Լուսանկարը` Լ. Սահակյանի արխիվից
Ներկայացնում ենք 60-ականների Երեւանին նվիրված՝ Լիանա Սահակյանի «Ռապսոդիա վարդագույնով» գրքի վերջին մասը:
Այն ժամանակ քաղաքի մշակույթային կյանքում մեծ դեր էր խաղում կինոն: Հատկապես արեւմտյան ֆիլմերի շնորհիվ էին անկախության ձգտողներիս առջեւ բացվում ազատ կյանքի հորիզոնները, ընդլայնվում աշխարհայացքը:
Այդ տարիներին արտասահմանյան ցանկացած կինոնկար երեւույթ էր դառնում երեւանցիների կյանքում: Միեւնույն ժամանակ համարյա նույնպիսի հետաքրքրություն էին առաջացնում նաեւ խորհրդային ֆիլմերը, որոնք այդ ժամանակ բավական շատ էին: Մենք հերոսաբար երկար հերթ էինք կանգնում՝ կանխավայելելով դիտման  հաճույքը:
Շարքային ֆիլմերի հետ մեկտեղ  ցուցադրվում էին  նաեւ երկրպագվող ֆիլմեր, որոնք  դիտվում էին բազմաթիվ անգամներ եւ որոնց թեւավոր խոսքերը անգիր էին արվում: Գլխավոր հերոսներին կրկնօրինակում էին, սիրահարվում: Այդ ֆիլմերից էին «Քաբիրիայի գիշերները», «Ռոկոն ու նրա եղբայրները», «Հռոմեական արձակուրդները», ավելի ուշ՝ «Նրանք ճանապարհներով գնացին», (Ֆելինիի «Ճանապարհը») «Արկածներ որոնողները» եւ այլն: Ամենից հաճախ ցուցադրվում էին իտալական ու ֆրանսիական ֆիլմերը, որոնցից շատերը հետագայում  դարձան դասական:
Իսկ ամերիկյան «Հրաշալի յոթնյակը, որի գլխավոր դերում ցնցող Յուլ Բրիներն էր, առաջին «western»-ն ֆիլմն էր, որ մեզ բախտ վիճակվեց դիտել: Կինոնկարն ուղղակի ցնցեց մեր երեւակայությունը, հատկապես՝ տղաների: Նրանք կրկնօրինակում էին գլխավոր հերոսի՝ Քրիսի կատվային քայլվածքը, սափրում գլուխները...
Մեզ համար նորություն էին նաեւ անհավանական հնարքներով արկածային ֆիլմերը՝ «Սինդբադի յոթերորդ ճանապարհորդությունը» ու ահաբեկող ցիկլոպներով եւ զանազան հրեշներով «Ոդիսեւսի ճանապարհորդությունը»: Իհարկե, ամենահայտնին «Ֆանտոմասն» էր: Խորհրդային ամենահաջողված ֆիլմերից մեկը  «Ամֆիբիա մարդն», որի  «Нам бы, нам бы, нам бы всем на дно» սաունդթրեքը երգում էր ամբողջ քաղաքը:
Հստակորեն հիշում եմ կինոթատրոններում տիրող այն մթնոլորտը, որը հանդիսատեսին նախատրամադրում էր սպասվող հրաշքի: Մեծ կինոթատրոնների ճեմասրահ նվագախումբ էր նվագում: Նույնիսկ բազկաթոռների ճռճռոցը չէր նյարդայնացնում, իսկ ֆիլմից առաջ ցուցադրվող անհետաքրքիր անոնսը չէր զայրացնում: Այդ ամենը կինոյի կախարդանքը կանխավայելելու արարողակարգի մի մասն էր: Բավական էր ֆիլմը սկսվեր, եւ դահլիճը լռում էր, բոլորի հայացքներն ուղղվում էին դեպի էկրան, որտեղ հերթական անգամ բարձրանում էր գրավիչ, գայթակղիչ ու որոշ չափով անհասանելի կյանքի վարագույրը: Մեզանից յուրաքանչյուրն իր հոգում հույս էր փայփայում, որ մի օր ինքն էլ կհայտնվի այդ գույնզգույն եւ  լիարժեք ազատ արտասահմանյան կյանքում:
Ֆիլմը դիտելուց հետո (հատկապես, եթե այն առանձնահատուկ էր) մենք այն մանրամասնորեն քննարկում էինք: Իսկ քննարկելու արժանի ֆիլմերը քիչ չէին. բավական է հիշել այնպիսի ռեժիսորներին, ինչպիսիք էին Վիսկոնտին, Ֆելինին, հանրահայտ դերասաններ Ալեն Դելոնին, Ժան Գաբենին, Սոֆի Լորենին, Մարչելո Մաստրոյանիին, Անուկ Էմեին, Կլաուդիա Կարդինալեին եւ այլն:
Ընդհանրապես, այն ժամանակների կանայք ու տղամարդիկ մի տեսակ ազնվական, արտասովոր ու շլացուցիչ գեղեցկություն ունեին: Չկար այսօրվա ստանդարտ փայլը՝ «գլամուրը», տափակ, ցուցապաստառային գեղեցկությունը: Յուրաքանչյուրն առանձնանում էր բացառիկ գեղեցկությամբ ու հմայքով:
Գեղագիտական հաճույք պատճառելուց բացի՝ , լավ ֆիլմերը նաեւ ճաշակ էին ձեւավորում, ազդում էին մեր աշխարհայացքի վրա, մտածելու տեղիք տալիս, քանի որ ժամանցային ֆիլմերից բացի՝ ի հայտ էին եկել նաեւ փիլիսոփայական ուղղվածության ֆիլմերը՝ «արթ-հաուզ»-ները: Մեզ՝  միամիտներիս համար դրանք ռումբի պայթյունի ազդեցություն ունեին: Նշանավոր ֆիլմերը՝ Բերգմանի «Գետնամորու բացատը», «Էլվիրա Մադիգանը», Միքելանջելո Անտոնիոնիի «Խավարումը» (անկրկնելի Մոնիկա Վիտիի մասնակցությամբ) հեղափոխություն էին մեր գիտակցության համար:
60-ականների վերջերին շատ տարածված էին այսպես կոչված կինոլեկտորիումները՝ ֆիլմերի փակ ցուցադրությունները: Ֆիլմերի սիրահարների համար դրանք եւս իրադարձություն էին: Որպես կանոն՝ ցուցադրվում էին այն ֆիլմերը, որոնք գրաքննության պատճառով վարձույթում չէին հայտնվում: Ֆիլմերի սիրահարների համար հայտնի կինոքննադատները դասախոսություն էին կարդում, որոնց ընթացքում նաեւ քննադատական խոսքեր էին հնչում: Մենք բոլորս հետեւում էինք այդ խաղի կանոններին՝, նախապես իմանալով, որ արժանի ֆիլմ ենք դիտելու: Այդ ցուցադրություններին ներկա գտնվելը հեշտ չէր, բայց մենք  հաջողացնում էինք, հետո էլ երկար ժամանակ դիտածի տպավորությունների տակ էինք լինում:
Հայկական ֆիլմերն այդ տարիներին շատ չէին՝ «Առաջին սիրո երգն» էր, «Սարոյան եղբայրները», «Նվագախմբի տղաները», «Անձամբ ճանաչում եմ (Կամո)»: Նրանք ունեին իրենց դեմքը, սակայն առանձնհատուկ ոչինչ չունեին: : Ավելի հաջողված էին մեր կարճամետրաժները, որոնք առանձնանում էին յուրօրինակությամբ ու հայկական կոլորիտով:
Մի խոսքով՝ 50-60-ականներին թե՛ հասանելիության, թե՛ բարձր մակարդակի շնորհիվ կինոն արվեստի գլխավոր ճյուղն էր:
«Բիթլզ»-ը հեղափոխեց աշխարհի երիտասարդների գիտակցությունը  : Այն երկաթե վարագույրից ներթափանցեց ԽՍՀՄ եւ դարձավ հարազատ նաեւ երեւանցիներիս համար: Երգերի իմաստը չհասկանալով հանդերձ՝ մենք զարմանալիորեն կլանվել էինք այդ երաժշտությամբ՝ ինչ-որ տիեզերական մակարդակում զգալով դրա ելեւէջները: Դա մի երեւույթ էր, որն իր նմանը չուներ,երեւույթ, որը 180 աստիճանով փոխեց մեր ինքնագիտակցությունը, հավերժական երիտասարդության ու ներքին ազատության կենսահեղուկ էր, պատվաստուկ, որը մինչ օրս երիտասարդացնում է մեր հոգիները եւ օգնում է մնալ ընկալունակ նորի եւ գեղեցիկի հանդեպ:
Իրական արվեստը սահմաններ չունի, որքան էլ խոչընդոտ ստեղծեն նրա համար, իսկ իրական երաժշտությունը աստվածային լեզու է՝ հասկանալի եւ հուզիչ բոլորի համար:
Անկախ ամեն ինչից՝ երիտասարդները հաջողացնում էին ճարել եւ ձեռքից ձեռք փոխանցել սիրված խմբի մագնիտոֆոնային ձայնագրությունները : «Բիթլզ»-ի լուսանկարները եւս հազվագյուտ էին: Տղաները կրկնօրինակում էին նրանց սանրվածքները, առանց օձիքի բաճկոններ: Մեծ հաճույքով էինք լսում նաեւ անկրկնելի «Ռոլինգ Սթոունզ»-ի, «Էնիմալս»-ի, «Մամաս ընդ պապաս»-ի եւ այլ վոկալ-գործիքային խմբերի երաժշտությունը:
60-ականների սկզբին  Կոնստանտին Օրբելյանի պետական էստրադային նվագախմբից բացի՝ ի հայտ եկան նաեւ նոր նվագախմբեր ու վոկալ-գործիքային համույթներ, ինչպիսիք էին «Կռունկը» եւ «Յունոստը», որոնց կազմում ներառված էին ինչպես պրոֆեսիոնալ, այնպես էլ ինքնուս երաժիշտներ ու երգիչներ: Նրանք մեծ հաջողություն էին վայելում երիտասարդների  շրջանում, հատկապես՝ Սիմոն Տերյանը, Գագիկ Եփրեմյանը, Ռայիսա Մկրտչյանը, Էլվինա Մակարյանը...
«Երազողներ» խումբը
Լուսանկարը`Լ. Սահակյանի արխիվից
Իսկ 1967 թվականին գրեթե միաժամանակ հայտնվեցին առաջին ռոք խմբերը՝ «Мечтатели» («Երազողներ») ու «Блики» («Ցոլքեր»): Այդ խմբերն անմիջապես անվանվեցին «բիթլեր» ու «ռոլինգներ»: Երիտասարդ երաժիշտները  դարձան այդ հայնրահայտ եւ սիրելի արեւմտյան խմբերի քարոզիչները: «Мечтатели» ու «Блики» խմբերից հետո սնկի նման սկսեցին նոր համույթներ հայտնվել ՝ «2+3», «Մելոմաններ» եւ այլն:
«Մեչտատելի» խմբի երգացանկում սկզբում հիմնականում «Բիթլզ»-ի երգերն էին: Լիվերփուլցի տղաների երգերից շատերը առաջին անգամ լսեցինք հենց հայ երիտասարդների՝ Զավեն Սարգսյանի ու Հրայր Կոտոյանի շուրթերից:
Ինչ վերաբերում է «Բլիկերի»-ն, ապա նրանց երգացանկը բազմազան էր եւ ընդգրկում էր նաեւ սեփական ստեղծագործությունները: Տիգրան Հակոբյանը, Օլեգ Աղեկյանը, Դավիթ Ազարյանը, Կարեն Մելիք-Սիմոնյանը, Ալիկ Աստվածատրյանը, Արայիկ Գեւորգյանը, Արմեն Չալդրանյանը  վառ եւ ստեղծագործ անհատականություններ էին: Ես դա գիտեմ իմ անձնական փորձից՝ ամբողջ կյանքս ապրել եմ նրանցից մեկի՝ Տիգրանի հետ:
«Ցոլքեր» խումբը
Սկզբում նրանք առանձին էին ելույթ ունենումն, հետագայում երբ դարձան ճանաչված, համալրեցին այն ժամանակ մեծ ժողովրդականություն վայելող Գուշոսդորին կից «Սերպանտին» նվագախմբի կազմը, որը ղեկավարում էր Ակսել Բակունցը:
Նրանց համերգները իրադարձություն էին երիտասարդների համար: Արեւմտյան բարձրորակ ու բարձրաճաշակ երաժշտությունից  բացի՝ նրանք կատարում էին նաեւ իրենց երգերը, որոնք ոչնչով չէին զիջում ժամանակի միտումներին: Ցավոք, ԽՍՀՄ-ում հետապնդվում էր երաժշտական այդ ուղղվածությունը, եւ երիտասարդ երաժիշտներն առանձնապես հեռանկար չունեին:
Հիշում եմ, որ իրենց երաժշտական կարիերայի սկզբում փորձեր անելու տեղ չունենալու պատճառով նրանք հավաքվում էին երաժիշտներից մեկի շենքի մուտքում: Այստեղ տեղին է հիշել երկու կարեւոր դեմքերի, որոնք մեծ դեր ունեցան երիտասարդ երաժիշտներին առաջխաղացնելու եւ նրանց համերգները կազմակերպելու գործում: Նրանցից մեկը երեւանյան երաժիշտների շրջանում հայտնի անմոռանալի Տոպն էր՝ նիհար, անորոշ տարիքի, արտաքինից երկչոտ, սակայն իրականում նախաձեռնող:  Խորհրդային շրջանում չկար «շոու-բիզնես» հասկացությունը, բայց Տոպն իրականում հենց դրանով էր զբաղվում՝  մենեջերությամբ եւ պրոդյուսերությամբ: Նա համերգներ էր կազմակերպում` փող աշխատելու հնարավորություն ընձեռելով թե՛ իրեն, թե՛ տղաներին: Իհարկե, այսօրվա չափանիշներով դա չնչին գումար էր, սակայն տղաների համար  դա նաեւ ճանաչված լինելու ապացույց էր:
Նման «ստվերային» մենեջեր էր նաեւ խիստ գործունյա ու կոլորիտային մի մարդ «Շերխան» մականունով (իրականում՝ Ռաֆո): Հետագայում նա ապօրինի գործունեության համար դատապարտվեց ազատազրկման …ահա այսպիսի բարդ ժամանակներ էին:
Այն տարիների բոլոր երիտասարդ երաժիշտներն իրենց գործի մեծագույն երկրպագուներն էին: Ռադիոյից բացի երաժշտական ցանկացած ինֆորմացիայից մեկուսացած լինելով («Ամերիկայի ձայն», «Մոնտե Կառլո» եւ այլն, որոնք  խլացվում էին)` նրանք վարպետանում էին՝ հասնելով մեծ հաջողությունների, մասնակցելով փառատոնների եւ ձեռք բերելով ճանաչում:
Անգլերեն երգերը կատարում էին բացառապես լսողությամբ ՝ առանց լեզվի լավ իմացության: Երգում էին «իրենց» լեզվով, որը հնչերանգով, առոգանությամբ եւ առանձին բառերով հիշեցնում էր անգլերենը: Սակայն ունկնդիրներին դա չէր վանում:
Շատ ափսոս, որ 60-ականների վերջին «Բլիկ»երի ելույթները գաղափարական նկատառումներով արգելվեցին իշխանությունների կողմից : Եթե համակարգը չլիներ, ո՞վ գիտե, գուցե աշխարհը «Բիթլզ»- ի ու «Ռոլինգ Սթոունզ»ժի» հետ մեկտեղ ճանաչեր նաեւ երեւանյան «Բլիկերի»-ն ու «Մեչտատելների»-ն:
Այն տարիներին նրանց համերգները թարմ օդի պես էին մեզ համար: «Բլիկերի» ամենահիշվող համերգներից մեկը Երեւանի համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետի բեմում էր: Փոքր դահլիճը լեփ-լեցուն էր: Բեմի վրա մոմեր էին վառվում, նրանց ցոլքն անդրադառնում էր հիացած հանդիսատեսի դեմքերին, իսկ «Բլիկերը» դյութում էին երկրպագուներին իրենց հրաշալի երաժշտությամբ:
Պատկերն ամբողջացնելու համար պետք է հիշել նաեւ ջազի մասին, որը եւս մեծ ժողովրդականություն էր վայելում երեւանցիների շրջանում: Այդ տարիներին հայտնվեցին առաջին ջազմենները՝ Մարտին Վարդազարյանը, Ստեփան Շաքարյանը, Լեւոն Մալխասյանը, Ալեքսանդր Զաքարյանը, Արմեն Թութունջյանը, Տաթեւիկ Հովհաննիսյանը...
Ջեմ-սեշն Երեւանում ամերիկացի երաժշտի հետ
Անցկացվում էին ջեմսեշըններ՝ (ջազմենների հանպատրաստից երաժշտական հանդիպումներ), ջազմեններ էին գալիս Ռուսաստանից, Մերձբալթյան երկրներից, նույնիսկ արտասահմանից:
Այդպիսով մեր երիտասարդության մեծ  մասի մոտ երաժշտական լավ ճաշակ էր ձեւավորվել:
Պատմականորեն այնպես է ստացվել, որ հայ  ժողովրդի ներդրումը համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ  հենց իր մշակույթային ժառանգությունն է եղել: Մինչ օրս հայերը հպարտանում են իրենց հին մշակույթով, որը փրկարար օղակ դարձավ, որպեսզի մենք չվերանանք եւ չձուլվենք:
Սակայն այսօր «նոր» հայերի շուրթերից հնչող հպարտության բառերը պաթոսային են եւ անհամոզիչ, քանի որ հենց իրենք են արհամարհում մեր մշակույթը:
Հայկական մշակույթն իր ծաղկունքի գագաթնակետին էր հատկապես երանելի վաթսունականներին...
«Մեծը հեռվից է երեւում» եւ, իհարկե, այժմ ավելի քան երբեւէ գիտակցում եմ, որ մեր սերնդի հոգեբանական ընդհանուր մթնոլորտին, գուցե  անուղղակիորեն, նպաստում էին մեր կողքին բնակվող հայկական մշակույթի հսկաներն ու նրանց հավատարիմ հետեւորդները, ավաղ,վերջին մոհիկանները:
Երիտասարդ էինք, չէին գիտակցում, որ այդ տարիներին մեր կողքին բնակվում ու նույն փողոցով քայլում են կենդանի լեգենդներ Ավ. Իսահակյանը, Մ. Սարյանը, Վ. Վաղարշյանը, Դ. Դեմիրճյանը, Հր. Ներսիսյանը ու Դ. Մալյանը...
Մենք նույն քաղաքի օդն էինք շնչում, ապրում նույն շենքերում ու չէինք գիտակցում, որ մեր մեծն ժամանակակիցները անտեսանելիորեն, ենթագիտակցական մակարդակում ազդում էին  մեր ձեւավորման ու որպես մարդ կայացման վրա, այնպիսի մարդ, որի համար մշակույթը նախ եւ առաջ այն ուղենիշն է, որն օգնում է չշեղվել ճիշտ ուղուց եւ անկախ բոլոր հանգամանքներից՝ հավատարիմ մնալ սեփական գաղափարներին: Վերջաբան
Անխուսափելիորեն ավարտին էր մոտենում  Երեւանի ամենապայծառ եւ ամենաստեղծագործ շրջանը: Մենք՝ երիտասարդներս, արդեն հստակորեն տեսնում էինք, թե ինչպես է մոտենում 70-80-ականների լճացման գորշ իրականությունը:
Ավարտվում էր մեր երիտասարդությունը, դրա հետ միասին աստիճանաբար կորում էր նաեւ հույսը, թե հրաշք տեղի կունենա եւ մենք՝ լի ստեղծագործ ուժով, սկսենք ազատ նավարկություն:
Ավաղ, արթնացումը դառն էր: Ողջ մարդկությունը, այդ թվում՝ եւ մենք ձեռքից բաց թողեց քսաներորդ դարի, թերեւս, ամենապայծառ շրջանը: Իրականում աշխարհը գտնվում էր իր ծաղկման գագաթնակետին: Սակայն տարբեր պատճառներով հոգեւոր սիմբիոզի այդ շրջանը չօգտագործվեց: Եվ, հավանաբար, հենց վաթսունականներն էին արքիմեդյան այն լծակը, որով կարելի էր շրջել ամբողջ աշխարհը՝ այն դարձնելով ավելի լավը, մաքուր ու համախմբված:
Ժամանակն էր վերջապես հանելու վարդագույն ակնոցն ու սովորելու գոյատեւել գորշ առօրյայում, որն ահամահունչ էր մեր վարդագույն քաղաքի հետ:
Երկար կյանք ապրելով, բազմաթիվ փորձությունների միջով անցնելով, բախտի քմահաճույքին տրվելով եւ այնուհետեւ Երեւան վերադառնալով՝ հասկանում ենք, որ մեր երիտասարդության քաղաքը մնացել է միայն մեր հուշերում: Մենք երազում նույն վարդագույն քաղաքն ենք տեսնում, եւ վաթսունականների մեր սերունդը նույնքան գեղեցիկ եւ հույսով լի է մեր երազներում:
Ու թեեւ  մեր հույսերը մի քիչ խամրել են, ինչպես ժամանակի ընթացքում խամրում է տուֆը, վերածննդի Երեւանը պատմության մեջ կմնա որպես անկրկնելի, յուրօրինակ եւ ամենահարազատը:

Фото: из архива Л.Саакян
Заканчиваем публикацию книги Лианы Саакян «Рапсодия в розовом цвете», посвященной Еревану 60-х годов. Предыдущие главы читайте здесь.
Роль кино в культурной жизни города в ту пору была доминантной. Именно благодаря кино, в частности, западному, расширялся наш кругозор, распахивались манящие горизонты той свободной жизни, которая волновала наши души, тяготеющие к полной независимости.
В те годы любой заграничный фильм являлся событием в жизни ереванцев, при этом  почти такой же интерес вызывало хорошее советское кино, которого тогда было довольно много. Мы стоически выстаивали длинные очереди, предвкушая удовольствие от процесса просмотра.
Наряду с рядовыми были, конечно, и культовые фильмы, которые пересматривались по многу раз, разбирались на цитаты, которые мы знали наизусть. Главным героям подражали, в них влюблялись.  К таким фильмам относились «Ночи Кабирии» , «Рокко и его братья», «Римские каникулы», позднее - «Они шли по дорогам» («Дорога» Феллини), «Искатели приключений» и т.д. В ту пору чаще всего демонстрировались итальянские и французские фильмы, большинство из которых впоследствии стали классикой.
А американский фильм  «Великолепная семерка»  с потрясающим Юлом Бриннером в главной роли – первый вестерн, который мы увидели. Фильм просто поразил воображение, особенно парней. Они копировали кошачью походку Криса - главного героя, и наголо стриглись…
Приключенческие фильмы с невероятными спецэффектами тоже были в новинку. Это и «Седьмое путешествие Синдбада», и «Путешествие Одиссея» с циклопами и разными чудищами, приводившими нас в оторопь. Конечно, самым популярным стал «Фантомас». Из советских фильмов бешеным успехом пользовался фильм «Человек-амфибия», а песню из нее «Нам бы, нам бы, нам бы, нам бы всем на дно» распевал весь город.
Я помню отчетливо атмосферу, которая царила в кинотеатрах, полностью располагая зрителей к ожиданию чуда. В фойе больших кинотеатров играл оркестр, причем играл на уровне. Даже скрип кресел в начале сеанса не действовал на нервы,  и неинтересный киножурнал перед фильмом нас не раздражал. Все это входило в ритуал предвкушения магии кино. Стоило начаться фильму, как зал замолкал, все взоры устремлялись на экран, откуда в очередной раз опять приоткрывалась завеса той манящей, искушающей и в определенной степени недосягаемой  жизни. Каждый из нас в душе лелеял надежду, что  и он однажды окунется в это буйство красок и полной свободы заграничной жизни, абсолютно уверенный,  что впишется в нее.
После просмотра фильм, особенно выдающийся, смаковался нами, обсуждался до мельчайших деталей. Таких стоящих фильмов было немало, достаточно упомянуть таких режиссеров как Висконти или Феллини с известными на весь мир актерами Аленом Делоном, Жаном Габеном, Софии Лорен, Марчело Мастрояни, Анук Эмме, Клаудией Кардинале и др.
Вообще, красота женщин и мужчин того времени была какой-то породистой, незаурядной,  ослепительной. Не было этого стандартного глянца, гламурности, этой плоской плакатной красоты. Каждый выделялся своей особой красотой и очарованием.
Помимо игровых, появились фильмы философского направления, так называемые «арт-хаузные». Для наших неискушенных душ они имели эффект разорвавшейся бомбы. Это были знаковые фильмы, перевернувшие наше сознание:  «Земляничная поляна»  Бергмана, «Эльвира Мадиган», «Затмение» Микеланджело Антониони с неподражаемой Моникой Витти.
Стали очень популярными и так называемые кинолектории, а попросту закрытые показы в конце 60-ых. Это тоже явилось событием для кинолюбителей. Как правило,  показывались фильмы, которые не были допущены в прокат по цензурным соображениям. Якобы для любителей кино проводились лекции каким-нибудь известным киноведом, причем в этой лекции для пущей конспирации звучали критические нотки. Мы все следовали правилам этой игры, зная наперед, что увидим стоящую ленту. Попасть на этот просмотр было непросто, но мы умудрялись,  а потом долго находились под впечатлением  увиденного.
Армянского кино в те годы было немного: «Песня первой любви», «Братья Сарояны», «Парни музкоманды», «Лично известен» (Камо). Более удачными были наши короткометражки, которые отличались самобытностью и армянским колоритом.
Одним словом, в 50-60-ые кино в прямом смысле слова было главном из искусств - и в силу своей доступности, и в силу высокого уровня.
Революцией в сознании молодежи всего мира стала музыка «Битлз». Она проникла сквозь железный занавес  в СССР и стала родной и близкой и для нас, ереванцев. Удивительно, не понимая смысла песен, мы все пропитались этой музыкой,  буквально чувствуя  ее всеми фибрами души на каком-то космическом уровне. Это был феномен, которому, пожалуй, нет других аналогов, на 180 градусов изменивший наше самосознание, эликсир вечной молодости и внутренней свободы, прививка, которая до сих пор сохраняет наши души молодыми, восприимчивыми ко всему новому и все время тяготеющими к прекрасному.
Настоящее искусство не имеет границ, какие бы ему ни ставились препоны, а настоящая музыка - это божий язык, понятный и волнующий всех.
Молодежь, невзирая ни на что, умудрялась доставать магнитофонные записи любимой группы, передавая их из рук в руки. Фотографии «Битлз» тоже были редкостью, чуть ли ни раритетом. Их прически, пиджаки без воротников тут же перенимались  нашими парнями. Не с меньшим удовольствием слушалась музыка неподражаемых «Роллинг Стоунз», «Энималс», «Мамас анд папас» и других групп.
С начала 60-х, кроме Государственного эстрадного оркестра под руководством Константина Орбеляна, появились новые оркестры и вокально-инструментальные ансамбли - «Крунк», «Юность», в состав которых входили как профессиональные музыканты и певцы, так и самоучки,  Они пользовались большим успехом у молодежи,  в особенности такие исполнители, как Симон Терян, Гагик Епремян, Раиса Мкртчян, Эльвина Макарян…
А в 1967 году почти одновременно появились первые рок-ансамбли «Мечтатели» и «Блики». Эти группы тут же окрестили «битлами» и «роллингами».
Молодые музыканты в буквальном смысле стали для нас  пропагандистами этих самых популярных и знаковых групп во всем мире. После «Мечтателей» и «Бликов», как после дождя, стали появляться все новые и новые ансамбли, таких,  как «2+3» , «Меломаны» и др.
В репертуаре «Мечтателей» сначала в большинстве своем были песни «Битлз». Многие песни ливерпульцев впервые мы услышали именно из уст армянских парней Завена Саркисяна и Грайра  Котояна.
Группа «Мечтатели»
Что касается творчества «Бликов», репертуар которых отличался разнообразием, то они еще исполняли песни своего собственного сочинения. Тигран Акопян, Олег Агекян, Давид Азарян, Карен Мелик-Симонян, Алик Аствацатрян, Араик Геворкян,  Армен Чалдранян – парни своего времени, личности яркие, творческие. И это я знаю не понаслышке, так как всю жизнь прожила с одним из них – Тиграном.
Сначала они выступали одни, но в дальнейшем, став популярными, вошли в состав очень известного  в то время оркестра «Серпантин» при Гушосдоре под руководством Акселя Бакунца.
Группа «Блики»
Их концерты были событием для молодежи. Пропагандируя качественную западную музыку и прививая публике хороший музыкальный вкус, они исполняли и свои песни,  ничем не уступающие современным трендам. Просто, к сожалению, это музыкальное направление преследовалось в СССР, и особых перспектив у молодых музыкантов не было.
Помнится, что в начале творческого пути, не имея места для репетиций, они собирались в подъезде дома одного из музыкантов и там репетировали. Уместно вспомнить две значимые фигуры, сыгравшие большую роль  в пропаганде молодых музыкантов, в организации концертов. Одним из них был известный в среде музыкантов Еревана незабвенный Топ, худощавый человек неопределенных лет - на вид  робкий, но на деле очень даже предприимчивый. В то советское время не существовало шоу-бизнеса, но на деле Топ занимался именно этим,  говоря сегодняшним языком,  являясь продюсером и менеджером в одном лице. Он организовывал концерты, давая возможность заработать ребятам и сам зарабатывая. Конечно, по теперешним меркам это были мизерные деньги,  но тогда для парней  это являлось еще и подтверждением их популярности.
Другим «теневым» менеджером был очень деловой и колоритный человек по прозвищу Шерхан (настоящее имя Рафо). Впоследствии за нелегальную деятельность он поплатился тюрьмой - вот такие были непростые времена.
Все молодые музыканты тех лет были фанатиками своего дела, сами на ощупь почти в полной изоляции от какой-либо современной музыкальной информации, кроме радио («Голос Америки», «Монте-Карло» и т.д.,  которые нещадно глушили), оттачивали свое мастерство, достигая больших успехов, участвуя в фестивалях и завоевывая себе имя и популярность.
Песни на английском они исполняли, полагаясь исключительно на свой слух, без хорошего знания языка. И они пели на «своем» языке, по интонациям, выговору и отдельным словам напоминавшем  английский. Но слушателям это не претило. Мы проникались звуками прекрасной музыки и находились все на одной волне.
Очень жаль, что выступления «Бликов» в конце 60-х были прекращены и запрещены со стороны властей, так сказать,  по идейным соображениям, Если б не система, кто знает,  возможно, мир бы узнал наряду с «Битлз» и «Роллинг-Стонз» и наших ереванских парней из «Бликов» и «Мечтателей»…
Джем-сешн в Ереване с американским саксофонистом
Но в ту пору их концерты явились для нас большим глотком свежего воздуха. Один из самых запоминающихся концертов «Бликов» состоялся на сцене биофака Ереванского  университета. Небольшой зал был битком набит. На сцене горели свечи, их блики играли на лицах восхищенной публики, а сами «Блики» (простите за невольную тавтологию) чувствовали себя на подъеме, очень органично, обвораживая своих фанатов чудесными ритмами, звучавшими в унисон с нашими сердцами.
Для полноты картины надо еще упомянуть  о джазе, также получившем популярность среди ереванской молодежи. Появились и первые джазмены: Мартин Вартазарян, Степан Шакарян, Левон Малхасян, Александр Захарян, Армен Тутунджян, Татевик Ованесян…
Проводились джемсешны, джазмены приезжали из России, Прибалтики и даже из-за рубежа.
Таким образом, большинство нашей молодежи обладало хорошим музыкальным вкусом и широким диапазоном во всех ее направлениях.
Так сложилось исторически, что лепту во всемирную цивилизацию армянский народ внес именно  своим культурным наследием. По большому счету, и по сей день армяне гордятся своей древней культурой, которая и оказалась той спасительной соломинкой, благодаря которой наш народ не исчез, не ассимилировался.
«Большое видится на расстоянии», и, конечно, сейчас, как никогда, осознаешь, что общей атмосфере духовности  моего поколения способствовали, может, косвенно, но все же, живущие рядом с нами столпы армянской культуры, ее верные последователи, увы, последние из могикан.
Мы тогда в силу своей незрелости и близорукости не отдавали себе отчета в том, что рядом с нами жили и по тем же улицам ходили живые легенды: Аветик Исаакян и Мартирося Сарьян, Вагарш Вагаршян и Дереник Демирчян, Грачья Нерсесян и Давид Малян…
Мы дышали с ними одним воздухом нашего  города, жили в тех же домах и не осознавали, что наши великие современники незримо, на подсознательном уровне, тоже влияли на наше формирование и становление как людей, для которых культура в первую очередь и была тем ориентиром, который не дал нам свернуть с пути, изменить себе и остаться верными своим идеалам, несмотря на все перипетии новых времен.
Неотвратимо подходил к концу самый светлый и самый творческий период нашего Еревана. Мы, молодежь, не только интуитивно, а уже отчетливо стали замечать приближение свинцово-серой реальности застойных 70-х и 80-х годов.
Заканчивалась наша юность, а с ней истощались постепенно и наши надежды, что произойдет чудо, и мы, полные творческих сил, отправимся в свободное плаванье.
Увы, пробуждение было горьким. Все человечество в целом и мы в том числе упустили, пожалуй, самый светлый период, по крайней мере, ХХ столетия. Объективно вся планета находилась  на самом своем пике расцвета. Вот только по разным причинам этот период духовного симбиоза был упущен. А вероятнее всего именно 60-е и оказались тем архимедовым рычагом, которым можно было перевернуть весь мир, сделав его лучше, чище и сплоченнее.
Пришла пора снять окончательно розовые очки и научиться существовать в серых буднях, которые диссонировали с нашим городом в розовых тонах.
Прожив долгую жизнь, пройдя через многочисленные испытания, брошенные волею судьбы кто куда, приезжая в Ереван нулевых  (в этом тоже своя символика), мы понимаем,  что тот город нашей юности остался лишь в нашей памяти, в своем абсолюте, не тронутый ни временем, ни событиями.
Он снится нам  все в том же розовом цвете, и наше поколение шестидесятых тоже остается в наших снах таким же прекрасным и полным надежд…
И хотя в действительности наши надежды потускнели, как порой тускнеет от времени туф - символ нашего города - Ереван возрождения останется в истории неповторимым,  самобытным и самым родным.