Մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադայում ոսկե մեդալ նվաճած Գրիգոր Քերոբյանը ծնվել է Երեւանում, ապա 15 տարի ապրել Ջավախքում, որտեղ ծնողները դպրոցում մաթեմատիկա են դասավանդում։ Հենց ծնողներն էլ նրան սովորեցրել են սիրել «գիտության թագուհուն»։ Այժմ Գրիգորը փորձում է տիրապետել բարձրագույն մաթեմատիկային եւ իր ապագան պատկերացնում Հայաստանում՝ այս գիտության զարգացման հետ զուգահեռ ընթացքով։
Բացելով մաթեմատիկայի աշխարհի դռները
Իմ կյանքում դեռ փոքր տարիքից մաթեմատիկան ամենուր էր՝ դպրոցում, տանը, բակում։ Աշակերտ էի, երբ սկսեցի մասնակցել մաթեմատիկայի օլիմպիադաների եւ հասկացա, որ դա ինձ շատ է ոգեւորում։ Արդեն 9-րդ դասարանում որոշեցի մասնագիտանալ մաթեմատիկայում եւ ընդունվեցի Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց։
Մաթեմատիկայում հաջողություններն ամրապնդեցին սերը, ու դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվեցի ԵՊՀ-ի Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, իսկ այս տարվանից Մաթեմատիկայի ֆակուլտետի «Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ուսանող եմ։
Գրիգոր Քերոբյանը Գրիգոր Քերոբյանը
Ես ընտրեցի այդ ծրագիրը, քանի որ ուզում էի մի բանով զբաղվել, որը կհամատեղեր հիմնարար եւ կիրառական գիտությունը։ Ինձ համար շատ գրավիչ է այս ծրագիրը, հատկապես այն պատճառով, որ շատ ավելի մոտ է գիտությանը։
Ժամանակին փորձել եմ զուտ ծրագրավորմամբ զբաղվել, բայց հասկացա, որ ինձ ավելին է պետք եւ զուլալ մաթեմատիկան ինձ շատ ավելի է մոտ։ Ինձ համար կարեւորը ֆունդամենտալ գիտելիք ստանալն է, որի շնորհիվ ես կարող եմ շարունակել ցանկացած ուղղությամբ, բացի այդ՝ տվյալագիտությունն ու մեքենայական ուսուցումը հեռանկարային ուղղություններ են։
Մաթեմատիկայում ինձ շատ է դուր գալիս պրոցեսը։ Օրինակ՝ խնդիրներ են լինում, որոնց լուծումը երկար ժամանակ չի գտնվում, այնքան է գլխումդ «եռում», որ մի օր էլ հանկարծ գտնում ես լուծումը։ Սա շատ հետաքրքիր ընթացք է, որը մաթեմատիկան սիրող մարդու համար իսկական հաճույք է։
Ոսկե մեդալն ու դրա հակառակ կողմը
Օլիմպիադաներում հաջողությունները մեկ օրում չեն տրվում։ Դրանք քրտնաջան աշխատանքի արդյունք են։ Ես հիշում եմ, որ դպրոցական տարիքում էի պարապում միջազգային օլիմպիադայի համար, ժամանակիս մեծ մասը դրան էի հատկացնում, եւ եթե այդպես չանեի հաստատ հաջողություն չէի ունենա։
Բուլղարիայում կայացած 26-րդ մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադայում (International Mathematics Competition) մեր թիմը նվաճեց 3 ոսկե եւ 3 արծաթե մեդալներ: Սա իմ մասնակցած առաջին միջազգային ուսանողական օլիմպիադան էր։
Նախորդ տարի նույնպես մասնակցել էի միջազգային օլիմպիադայի ընտրական փուլին, բայց չէի անցել։ Մինչ այդ էլ մտածում էի՝ բարձրագույն մաթեմատիկա է, ուժեղ մասնակիցները շատ կլինեն եւ դժվարությամբ կանցնեմ։ Այս տարի որոշեցի մասնակցել եւ ուրախ եմ, որ այսպիսի արդյունք գրանցեցի։ Ընտրական փուլում հինգ ժամում յոթ խնդիր լուծեցինք, դրանց արդյունքներով էլ որոշվեց թիմը։ Ընտրվելուց հետո սկսեցինք մարզվել մեր դասախոս Կարեն Քեռյանի հետ, մոտ երկու ամիս ինտենսիվ պարապում էինք։
Բուլղարիայում 6 օր մնացինք։ Բացման արարողության հաջորդ օրն արդեն մեկնարկեց օլիմպիադան։ Երկու օր անընդմեջ թիմերը մրցում էին՝ ամեն օր հինգ ժամում լուծելով հինգ խնդիր։ Դրան հաջորդող երկու օրվա ընթացքում թիմերը կարող էին բողոքարկել արդյունքները, իսկ վերջին օրը տեղի ունեցավ փակման արարողությունը։ Երբ իմացա, որ ոսկե մեդալի եմ արժանացել, շատ էի ուրախացել։
Խնդիրները բարձրագույն մաթեմատիկայից էին՝ հանրահաշիվ, մաթանալիզ եւ այլն։ Դրանց բարդության աստիճանը գնալով աճում է։
Ուշագրավ դրվագ էլ եղավ. մեր խմբից Ալբերտը 4-րդ խնդիրը չէր լուծել, բայց լուծել էր 5-րդը, որը պիտի ավելի բարդ լիներ նախորդից։ Պարզվեց, որ այդ խնդրի համար հեշտ լուծում գոյություն ունի, բայց ժյուրին էլ տեղյակ չէր, իսկ Ալբերտը այդ ձեւով էր լուծել։
Միջազգային օլիմպիադաները հետաքրքիր են այն առումով, որ նոր մարդկանց հետ ենք շփվում, փորձում ենք հասկանալ՝ ինչպես է մաթեմատիկան «ապրում» այլ երկրներում, ինչպես են նրանք զարգացնում այս գիտությունը։
Մարի Թարյանը զրուցում է Գրիգոր Քերոբյանի հետ Մարի Թարյանը զրուցում է Գրիգոր Քերոբյանի հետ
Մաթեմատիկան սիրել սովորեցնող դպրոց
Հայաստանը փոքր երկիր է, բնական ռեսուրսներ չունի, մենք պետք է մեծ ուշադրություն դարձնենք մարդկանց, ուղեղներին։ Գիտելիքն ու գիտությունն են, որ կարող են մեզ համար դեպի մեծ աշխարհներ ուղիներ բացել։
Մաթեմատիկան զարգացնելու համար պետք է աշխատեն բոլոր օղակները։ Պետությունը, իմ կարծիքով, պետք է հատկապես ուշադիր լինի դպրոցների նկատմամբ։ Այսօր մենք ունենք որոշ դպրոցներ, որտեղ լավ մաթեմատիկա են դասավանդում, բայց եթե այդ մոտեցումը համակարգված լինի, եթե բոլոր դպրոցները սովորեցնեն սիրել մաթեմատիկան ու գրավել աշակերտին այս գիտությամբ, մենք շատ ավելի լավ արդյունքներ կունենանք ապագայում։
Հիմա, իմ կարծիքով, մաթեմատիկայի նկատմամբ հետաքրքրությունը դպրոցներում փոքր է, դպրոցը պետք է աշակերտների մոտ մոտիվացիա առաջացնի, ցույց տա մաթեմատիկայի գրավիչ կողմերը, բացատրի, որ այն կարեւոր է թե՛ անհատապես մարդու, թե՛ երկրի զարգացման համար։ Պարտադիր չէ դպրոցն ավարտելուց հետո մաթեմատիկոս դառնան, բայց մաթեմատիկան լավ սովորելով այլ ոլորտներում էլ կկարողանան հեշտությամբ լավ արդյունքների հասնել։ Դասագրքերն էլ պետք է հետաքրքիր լինեն աշակերտների համար, օրինակ՝ խնդիրների ձեւակերպումները կարելի է փոխել, ավելի պրակտիկ դարձնել։
Համալսարանները եւս պետք է զարգացնել։ Դպրոցից եկող որակյալ աշակերտը պիտի կարողանա լավ կրթություն ստանալ նաեւ բուհում։ Այստեղ եւս պետք է թարմ ծրագրեր ներդնել, աշխատել գործնական պարապմունքների արդյունավետության բարձրացման վրա, որովհետեւ դրանց ընթացքում ավելի շատ բան ենք սովորում։
Ուրախալին այն է, որ իմ տարիքի երիտասարդները սկսել են հետաքրքրվել մաթեմատիկայով եւ մտածել գիտության ուղղությամբ զարգանալու մասին։

Gold medalist of the International Mathematics Competition Grigor Kerobyan was born in Yerevan and lived in Samtskhe-Javakheti (Georgia) until the age of 15, where his parents were assigned to teach mathematics at local school. It was them who taught him to love “the queen of sciences”. Now Grigor is studying advanced mathematics, and he imagines his future in Armenia, going along with the development of math in the country.
Discovering the global role of mathematics
Mathematics was everywhere in my life as long as I can remember: in the school, at home, in the yard. I was still a pupil when I started participating in contests and found it really exciting. In the 9th grade I decided to have a career in mathematics and got admitted into Shahinyan School of Physics and Mathematics.
New achievements in mathematics just cemented my love for the science and I got admitted to the Department of Informatics and Applied Mathematics of Yerevan State University (YSU) after graduating from school. This year I started my master’s program at the department, “Applied statistics and data science”.
Grigor Kerobyan Grigor Kerobyan
I chose that program because I wanted to get involved in something that combines fundamental and applied sciences. I like the program very much, especially because it’s closer to science.
I tried to focus solely on coding before, but I realized I needed more and I was fonder of pure mathematics. It’s important to me to get fundamental knowledge, as it enables me to take my education further in any direction. Besides, data science and machine learning are perspective fields.
I like the process in math. For instance, you might search for a solution to a problem for so long that your head is close to exploding, but a few days later you find it! It’s an entertaining process, a pleasure for any math lover.
The gold medal and its flip side
Success in contests is not easy. It comes as a result of hard work. I recall dedicating most of my time to studies for the contests when I was in school, and I know I wouldn’t win otherwise.
Our team took 3 gold and 3 silver medals in the 26th International Mathematics Competition in Bulgaria. It was my first international contest.
Last year I went to the international contest too but didn’t pass the qualifying round. I used to think that it was advanced math, there would be many strong contestants and I would find it hard to compete. I’m happy we got such a result this year. We solved 7 problems in 5 hours in the qualifying round, and based on these results, our team was formed. Afterwards we started training with our teacher Karen Keroyan. The training was intense, and it took two months.
We stayed in Bulgaria for 6 days. The competition kicked off on the following day after the opening ceremony. The teams competed for two days, solving 5 problems in 5 hours each day. On the next two days, the teams could appeal the results, and on the last day we attended the closing ceremony. I was really happy to win the gold medal.
The problems were from advanced mathematics, mathematical analysis, etc. The level of complexity grew consistently from problem to problem.
There was a particularly noteworthy moment: Albert from our team didn’t solve the 4th problem but solved the 5th, which was actually more difficult. It turned out there was a simpler solution for the 5th than the one intended by the organizers, but even the jury did not think of it, and Albert did.
International contests are interesting in terms of meeting new people and trying to understand how math “lives” in other countries, how they develop the science.
Marie Taryan speaking with Grigor Kerobyan Marie Taryan speaking with Grigor Kerobyan
Schools should teach love for math
Armenia is a small country without natural resources and we need to focus on people, on brains. Knowledge and science are what can open the doors for us.
All parts of the system must work to develop mathematics. I think the state has to pay special attention to schools. We have some schools that teach math well, but if it is a systematic approach, if all schools teach to love mathematics and get the pupils interested in it, we will have much better results in the future.
I believe the interest towards math is low in schools now. The schools need to motivate the pupils, show them the attractive sides of mathematics and explain how important it is for the development of both individuals and the country. They don’t have to become mathematicians, but good knowledge of math can make it easy for them to succeed in other fields. Textbooks have to be interesting for the pupils. For instance, they can give more practical problems to solve.
Armenia should upgrade higher education too. A good pupil has to receive good education in the university, so we need to install new programs and increase efficiency of practical lessons, because you learn more during those.
Anyway, I’m happy to see other young people are getting interested in mathematics and thinking of how we can advance science.