатлениями.
Классическая музыка, как и литература, сформировали наши вкусы, явились прочным фундаментом, на котором выстраивалась вся наша духовная жизнь. Этому мы тогда придавали большое значение, свысока и с пренебрежением относясь ко всему  материальному.
Чтение и начитанность тоже являлись отличительной чертой тогдашней молодежи. При такой жесткой цензуре мы умудрялись не отставать от новых тенденций и течений в искусстве. Предпочтение отдавалось западной литературе. На смену Ремарку, Хемингуэю, Белю пришли Камю, Кафка, Саган, Симона де Бовуар, Моруа и Мориак и т.д. А из советских авторов прогрессивными и модными считались Аксенов, Евтушенко, Вознесенский -  благотворная пора, когда поэзия была в почете. Книги, а по большей части журналы зачитывались до дыр, передаваясь из рук в руки.
Мы были окружены не просто ровесниками, но и единомышленниками. И понятие «кахаки тха» (городской парень, «кахаки ахчик» (городская девушка) емко означало именно это, то есть, сообщество людей, объединенных общими духовными идеями и вкусами. Центр города являлся средоточием, куда стекалась вся «золотая молодежь».
Чтобы понять до конца значимость этого сообщества, можно привести очень, на мой взгляд, убедительный и яркий пример. Спустя годы,  когда многих из нас из-за определенных объективных причин раскидало по всему миру, стоит только встретить шестидесятника, не важно, был ли ты с ним знаком в те далекие молодые годы или нет, сразу же завязываются теплые дружеские отношения.
Светлая энергетика 60-ых окутала в ту пору весь земной шар своей радужной аурой веры, надежды и любви. Как раз в те годы люди стали чаще выезжать за пределы республики, путешествуя как по всему Союзу, так и за рубежом, правда, чаще по странам соцлагеря.
И это в свою очередь тоже способствовало расширению кругозора и определенному самоутверждению. Знание русского языка очень помогало нам особенно в России. Может, благодаря двуязычию наше поколение было свободно от ксенофобии. Нравственные постулаты социализма понимались нашими чистыми, неискушенными душами буквально. И понятие мира и дружбы между народами воспринималось нами как нечто само собой разумеющееся на подсознательном уровне. Та закваска шестидесятых воспитала из нас людей, преданных дружбе всей душой. Половинчатости в отношениях никто не воспринимал.
Космополитизм был присущ всем нам, при этом мы любили Армению и свой город здоровой любовью, как положено полноценному и полноправному человеку. Все мы наивно полагали, что нашим возможностям нет преград. Политическая заточенность страны, ее препоны нас в силу нашего возраста особо не касались. Мы еще не испытали на себе всех тягот этой абсолютно искусственной и уродливой системы, построенной на лицемерии, коварстве и недальновидности.
А пока мы все парили в облаках, все больше и больше формируясь в людей современных, но ослепленных идеализмом и романтизмом, даже не представляя, как близко горькое пробуждение. И город, благодаря нам, своей молодежи, обновлялся и молодел с каждым днем.
В то благословенное время в Ереване было мало машин, особенно собственных, но зато  достаточно транспорта:  автобусов, троллейбусов, такси и трамваев. Именно трамваи придавали городу статус столичного. Они привносили  в жизнь города свою изюминку, даже какую-то уютность. Жаль, что их уже нет в  сегодняшнем Ереване…
Сейчас понимаешь, что трамваи были одним из символов той эпохи, далекой от прагматизма. Люди жили не спеша, как бы смакуя каждую минуту, предпочитая ездить на трамваях, которые, как известно, не отличаются особой скоростью.
Мы часто с подругами садились на трамвай и просто так, бесцельно, доезжали до конечной. Мерное покачивание вагонов действовало успокаивающе, словно медитация, а мимо мелькали розовые здания, залитые щедрым ереванским солнцем. И в душах наших царили покой и тихое счастье.
Каждая улица города имела свое лицо, свои символы. Так,  например, проспект Баграмяна благоухал ароматом пшатовых деревьев, улица Московская прохладой своих скверов, улица Туманяна  своим «лебединым озером» и неповторимыми чугунными решетками, обрамляющими, как оправа, нашу гордость – Оперный театр. Каждое здание  отличалось от другого своей неповторимостью, а  улицы гармонично и плавно пересекались. Центр города удивлял своей самобытностью, необычайной красотой, переливаясь всеми оттенками нашего знаменитого туфа, радуя глаз и вселяя оптимизм в души своих жителей.