Obama vs Romney. մաս 2 - Mediamax.am
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հնարավորություն է տվել Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանին հետեւել ամերիկյան նախագահական նախընտրական քարոզարշավին: ԱՄՆ նրա ուղեւորության արդյունքում ծնվել է այս հատուկ նախագիծը, որի երկրորդ մասը ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այսօր: Առաջին մասը կարող եք կարդալ այստեղ:
Բանավեճ
3-ը հոկտեմբերի, Դենվերի պետական համալսարան: Ամբողջ Ամերիկայի հայացքներն ուղղված են այս կողմ, որտեղ տեղի կունենա առաջին եւ, հնարավոր է, որոշիչ բանավեճը Բարաք Օբամայի եւ Միթ Ռոմնիի միջեւ:
Առավոտյան թերթերում աչքի են զարնում այսպիսի վերնագրերը` “Մենամարտը Դենվերում”, եւ կանխատեսումներին զուգահեռ հիշատակվում են անցած օրերը, ավելի ճիշտ, Սպիտակ տան ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուների միջեւ եղած նախորդ բանավեճերը, որոնք կանխորոշել կամ էական ազդեցություն են ունեցել նախընտրական քարոզարշավի վերջնական արդյունքի վրա:
1960թ.՝ առաջին հեռուստատեսային բանավեճ. երիտասարդ եւ հմայիչ Ջոն Քենեդին հաղթում է Ռիչարդ Նիքսոնին: 1976 թ.՝ Ջերալդ Ֆորդը զիջում է Ջիմի Քարթերին` Սառը պատերազմի ամենաթեժ պահին հայտարարելով, որ Արեւելյան Եվրոպայում “չկա Խորհրդային գերակայություն”: 1984թ.՝ Ռոնալդ Ռեյգանը ցուցադրում է, թե ինչպես է պետք հաղթել մեկ արտահայտությամբ՝ ի պատասխան իր պատկառելի տարիքի մասին ակնարկի հայտարարելով, որ իր քարոզարշավում չի գործածում  “հակառակորդի երիտասարդ եւ անփորձ լինելու հանգամանքը”: 1992թ.՝  Ջորջ Բուշ-ավագը սխալ է թույլ տալիս` ցուցադրաբար նայելով իր ժամացույցին Բիլ Քլինթոնի հետ բանավեճի ամենաթեժ պահին:  2000թ.՝ Ալբերտ Գոռը արտահայտիչ ձեւով աչքով է անում եւ ծանր է շնչում իր հակառակորդ Ջորջ Բուշ-կրտսերի ելույթի ընթացքում: Հանրությունը հրաժարվում է ընդունել նրա արտառոց վարքագիծը…
Վերեւում շարադրվածը նպատակ ունի ընդգծել բանավեճերի կարեւորությունը: Համարվում է, որ բանավեճերը միայն երկու անգամ են անդառնալի բեկել նախընտրական քարոզարշավի ընթացքը, սակայն, անկասկած, դրանց նշանակությունը եւ կշիռը շատ մեծ է: Բանավեճին անհրաժեշտ է ոչ միայն բազմակողմանի եւ հոյակապ պատրաստված լինել, այլեւ, միաժամանակ, չմոռանալ հումորի, արտաքին տեսքի եւ ժեստերի լեզվի մասին: Թեկնածուներն ունեն ուղիղ 90 րոպե, որպեսզի փորձեն համոզել միլիոնավոր ամերիկացիների:
Ռոմնին Դենվերում էր հոկտեմբերի 1-ից, Օբաման ժամանեց միայն բանավեճի օրը: Ռոմնին բանավեճին պատրաստվել էր վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում, Օբաման նախապատրաստական աշխատանքների համար ավելի քիչ ժամանակ էր ծախսել: Նրանցից յուրաքանչյուրն ուներ “սպարինգ մրցակից”(sparing partner) փորձի համար: Օբամայի համար որպես այդպիսին հանդես էր գալիս 2004թ. նախագահական ընտրությունների թեկնածու Ջոն Քերին:
Բանավեճից մի քանի ժամ առաջ համալսարանի տարածքն արդեն լեփ լեցուն էր, այստեղ թեժանում էր այսպես կոչված DebateFest-ը: Մարդիկ, մեծամասամբ ուսանողները, երգում էին, պարում, խաղում եւ պարզապես ուրախանում: Տեղադրված էին նաեւ սեղաններ ամենատարբեր խորհրդանիշներով եւ “գովազդով”, ընդ որում, պարտադիր չէր, որ դրանք կոչ անեին քվեարկել այս կամ այն թեկնածուի օգտին: Օրինակ, Օբամայի եւ Ռոմնիի խորհրդանիշներով սեղանիկների կողքին կարելի էր տեսնել մեկ այլը, որը նվիրված էր անվտանգ սեքսին կամ աուտիզմով հիվանդներին:
Հատուկ լրագրողների համար այստեղ առանձնացված էր հսկայական մեդիա-կենտրոն, որը կոչվում է Spin Alley: Այստեղ աշխատում էին մոտ 3500 լրագրողներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, ինչպես նաեւ մեծ թվով փորձագետներ, դասախոսներ, պրոֆեսորներ: Ուշադիր լինելու դեպքում կարելի էր հանդիպել ծանոթ դեմքերի, ինչպես, օրինակ, Նյու-Յորքի նախկին քաղաքապետ Ռուդի Ջուլիանիին:
Բանավեճի մեկնարկը ռոմանտիկ էր: Բարաք Օբաման դիմեց դահլիճում նստած կնոջը` Միշելին, նշելով, որ “20 տարի առաջ ես դարձա աշխարհի ամենաերջանիկ մարդը, քանի որ Միշելը համաձայնեց դառնալ իմ կինը”: Միթ Ռոմնին էլ պատասխան ակնարկով հեգնանքով նկատեց, որ 20-ամյա տարելիցն իր հետ նշելը “ամենառոմանտիկ տարբերակ է”:  Դրանից հետո թեկնածուներն արդեն չշեղվեցին: Օրակարգում լուրջ հարցեր էին` գործազրկություն եւ աշխատատեղեր, բյուջեի դեֆիցիտ, հարկեր, ինչպես նաեւ առողջապահության եւ կառավարման խնդիրներ: Հարցերի գրեթե ողջ տեսականով Օբաման եւ Ռոմնին լուրջ հակասություններ ունեին:
Բանավեճի արդյունքը բոլորին հայտնի է: Հաղթանակ տարավ Միթ Ռոմնին, ով ավելի վճռական էր, ագրեսիվ, աշխույժ եւ վստահ: Նրա ելույթը, անկասկած, ավելի տպավորիչ էր, քան մի քանի օր առաջ կողմնակիցների հետ հանդիպման ընթացքում: Ինչ վերաբերում է Օբամային, ապա նա, ընդհակառակը, հոգնած եւ անտարբեր էր թվում: Նախագահը, ով սովորաբար շատ աշխույժ է, բանավեճի ընթացքում նման էր մի մարդու, ով վաղուց սպասված եւ կարեւոր իրադարձության կեսին ամեն ինչից ձանձրացել է եւ ուզում է արագ ավարտել ամեն ինչ: Ամիսներ տեւած նախապատրաստական աշխատանքները զուր չէին, եւ Ռոմնիին նախագահ պատկերացնելն արդեն այնքան էլ դժվար չէ, որքան մի քանի օր առաջ: Ռոմնին ազատ եւ համարձակ գործածում էր թվեր, իսկ Օբաման պարբերաբար տրվում էր երկար բացատրությունների (սա շատերի կողմից նշվում է որպես նրա հիմնական թուլություն): Ռոմնին գրեթե ողջ ընթացքում համարձակորեն նայում էր հակառակորդի աչքերին, իսկ նախագահ Օբաման հանրապետականի ելույթի ժամանակ չգիտես ինչու հայացքը ներքեւ էր հառում եւ նույնիսկ պարբերաբար գլխով էր անում ի համաձայնություն մրցակցի դիտարկումներին:
Ընտրություններից մի քանի ժամ անց CNN-ը հրապարակեց իր կայքում տեղադրված  հարցման արդյունքները: Հարցը շատ պարզ էր. ո՞վ հաղթեց բանավեճում: Արդյունքները խոսուն էին. Ռոմնի` 67%, Օբամա`25%. Ակնհայտ է, որ Բարաք Օբամային դժվար թե հաջողվի հեշտ հաղթանակ տանել, ինչպես դա կանխատեսվում էր մինչեւ հոկտեմբերի 3-ը: Միթ Ռոմնին արդեն զգաց “արյան հոտը” եւ հիմա հաստատ կպայքարի մինչեւ վերջ:

Спецпроект Obama vs Romney: часть 2 - Mediamax.am
Посольство США предоставило возможность корреспонденту Медиамакс Араму Араратяну понаблюдать за ходом предвыборной президентской кампании в Америке. По итогам его поездки в США родился спецпроект, вторую часть которого предлагаем вашему вниманию сегодня. Первую часть можно прочитать здесь.
Дебаты
3 октября. Денверский государственный университет. Взоры всей Америки прикованы именно к нему - именно здесь состоятся первые и, возможно, решающие дебаты между Бараком Обамой и Миттом Ромни.
Утренние газеты пестрят заголовками наподобие «Дуэль в Денвере» и, помимо прогнозов, вспоминают дела дней минувших, а именно - предыдущие дебаты между претендентами на пост главы Белого дома, предрешавшие или оказывавшие существенное воздействие на исход избирательной кампании.
1960 год - первые телевизионные дебаты: молодой и обаятельный Джон Кеннеди побеждает Ричарда Никсона. 1976 год - Джеральд Форд уступает Джимми Картеру, заявляя в самый разгар Холодной войны, что в Восточной Европе «нет советского доминирования». 1984 год - Рональд Рейган демонстрирует, как надо побеждать одной фразой, заявляя в ответ на замечание о своем преклонном возрасте, что не употребляет в своей кампании «тезис о молодости и неопытности своего оппонента». 1992 год - Джордж Буш-старший допускает оплошность, демонстративно смотря на свои часы в критический момент дебатов с Биллом Клинтоном. 2000 год - Альберт Гор красноречиво подмигивает и тяжко вздыхает под выступление оппонента Джорджа Буша-младшего. Публика отказывается принимать его экстравагантную манеру поведения…
Вышесказанное призвано подчеркнуть важность дебатов. Считается, что лишь дважды в истории они необратимо меняли ход предвыборной кампании, однако их значимость и вес, несомненно, велики. К дебатам необходимо не просто быть великолепно и всесторонне подготовленным, но и, в то же время, не забывать о юморе, внешнем виде и языке жестов. У кандидатов ровно 90 минут, чтобы постараться убедить миллионы американцев.
Ромни находился в Денвере с 1 октября, Обама прибыл лишь в день дебатов. Ромни готовился к дебатам все последние месяцы, Обама потратил на подготовку гораздо меньше времени. У каждого из них был свой спаринг-партнер для практики. Для Обамы им был экс-кандидат в президенты 2004 года Джон Кэрри.
За несколько часов до дебатов кампус университета уже забит, здесь в самом разгаре так называемый DebateFest. Люди, в большинстве своем студенты, поют, танцуют, играют в игры и просто веселятся. Здесь же выставлены столики с самой разнообразной символикой и «рекламой», причем не обязательно призывающей голосовать за того или иного кандидата. Например, рядом со столиком с символикой Обамы или Ромни можно увидеть столик, посвященный безопасному сексу или больным аутизмом.
Специально для журналистов здесь выделен огромный медиа-центр, именуемый Spin Alley. Здесь работают порядка 3500 журналистов со всего мира, а также многочисленные эксперты, преподаватели, профессора. Присмотревшись, можно увидеть знакомые лица, например, экс-мэра Нью-Йорка Руди Джулиани.
Начало дебатов выдалось романтическим. Барак Обама обратился к сидящей в зале жене Мишель, отметив, что «20 лет назад он стал самым счастливым человеком на свете, потому что Мишель согласилась стать его женой». Митт Ромни в ответной реплике иронично заметил, что праздновать 20-летнюю годовщину с ним - «наиболее романтичный вариант». После этого кандидаты уже не отвлекались. На повестке серьезные вопросы - безработица и рабочие места, бюджетный дефицит, налоги, а также вопросы здравоохранения и госуправления. Практически по всему спектру вопросов у Обамы и Ромни имеются серьезные расхождения.
Итоги дебатов известны всем. Победу на них одержал Митт Ромни, который был более решителен, агрессивен, энергичен и уверен. Безусловно, он выступил намного более впечатляюще, чем несколько дней назад в ходе встречи со своими сторонниками. Что касается Барака Обамы, то он, наоборот, выглядел усталым и безразличным. Обычно очень энергичный президент казался человеком, которому в середине давно ожидаемого и важного события стало нестерпимо скучно, и ему хотелось поскорее закончить со всем этим. Месяцы подготовки не прошли зря, и представить Ромни президентом уже не так сложно, как всего пару дней назад. Ромни смело и свободно оперирует цифрами, Обама периодически уходит в пространные объяснения (его главная слабость, отмечаемая многими). Ромни практически все время уверенно смотрит прямо в глаза своему оппоненту, а президент Обама во время выступления республиканца почему-то постоянно смотрит куда-то вниз и даже периодически кивает головой в знак согласия с позицией своего соперника.
Спустя пару часов после выборов CNN передает результаты опроса на своем сайте. Вопрос прост: кто победил в дебатах? Результаты говорят сами за себя: Ромни – 67%, Обама – 25%. Очевидно, что легкой победы, предрекаемой ему до 3 октября, добиться Бараку Обаме вряд ли удастся. Митт Ромни уже почувствовал «запах крови», и теперь точно пойдет до конца.